[TUT/A]Montaż podświetlanych rączek w II rzędzie siedzeń

Wiadomość
Autor
firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

[TUT/A]Montaż podświetlanych rączek w II rzędzie siedzeń

#1 Post autor: firek »

W związku z ciągle to nowymi pytaniami, napływającymi na mój PW, dotyczącymi montarzu świecących rączek postaram się jutro stworzyć mały turtorial, który powinien wyjaśnić większość niejasności. Pozdrawiam ;) :piwo: organizujcie we własnym zakresie :lol:
A oto i wspomniany turtorial(niestety jakość zdjęć nie poraża bo to tylko komurka):
Na początku wszystko wygląda tak(musicie sobie wyobrazić że ta rączka nie ma oświetlenia :) ).

Obrazek

Pierwszą czynnością jest zdemontowanie uszczelki drzwi, która zasłania zabezpieczenia

Obrazek

Dzięki temu uzyskaliśmy dostęp do dwóch zabezpieczeń które można spokojnie wyjąć płaskim śrubokrętem, np: z zestawu narzędzi dołączonych do Zosi.
Zdjęcie przed i po demontażu:

Obrazek

Obrazek

Teraz możemy już wyjąć (poprostu pociągnąć) rączkę z uchwytu:

Obrazek

I samą obudowę:

Obrazek

Pomocne przy póżniejszym montażu okaże się również wyjęcie z nadwozia tych czarnych metalowych zapinek-ja wpychałem je do wewnątrz otworu w którym są zamontowane, tu już zdjęcie wyjętej zapinki:

Obrazek

Teraz należy przeprowadzić instalację elektryczna do naszych lampek, w zależności jak kto woli albo od lampki środkowej albo od głównej wiązki która też do tej lampki idzie (wybór pozostawiam WAM samym). Sprawa jest prosta potrzebny kabel 3 rzyłowy-dwie masy i zasilanie, i konektory no i najlepiej lutownica coby było profesjonalnie.
Uznajemy ze wiązki już gotowe, więc zaczynamy montaż naszych rączek. Najpierw wkładamy te metalowe zapinki w uchwyty rączek-zapinki wchodzą i pasują tylko w jeden sposób(w uchwytach są specjalne wycięcia):

Obrazek

Teraz dalej kompletujemy nasze rączki dokładając do nich samą rekojeść:

Obrazek

Obrazek

Teraz na miejsce wracają zabezpieczenia, dzięki którym nasze rączki będą już sie trzymały kupy:

Obrazek

Tak skompletowane rączki wystarczy tylko wcisnąć w swoje miejsca, nie zapominając o przełożeniu kabli przez otwór na lamkę, aż usłyszymy dwa charakterystyczne klikniecia metalowych zabezpieczeń i uchwyt jest na miejscu:

Obrazek

Teraz tylko podłączenie konektorków pod odpowiednie złącza i wkładamy lamke w uchwyt, która również pasuje tylko w jednym ustawieniu-uwaga na wycięcie w uchwycie:

Obrazek

No i pozostaje jeszcze tylko załozyć uszczelkę i przechylić kufelek na widok tak pieknie zakończonj modyfikacji :piwo: :

Obrazek

Mam nadzieję że rozwiałem chociaż część watpliwości związanych z montażem uchwytów. Pozdro ;)
Ostatnio zmieniony 14 gru 2011, 22:01 przez firek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
gRZENIU
Zafiromaniak
Posty: 2136
Rejestracja: 17 maja 2015, 03:30
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Błonie
Auto: Signum
Model: Polift
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#2 Post autor: gRZENIU »

megalon pisze:Witam, na allegro czasami widzę różne rodzaje rączek podsufitek. U mnie w tylnej części nie ma podświetlenia, natomiast niektóre sprzedawane na allegro są z oświetleniem.
Czy kable są fabryczne schowane również w wersjach bez podświetlenia?
Czy jeśli nie ma to można podciągnąć z oświetlenia centralnego tylnego?
Obrazek
Teoretycznie Opel robi instalacje elektryczne kompletne , albo do rozbudowania... to znaczy,że jeśli nie masz w rączkach to najpierw sprawdz czy są kable w słupkach ( duże prawdopodobieństwo ,że są) . Jeżeli nie ma to w możesz napięcie wziąć z lampki tylniego podświetlenia kabiny ....
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2015, 20:16 przez gRZENIU, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
megalon
Bywalec
Posty: 115
Rejestracja: 20 mar 2015, 17:15
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Petebe
Auto: Opel Zafira A 1.6 16v Comfort
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z16XE
Gender:

#3 Post autor: megalon »

Dziękuję za informacje. Temat jest wyczerpujący. Widzę również że powieliłem temat mimo że szukałem na forum:(


EDIT


Panowie ale się wd..łem. Rączka podsufitki zupełnie nie pasuje do mojej zafiry...Myślałem że wszystkie zafiry mają takie same...Zresztą sami zobaczcie. Musiałbym dziurę zrobić w podsufitce.
Jeszcze kupiłem światła do podsufitki z możliwością włączenia światła przez pasażera i też zonk. Palą się tylko te od otwartych drzwi ale już do czytania map nie palą się - brak dodatkowej wiązki.
U mnie były tylko dwa kable a od tej drugiej lampki cała wiązka kabli...
Pytanie - skąd wziąć dodatkowe kable na drugie światła?
Trzecie pytanie: do czego służy ten środkowy ciemny pasek (miejsce kabla uciętego)?
Załączniki
20150925_171740.jpg
20150925_171759.jpg
20150925_172723.jpg
20150925_172712.jpg
20150925_180047.jpg
20150925_180021.jpg
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2015, 20:20 przez megalon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Aliass
Zafiromaniak
Posty: 1061
Rejestracja: 28 lip 2015, 23:55
Lokalizacja: Siemianowice Slaskie
Model:
Kontakt:

#4 Post autor: Aliass »

Witaj megalon,

Masz raczki takie jak ja.

Nie jest to na zasadzie wymiany z podlaczeniem ich do zasilania... Jest to całkiem inny system mocowania i ogolnie nie polecam montowania tego oswietlenia przy rączkach ktore oboje mamy.

Ja u siebie zamontowalem bo jestem uparty ale teraz z tego nie korzystam.... :piwo:

Wiązke połączylem z zasilania lampki srodkowej czyli 2 rzedu siedzen i takie samo jest działania tzn właczone-automatyczne-wylaczone. Do tego potrzebne są 3 przewody.


Mialem ogromnego farta w doborze umiejscowienia lamki z racji tego ze poprostu wyzej sie juz nie da. Nie sciagalem tapicerki tylko na pewniaka wyciąłem dziure w niej. Zeby zamaskowac niedoskonałosci dorobilem ramke dookola swiatełka .

U mnie wyglada to tak:

Obrazek


Oczywiscie zostaly zalozone ledy i lampka swieci

Obrazek

Swiatełko przytrzymuja orginalne rączki bo w podsufitce w tym miejscu jest malo miejsca i powstawała szpara ktora brzydko wygladała.

Wieszaczki równiez zostawilem orginalne poniewaz mocowanie jest pewniejsze...

Inna opcją bylo wyciecie obwódki swiatełka z raczek gdzie fabrycznie byly montowane lamki wraz z wieszakiem ale wtedy po powieszenie czegos calosc prawdopodobnie wypadnie.

Wieszaki rowniez sa umiejscowione po roznych stronach w zaleznosci od modelu rączek.
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2015, 07:03 przez Aliass, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Polaris
Przeglądacz
Posty: 87
Rejestracja: 13 lip 2017, 07:36
Imię: Piotr
Lokalizacja: Łódź
Auto: Zafira A Comfort
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:
Kontakt:

#5 Post autor: Polaris »

Trochę odkop ale może się przyda. Oryginalna lampka bez dodatkowych świateł posiada + na stałe oraz masę podawaną przez moduł oświetlenia kabiny. Do pełni szczęścia można by pociągnąć + np po stacyjce (np po pierwszym przekręceniu stacyjki , można by wziąć + z radia) lub tak jak to ja zrobiłem w lampce zwarłem 2 skrajne piny lampki tam gdzie przychodzi + oraz podałem na stałe masę z karoserii (można wkręcić wkręt w sufit jest tam miejsce na to) na pin obok którego podawana jest masa z modułu oświetlenia. Wszystko działa tak jak należy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „TUTORIALE”