[TUT/A] Demontaż tapicerki drzwi

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Adam88
Bywalec
Posty: 136
Rejestracja: 20 lis 2018, 19:52
Imię: Adam
Lokalizacja: Chorzów
Auto: Opel Zafira 1.6 Pb/LPG
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z16XE
Gender:
Kontakt:

[TUT/A] Demontaż tapicerki drzwi

#1 Post autor: Adam88 »

Witam, postanowiłem napisać ten krótki poradnik aby pomógł on innym w demontażu tapicerki z drzwi. Gdyż sam napotkałem niemały problem, aby właśnie zdemontować tapicerkę. Wszędzie w internecie, jakiś poradnikach, a nawet w książce "Sam Naprawiam" jest wszystko ładnie opisane co i jak, ale jeśli dochodzimy do momentu kiedy trzeba zdemontować uchwyt drzwi jest duży problem z tym, a opisywane jest to przeważnie odkręcić śrubę i wyjać uchwyt, otóż nieda się tak. Przejdźmy do poradnika, zdjęcie zaporzyczone z internetu, z moimi naniesionymi wskazówkami. Zaczynamy:
Obrazek
Legenda do zdjęcia:
-Czerwone kółka, miejsca gdzie są śruby.
-Zielone kółka, miejsca gdzie są spinki tapicerki.
-Żółta strzałka, miejsce gdzie od spodu podwarzamy zatrzask.
-Niebieska strzałka, miejsce gdzie tapicerka trzyma się krawędzi na wsówkach, jest ich więcej niż strzałek. Na początek najlepiej opuścić szybę maksymalnie na dół.
1Wyciągamy głośnik wysokotonowy (ten mały), podważamy obudowę i wychodzi.
2Wyciągamy sterowanie lusterek w podobny sposób jak głośnik.
3Wyciągamy sterowanie szyb w podobny sposób.
4Odkręcamy śrubki które są pod głośnikiem, pod sterowaniem lusterek.
5Odkręcamy 3 śrubki które się znajdują na dole drzwi pod kieszenią.
6Wyciągamy gumową zaślepkę z kieszeni drzwi i odkręcamy śrubę która jest pod nią.
7Wypinamy spinki które trzymają boczek po bokach, są po trzy z lewej i praej strony, zaczynamy od dołu (ostrożnie, ale energicznie).
I dochodzimy do momentu wyjęcia kieszeni, aby dostać się do dwóch śrubek pod nią. Nieda się jej wyjąć od tak do góry, chyba, że ktoś ma wyłamane zaczepy u siebie.
Ja zrobiłem to tak:
8Najlepiej położyć się pod drzwiami, odchylić już luźną tapicerkę, bierzemy długi płaski śrubokręt i od spodu lokalizujemy miejsce zaczepu kieszeni. Wystarczy, że włóżymy odegniemy lekko zatrzask i delikatnie popchniemy do góry i kieszeń wychodzi. Mamy dostęp do dwóch śrub pod nią, odkręcamy.
9Na koniec tapiceka trzyma się już tylko na krawędzi drzwi na takich wsówkach, trzeba wypchać ją ku górze.
10Wypinamy cięgno klamki.
Montaż w odwrotnej kolejności.
Myślę, że opis pomoże, być może większość osób wie co i jak, ale wiem po sobie, że nie zawsze jest to proste, a opisy typu wyjąć niesprawdzają się.
Demontaż tapicerki drzwi z tyłu jest analogiczny.
Opis dotyczy demontażu drzwi z sterowaniem elektrycznym szyb, z manualnym na tak zwaną korbkę, trzeba jeszcze zdemontować tą korbkę.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2019, 07:46 przez Adam88, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#2 Post autor: Dziadek13 »

Jest to akurat moje foto robiłem je podczas wymiany kół zimowych na letnie nawet kolor pasuje.Dokładnie tak pozaznaczałem zdejmowanie tapicerki w komplecie było jeszcze foto z sam naprawiam,ale ważne że się przydało.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 18 mar 2019, 18:05 przez Dziadek13, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Adam88
Bywalec
Posty: 136
Rejestracja: 20 lis 2018, 19:52
Imię: Adam
Lokalizacja: Chorzów
Auto: Opel Zafira 1.6 Pb/LPG
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z16XE
Gender:
Kontakt:

#3 Post autor: Adam88 »

To się trafiło, zdjęcie w Google znalazłem, same bez oznaczeń, przy pracach zapomniałem zrobić swojego, a potem już ciemność nastała. A o do opisu z książki, sam się sugerowałem nią, ale właśnie niema tam napisane jak wyjąć ten uchwyt tylko porostu pisze "wyjąć". Dlatego napisałem ten TUT.
Ostatnio zmieniony 20 mar 2019, 19:34 przez Rybka, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Rybka
Zafiromaniak
Posty: 2733
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:53
Imię: ROBERT
Lokalizacja: Wólka Ogryzkowa[RPZ]
Auto: ZAFIRA B
Model: CDTI
Oznaczenie silnika: Z19DTL
Gender:

#4 Post autor: Rybka »

Ja znalazłem inny sposób na nią.
Po odkręceniu wkręta w kieszeni wkładamy płaski śrubokręt jak na fotce i mocno uderzamy od spodu w śrubokręt.
Bez obawy nic nie zepsujemy, a fajnie nam ona wyskoczy.
Obrazek
Opisane to było tutaj viewtopic.php?f=106&t=14509

Awatar użytkownika
Adam88
Bywalec
Posty: 136
Rejestracja: 20 lis 2018, 19:52
Imię: Adam
Lokalizacja: Chorzów
Auto: Opel Zafira 1.6 Pb/LPG
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z16XE
Gender:
Kontakt:

#5 Post autor: Adam88 »

Próbowałem w podobny sposób i nic niestety. Węższym śrubokrętem i może dlatego, przy następnej okazji spróbuję Twojego pomysłu.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „TUTORIALE”