[TUT/A]Modyfikacja / wymiana mechanizmu podłokietnika

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
marwisn
Mieszkaniec
Posty: 398
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:08
Lokalizacja: Poznań
Model:

[TUT/A]Modyfikacja / wymiana mechanizmu podłokietnika

#1 Post autor: marwisn »

Pomysł na modyfikacje powstał po tym jak dzieciaki uszkodziły podłokietnik w moim aucie :/ . Uszkodzeniu uległy drobne ząbki na kowadełku wewnątrz mechanizmu. Nowy kosztuje krocie, a używanego nigdzie nie mogłem znaleźć.

Więc do dzieła. Będziemy potrzebować imbusa nr 5 i klucza nr 8 najlepiej na grzechotce.

Demontaż rozpoczynamy od wyjęcia zawleczki trzymającej podłokietnik na miejscu.


Obrazek


W tym celu używamy czegoś długiego czym możemy zahaczyć lub chwycić zawleczkę.

Obrazek

Obrazek

Podłokietnik wyjmujemy pociągając go „od fotela”. Proponuje złożyć fotel pasażera, będzie łatwiej.

Obrazek


Czas dobrać się do fotela. Chwytamy za rant plastikowej osłony tyłu fotela i delikatnie ciągniemy. Trzyma się on na czterech zatrzaskach. Trzeba to robić z wyczuciem ponieważ łatwo je połamać.

Obrazek

Po odchyleniu tyłu fotela musimy zdjąć prawą stronę tapicerki fotela z jego ramy. W tym celu łapiemy za krawędź tapicerki i ciągniemy „do wnętrza” fotela. Jak poczujemy luz pociągamy w bok i zdejmujemy z krawędzi ramy. Tapicerkę musimy zdjąć do samego dołu.

Obrazek

Obrazek

Teraz czas zdemontować mechanizm. W tym celu odkręcamy trzy nakrętki widoczne w prawym boku fotela.

Obrazek

Obrazek

Zdejmujemy blachę i widzimy nasz mechanizm. Odchylamy poluzowaną tapicerkę i wyjmujemy mechanizm. Jeżeli mamy nowy mechanizm to montujemy w miejsce starego i mamy spokój :piwo: . Ja nie miałem więc kombinowałem.

Obrazek

Na fotce poniżej widać. zdemontowany mechanizm założony na podłokietnik.

Obrazek

W elemencie mocującym mechanizm do fotela musimy zrobić otwór na zamontowana przez nas śrubę blokującą.

Obrazek

Pytanie jak znaleźć optymalne miejsce na zamontowanie śruby? Ja robiłem to na oko. Jeżeli zamontujecie śrubę jak na foto poniżej, to podłokietnik wypadnie mniej – więcej równolegle do osi siedziska i taka pozycja mi pasuje. Jak ktoś ma pomysł jak to zrobić precyzyjnie niech podpowie.
Przewierciłem obudowę mechanizmu, następnie ją nagwintowałem i wkręciłem śrubę docinając ja do odpowiedniej długości (mechanizm musi się zamknąć, a śruba nie może trzeć o obracający się wewnątrz element).

Obrazek

Jak to działa? Podłokietnik porusza elementem znajdującym się wewnątrz mechanizmu (widać go na fotce poniżej).

Obrazek

Podłokietnik będzie opadał tak długo, aż wystająca wypustka nie oprze się o wkręconą przez nas śrubę. Mamy więc tylko dwie pozycje :
- podłokietnik podniesiony
- podłokietnik opuszczony w pozycje ustalona przez śrubę
Dlatego należy określić pozycje śruby precyzyjnie.

Obrazek

Z mechanizmu wywalamy wszystko czego nie widać na foto. U mnie pościnały się ząbki na małym, ruchomym kowadełku.

Składamy wszystko w odwrotnej kolejności i relaksujemy się opierając łokieć na naszym nowym - starym” podłokietniku :lol: .
Ostatnio zmieniony 14 gru 2011, 22:06 przez marwisn, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany

Wróć do „TUTORIALE”