[TUT/A] AUX z fabrycznego radia Siemens CDR 500

Wiadomość
Autor
Prezes36
Debiutant
Posty: 26
Rejestracja: 25 paź 2015, 11:46
Imię: Maciej
Lokalizacja: Radziechowy
Auto: Zafira A 1,8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

[TUT/A] AUX z fabrycznego radia Siemens CDR 500

#1 Post autor: Prezes36 »

Moja pierwsza modyfikacja w niedawno zakupionej Zośce. Niedawno przypadkiem odkryłem że da się coś takiego zrobić, postanowiłem więc oddać radio koledze który zna się na rzeczy a ten wyprowadził na kablach złącze na mini-jack'a 3,5mm oraz dwa chinche na subwoofer (gdyby kiedyś zaszła potrzeba montażu). Złącze miało 5 PINów, dlatego po włożeniu wtyczki radio gaśnie samoczynnie.
Wahałem się czy kupić nowe radio, ale to wydatek kilkuset złotych, do tego problem żeby zachować sterowanie z kierownicy. Gniazdo na jack'a kosztowało 6,80zł a kolega lutował za darmo :) Jakość dźwięku zadowalająca. Poniżej kilka zdjęć. Niestety nie powstanie tutorial, bo za późno koledze powiedziałem, ale gdyby ktoś chciał o coś zapytać dam namiary do kolegi. Tutaj mogę tylko przy okazji nadmienić, że wyciąganie radia śrubokrętami przez dwie minuty bez żadnego postępu poza zarysowaniem obudowy natchnęło mnie do twórczego myślenia i wymyśliłem prosty i szybki sposób demontażu radia. Nie ma sensu się rozpisywać, przedstawię to obrazkowo. (Oczywiście podczas wyciągania miałem włożone "coś" w każdym z czterech otworów).
Załączniki
I wszystko staje się proste :)
I wszystko staje się proste :)
Zaczepione w jedyne słuszne miejsce
Zaczepione w jedyne słuszne miejsce
Nity zagięte kombinerkami
Nity zagięte kombinerkami
Gotowy efekt
Gotowy efekt
Małe wycięcie nad zaślepką to skutek wiercenia o pierwszej w nocy przy dziesięcio-stopniowym mrozie. Na szczęście wyszło "ładnie" na środku :)
Małe wycięcie nad zaślepką to skutek wiercenia o pierwszej w nocy przy dziesięcio-stopniowym mrozie. Na szczęście wyszło "ładnie" na środku :)
Tylko takie zdjęcie kolega zrobił
Tylko takie zdjęcie kolega zrobił
Tylko takie zdjęcie kolega zrobił
Tylko takie zdjęcie kolega zrobił
Ostatnio zmieniony 16 sty 2017, 19:52 przez Prezes36, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
rafant4011
Zafiromaniak
Posty: 6706
Rejestracja: 29 wrz 2014, 15:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Włochy[ESK]
Auto: Zafira B
Model: Cosmo
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#2 Post autor: rafant4011 »


Awatar użytkownika
ryba1
Zafiromaniak
Posty: 1980
Rejestracja: 09 lip 2017, 12:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: CGD/SB
Auto: Zafira B 381KM/507NM
Model: OPC
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#3 Post autor: ryba1 »

kolego tylko tymi psedo wyjmakami raczej bedzie ciężko wyjąć radio jak zapadki trzymają.dedykowane klucze na ALLEGRO 3 zł kosztują

Prezes36
Debiutant
Posty: 26
Rejestracja: 25 paź 2015, 11:46
Imię: Maciej
Lokalizacja: Radziechowy
Auto: Zafira A 1,8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#4 Post autor: Prezes36 »

ryba1 pisze:kolego tylko tymi psedo wyjmakami raczej bedzie ciężko wyjąć radio jak zapadki trzymają.dedykowane klucze na ALLEGRO 3 zł kosztują
Jak wspomniałem w swoim poście zapadki nie trzymają, bo przy robocie do każdego otworu włożyłem przedmioty o odpowiedniej średnicy: klucz imbusowy, śrubokręt, dwa wiertła. Wszystko miałem pod ręką w jednej skrzynce narzędziowej więc nie widzę najmniejszego sensu kupować klucze na allegro po 3zł i jeszcze więcej zapłacić za wysyłkę tylko po to, żeby raz na 5 lat (albo jeszcze więcej) wyciągnąć radio. Kolego :)

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#5 Post autor: Flora »

Jak ktoś będzie potrzebował to rozrysuję do tego schemat i opiszę działanie.

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#6 Post autor: Flora »

Jak widać na wcześniej szych zdjęciach, wewnątrz radia znajduje się układ TDA7313. Jest to prosty przedwzmacniacz posiadający trzy wejścia oraz regulację parametrów dźwięku.
W tym przypadku wykorzystane jest wejście 1 (piny 11, 15) dla sygnału radiowego oraz wejście 2 (piny 10, 14) dla sygnału z odtwarzacza. Wejście 3 pozostaje niewykorzystane i idealnie byłoby wykorzystać je do podłączenia dodatkowego źródła, ale niestety sterowanie odbywa się cyfrowo i konieczna byłaby ingerencja w oprogramowanie wewnętrzne.

Obrazek

Aby poprawnie podłączyć dodatkowe źródło, konieczne będzie przełączane gniazdo mini jack. Wielu producentów wytwarzają je w najróżniejszych kształtach, dlatego nie opisuje konkretnego modelu. Gniazdo takie posiada pięć wyprowadzeń.

Obrazek

GND to masa, a pozostałe to styki sygnałowe. Styki R i L posiadają odpowiadającą parę, która jest rozłączana po wsunięciu wtyczki.


Tyle teorii :>


Dodatkowe źródło można podłączyć na trzy sposoby:

-jako alternatywę radia
-jako alternatywę odtwarzacza
-przełączające automatycznie niezależne od źródła

Ostatni wariant zapowiada się ciekawie, ale jego wadą jest konieczność regulacji głośności w podłączanym urządzeniu.

Po wybraniu wariantu wyszukujemy na płytce kondensatory odpowiadające za sygnały audio. Będą to odpowiednio:

-radio - kondensatory przy pinach 11 i 15
-odtwarzacz - kondensatory przy pinach 10 i 14
-wszystko - kondensatory między pinami 16 i 17 oraz 6 i 7

Należy wylutować te dwa kondensatory, a następnie sygnał przychodzący połączyć z odpowiednim wyprowadzeniem _SW gniazda jack, a jego parę ponownie połączyć z kondensatorem, którego drugie wyprowadzenie należy wlutować po stronie układu scalonego.

Niestety nie posiadam tego radia i nie udało mi się znaleźć sensownych zdjęć płytki w sieci, dlatego nie mogę precyzyjnie określić elementów. Na pierwszym obrazku czerwonymi krzyżykami oznaczone ostały miejsca, w których należy przerwać obwód wpinając gniazdo. Dla ułatwienia, na ostatnim zdjęciu opisane zostały numery wyprowadzeń układu scalonego.

Obrazek

W wykonaniu jak na powyższym zdjęciu, wymontowane zostały kondensatory oznaczone jako 2601 (kanał lewy) oraz 2604 (kanał prawy). Wyprowadzenia oznaczone kwadratem połączone zostały odpowiednio ze stykami L_SW i R_SW gniazda jack, a styki L i R z powrotem z kondensatorami. Na zdjęciu punkt A łączy się ze stykiem L_SW, a przewód powracający od styku L połączony jest do wolnego wyprowadzenia kondensatora wlutowanego w punkcie B.

Masa znajduje się na wyprowadzeniu 3 układu.

Mam nadzieję, że opis ułatwi samodzielne wykonanie modyfikacji. W razie czego mogę wszystko jeszcze dokładniej rozpisać. Jeżeli w gnieździe nie będzie wtyczki, do przedwzmacniacza trafi sygnał z oryginalnego źródła i odbiornik będzie działał "po staremu". Włożenie wtyczki spowoduje rozłączenie oryginalnego sygnału i podpięcie zewnętrznego źródła.

Z przedwzmacniacza można pobrać sygnał na zewnętrzny wzmacniacz podłączając się pod odpowiednie wyprowadzenia układu:
-22 - prawy tył
-23 - lewy tył
-24 - prawy przód
-25 - lewy przód
Ostatnio zmieniony 12 sty 2016, 23:37 przez Flora, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „TUTORIALE”