[TUT] Montaż monitora w osłonie przeciwsłonecznej

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

[TUT] Montaż monitora w osłonie przeciwsłonecznej

#1 Post autor: Flora »

Jeżeli ktoś posiada już monitory w zagłówkach i jeszcze mu mało, albo chce zwyczajnie pooglądać czasami obraz z kamery cofania, a nie chce ingerować w CID ani montować zastępczego lusterka to jest to poradnik, który powinien podsunąć kilka pomysłów.

Wszystko zaczęło się od problemu 'gdzie umieścić podgląd z kamery cofania'. Istnieją moduły do wyświetlaczy kolorowych pozwalające na połączenie dowolnego źródła obrazu, ale są trudno dostępne. Dodatkowo automatyka przełączająca między obrazem kamery, a komputerem pokładowym nie zawsze działa tak jak by się chciało. Jednym z możliwych miejsc montażu dodatkowego monitora jest osłona przeciwsłoneczna. Minusem tego miejsca może być odległość ekranu od oczu, ale poza tym same plusy. Zwłaszcza gdy okazało się, że dostępne są osłony przeciwsłoneczne z podświetlanym lusterkiem.

Obrazek

W porównaniu ze zwykłą osłoną, większe jest pole pod 'pokrywką', a dodatkowo do wnętrza oprowadzone są już przewody. Zaczynamy od dostania się do środka. Klapka po wygięciu wyskakuje sama, a żeby wyciągnąć lustro trzeba śrubokrętem poodginać plastikowe zaczepy znajdujące się po bokach.

Obrazek

Kolejny etap to demontaż kształtki zawierającej uchwyty żarówek oraz włącznik sterowany klapką. Trzeba tu z wyczuciem odginać zaczepy przy użyciu płaskiego śrubokrętu lub najlepiej noża do masła. Najłatwiej zacząć od dolnych zaczepów.

Obrazek

Element ten posłuży za ramkę, w którą wpasowany zostanie wyświetlacz. Po ustaleniu miejsca, w którym ma się znaleźć ekran należy wyciąć otwór w taki sposób aby dolna, cofnięta krawędż ramki leżała na wyświetlaczu. Jeżeli zostawimy za dużo materiału, problemem może być złożenie całości.

Obrazek

Teraz należy zrobić miejsce na wyświetlacz w samej osłonie. Należy przy tym uwzględnić szerszą dolną ramkę wyświetlacza oraz fakt, że od góry dojdzie klapka. Konieczne jest pozostawienie bocznych zaczepów w osłonie - to na nich zatrzaśnie się ramka. Najlepiej zostawić również górne zaczepy jako element, o który oprze się wyświetlacz. Należy wyciąć dolne zaczepy oraz styropian w taki sposób aby wyświetlacz wpasował się jak najciaśniej.

Obrazek

Po ustaleniu położenia ekranu trzeba jeszcze zrobić miejsce na elektronikę oraz przewody.

Obrazek

Na tym etapie można zakończyć, ale warto jeszcze trochę się pomęczyć i przygotować klapkę osłaniającą ekran gdy nie jest używany.

Obrazek

Aby klapka po otwarciu nie zgniotła ekranu konieczne jest wycięcie górnej krawędzi na szerokość wyświetlacza. Niestety w tym miejscu znajdują się elementy trzymające środek klapki ułatwiające jej otwieranie. Wycięcie tych dwóch prowadnic powoduje, że przy otwieraniu klapka wygina się i haczy o górną krawędź ramki. Można sobie z tym poradzić przyduszając środek klapki podczas otwierania. Innym pomysłem jest wykorzystanie zdemontowanych wcześniej płaskich elementów metalowych do stworzenia prowadnic montowanych do ramki, które same przytrzymywałyby klapkę, ale wymaga to jeszcze sprawdzenia.

Obrazek

W oryginale klapka opiera się na gumowych elementach dystansowych, dzięki czemu można ją poważyć palcami. Bez nich dolna krawędź klapki opiera się na wyświetlaczu, co praktycznie uniemożliwia jej otwarcie. Za element dystansowy posłuży mały włącznik, który będzie podawał zasilanie dopiero w chwili podniesienia klapki. Jest to włącznik jaki łatwo znaleźć w obudowach komputerowych. Posiada dość sztywną sprężynę, dlatego najlepiej umieścić go bliżej zawiasu klapki niż dolnej krawędzi, co ułatwi jego przyciskanie przez zamkniętą klapkę. Głębokość osadzenia należy dobrać doświadczalnie w taki sposób aby po zamknięciu klapki pozostawała szczelina pozwalająca na jej komfortowe podniesienie.

Obrazek

Po drugiej stronie ekranu w dowolny sposób mocujemy kawałek plastiku jako drugi element dystansowy, dzięki czemu klapka po zamknięciu będzie leżała prosto. Tak złożoną osłonę można dodatkowo wykończyć maskując elementy plastikowe przy użyciu wyciętego wcześniej 'obicia', które znajdowało się pod lustrem.

Zdenek2007
Zafiromaniak
Posty: 853
Rejestracja: 08 lip 2010, 08:51
Lokalizacja: śląskie[SGL]
Model:

#2 Post autor: Zdenek2007 »

Przydatna rzecz fajnie opisana. Napisz jeszcze jaki i jakiej wielkości ekran tam zmieściłeś.

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#3 Post autor: Flora »

Niepotrzebnie zrobiłem opis modyfikacji jako kontynuację "monitorów w zagłówkach" i rzeczywiście pominąłem sporo szczegółów. Zastosowałem takie same monitory jak wcześniej, czyli 7 calowe wyświetlacze zdemontowane z prezenterów reklam sklepowych - większe wyświetlacze nie zmieszczą się pod ramką. Wyświetlany obraz ma proporcje 16:9

Temat został podklejony - Bodek
Ostatnio zmieniony 06 lut 2014, 09:20 przez Flora, łącznie zmieniany 1 raz.

jangcy

#4 Post autor: jangcy »

Ostatnio znalazłem takie cuda...ja nie chciałbym zmieniać osłonki, ale można to wykorzystać i wmontować do swojej osłonki....cena ciut wysoka.
http://www.ebay.co.uk/itm/7-LCD-Car-Sun ... 336c69e54d

A co do monitora cofania, ja zastosowałem taki:
http://www.ebay.co.uk/itm/Slim-Car-Rear ... 20e1b46201

Plusem jest to że lusterko nie odbiega kształtem jakoś mocno od oryginału. Nawet zbytnio nie widać że jest nałożone na oryginał - chyba ze patrzymy z boku. Nie widać LCD gdy jest wyłączony
Z minusów: lustro zaciemnia mocniej niż oryginał, lekko drży. W dzien niewiele widać. Ponieważ obraz jest na środku, to cieżko korzystać na raz z lustra i LCD. Jeśli często parkujemy na mm to się przydaje. Nawet w dzień można ruszyć trochę głową, znaleźć odpowiedni kąt i zobaczyć co trzeba w ostatniej fazie cofania.

Jak szukam teraz czegoś takiego, żeby LCD był z boku dzięki czemu lepiej można korzystać z lusterka i z LCD. Znalazłem, ale nie podoba mi sie kształt lustra...:
http://www.ebay.co.uk/itm/K1BO-4-3-inch ... 3cd5880607

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#5 Post autor: Flora »

Gotowych rozwiązań jest bardzo wiele, ale sporo kosztują i często nie do końca spełniają oczekiwania kupującego. Dlatego właśnie powstał ten poradnik dla osób, które chcą same coś zmajstrować.

Awatar użytkownika
cns80
Zafiromaniak
Posty: 1226
Rejestracja: 02 lis 2011, 11:15
Imię: Patryk
Lokalizacja: Warszawa [WT]
Auto: Renault
Model: Espace4
Oznaczenie silnika: J4BR

#6 Post autor: cns80 »

jangcy pisze: lustro zaciemnia mocniej niż oryginał, lekko drży.
Przyklej. Nie będzie drżało.
jangcy pisze: Ponieważ obraz jest na środku, to cieżko korzystać na raz z lustra i LCD.
Podłącz pod światło wstecznego żeby rozłączało LCD w momencie wbicia wstecznego.
Obrazek

jangcy

#7 Post autor: jangcy »

cns80 pisze:jangcy napisał/a:
Ponieważ obraz jest na środku, to cieżko korzystać na raz z lustra i LCD.
Podłącz pod światło wstecznego żeby rozłączało LCD w momencie wbicia wstecznego.
Podlaczylem pod wsteczny rzecz jasna :) chodzilo mi tylko ze nie zawsze czlowiek "wierzy" kamerce i chce jednak zobaczyc co tam widac w odbiciu (to troche taki odruch), dlatego szukam lustra z LCD umieszczonym z boku, tak jak maja Nissany, wtedy mozna wybrac gdzie sie chce patrzec :)
Flora pisze: Dlatego właśnie powstał ten poradnik dla osób, które chcą same coś zmajstrować.
Zgadza sie. Moge jednak potwierdzic, ze kamerka wmontowana w swiatlo tablicy rozdzielczej sprawdza sie dosc dobrze no i jest zdecydowanie prostsza w instalacji.
Co lepsze, cena jest zblizona do samej pojedynczej kamerki .W przeliczeniu wychodzi ok 60zl (najtansza jaka znalazlem), a sama kamerka to okolo 45zl.
Polecam:)

Awatar użytkownika
dany1107
Mieszkaniec
Posty: 333
Rejestracja: 13 lis 2016, 22:02
Imię: Daniel
Lokalizacja: UK.Bydgoszcz.
Auto: Zafira B VXR 2.0 241KM
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:

#8 Post autor: dany1107 »

Witam. Pytanie do autora. Monitor który chce kupić ma 7 inchy czyli z ramką wychodzi 174-113-19mm. Czy to mi się zmieści w osłonę?
O taki mi chodzi.
http://m.ebay.co.uk/itm/7-LCD-Color-Car ... Ciid%253A3
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2017, 13:06 przez dany1107, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#9 Post autor: Flora »

W obudowie raczej nie. Jest tam tak mało miejsca, że trzeba wyciągnąć matrycę z elektroniką. Może udałoby się to upchnąć zamiast całego mechanizmu z lusterkiem, ale z pewnością trzeba będzie pozbyć się tyłu obudowy.

Awatar użytkownika
dany1107
Mieszkaniec
Posty: 333
Rejestracja: 13 lis 2016, 22:02
Imię: Daniel
Lokalizacja: UK.Bydgoszcz.
Auto: Zafira B VXR 2.0 241KM
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:

#10 Post autor: dany1107 »

Flora pisze:W obudowie raczej nie. Jest tam tak mało miejsca, że trzeba wyciągnąć matrycę z elektroniką. Może udałoby się to upchnąć zamiast całego mechanizmu z lusterkiem, ale z pewnością trzeba będzie pozbyć się tyłu obudowy.
Tak tak, bez obudowy mi chodziło, tylko bez tego też mi się wydaje że to troszkę za duże, bo znalazłem też monitory o rozmiarze 5 inchy i 4.3 incha. I mam teraz dylemat bo ogólnie chciałbym tak mieć jak ty bo robota pierwsza klasa.

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#11 Post autor: Flora »

Przekątna jest odpowiednia. Po włożeniu pod ramkę lusterka traci się około 1 mm w pionie. Gdyby pozbyć się oryginalnej obudowy lusterka, można pokusić się o upchnięcie 9", ale w takiej sytuacji trzeba wykorzystać obudowę monitora.

Awatar użytkownika
dany1107
Mieszkaniec
Posty: 333
Rejestracja: 13 lis 2016, 22:02
Imię: Daniel
Lokalizacja: UK.Bydgoszcz.
Auto: Zafira B VXR 2.0 241KM
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:

#12 Post autor: dany1107 »

Wybacz że męczę ale mam jeszcze jedno pytanie. Otóż przypomniało mi się że mój syn ma stary tablet o takiej przekątnej, jest na androidzie z tym że poza wejściem USB, sluchawkowym i na mikro SD nie ma np aux. Czy dało by radę jakoś to ogarnąć czy to gra nie warta świeczki?

jangcy

#13 Post autor: jangcy »

Pod niektóre tablety można podłączyć kamerki USB (zewnętrzne) z tym że musiał by być program który by jakoś wzbudzał ekran + zasilanie na kamerkę musiało by być podłączone pod wsteczny...

Myśle że to nie ma większego sensu...
Ostatnio zmieniony 03 maja 2017, 13:45 przez jangcy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dany1107
Mieszkaniec
Posty: 333
Rejestracja: 13 lis 2016, 22:02
Imię: Daniel
Lokalizacja: UK.Bydgoszcz.
Auto: Zafira B VXR 2.0 241KM
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:

#14 Post autor: dany1107 »

jangcy pisze:Pod niektóre tablety można podłączyć kamerki USB (zewnętrzne) z tym że musiał by być program który by jakoś wzbudzał ekran + zasilanie na kamerkę musiało by być podłączone pod wsteczny...

Myśle że to nie mam większego sensu...
Dlatego właśnie się wolałem upewnić. Dzięki serdeczne za odp.

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#15 Post autor: Flora »

Większy problem jest taki, że tablet ma zupełnie inną konstrukcję niż zwykły monitor/telewizor i ciężko byłoby go umieścić w słoneczniku. Samo połączenie z kamerą, zasilaniem i czymś do sterowania nie jest problemem. Nawet oprogramowanie udałoby się znaleźć.

ODPOWIEDZ

Wróć do „TUTORIALE”