[TUT/B] Kamera cofania pod ramieniem wycieraczki

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

[TUT/B] Kamera cofania pod ramieniem wycieraczki

#1 Post autor: Flora »

Kamery cofania w ramce rejestracji najczęściej powodują problemy z dostępem do uchwytu klapy bagażnika oraz konieczność wiercenia otworu na przewód, a w przypadku kamer w lampce oświetlającej rejestrację jesteśmy zdani na kąt patrzenia narzucony przez producenta. Alternatywą dla obu tych rozwiązań jest stworzenie własnej, niepowtarzalnej kamery cofania umieszczonej pod ramieniem wycieraczki. Oczywiście będzie do tego potrzebna jedna z wymienionych kamer, która posłuży za dawcę. W moim przypadku poświęcona została okazyjnie zakupiona ramka z kamerą. Po odkręceniu masywnej obudowy kamery i jej otwarciu widać sam moduł kamery.

Obrazek

Znaczna większość tego typu urządzeń ma wewnętrznie identyczną konstrukcję i różnią się jedynie obudową. Trzeba ostrożnie oczyścić wnętrze z kleju i uszczelniaczy, a następnie wyciągnąć moduł kamery.

Obrazek

W przypadku kamer bez doświetlania podczerwienią na 90% w obiektyw wbudowany będzie filtr, który uniemożliwia normalne wykorzystanie kamery w nocy. Aby go usunąć należy wykręcić obiektyw z kamery i odkleić lub po prostu rozbić szybkę usuwającą pasmo podczerwieni.

Obrazek

Filtr łatwo poznać po specyficznym zabarwieniu. Jeżeli na obiektywie lub układzie kamery nie ma takiej szybki to albo kamera nie ma filtru, albo jest on wbudowany wewnątrz obiektywu i nic poza wymianą obiektywu nie da się zrobić.
Po przygotowaniu kamery trzeba jej stworzyć nową obudowę. Po wielu próbach z różnymi tworzywami okazało się, że najlepszym materiałem jest miedź.

Obrazek

Drut miedziany o przekroju 2,5 mm², który posłuży za podstawę konstrukcji należy ukształtować w taki sposób aby z jednej strony utworzyć płaskie miejsce na montaż właściwej obudowy, a z drugiej pozostawić "ramiona", którymi obejmiemy uszczelkę pod wycieraczką. Najlepiej robić to jak na załączonym zdjęciu, przy pomocy szablonu na desce. Z lewej strony drut musi zmieścić się wewnątrz okręgu o średnicy 18 mm (wielkość kolanka, o którym będzie za chwilę), a z prawej strony drut musi ominąć okrąg o średnicy 25 mm (średnica otworu w szybie, przez który przechodzi uszczelka) oraz zmieścić się wewnątrz okręgu o średnicy 35 mm (średnica kołnierza uszczelki, pod którym znajdzie się drut). Odległość między tymi okręgami to szerokość kołnierza uszczelki. Można ją zmniejszyć, a przy montażu lekko podciąć kołnierz przez co kamera będzie lepiej dopasowana. Całość lutujemy w celu uzyskania płaskiego elementu.
(muszę jeszcze dokładnie sprawdzić te średnice)

Obrazek

Na tak przygotowaną platformę lutujemy odpowiednio przycięty fragment kolanka miedzianego. Fachowa nazwa tego elementu to łącznik miedziany 90° jedno kielichowy 18 mm. W jego węższą część idealnie pasuje zdemontowany wcześniej moduł kamery. Również głębokość prostego odcinka rurki odpowiada długości modułu kamery. Kąt cięcia kolanka należy ustalić doświadczalnie, sprawdzając pole widzenia kamery znajdującej się na klapie bagażnika. Nie należy żałować tu lutowia. Kamera będzie pracowała na zewnątrz i lepiej żeby obudowa była szczelna, a wszelkie nadmiary można łatwo spiłować. Konieczne może być również wypiłowanie wcięcia na przewód wychodzący z kamery. Przed wykończeniem obudowy należy jeszcze sprawdzić czy kamera pasuje w tak przygotowaną obudowę oraz czy uzyskany kąt daje zadowalające pole widzenia.

Obrazek

Po sprawdzeniu i ewentualnych poprawkach można pomalować całość czarnym matowym lakierem, dzięki czemu kamera będzie idealnie pasowała na klapę bagażnika. W czasie schnięcia lakieru można zająć się izolacją kamery. W związku z tym, że dookoła kamery będzie się znajdowała przewodząca miedź, a moduł kamery posiada blisko krawędzi sporo elementów, lepiej przed montażem w kolanku zabezpieczyć całość rurką termokurczliwą oraz klejem termicznym lub uszczelniaczem.

Obrazek

Na zdjęciu widać założoną na kamerę małą gumową uszczelkę, która dodatkowo uszczelnia całość.

Obrazek

Tu widok na miejsce wyprowadzenia kabla.

Obrazek

A tak wygląda całość po złożeniu. Można zabrać się za montaż na klapie bagażnika.

Obrazek

Aby przeprowadzić kabel pod uszczelką najlepiej posłużyć się małą sztywną rurką (często używane są one przy dmuchanych balonach) i przepchnąć ją między uszczelką, a szybą.

Obrazek

Oczywiście wcześniej należy zdemontować plastikową obudowę z wewnętrznej strony klapy. Rurka powinna pojawić się tuż przy silniku wycieraczki.

Obrazek

W tak przygotowaną rurkę wpychamy kabel kamery, a kamerę stopniowo przesuwamy w stronę uszczelki.

Obrazek

Na sam koniec wyciągamy rurkę i naciągamy kabel dociskając kamerę do uszczelki. Na zdjęciu widać wycięcie w uszczelce, dzięki któremu kolanko bardziej do niej przylega.

Obrazek

Teraz pozostało przycięcie miedzianych drutów i zagięcie ich z drugiej strony uszczelki. W trakcie zaginania drutów można dodać pod uszczelkę trochę uszczelniacza, dzięki czemu nie będzie w przyszłości problemów z wilgocią.

Obrazek

Efekt końcowy wydaje się być przyzwoity. Kamera pasuje do reszty elementów klapy i nie rzuca się w oczy. Trzeba jeszcze przesłać obraz do wnętrza samochodu. Kabel kamery (przedłużony) można schować pod plastikowymi kształtkami klapy.

Obrazek

Przed przepychaniem kabla w przegubowym łączniku najlepiej zdemontować plastikowe końcówki oraz zdjąć z nich gumowy łącznik i przeciągać kable małymi etapami.

Obrazek

Kabel trafia do wnętrza samochodu pod tylny element plastikowy przytrzymujący podsufitkę. Teraz zależnie od miejsca docelowego wybieramy sposób prowadzenia kabla. Ja zdecydowałem się na przeciągnięcie przewodów środkiem nad podsufitką. W tym celu najpierw zdemontowałem lampki wewnętrzne i przeciągałem kable stopniowo, przepychając najpierw sztywny drut miedziany.

Obrazek

Po 10 minutach walki z zakamarkami dachowymi kabel trafił wreszcie w okolice lusterka, a docelowo połączony zostanie z ekranem w osłonie przeciwsłonecznej. Efekt końcowy:

Obrazek Obrazek

Pozostało jeszcze dołożenie doświetlania podczerwienią...

Awatar użytkownika
lawless
Zafiromaniak
Posty: 1167
Rejestracja: 08 lis 2013, 23:32
Imię: Adam
Lokalizacja: PCH
Auto: Opel Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z1.8XER
Gender:
Kontakt:

#2 Post autor: lawless »

Jesteś niesamowity (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) :piwo: ;)

Panowie, ale posty raczej dot. tematu, nie piszemy: "jest super" - bo to jest oczywiste - Bodek
Ostatnio zmieniony 06 lut 2014, 16:39 przez lawless, łącznie zmieniany 1 raz.
Myśl samodzielnie!

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#3 Post autor: Flora »

UWAGA! Zapomniałem o tym wspomnieć, a może skończyć się nieprzyjemnie. Moduł kamery zasilany jest napięciem 2,8V. Wewnątrz zgrubienia na przewodzie, które wydaje się być jedynie kawałkiem tworzywa łączącym poszczególne przewody znajduje się płytka z dwoma stabilizatorami liniowymi (5V i 2,8V). Przy odcinaniu i przedłużaniu kabli należy ją pozostawić i połączyć, aby do kamery trafiło niskie napięcie. Stabilizatory te dość mocno się grzeją, dlatego warto zastosować zewnętrzny większy stabilizator 6V lub 9V i jeśli to konieczne dodać mu radiator.

jangcy

#4 Post autor: jangcy »

Witam
Gratuluję zdolności manualnych. Mi się aż tak nie chciało i znalazłem to:
http://www.ebay.co.uk/itm/New-Backup-Ca ... 3cc2041dd6
Pasuje (prawie) jak ulał (lekko lata, trzeba zablokowac). Jako kamera cofania - idelane.
Filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=JhMJl0SYyc0 (podkład to oczywiście żart)
Jest jeszcze taka opcja:
http://www.ebay.co.uk/itm/Registration- ... 417ebd0b4b bywają tańsze.

PS
Też się naprzepychałem w podsufitce...po godzinie się udało. Najtrudniej przepchać się przez gumową harmonijkę w klapie.
Co do tego zgrubienia, to niestety tez zauważyłem że się grzeje. Jakby ktoś chciał używać kamery non stop, to musi założyć inny regulator.

A jeszcze pytanie - Jak zdjąłeś szkiełko przedniej lampki - u mnie "przednie" zaczepy są nie do ruszenia :(

Awatar użytkownika
dawkus
Przeglądacz
Posty: 88
Rejestracja: 01 mar 2014, 15:54
Imię: Dawid
Lokalizacja: CH
Auto: Zafira
Model: ZC
Oznaczenie silnika: ZZZ

#5 Post autor: dawkus »

https://www.youtube.com/watch?v=YkCpLrwLmZc takie coś znalazłem... to też Twój filmik? dobry pomysł żeby tam dać wyświetlacz ;)

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#6 Post autor: Flora »

jangcy pisze:Witam
Gratuluję zdolności manualnych. Mi się aż tak nie chciało i znalazłem to:
...
Tyle, że temat dotyczy modyfikacji własnej, a nie zakupu gotowca.
jangcy pisze: A jeszcze pytanie - Jak zdjąłeś szkiełko przedniej lampki - u mnie "przednie" zaczepy są nie do ruszenia :(
Trzeba to zrobić przy użyciu płaskiego noża lub pociągnąć w dół jednocześnie 'wykręcając' do przodu.
dawkus pisze:https://www.youtube.com/watch?v=YkCpLrwLmZc takie coś znalazłem... to też Twój filmik? dobry pomysł żeby tam dać wyświetlacz ;)
Tak, to mój film. Powstał podczas ustalania optymalnego kąta widzenia kamery. Widać na nim rurkę miedzianą jeszcze przed przycięciem i prototyp monitora w osłonie przeciwsłonecznej.

jangcy

#7 Post autor: jangcy »

Flora pisze: Tyle, że temat dotyczy modyfikacji własnej, a nie zakupu gotowca.


To prawda. Jeszcze raz gratuluje pomyslu i wykonania !!!

Awatar użytkownika
aroniusz
Mieszkaniec
Posty: 233
Rejestracja: 24 lut 2015, 19:09
Imię: Arek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#8 Post autor: aroniusz »

Marcin, a gdzie masz podłączone zasilanie kamery ? Do świateł cofania ?
Ja podłączyłem do świateł cofania i przy włączonym silniku kamera szaleje, myślisz, że wystarczy dać zasilanie przez przekaźnik, czy też będzie przerywało ?

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#9 Post autor: Flora »

Mam podłączone pod mechanizm w słonecznikach. Żeby widzieć co dzieje się z tyłu muszę włączyć wyświetlacz odchylając osłonę w słoneczniku. To samo zasilanie pociągnięte jest podsufitką razem z przewodem sygnałowym. Nie wiem czy przekaźnik w czymś pomoże. Musiałbyś sprawdzić dlaczego kamera tak się zachowuje.

Problem pojawia się po włączeniu świateł cofania?
Bardzo możliwe, że to efekt działania regulatora jasności. Zamiast stałego napięcia występują tam impulsy o zmiennej szerokości. Rozwiązaniem byłoby odfiltrować to używając diody i kondensatora.
Ostatnio zmieniony 09 sie 2016, 18:04 przez Flora, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
aroniusz
Mieszkaniec
Posty: 233
Rejestracja: 24 lut 2015, 19:09
Imię: Arek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#10 Post autor: aroniusz »

Jak silnik jest wyłączony to wszystko działa ok. Oczywiście kluczyk w pozycji zapłon i wsteczny. Jak zapalę silnik to zaczynają się schody, obraz przerywa, zanika, czasem jest, a w większości przypadków mam czarny ekran. Dziś siedziałem pod sklepem i przy wyłączonym silniku wbiłem wsteczny chyba ze 20 razy, zawsze działała kamera, a gdy zapaliłem silnik i zacząłem cofać to już kicha, przestała działać. Najpierw obraz poskakał, przerywał i zgasł. Widać że monitor jest wzbudzany ale kamera nie działa.

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#11 Post autor: Flora »

Może pod wpływem drgań coś przerywa. Mierzyłeś napięcie jakie dostaje kamera?

Awatar użytkownika
aroniusz
Mieszkaniec
Posty: 233
Rejestracja: 24 lut 2015, 19:09
Imię: Arek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#12 Post autor: aroniusz »

Nie sprawdzałem, jak skończy lać z nieba to pójdę sprawdzić. Spróbuję również z zasilaniem z innego miejsca, np. tylnej zapalniczki. Może te przerwy to wina układu sprawdzającego żarówki ?

Awatar użytkownika
aroniusz
Mieszkaniec
Posty: 233
Rejestracja: 24 lut 2015, 19:09
Imię: Arek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#13 Post autor: aroniusz »

Zamontowałem wczoraj przekaźnik i 12v do kamery idzie z modułu haka. Tam jest stałe +12v dla zasilania przyczepy. Jak na razie po kilku próbach działa bez zarzutu. Zobaczymy jak się będzie sprawowała w czasie jazdy. Ja ze sztywną nogą mogę tylko sprawdzić na postoju :roll:

Awatar użytkownika
aroniusz
Mieszkaniec
Posty: 233
Rejestracja: 24 lut 2015, 19:09
Imię: Arek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#14 Post autor: aroniusz »

Sprawdzone, z przekaźnikiem działa :lol:

bickik
Debiutant
Posty: 33
Rejestracja: 21 kwie 2016, 18:19
Lokalizacja: KR
Model:

#15 Post autor: bickik »

Witam a nie rozladowuje akumulatora, ja mam podpiete pod zapalniczke z tylu + przekaznik I w zimie akumulator przy dluzszym postoju rozladowuje, jest moze plus w bagazniku po kluczyku

ODPOWIEDZ

Wróć do „TUTORIALE”