Wymiana spryskiwaczy na mgłowe ZAFIRA C

Modyfikacje dla Zafiry Tourer
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Tazz
Zafiromaniak
Posty: 3059
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:23
Imię: Marcin
Lokalizacja: SOsnowiec
Auto: Mercedes Benz E klasa
Model: S211
Oznaczenie silnika: M112
Gender:

#46 Post autor: Tazz »

Dlatego też ostrzegłem :piwo:
Byly:
Astra F 1.6 htb
Omega 2.2 sedan
Zafira (z19dth + virus)
Zafira OPC (z20leh)
Przejściowe
VW polo (1.6) htb
seat Cordoba Vario (1.6)
Ford Focus (1.6 TDCI) Htb
Żonowozy:
audi A4 1999 (1.6)
Daihatsu Materia 2008 (1.3)
Obecnie:
Mercedes W211 3.2 V6
Romet ZK 125 FX

Awatar użytkownika
Luka von Chodnik
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 19 mar 2021, 20:42
Imię: Luka
Lokalizacja: Kraków
Auto: Opel Zafira Tourer 1.6 CDTI
Model: ZC
Oznaczenie silnika: B16DTH
Gender:

#47 Post autor: Luka von Chodnik »

Tak myślałem... :evil:

dzięki za dementi! :zdrowko:
"Jestem szybszy, niż Chiktika Szybkołapy!" 😈

D.A.N.I.
Debiutant
Posty: 34
Rejestracja: 04 sty 2013, 17:42
Imię: Daniel
Lokalizacja: LUBUSKIE
Auto: Opel Zafira C OPC Line 140 KM
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A14NET
Gender:

#48 Post autor: D.A.N.I. »

Luka von Chodnik pisze: 20 mar 2021, 09:15
D.A.N.I. pisze: 28 lut 2021, 22:34 Wlasnie przed chwilka zakupilem z portalu chinskiego :) wlasnie te do hyundaia :)
Dobrze rozumiem że zakupiłeś tą hu*.. Hiundajową ;) wersję?
np.: https://pl.aliexpress.com/item/40003183 ... hweb201603_
:lol: Tak kupilem wlasnie te.
Testowales? Daja rade czy porazka? :)
Zafira C Tourer OPC Line 1.4 Turbo 140 KM COSMO/INNOVATION :)

D.A.N.I.
Debiutant
Posty: 34
Rejestracja: 04 sty 2013, 17:42
Imię: Daniel
Lokalizacja: LUBUSKIE
Auto: Opel Zafira C OPC Line 140 KM
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A14NET
Gender:

#49 Post autor: D.A.N.I. »

Sorki za post pod postem :)
Dzisiaj zamontowałem spryski i mogę śmialo polecić :)
Zafira C Tourer OPC Line 1.4 Turbo 140 KM COSMO/INNOVATION :)

stenko
Posty: 4
Rejestracja: 19 wrz 2018, 12:02
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Małopolska
Auto: Zafira C
Model: Tourer
Oznaczenie silnika: D20DTHLFS
Gender:

#50 Post autor: stenko »

Dzień dobry wszytkim,

dziękuje kolego "woodzuu" za informacje, w zafirze B miałem od Insigni, ale nigdy bym nie wpadł na to, że to C będą pasować do Hyundaia,
ja wymieniłem bez ściągania podszybia, złapałam tylko tytkami wężyki przez zdjęciem starych spryskiwaczy żeby nie wpadły do środka, lekkie podgrzanie suszarką i stare spryskiwacze ładnie schodzą,
wystarczy pchnąć w kierunku szyby i lekko podważyć paznokciem od tyłu.
:piwo: :piwo: :piwo:

mirek833
Posty: 3
Rejestracja: 17 cze 2020, 13:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Katowice
Auto: Opel Zafira C Tourer 1.4T Enjoy
Model: ZC
Oznaczenie silnika: B14NET
Gender:

#51 Post autor: mirek833 »

woodzuu pisze: 20 mar 2019, 17:08 Ściagamy stare , zakładamy nowe i cieszymy się z mgiełkowych:
https://www.youtube.com/watch?v=q0sGpW4Y9Ww
I wszystko fajnie, tylko powiedz jeszcze proszę jak uzyskałeś to, że te nowe od Hyundaia tak ładnie leją na szybę, nawet na postoju?

Teoretycznie zakupiłem oryginały od Hyundaia, mam nawet taki sam ładny woreczek jak na twoich zdjęciach.

Bo u mnie po założeniu to one bardziej spryskują tylną szybę, niż przednią.
Może trochę przerysowuję, ale na przedniej szybie ląduje bardzo mało płynu, za to dach mam mokry na całej jego długości :-(
W trakcie jazdy testowej z miejskimi prędkościami wcale nie było lepiej.
Sam kierunek i sposób rozpylania wygląda prawidłowo, gdyby płyn nie leciał zbyt wysoko, to lądowałby równomiernie na szybie - w przeciwieństwie do testowanych wcześniej "oryginałów OEM" zakupionych na portalu na "a", od jednego z większych dostawców części do samochodów dalekowschodnich producentów...

BQB
Mieszkaniec
Posty: 211
Rejestracja: 22 sty 2018, 11:57
Imię: Piotr
Auto: Opel Zafira C 1.6 CNG Cosmo teraz LPG
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A16XNT
Gender:

#52 Post autor: BQB »

Tam chyba w środku też jest dysza, której wysokość można wyregulować - szpileczką. Jak wrócę z pracy, to sprawdzę.

Awatar użytkownika
Pszczyna
Zafiromaniak
Posty: 2179
Rejestracja: 22 maja 2010, 17:57
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Oberschlesien
Auto: Zafira B 1,9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#53 Post autor: Pszczyna »

Lub tak 3,40 minuta https://youtu.be/_mOX1pMAeo8

mirek833
Posty: 3
Rejestracja: 17 cze 2020, 13:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Katowice
Auto: Opel Zafira C Tourer 1.4T Enjoy
Model: ZC
Oznaczenie silnika: B14NET
Gender:

#54 Post autor: mirek833 »

BQB pisze: 10 sie 2023, 06:28 Tam chyba w środku też jest dysza, której wysokość można wyregulować - szpileczką. Jak wrócę z pracy, to sprawdzę.
W moich na 90% nie ma dyszy do regulacji - okienko ma jakieś 1x1 mm wielkości i nie widać niczego w środku, nawet przyświecając latarką - pochłania światło jak czarna dziura :D

Jeśli dysze są osadzone w otworach montażowych, to większość płynu leci na dach i na boki za samochód z tyłu (mokre plamy na asfalcie widoczne na zdjęciach).

Żeby ładne psikały na szybę, to musiałem zrobić "regulację" poprzez podniesienie tyłu spryskiwacza o dobre 2-3 mm, przód (czyli wylot dyszy) pozostawiając bez zmian. Oczywiście takie rozwiązanie nie nadaje się do eksploatacji - bo dysze są właściwie luźne i same z siebie zmieniają położenie w trakcie jazdy - ale pozwoliło sprawdzić działanie dysz - przy tym ustawieniu dawały bardzo ładny efekt.

Zdjęcia i nagranie spryskiwaczy (google)

Przypomniało mi się jednak, że w Chevrolecie aveo T300 z 2012 r. wymieniałem sobie spryskiwacze strumieniowe na mgiełkowe z cruza, GM 95226510, takie:
eBay - spryskiwacze do Chevrolet cruze
w aveo działały bez najmniejszego problemu i nie było potrzeby regulacji. Tyle, że w aveo te spryskiwacze były zamontowane na masce, a nie na podszybiu - był inny kąt natarcia na szybę. W cruzie też były montowane na masce.
Na zdjęciach wygląda, że mają szansę pasować do zafiry c.

mirek833
Posty: 3
Rejestracja: 17 cze 2020, 13:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Katowice
Auto: Opel Zafira C Tourer 1.4T Enjoy
Model: ZC
Oznaczenie silnika: B14NET
Gender:

#55 Post autor: mirek833 »

Niestety, na 100% nie ma tam niczego do regulacji. W mocnym świetle latarki okazało się, że w środku tego spryskiwacza nie ma żadnej dyszy - widać jedynie komorę - po prostu kształt tej plastikowej puszki, okienka i odpowiednie ciśnienie płynu dają efekt "mgłowego" rozpylania płynu. Być może Hyundai/KIA zmienił konstrukcję tych spryskiwaczy, ale te będące obecnie w sprzedaży niestety nie podchodzą bezpośrednio do ZC.

Sprawdziłem też spryskiwacze z Volvo, opisywane na forum Chevroleta jako alternatywa dla niektórych modeli (chyba Cruze i aveo) i niestety jest podobny efekt - płyn leci zbyt wysoko, ponieważ te spryskiwacze są dedykowane do montażu na masce, czyli w przybliżeniu poziomo, a zamontowanie ich w ZC na podszybiu oznacza montaż pod zupełnie innym kątem.

Pozostaje chyba przetestowanie jakichś uniwersalnych chińczyków z możliwością regulacji wysokości strumienia...

Awatar użytkownika
Czesław
Zafiromaniak
Posty: 1085
Rejestracja: 30 gru 2013, 22:38
Imię: Czesław
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Meriva B 1,4 120 KM
Model: B
Oznaczenie silnika: Nel
Gender:
Kontakt:

#56 Post autor: Czesław »

mirek833 pisze: 28 sie 2023, 22:44 Niestety, na 100% nie ma tam niczego do regulacji. W mocnym świetle latarki okazało się, że w środku tego spryskiwacza nie ma żadnej dyszy - widać jedynie komorę - po prostu kształt tej plastikowej puszki, okienka i odpowiednie ciśnienie płynu dają efekt "mgłowego" rozpylania płynu. Być może Hyundai/KIA zmienił konstrukcję tych spryskiwaczy, ale te będące obecnie w sprzedaży niestety nie podchodzą bezpośrednio do ZC.

Sprawdziłem też spryskiwacze z Volvo, opisywane na forum Chevroleta jako alternatywa dla niektórych modeli (chyba Cruze i aveo) i niestety jest podobny efekt - płyn leci zbyt wysoko, ponieważ te spryskiwacze są dedykowane do montażu na masce, czyli w przybliżeniu poziomo, a zamontowanie ich w ZC na podszybiu oznacza montaż pod zupełnie innym kątem.

Pozostaje chyba przetestowanie jakichś uniwersalnych chińczyków z możliwością regulacji wysokości strumienia...
Podobnie jest z Merivą B też nie ma spryskiwaczy mgłowych do tego modelu szukałem gdzie się dało i niema :nie_wiem:
czesiek_ze

Awatar użytkownika
Pszczyna
Zafiromaniak
Posty: 2179
Rejestracja: 22 maja 2010, 17:57
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Oberschlesien
Auto: Zafira B 1,9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#57 Post autor: Pszczyna »

Po modyfikacji może podeszły by szczelinowe z Trafik 3 https://archiwum.allegro.pl/oferta/oryg ... 65510.html lecz niedostępne W Europie cena 90zł szt budową zewnętrzną takie same jak Scenic 2 https://allegro.pl/oferta/renault-sceni ... 97EALw_wcB

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zafira Tourer”