Zakup Zafiry B

Czy to auto warto kupić? Co o nim sądzą inni forumowicze? Tutaj możecie się do woli pytać o auta z ogłoszeń.

Moderator: Tunio999

Wiadomość
Autor
piotraspl
Świeżak
Posty: 13
Rejestracja: 23 mar 2014, 20:42
Lokalizacja: Warszawa
Model:

Zakup Zafiry B

#1 Post autor: piotraspl »

Cześć wszystkim,

Po wielu porównaniach, opiniach i określeniu własnych oczekiwań podjęliśmy z żoną decyzję o zmianie samochodu na coś rodzinnego i padło na Zafirę B. Jak większość osób, mam dylemat co wybrać i czy to dobry wybór więc liczę na waszą pomoc :)

Kilka najważniejszych kryteriów:

- cena 21-23k pln - celuję w rocznik 2006
- wersja 7 osobowa
- wyposażenie - bez wodotrysków, obecnie jeździmy Astrą I więc jak będzie klima, 6 poduszek i elektryczne szyby to już jest luksus :) panoramiczne dachy i navi to dodatki które nie robią na mnie wrażenia.
- silnik - na pewno benzyna 1,6 lub 1,8. Dodatkowo myślę o gazie, szerzej rozpisze się niżej.
- stan - może być lekko uszkodzona, blacharka/malowanie
- styl jazdy/potrzeby - w tygodniu do sklepu a w weekend wypad za miasto. Mam lekką nogę i zależy mi na ekonomi a nie silniku do ścigania :) To ma być rodzinny samochód na ok 5 lat, nie potrzebuję się tym lansować przed sąsiadami więc nie straszne mi się drobne detale jak źle spasowany zderzak (byle nie po kraksie z pociągiem ;) )

Kilka pytań:

1) Co myślicie o wyborze silnika 1,6/1,8 - czy ten mniejszy silnik daje radę przy 7 osobach?
2) Czy duże są różnice w kosztach eksploatacji powyższych silników? Ubezpieczenie wychodzi porównywalnie, sprzęgło też chyba to samo. Czy można się spodziewać dużych odstępstw?
3) Czy warto kupić z gazem czy zadbać o to samemu? Wiadomo, że zawsze może coś wyjść ale chodzi mi o średnią - raczej nie ma problemów czy raczej są problemy? Któryś konkretny producent jest polecany/niepolecany?
4) Jak oceniacie budżet vs oczekiwania? realny czy sfera marzeń? Na otomoto znalazłem kilkadziesiąt trafień, na pewno część będzie warta uwagi.

Pozdrawiam,

Piotrek

Awatar użytkownika
janekW67
Zafiromaniak
Posty: 4083
Rejestracja: 16 sty 2012, 16:59
Imię: Janek
Lokalizacja: Słupca
Auto: Opel Zafira B 1.8 Njoy
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#2 Post autor: janekW67 »

Osobiście kupiłbym bez gazu i ewentualnie sam zagazował.
Oczywiście!

Awatar użytkownika
Robert LTM
Zafiromaniak
Posty: 563
Rejestracja: 25 lut 2014, 08:22
Imię: Robert
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Auto: Opel Zafira B 1.9CDTI SPORT
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:
Kontakt:

#3 Post autor: Robert LTM »

najrozsądniej wychodzi 1.8 samemu zagazować i jeżeli będzie to usterka typu przednie nadkole uszkodzone lub takie delikatne otarcie to MOŻE zmieścisz się w budżecie ale to może bo nie wiem czy te 23 tysie jest z opłatami i wymianą rzeczy typu rozrząd i takie tam eksploatacyjne przy każdorazowym zakupie auta

Awatar użytkownika
Bialy78
Debiutant
Posty: 32
Rejestracja: 19 sty 2014, 21:15
Imię: Piotr
Lokalizacja: Legionowo/W-wa
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Benzyna
Gender:

#4 Post autor: Bialy78 »

Ciężko będzie w tej cenie coś znaleźć w benzynie Diesla prędzej się trafi

ale można poszukać będzie ciężko ale może zwłaszcza że nie masz specjalnie wymagań co do wyposażenia.
Nie ma dobrych kierowców, są tylko tacy, którzy zawsze wracają do domu.

Awatar użytkownika
miodzik
Zafiromaniak
Posty: 3090
Rejestracja: 23 lut 2013, 18:26
Imię: Marcin
Lokalizacja: Świdwin ZSD
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:
Kontakt:

#5 Post autor: miodzik »

Bialy78 pisze:Ciężko będzie w tej cenie coś znaleźć w benzynie
zakładając, że:
piotraspl pisze:wyposażenie - bez wodotrysków,... - stan - może być lekko uszkodzona, blacharka/malowanie
to jest to jak najbardziej realne.

Diesle najczęściej będą miały spore przebiegi gdyż mogą się trafiać poflotowce.

Silnik - jak piszą inni. Najbezpieczniej 1.8 i zagazować samemu.
moja Zafira
Obrazek
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek

Awatar użytkownika
lawless
Zafiromaniak
Posty: 1167
Rejestracja: 08 lis 2013, 23:32
Imię: Adam
Lokalizacja: PCH
Auto: Opel Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z1.8XER
Gender:
Kontakt:

#6 Post autor: lawless »

Pytanko czy masz może coś konkretnego na oku już ?

-Silnik jak pisza inni lepiej 1.8
-Jeśli chodzi o ubezpieczenie to w moim przypadku róznica 1.6 a 1.8 chyba była 30-40zł rocznie
-Wyposażenie - bez wodotrysków ja tez tak uważam dla mnie(no i reszty rodziny) ważna klima :lol:
Myśl samodzielnie!

piotraspl
Świeżak
Posty: 13
Rejestracja: 23 mar 2014, 20:42
Lokalizacja: Warszawa
Model:

#7 Post autor: piotraspl »

Dziękuję za odpowiedzi i uwagi, jestem na etapie poszukiwań i jak znajdę coś godnego to wrzucę do waszej opinii.

Odpowiadając na pytanie Robert LTM0154 - chciałbym się zmieścić w tej kwocie z opłatami. Natomiast rozrząd i podstawowe naprawy już jako dodatkowy wydatek.

Pytanie na koniec, ile orientacyjnie kosztuje przyzwoita instalacja LPG (którą np sami montowaliście) 2-3k pln?

piotraspl
Świeżak
Posty: 13
Rejestracja: 23 mar 2014, 20:42
Lokalizacja: Warszawa
Model:

#8 Post autor: piotraspl »

To co mi wpadło w oko:

1)
http://tablica.pl/oferta/opel-zafira-be ... 65e3c81744

Ta jest od razu z gazem i w ładnym kolorze, ale niestety jest trochę przebiegu. Od razu pytanie, jak wam się sprawują auta po przekroczeniu granicy 200k km? Większe remonty czy wręcz pozytywne zaskoczenie?

2)
http://tablica.pl/oferta/opel-zafira-1- ... 1b4cfa446c

też ładnie się prezentuje ale nie wiadomo jaki przebieg

3)
http://allegro.pl/show_item.php?item=4084017813

4)
http://otomoto.pl/opel-zafira-7-osobowa-C32498927.html

co wy na to? może ktoś już którąś oglądał i ma uwagi?

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#9 Post autor: Bodek »

Piotrek, zgodnie z Regulaminem Działu każde auto opisujemy w oddzielnym temacie ;)

Regulamin
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

pawel1313

#10 Post autor: pawel1313 »

piotraspl pisze:1) Co myślicie o wyborze silnika 1,6/1,8 - czy ten mniejszy silnik daje radę przy 7 osobach?
Ja osobiście użytkuje 1,6 choć szukałem 1.8.
Podobnie jak Ty bardziej przemawia do mnie ekonomia niż to czy 100km na liczniku pojawia się o 2,3 sekundy wcześniej (z czasem zmieniają się priorytety bo kiedyś taki nie byłem :lol: )
Ja użytkuje głównie w modelu 2+2+ bagaż.
W mieście jest wystarczający - nikt nie trąbi że jestem zawalidrogą :lol:
A zawsze można pociągnąć trochę po obrotach w razie czego :)
Poza miastem do spokojnej jazdy też mi wystarcza (trasa okolice 110,120 km/h) choć nie ukrywam że są chwile gdy przydałaby się większa elastyczność - wtedy pozostaje redukcja biegu :)
Maksymalna ilość osób jaką wiozłem to 6 dorosłych i wtedy najbardziej odczuwalny był brak mocy choć tragedii nie było ;)
W moim przypadku średnie spalanie to 7,5 (trasa/miasto po 50%).

fabrus

#11 Post autor: fabrus »

piotraspl pisze:Pytanie na koniec, ile orientacyjnie kosztuje przyzwoita instalacja LPG
Dobra instalacja gazowa poprawnie założona to koszt ok 3 tys PLN. Znajdziesz pewnie oferty za niewiele ponad 2 tys. ale jakość montażu i instalacji może pozostawiać wiele do życzenia.

Awatar użytkownika
Kacperuch
Zafiromaniak
Posty: 521
Rejestracja: 19 mar 2012, 12:15
Imię: Kacper
Lokalizacja: Gillingham/UK
Auto: Skoda
Model: Octavia2
Oznaczenie silnika: 19BKC

#12 Post autor: Kacperuch »

Wypowiem się i ja.
Odnośnie tego co powiedział Paweł. Ok ekonomia w Twoim przypadku bez montażu gazu vs 1.8 może i jest. Pewnie ok litra na 100km. Teraz weź sobie moje 1.8 gdzie po zakupie zamontowałem dobry gaz- tu mały komentarz do Rafała- gaz nie musi być drogi. Mam naprawdę na dobry podzespołach i jak zaproponowałem je (wówczas nie mojemu kolędzie tylko "obcemu") gazownikowi już widział, że lipy mi nie może zrobić. Do autora wątku. Z gazem jest tak. Dobra instalacja to- na dobrych podzespołach, dobrze ustawiona i regularnie przeglądana to co lejesz odpowiada też w dużym stopniu jak auto to przepala. ja uważam, że zapłaciłem normalnie za instalację sekwencyjną 2550zł z wlewie przy redukcje we wlewie paliwa. Ile spalanie mi średnie wychodzi to widać. Teraz Paweł oblicz sobie ile przez rok wyszły Cie koszta paliwa i teraz oblicz moje koszta przy (w pierwszym roku użytkowania) 27tysiącach kilometrów- minus montaż. Teraz wszyscy anty-gazole powiedzą, że i paliwo. Tak 0,5l wychodzi na 100- ok 3zł. zatem poniżej 26zł na 100km. A że i auto się psuje? mój komentarz- :lol: Z silnikiem (przez 3lata) poza wymianą cewki nic nie robiłem, ale jak poczytasz o tym na forum to doczytasz, że na to w 1.8 powinieneś się kiedyś przygotować. te moje 26zł może się róznić od innych jasna sprawa- Rafał tereny po jakich lata- Ja w góry pojadę raz na rok (ale akurat w marcu średnie spalanie takiego wyjazdu wyszło mi równe średniemu ogólnemu) a ostatnio od Trzewa do połowy Zakopianki 140 nie schodziło.
Teraz wracam do pierwszego wątku autora. Jeżeli decydujesz się sprowadzić auto (mnie oglądane polskie auta do tego skłoniły) wydaje mi się, że kwota która chcesz przeznaczyć może być mała. Musisz mieć spokojnie zaplecze na "nieprzewidziane" wydatki. i zapewniam Ci, że zanim poznasz auto, zerkniesz wszędzie, zrobisz ileś tam kilometrów ono Ci powie jeszcze nie raz, że nie jest idealne jak to sprzedawca zapewniał i jeszcze coś trzeba będzie wymienić. Jak zostanie z tej sumy to oczywiście super sądzę, że kasy nikt nie zmarnuje zaoszczędzonej i ją później rozsądnie wykorzysta. Debatować można, ale tak na prawdę przy oglądaniu już realnie każdej fury wyjdzie, że w tym a to to a to tamto i kupując na rynku wtórym klient i tak wybiera mniejsze zło jak "perełkę". Bo lepiej wiedzieć, że coś się psuje jak coś jest popsute i wyjdzie po miesiącu, czy to z zatajenia sprzedającego czy z naszej nieświadomości. Pozdro i sory za te długie wypociny, ale może troszkę postawią Cię na nowo na Twoje wątpliwości

pawel1313

#13 Post autor: pawel1313 »

Kacperuch pisze:Ok ekonomia w Twoim przypadku bez montażu gazu vs 1.8 może i jest. Pewnie ok litra na 100km.Teraz weź sobie moje 1.8 gdzie po zakupie zamontowałem dobry gaz
No i o takim porównaniu myślę (benzyna vs benzyna) bo inne nie ma większego sensu ;)
Notabene motor dwulitrowy w lpg może wyjść tańszy w kosztach paliwa na 100 km niż 1.6 w benzynie ;)
Do 1.6 też możesz wrzucić lpg a koszty wtedy spadną ;)

Aby było jasne:
- sam jestem zwolennikiem lgp a zaifra jest pierwszym autem którego nie zagazowalem (w moim przypadku nie bardzo się to opłaca)
- nie upieram się że silnik 1.6 jest super rozwiązaniem dla każdego tylko że jak każdy ma swoje plusy i minusy. Chciałem przedstawić autorowi wątku jak wyglądają moje doświadczenia z tym silnikiem skoro takie było zapytanie ;)

vxz

#14 Post autor: vxz »

Jak takze jestem zainteresowany zafira b 1,8 benzyna z tego co czytałem to wady :
-koła ZFR cena okolo 3 tys ?
-elektryka ? cos moze wiecej napiszecie o tej elektryce w zafirce b 1,8 benzyna ?

Awatar użytkownika
cns80
Zafiromaniak
Posty: 1226
Rejestracja: 02 lis 2011, 11:15
Imię: Patryk
Lokalizacja: Warszawa [WT]
Auto: Renault
Model: Espace4
Oznaczenie silnika: J4BR

#15 Post autor: cns80 »

vxz pisze:-koła ZFR cena okolo 3 tys ?
Ze złota chyba :)
vxz pisze:-elektryka ? cos moze wiecej napiszecie o tej elektryce w zafirce b 1,8 benzyna ?
??? Tzn co ? Bo problemy z elektryką to ma raczej Renault Scenic :)
fabrus pisze:Dobra instalacja gazowa poprawnie założona to koszt ok 3 tys PLN.
piotraspl jest z Warszawy. A tu ceny dobrych i prawidłowo założonych instalacji zaczynają się od 3300 :)
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o auta, porady przed zakupem”