Przekręty na VAT-cie, akcyzie i fakturach.

Czy to auto warto kupić? Co o nim sądzą inni forumowicze? Tutaj możecie się do woli pytać o auta z ogłoszeń.

Moderator: Tunio999

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Piasek
Zafiromaniak
Posty: 1133
Rejestracja: 12 cze 2014, 15:03
Lokalizacja: Piotrków Kujawski
Model:

#106 Post autor: Piasek »

Opiszę Wam historię koleżanki:
auto potrzebne bo pierwsza praca, 20km dojazdy itp, rodzice kupili jej Opla Corsę C z pobliskiego komisu. Znajomy, znajomego, znajomego... Książka serwisowa itp. LPG salonowe, 146tyś km przebiegu...
Kupiła, tydzień do pracy jeździła i któregoś dnia wchodzi koleś z działu logistyki do biura z pytaniem "czyja ta srebrna Corsa na parkingu"
Koleżanka - no moja
Logistyk - a bo to jest nasze auto, flotę wymienialiśmy 3m-ce temu
K - o, to chyba fajnie co ?
L - no niezupełnie bo to były auta przedstawicieli, ogólnie zajeżdżone.
K- jak to, ona ma 146tyś km przebiegu.
L - daj mi VIN to Ci prześlę na maila całą historię
No jak jej przysłał to usiadła z wrażenia. Auta jako flota ASO nie widziały bo oni mają umowy serwisowe z jakimś tam warsztatem. Także każda pieczątka pewnego ASO Opla w Łodzi to lipa... Przebieg auta w chwili sprzedaży 283 tyś km, auto faktycznie bezwypadkowe no ale przebiegu 2x tyle...
Auta oddane do firmy leasingowej a ta sprzedała na licytacji dalej. Koleś wyciągnął jej fakturę z leasingu gdzie też widniał taki sam przebieg 283 przy sprzedaży i dane nabywcy - komis z którego ona kupiła czyli wiadomo kto cofnął.
Zebrała papiery, ojców i do komisu a koleś najpierw wielkie oczy skąd państwo to macie, że on takie kupił i sranie w banie. Jak mu rzucili kopiami że kupił i było 2x tyle przebiegu zmienił front i że jak chcą to może im oddac ale tyle co ma na umowie. A na umowie K-S widniało 14600zł a zapłacili 18tyś zł.
Klasyczne ćwoki chciałoby się rzec ale ludzie ostatni samochód kupowali w `99roku z salonu i to było Daewoo którym do tej pory jeżdżą. Żaden nie wpadł na pomysł aby się rozeznać ze komis powinien fakturę wystawić z danymi komisu (a wystawili im umowę K-S słup kontra oni i zaniżoną kwotę żeby w US było mniej do zapłaty)...
No i co - nosi zwiesili i wyszli...
Po 3 m-cach padła pompa olejowa silnika, mało silnika nie zatarło (silnik 1.2, pompa w pokrywie rozrządu). Poszło chyba z 600 na naprawę... potem zaczęła szaleć elektronika i do kpl instalacja gazowa. Także przez pół roku włożyła w auto chyba ze 3 tysiące i sprzedała za 12 tys zł - od wystawienia w net po 15 min był telefon od jakiegoś handlarza, po godzinie był pod domem po auto. Nawet nie oglądał, położył 12 i pojechali. Ożenił innych zapewne na podobny numer...
Także w 7m-cy była 7 tyś zł w plecy

Nauczona doświadczeniem przy kolejnym aucie pierwsze pytanie czy będzie faktura na pełną kwotę. 10 telefonów i 10x na tym kończyła się rozmowa.
Ci którzy sprzedawali na umowy (handlarze tyle ze po cichu) to samo.
Po 2m-cach poszukiwań trafił się w końcu Fiat Grande Punto, polski posalon gdzie ktoś napisał że sprzedaje bo jest skrzynia biegów do wymiany. Sprawdzili w ASO - faktycznie każda pieczątka była ich, pełna historia co i kiedy robione było i że stwierdzili uszkodzenie skrzyni. W między czasie pokopaliśmy w necie, norma i nie skrzynia tylko synchronizator, który został wymieniony, (ten typ tak ma) przy okazji sprzęgło bo 110 tyś km głownie miejskiej jazdy zrobiło swoje. Zagazowała w dobrej gazowni i powiedziała że będzie nim tak długo jeździła aż silnik z pod maski na jezdnię nie wyleci bo na samą myśl o kolejnych poszukiwaniach "dobrego" samochodu w PL się chora robi...

Także ludzie, 10x sprawdzajcie zanim położycie kasę...

Awatar użytkownika
Wojti
Zafiromaniak
Posty: 6240
Rejestracja: 15 kwie 2013, 19:02
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: ZB 400ps/502nm
Model: OPC
Oznaczenie silnika: z20leh
Gender:
Kontakt:

#107 Post autor: Wojti »

Świeta prawda....Masakra :shock:
Życie jest Piękne a z Zafirką jeszcze piękniejsze he he

Tomekcvc

#108 Post autor: Tomekcvc »

Co do punciaków to prawda, mi w grande również padł synchronizator ;)
Cóż, Polak mądry po szkodzie, człowiek uczy się na błędach i tak dalej.. Jedyne co można zrobić, to ograniczyć zaufanie do sprzedającego, zwłaszcza komisu i sprawdzać gdzie się da i jak się da. Jeśli sprzedawca się nie zgodzi- odpuszczamy i szukamy dalej. Rynek aut używanych jest tak bogaty, że można przebierać do bólu. Kolejna sprawa to umowa- tam musi się wszystko zgadzać. Jeśli wpiszemy mniejszą kwotę na umowie jako kupujący, to po pierwsze w razie zwrotu nie ma co liczyć na zwrot kwoty, którą rzeczywiście zapłaciliśmy, a po drugie nie radzę się przyznawać do wpisywania mniejszych kwot, bo jest to traktowane jak oszustwo podatkowe.
Jak pojechałem oglądać Zafirę, to miałem mieszane uczucia- auto z danii, 2007 rok, diesel, wersja van i 139 tyś przebiegu. Sprzedający na wejściu powiedział, że na przebieg wystawia pisemną gwarancję, a samo auto mogę zabrać nawet na cały dzień i sprawdzać gdzie chcę. Przy wypisywaniu faktry nie było nawet słowa na temat jaką chcemy kwotę na fakturze.

janus_z

#109 Post autor: janus_z »

koledzy jak to jest w przypadku auta z Belgii, handlarz twierdzi, że odkupił z ubezpieczalni(jest uszkodzone) w dowodzie rejestracyjnym jest niby właściciel prywatny, wystawia fakturę VAT- marża, czy w tym przypadku również istnieje możliwości "wałka" z tym wyłudzeniem z VAT?
I jeszcze kwestia wysokości faktury Vat-marża, rozumiem, że powinien mi wystawić fakturą na całość włącznie z zapłaconą przez niego akcyzą?
Sa jakieś problemy z rejestracją aut uszkodzonych (oczywiście po naprawie)?

Andrzej2503
Zafiromaniak
Posty: 678
Rejestracja: 05 sty 2010, 22:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. [FG]
Auto: Zafiry
Model: wszystkie
Oznaczenie silnika: różne
Gender:

#110 Post autor: Andrzej2503 »

jeśli właścicielem w dokumencie z BE jest osoba prywatna to nie ma VAT!
co do faktury - to jest to kwestia do dogadania - jak u mnie klient chce mieć wartość z akcyzą to musi zapłacić dodatkowo 23% VAT od akcyzy
jeśli auto przejdzie przegląd to problemu z rejestracją nie ma
sklepik z Zafirami B i C

janus_z

#111 Post autor: janus_z »

Dzięki za Info :)
A i jakie dokumenty powinienem jeszcze otrzymać od importera tego auta z Belgii?

janus_z

#112 Post autor: janus_z »

Koledzy a jak to jest jeszcze z akcyzą, jeśli płaci ją sprzedający i powiedzmy zaniży wartość, to Urzad Celny przyczepi się w razie "w" do sprzedającego tak?

Awatar użytkownika
Piasek
Zafiromaniak
Posty: 1133
Rejestracja: 12 cze 2014, 15:03
Lokalizacja: Piotrków Kujawski
Model:

#113 Post autor: Piasek »

Tak. Odpowiedzialność ponosi osoba dokonująca zapłaty akcyzy. Ale trzeba dokładnie kontrolować dokumenty bo wielu handlarzy "załatwia akcyzę", kpl dokumentów, patrzysz sobie po czasie na spokojnie a tam każdy kwit wystawiony na Ciebie... On nie figuruje nigdzie.

Andrzej2503
Zafiromaniak
Posty: 678
Rejestracja: 05 sty 2010, 22:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. [FG]
Auto: Zafiry
Model: wszystkie
Oznaczenie silnika: różne
Gender:

#114 Post autor: Andrzej2503 »

Akcyza teraz po nowemu jest na auto, nie ma tam danych importera.
Każdy może sam ją wydrukować z netu jeśli jest opłacona.
Jeśli zaniżona jest wartość akcyzy to tylko po to aby zaniżyc fakturę sprzedaży - a to po mojemu nie jest fajne
sklepik z Zafirami B i C

janus_z

#115 Post autor: janus_z »

Ale Urząd Celny może zakwestionować taką kwote z faktury, na podstawie której mniemam komisant opłaca akcyze? W moim przypadku auto do zapłaty 29 tys. a komisant chce wystawić faktura fat- marża na 25 tys. :(

Awatar użytkownika
Piasek
Zafiromaniak
Posty: 1133
Rejestracja: 12 cze 2014, 15:03
Lokalizacja: Piotrków Kujawski
Model:

#116 Post autor: Piasek »

janus_z pisze:Ale Urząd Celny może zakwestionować taką kwote z faktury, na podstawie której mniemam komisant opłaca akcyze?
oczywiście i ma na to całe 5 lat.
janus_z pisze:W moim przypadku auto do zapłaty 29 tys. a komisant chce wystawić faktura fat- marża na 25 tys. :(
przeczytaj pierwszy post (mój) na tej stronie.
Andrzej2503 pisze:Każdy może sam ją wydrukować z netu jeśli jest opłacona.
mający zgłoszoną DG polegającą na imporcie samochodów.
Każdy prywatny nadal musi się osobiście do UC pofatygować z papierami dokonać formalności.
Wiem jak u mnie sprzedają auta... jak klienci niekumaci - wszystkie papiery od początku do końca robione na nich a umowa K-S oni kontra słup. Komis nie figuruje nigdzie.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2015, 13:28 przez Piasek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maciek
Zafiromaniak
Posty: 3463
Rejestracja: 24 gru 2008, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Z20LET
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#117 Post autor: Maciek »

Zafek80 pisze:
Andrzej2503 pisze:Każdy może sam ją wydrukować z netu jeśli jest opłacona.
mający zgłoszoną DG polegającą na imporcie samochodów.
Każdy prywatny nadal musi się osobiście do UC pofatygować z papierami dokonać formalności.
Każdy może wydrukować... nie myl złożenia online z odbiorem dokumentu :)

Jak Twoje auto kiedyś było sprowadzone, to tu powinieneś je po VINie znaleźć ;)
https://www.e-clo.pl/ZEFIR/ezefir/app/CheckCar

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o auta, porady przed zakupem”