Uszkodzona Skrzynia po wymianie linki zmiany biegów Zafira B 1.9

Czy to auto warto kupić? Co o nim sądzą inni forumowicze? Tutaj możecie się do woli pytać o auta z ogłoszeń.

Moderator: Tunio999

Wiadomość
Autor
Naimad2
Posty: 2
Rejestracja: 24 lip 2024, 08:27
Imię: Damian
Lokalizacja: Kielce
Auto: Zafira B 1.9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

Uszkodzona Skrzynia po wymianie linki zmiany biegów Zafira B 1.9

#1 Post autor: Naimad2 »

Cześć,

Proszę was o pomoc. Ostatnio zerwała mi się linka zmiany biegów w Zafirze 1.9 CDTI 2007 r. Ok auto przejechane ma 260 000 km. Na szczęście zdarzyło się to obok domu. Został na 3 biegu dojechałem. Następnie ręcznie wrzuciłem na 2 bieg żeby dojechać do mechanika ok. 5 km. Wcześniej auto nie miało problemów z biegami. Jedyne co mogę powiedzieć że lewarek zmiany biegów chodził dość ciężko i sztywno w porównaniu do innych aut.
Mechanik wymienił linkę na nową. Po odbiorze auta dziwnym trafem auto zaczęło wydawać dziwne dźwięki (Tarcie, które zwiększało się z prędkością auta. Tarcie dochodziło z skrzyni biegów)
Kolejna wada po naprawie drążek zmiany biegów chodził strasznie luźno i dostawał drgań czy przy dodawaniu i odpuszczaniu gazu drążek po prostu szarpał.
Zawiozłem go jeszcze raz na żeby poprawił to wszystko. Według niego nie było słychać nic mechanicznego podczas jazdy (ewidentnie kłamał). Drążek zmiany biegów trochę poprawił, powiedzmy że zadowolony nie jestem ale jest to akceptowalne.
Auto zawiezione do Kolejnego mechanika, który stwierdził że do wymiany są prawdopodobnie łożyska skrzyni biegów tylko nie wie w jaki sposób można to uszkodzić przy wymianie linki i że takie uszkodzenie powinno się zacząć objawiać wcześniej, a nie zaraz po naprawie linki i to tak drastycznie.

Stąd moje pytanie czy macie pomysł co się mogło wydarzyć podczas pierwszej naprawy, że została uszkodzona skrzynia biegów? Auto cały czas wyje zarówno na biegu jak i na luzie przy wrzucaniu biegu. Najgorzej wyje na 6 biegu.

Awatar użytkownika
Pszczyna
Zafiromaniak
Posty: 2212
Rejestracja: 22 maja 2010, 17:57
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Oberschlesien
Auto: Zafira B 1,9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#2 Post autor: Pszczyna »

Kwestia czy w skrzyni jest olej? podejrzewam iż to M32 więc można sprawdzić przez korek rewizyjny z lewej strony.
O wymianie oleju i poziomie wiele było dyskusji Tu mały skrót:
Po lekturze co do oleju skrzyni biegów (rodzaju, wymiany oraz poziomu) postanowiłam wymienić obecny GM 1940 182 ( obecnie zalecany GM 1940004 w kolorze słomkowym). na Petronas Tutelia Car Matryx 75w85 i to w ilości 2,7 L ponieważ Opel błędnie podaje objętość w litrach a powinno być w Kg i wówczas biorąc współczynnik 0,85 (przy 15 st) wyjdzie nam i taką pojemność powinien Opel podawać 2,7l dla skrzyni M32 .

Można podnieść przód i na włączonym silniku nasłuchiwać skąd dobiega hałas.

Moment dokręcenia dla skrzyni M32 korek spustowy( GM 93190368 )-20Nm
WLEWOWY moment dokręcenia to 30Nm
Oryginalny korek z podkładką do 6 biegowej manualnej skrzyni biegów F40 i M32 – 2060940 / Opel 11099271(IMBUS nr osiem)
GM 90348712 / 7 05 824 (TORX )
średnica: 18mm
skok gwinty: 1.5
długość gwintu: 9mm
długość całkowita: 16,5mm

Następna rzecz czy linki nowe są dedykowane do silnika-skrzyni czy kupione na chybił trafił ?
Idąc dalej czy po wymianie linki została przeprowadzona regulacja linek ( pozycja serwisowa), możesz to wykonać sam.
Szarpanie -nie zaszkodzi kontrola zawieszenia zwłaszcza poduszki skrzyni biegów,

Naimad2
Posty: 2
Rejestracja: 24 lip 2024, 08:27
Imię: Damian
Lokalizacja: Kielce
Auto: Zafira B 1.9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#3 Post autor: Naimad2 »

Olej w skrzyni jest. Tak to skrzynia M32.
Nie mam pewności co do linek, ponieważ zakupił je mechanik. Jak zawsze dostaje kopie FV ile kosztowała cześć tak tutaj u niego jedynie Paragon na kwotę 400 zł + robocizna.
Regulacja linek została przeprowadzona przez Drugiego Mechanika jest lepiej.
Poduszki skrzyni w miarę ok, nie powinno być takich problemów.

Szum na podnośniku ewidentnie dochodzi z skrzyni. Prawdopodobnie coś się wydarzyło z łożyskami. Dziwi mnie fakt, że przed wymianą linki nie było żadnych oznak, a po naprawie już tragedia.
Ostatnio zmieniony 24 lip 2024, 15:12 przez Pszczyna, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłem literówki

Szczupły
Przeglądacz
Posty: 62
Rejestracja: 27 lis 2017, 23:24
Imię: Marcin
Lokalizacja: Śląsk
Auto: ZA OPC
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:

#4 Post autor: Szczupły »

Może miał kłopot z wymianą, wyciągnął wybierak, coś wpadło do skrzyni i załatwiło łożyska? (u szwagra w tej samej skrzyni uszkodził się bolec mocujący linkę, mechanik doraźnie to zastąpił śrubą na przelot, może u Ciebie było podobnie i wyciągał wybierak żeby naprawić)
Życie jest za krótkie żeby jeździć kombi w dieslu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o auta, porady przed zakupem”