Przekręty na VAT-cie, akcyzie i fakturach.

Czy to auto warto kupić? Co o nim sądzą inni forumowicze? Tutaj możecie się do woli pytać o auta z ogłoszeń.

Moderator: Tunio999

Wiadomość
Autor
rolex24
Przeglądacz
Posty: 56
Rejestracja: 02 maja 2010, 22:26
Imię: Robert
Lokalizacja: Elbląg
Auto: Zafira C 2012 Innovation
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A20DTH
Gender:

problem z akcyza

#1 Post autor: rolex24 »

witam .kupilem z danii zafire 2.0 flexivan 2miejsca,zaklejone tylne szyby .posrednik co go sprowadzal zamontowal fotele,pasy itp w takim stanie go kupilem . przeglad, urzad skarbowy,przerobienie na osobowy,drugi przeglad,rejestracja,ubezpieczenie. jako ze samochod mial w dowodzie ciezarowy nie placilismy akcyzy. 4 miesiace sobie juz uzytkujemy auto w pelni zarejestrowane w polsce a tu dzis przychodzi pismo z urzedu celnego ze niezaplacona akcyza( 3 strony a4 wytlumaczen dlaczego jednak musimy ta akcyze oplacic)
jestem lekko zszokowany(posrednik tez bedzie jak dostanie w cymbal-kilkanascie takich samochodow sprowadzil mowic ze nie trzeba akcyzy placic)
czy urzad celny ma racje twierdzac ze nasz samochod z fabryki wyjechal jako osobowy(mimo ze to wersja flexivan z 2 siedzeniami) i musze ta acyze oplacic? oczywiscie jakis mandat wlepia za 4 miesiace zwloki. urzad komunikacji tez nie ma prawa zarejestrowac samochodu jesli akcyza jest nie oplacona wiec to oni powinni byc winni

Anony Mous

#2 Post autor: Anony Mous »

Z kim podpisałeś umowę kupna-sprzedaży ??

rolex24
Przeglądacz
Posty: 56
Rejestracja: 02 maja 2010, 22:26
Imię: Robert
Lokalizacja: Elbląg
Auto: Zafira C 2012 Innovation
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A20DTH
Gender:

#3 Post autor: rolex24 »

oczywiscie z firma dunska umowa

baczek007

#4 Post autor: baczek007 »

Z tego co piszesz, pośrednik będzie miał to w nosie. To Ty kupiłeś z zagranicy. To Ty jesteś importerem.
Co do zasadności opłaty,to się nie wypowiem.

Anony Mous

#5 Post autor: Anony Mous »

Zabrakło w twoim poście ważnej informacji: kiedy nastąpiła rejestracja pojazdu?
1. jeśli nastąpiła w momencie, gdy miał status auta ciężarowego, to mając na uwadze przedstawiony przez ciebie stan faktyczny akcyza może nie być należna,

2. jeśli nastąpiła już po przeróbce na samochód osobowy, to zgodnie z art. 80 ust. 1 upa akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Poza tym jakiego rodzaju jest to pismo? Wezwanie? Decyzja? Podaj podstawę prawną pisma i podstawę prawną nałożenia akcyzy. Jeśli jest w piśmie to podaj, do jaki kod CN przypisano temu pojazdowi.

Anony Mous

#6 Post autor: Anony Mous »

Pośrednikowi nic nie jesteś w stanie prawnie zrobić....
prywatnie owszem- tylko śladów nie zostawiaj, by nie było podstaw do obdukcji... :P
Dla urzedu wazne jest - w jakim stanie samochód wjechał do kraju - czyli jaki był jego stan w momencie zakupu - przeciez akcyze płacisz Przed zarejestrowaniem, nasze kochane panstwo ima sie teraz wszelakich sposobów by podratować budżet....
proponuję ci byś udał sie po porade prawną do prawnika czy kancelarii biegłej w sprawach podatkowych - zapłacisz 50- 70 PLN, ale warto - bedziesz na 100 % wiedział co i jak, co wiecej, jesli roszczenia UC sa bezpodstawne - prawnik napisze ci odwołanie - motywując konkretnymi paragrafami.
Pozdrawiam

Anony Mous

#7 Post autor: Anony Mous »

Na 90% skończy się na zapłacie akcyzy.
Jeżeli byś chciał wyciągnąć konsekwencję od sprzedającego przed sądem to przy okazji postawią ci zarzut fałszerstwa. Bo umowa, którą podpisałeś jest fałszerstwem.

rolex24
Przeglądacz
Posty: 56
Rejestracja: 02 maja 2010, 22:26
Imię: Robert
Lokalizacja: Elbląg
Auto: Zafira C 2012 Innovation
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A20DTH
Gender:

#8 Post autor: rolex24 »

oczywiscie z posrednikiem to prywatnie zalatwie bo prawnie nie mam nic do gadania. samochod w salonie w danii byl kupiony jako ciezarowy na firme i taki odkupilem od nich w polsce zostal zarejestrowany tez jako ciezarowy, 2os w dowodzie , pozniej byla zamiana w firmie na osobowy ,przeglad i po miesiacu znowu nowy dowod tward ale juz jako osobowy

Anony Mous

#9 Post autor: Anony Mous »

Co znalazłem w temacie:

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego

Czy można uznać za prawidłowe zachowanie polskiego organu podatkowego - urzędu celnego, polegające na wzywaniu podatnika do złożenia deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego pojazdu (sprowadzonego z Niemiec), w sytuacji, gdy z dokumentów przekazanych przez sprzedawcę polskiemu nabywcy (m.in. tzw. brief, dowód rejestracyjny, itp.) wynika, że przedmiotem umowy kupna-sprzedaży był samochód ciężarowy?
Jest to pojazd typu SUV. Został zarejestrowany w Polsce jako ciężarowy, co zostało potwierdzone w karcie pojazdu i dowodzie rejestracyjnym. Jakie konkretne uregulowania prawne obowiązujące w Polsce decydują o kwalifikacji pojazdu do kodu 8703? Czy tego typu kwalifikacja jest wystarczająca do objęcia obowiązkiem podatkowym w podatku akcyzowym?

Odpowiedź: Postępowanie organu podatkowego (naczelnika urzędu celnego) było prawidłowe. Wpis w karcie pojazdu i w dowodzie rejestracyjnym nie przesądza o klasyfikacji pojazdu na gruncie Nomenklatury Scalonej (CN). To zaś właśnie od klasyfikacji pojazdu według tego kryterium uzależnione jest opodatkowanie akcyzą.

Uzasadnienie: Samochody osobowe nie są obecnie wyrobami akcyzowymi, lecz w określonych przypadkach podlegają akcyzie. Jak wynika bowiem z przepisów art. 100 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11) – dalej u.p.a., w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest m.in. nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
Definicja samochodu osobowego dla potrzeb opodatkowania akcyzą zawarta jest w przepisach u.p.a. Jest to definicja właściwa tylko tej ustawie. Różni się ona od definicji zawartej w innych przepisach podatkowych (choćby od definicji przyjmowanej na potrzeby podatku dochodowego, czy też podatku od towarów i usług). Jest także odmienna od definicji przyjmowanej na potrzeby przepisów o rejestracji pojazdów.
Przepis art. 100 ust. 4 n.u.p.a. stanowi, że samochody osobowe są to pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703 przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, inne niż objęte pozycją 8702, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi, z wyłączeniem skuterów śnieżnych o kodzie CN 8703 10 11, pojazdów typu meleks o kodzie CN 8703 10 18 oraz pojazdów typu quad o kodzie CN 8703 10 18.
Istotnie zatem akcyzą (jako "samochody osobowe") objęta będzie szersza grupa pojazdów niż "samochody osobowe" w rozumieniu przepisów o rejestracji pojazdów.
Uregulowania prawne, z których wynika przyporządkowanie danego pojazdu do takiego, a nie innego kodu Nomenklatury Scalonej to przede wszystkim rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej, Dz. Urz. UE L. Nr 256, poz. 1) - dalej r.n.t.
W celu dokonania prawidłowej klasyfikacji towarów w Nomenklaturze Scalonej należy kierować się Ogólnymi regułami interpretacji Nomenklatury Scalonej mającymi moc normy prawnej, w brzmieniu nadanym r.n.t.
Procedura klasyfikowania konkretnego pojazdu samochodowego do poszczególnego kodu CN powinna przebiegać w ten sposób, iż najpierw ustalane jest przeznaczenie danego pojazdu. Jeżeli przeznaczony jest on zasadniczo do przewozu osób objęty jest kodem 8703, jeżeli natomiast służy do przewozu towarów, obejmuje go kod 8704.
Pojazd typu SUV służy zasadniczo do przewozu osób. Wskazuje się, że w niektóre samochody służące zasadniczo do przewozu osób mogą mieć za zadanie także przewóz towarów. Wówczas należałoby sprawdzać, czy taki samochód (pojazd) nie powinien być kwalifikowany do kodu 8704.
W Notach wyjaśniających przyjętych zgodnie z procedurą określoną w art. 10 ust. 1 r.n.t. wprowadzono zmianę, polegającą na dodaniu do pozycji 8703, która obejmowała "pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne przeznaczone zasadniczo do przewozu osób (inne niż objęte pozycją 8702) włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi" sformułowania, iż pozycja ta obejmuje pojazdy wielofunkcyjne takie jak pojazdy mechaniczne, które mogą przewozić zarówno osoby jak i towary; typu pickup, posiadające zazwyczaj więcej niż jeden rząd siedzeń i tworzone przez dwie oddzielne przestrzenie, zamkniętą kabinę do przewozu osób i otwartą lub zakrytą powierzchnię do transportu towarów. Jednakże takie pojazdy mają być klasyfikowane do pozycji 8704, jeżeli maksymalna wewnętrzna długość podłogi powierzchni do transportu towarów jest większa niż 50% długości rozstawu osi pojazdu lub jeżeli posiadają one więcej niż dwie osie.
Pojazdy typu SUV mają dwie osie. Zwykle długość wewnętrznej powierzchni do transportu towarów jest mniejsza niż 50% długości rozstawu osi. To przesądza o zaklasyfikowaniu pojazdu do kodu 8703 CN. W konsekwencji podlega on opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

rolex24
Przeglądacz
Posty: 56
Rejestracja: 02 maja 2010, 22:26
Imię: Robert
Lokalizacja: Elbląg
Auto: Zafira C 2012 Innovation
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A20DTH
Gender:

#10 Post autor: rolex24 »

tak wiec trzeba zmierzyc dlugosc powierzchni bagazowej od klapy do przednich siedzen i jesli jest dluzsza od polowy rozstawu osi to akcyzy nie placimy- tak to rozumuje

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#11 Post autor: MieHor »


FRANCA

#12 Post autor: FRANCA »

Znalazłem niedawno ciekawe auto od I właściciela prowadzącego działalność gosp. (zarejestrowane na firmę). Osoba sprzedająca deklaruje , że wystawia dokument sprzedaży FAKTURA VAT MARŻA. Dodam, że nie jest to handlarz samochodami, komis, itp.
Pytanie - czy taka osoba może wystawic taką fakturę? czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla mnie jako nabywcy, że dostanę taką fakturę zamiast, np. pelnej faktury VAT? (Dodam, że auto kupuje jako osoba prywatna więc nie będę odliczał VAT).


Z gór dziekuję za odpowiedź.

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 06 gru 2011, 09:12 przez FRANCA, łącznie zmieniany 1 raz.

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#13 Post autor: Lorry »

Z tego co się orientuję to może je sprzedać ( powinien) z taką fakturą.

Plusem dla Ciebie jest to że nie płacisz 2% PCC ;)

tradelux

#14 Post autor: tradelux »

Jeśli jest I właścicielem to rozumiem, że zakupił auto w salonie? Jeśli tak to dostał na nie pełną fakturę, z której odliczył podatek VAT. W tym przypadku kiedy dokona sprzedaży pojazdu, który był jako środek trwały powinien również naliczyć podatek VAT od kwoty sprzedaży i wystawić pełną fakturę.
Sytuacja ma się inaczej, kiedy zakup dokonywany był prywatnie i użyczany na potrzeby działalności gosp. Wtedy nie może wystawić faktury, a jedynie umowę ks.

Faktura VAT-marża może być wystawiona kiedy auto zostało zakupione na potrzeby firmy od osoby prywatnej na podstawie umowy, wciągnięte np. jako środek trwały i kolejno sprzedane.

sQcha

#15 Post autor: sQcha »

tradelux pisze:Jeśli jest I właścicielem to rozumiem, że zakupił auto w salonie? Jeśli tak to dostał na nie pełną fakturę, z której odliczył podatek VAT. W tym przypadku kiedy dokona sprzedaży pojazdu, który był jako środek trwały powinien również naliczyć podatek VAT od kwoty sprzedaży i wystawić pełną fakturę.
Sytuacja ma się inaczej, kiedy zakup dokonywany był prywatnie i użyczany na potrzeby działalności gosp. Wtedy nie może wystawić faktury, a jedynie umowę ks.

Faktura VAT-marża może być wystawiona kiedy auto zostało zakupione na potrzeby firmy od osoby prywatnej na podstawie umowy, wciągnięte np. jako środek trwały i kolejno sprzedane.
Fakturę VAT - marża można również wystawić na wszystko co zostało zakupione w celu dalszej odsprzedaży. Zjawisko często spotykane i stosowane przy handlu telefonami komórkowymi - pozwala obniżyć podatek dochodowy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o auta, porady przed zakupem”