Kody błędów

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
Koenig
Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 18 paź 2012, 09:27
Lokalizacja: PL
Model:

#811 Post autor: Koenig »

Akumulator wygląda na zdrowy, zresztą był wymieniany na nowy 4 mies. temu na "Bosch Silver S4 60Ah 540A" i dotąd nie było z nim żadnych problemów. Autko garażowane pod chmurką, używane zwykle na krótkich trasach 2 x 25km. Pomimo że odpalało od kopa, to wczoraj wieczorem podłączyłem aku na ładowanie. Od 18h ładuję je małym prądem ok 3,8A, zobaczę jaki będzie skutek jazdy z w pełni naładowanym aku. Podobno mniejszy prąd lepiej doładowuje akumulator i jest to dla niego zdrowsze.

Cns80 jaką cewkę masz na myśli?

Chabretti z artykułu który zapodałeś wynika że przy temperaturze ok 15-18C (a odczuwalnej w trakcie jazdy pewnie jeszcze niższej) to sprawność aku spada do ok 65% co dla 60Ah daje ok 40Ah więc szału nie ma a zważywszy że akumulator był niedożywiany to tych Ah będzie jeszcze mniej. Mam cichą nadzieję że to może być główny powód pojawiania się błędów.

elmo

#812 Post autor: elmo »

Optymalny prąd to 0,1 x pojemność, a niektórzy mówią że 0,05 x pojemność. Czyli dla akumulatora 60 Ah prąd powinien wynosić od 3 do 6 A.

Awatar użytkownika
neo
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 17 sty 2014, 18:25
Lokalizacja: Poznań
Model:

#813 Post autor: neo »

Koenig pisze:Akumulator wygląda na zdrowy
Jeżeli padła cela to może również nie być żadnych objawów zewnętrznych.
Czasami padają mostki miedzy celami i raz działa normalnie nawet jak sprawdzasz wygląda ,że wszystko jest ok ,a po 5 min może być zwarcie i nie ma w ogóle napięcia.Najlepiej go sprawdzić jak wystąpi problem ,a nie jak on znika.

Awatar użytkownika
cns80
Zafiromaniak
Posty: 1226
Rejestracja: 02 lis 2011, 11:15
Imię: Patryk
Lokalizacja: Warszawa [WT]
Auto: Renault
Model: Espace4
Oznaczenie silnika: J4BR

#814 Post autor: cns80 »

Koenig pisze:Cns80 jaką cewkę masz na myśli?
Zapłonową oczywiście :) Stąd masz błąd wypadania zapłonów. Nie wiem czy masz 1 cewkę zespoloną jak ja, czy 4 oddzielne. Jeśli oddzielne to wystarczy zamienić cewki 1 z 3 i 2 z 4 i powinny pojawić się te same błędy na cylindrach 3 i 4.

Możesz też mieć walnięty przepływomierz i stąd wszystkie problemy związane z przepustnicą.
Obrazek

Koenig
Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 18 paź 2012, 09:27
Lokalizacja: PL
Model:

#815 Post autor: Koenig »

cns80 pisze:
Koenig pisze:Cns80 jaką cewkę masz na myśli?
Zapłonową oczywiście :) Stąd masz błąd wypadania zapłonów. Nie wiem czy masz 1 cewkę zespoloną jak ja, czy 4 oddzielne. Jeśli oddzielne to wystarczy zamienić cewki 1 z 3 i 2 z 4 i powinny pojawić się te same błędy na cylindrach 3 i 4.

Możesz też mieć walnięty przepływomierz i stąd wszystkie problemy związane z przepustnicą.
Na razie Zafira w trasie, więc ze sprawdzeniem będę musiał poczekać, ale przynajmniej jest jakiś punkt zaczepienia. Dzięki.

Aktualnie akumulator naładowany i zamontowany.
I pierwsze spostrzeżenia:
Kontrolka błędu klucz/auto się nie świeci, ale pomimo 40h przerwy w zasilaniu Zafira pamięta błędy, co mnie lekko zaskoczyło, ponieważ w Astrze F brak aku kasowało błędy.
Czy w takim razie zmuszony jestem podłączyć Zafirę pod komputer i w ten sposób wykasować błędy czy może działa tu mechanizm z Astry F, kiedy po 10 kolejnych uruchomieniach silnika nie wystąpiły żadne błędy to komputer sam usuwał je z pamięci?

Teraz sprawa z zasilaniem.
- po naładowaniu aku napięcie na zaciskach - 12,9V,
- po podłączeniu aku do auta, bez włączonych odbiorników 12,75V czyli ok.
- po uruchomieniu silnika ok 13,75V, zbyt mało

Byłem juz przekonany, że źródłem błędów jest niedoładowanie aku spowodowane niskim napięciem z alternatora, które powinno być w okolicach 13,8V do 14,4 V, ale wg informacji z innego działu przy, naładowanym akumulatorze:
Zaraz po rozruchu auta prąd ładowania jest największy -nawet 14,5V a potem maleje do 13,8V.
Zaś, co do napięcia na zaciskach aku podczas pracy silnika - to powinno być w zakresie 13,5-14,4 ( można sobie sprawdzić w Test Modę)
Czyli w moim przypadku niskie napięcie z alternatora może być związane z pełnym aku. (z czasem trzeba będzie to zweryfikować).
Wracając do błędów. Na razie auto pojeździ tylko na Pb a jeżeli żadna kontrolka się nie zapali to za 2-3 dni zobaczę jak zachowuje się na LPG. Może ta próba przybliży do wyjaśnienia problemu. Oby nie potwierdziły się sugestie Cns80.

Awatar użytkownika
cns80
Zafiromaniak
Posty: 1226
Rejestracja: 02 lis 2011, 11:15
Imię: Patryk
Lokalizacja: Warszawa [WT]
Auto: Renault
Model: Espace4
Oznaczenie silnika: J4BR

#816 Post autor: cns80 »

Koenig pisze:Oby nie potwierdziły się sugestie Cns80.
:D :D :D
Na twoim miejscu ucieszyłbym się gdyby to była cewka, a nie np alternator czy przepływomierz ;)

WEZYR

#817 Post autor: WEZYR »

Witam i prośba o pomoc w rozszyfrowaniu czego dotycza te błędy, pojawily sie podczas rozruchu silnika przy -10 stopniach i tak kolejno 112561 a później 62101.

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#818 Post autor: Bodek »

WEZYR pisze:Witam i prośba o pomoc w rozszyfrowaniu czego dotycza te błędy, pojawily sie podczas rozruchu silnika przy -10 stopniach i tak kolejno 112561 a później 62101.
112561

P1125 Napięcie zasilania siłownika przepustnicy niskie napięcie C-019
Siłownik przepustnicy P1125 Awaria obwodu zwrotne C-019
P1125 Usterka siłownika przepustnicy C-019
P1125 Siłownik Feedback Zakres przepustnicy Sygnał / Występ C-019
P1125 Siłownik przepustnicy Feedback Powerstage High Temperature C-019

0621 - Alternator

0621 Uszkodzenie lampki kontrolnej alternatora L
P0621 Obwód sterujący L lampą alternatora - usterka
P0621 Generator Lamp "L" Control Circuit Malfunction IPC (Instrument) C-021
P0621 - 01 Obwód sterujący lampką alternatora "L", wadliwe działanie
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Koenig
Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 18 paź 2012, 09:27
Lokalizacja: PL
Model:

#819 Post autor: Koenig »

Witam ponownie

Miałem nadzieję, że ten post będzie moim ostatnim w temacie błędów, bo wszystko wskazywało na to, że to niedoładowany aku ogłupił komputer, ale niestety - jest jakby lepiej, ale nie do końca.
Ale po kolei. W poniedziałek włożyłem naładowane aku do Zafirki. W pierwszy dzień auto jeździło tylko na Pb i zero problemów. Od wtorku auto dalej śmigało bezproblemowo na LPG aż do czwartku. W czwartek z rana wszystko ok, ale powrót po południu rozpoczął się problemami, silnik odpalił, jednak przez pierwsze kilkaset metrów, nie miał mocy, słabo reagował na gaz, znowu pojawiła się sie kontrolka auto/klucz. Problem dotyczył jazdy zarówno na LPG jak Pb, kilka kolejnych prób odpalenia auta i zero porawy, generalnie nie dało się jechać. W końcu po ok 5 min. postoju i kolejnym odpaleniu auto ruszyło z oporami a po kilku km odzyskał swoją dawną sprawność. Wymruganie kodów wykazało obecność wcześniejszych błędów (w tygodniu nie było okazji na ich wykasowanie). Od piątku do niedzieli włącznie auto jeździ normalnie. W międzyczasie w sobotę byłem u mechanika, który przejrzał i wykasował błędy (było tego sporo). Wstępna diagnoza: świece (nie wymieniane od zakupu auta i instalacji LPG), może cewka zapłonowa. Na razie decyzja jest taka, stare błędy wykasowane i czekamy na pierwsze błędy aby namierzyć winnego.
Z mojej strony podejrzewam, że jednym z głównych problemów z wysypem błędów był niedoładowany akumulator i mróz (-18C), który dodatkowo jeszcze zmniejszył sprawność akumulatora. W tym tygodniu auto rozpoczęło tydzień z porządnie naładowanym akumulatorem a temperatura otoczenia utrzymywała się w okolicach (nie schodziła poniżej) -10C.

Dzięki za dotychczasowe rady i pomysły. Jak coś się wyjaśni to nie omieszkam się pochwalić, chociaż mam wrażenie, że problem może przycichnąć wraz z ociepleniem pogody.
Pozdrawiam
Koenig

Zocha ze wsi

#820 Post autor: Zocha ze wsi »

A co znaczy jak wyskakuje :

ECA 245258

???

Awatar użytkownika
Tunio999
Zafiromaniak
Posty: 5255
Rejestracja: 15 gru 2011, 21:09
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Auto: ex ZB 1.8 SPORT
Model: 2008
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#821 Post autor: Tunio999 »

Zocha ze wsi pisze:A co znaczy jak wyskakuje :

ECA 245258

???
lektura: http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php? ... B1d+245258

czyli czujnik ciśnienia DPF lub przewody :>
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej."
- Albert Einstein

<<< Pozdrawiam Tunio999 >>>

Zocha ze wsi

#822 Post autor: Zocha ze wsi »

o Jaaaaa ....dzięki Tunio , troszkę poczytałam ale .... do du** i jak ja teraz dojade 30km do najbliższego serwisu ? Buuuuuu :>

ManiekW

#823 Post autor: ManiekW »

Bodek, witam wlasnie sczytalem sobie kod błędu i mam wlasnie taki o jakim pisales albo raczej pomogles rozszyfrowac a mianowicie 1125 czy moze to miec cos wspolnego z moim problemem z temperatura o ktorym pisalem w innym poscie czy to 2 odrebne dolegliwosci mojej Zosienki:/ Z gory dzieki za informacje :piwo:

Raczej to drugi błąd ;) = Bodek
Ostatnio zmieniony 19 lut 2014, 22:07 przez ManiekW, łącznie zmieniany 1 raz.

ManiekW

#824 Post autor: ManiekW »

Bodek, Oki wiec jednak jak pisalem wcześniej bez wizyty w ASO sie nie obejdzie, ale to po spocie juz :lol:

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#825 Post autor: Bodek »

ManiekW pisze:Bodek, Oki wiec jednak jak pisalem wcześniej bez wizyty w ASO sie nie obejdzie, ale to po spocie juz :lol:
Anony Mous pisze:Proponuje przeczyścić przepustnicę i od razu egr i boost senor...i patrzeć czy błąd powróci.
Zrób też test przepustnicy jak pisał wyżej zbigor. Jeśli przepustnica sie ładnie otwiera i zamyka to silnik zgaśnie podczas testu
przeczytaj http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php? ... c&start=15
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”