Problem z wentylatorami od chłodnicy i klimy

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#16 Post autor: Janus »

mleczny87 pisze:Witam, u mnie problem polega na tym, że na desce świeci się błąd w momencie gdy tempertura przekracza 90 i nie pracuje wentylator. Szukałem termowłącznika żeby odpalić fan na krótko i coś ustalić i wykluczyć ale tego czujnika nie moge znaleźć. Jest jakiś inny sposób aby odpalić wentylator? Zaznaczam, że wentylator chłodnicy wody jest wizualnie dobry ( obraca się) a wentylator klimy jest zatarty (klima i tak nie działa) ale to chyba nie ma nic wspólnego.
Sprawdź bezpieczniki pod maską. Dwa duże 40A w takiej większej skrzyneczce nad pompą hamulcowa. Wentylator nie ma termowlacznika - praca wiatraków steruje moduł w oparciu o sygnał temperatury ze sterowniki silnika
Janusz

Piotr7704
Przeglądacz
Posty: 64
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:45
Imię: Piotr
Lokalizacja: Brzozów
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#17 Post autor: Piotr7704 »

Z tego co wiem wentylator klimy ma również funkcję chłodzenia silnika. i on jako pierwszy się włącza. ten drugi włącza się jako dodatkowy po przekroczeniu jeszcze wyższej temperatury.

Awatar użytkownika
fiolet
Bywalec
Posty: 122
Rejestracja: 31 lip 2012, 20:07
Imię: Mirek
Lokalizacja: śląsk
Auto: Zafira A 1,8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1

#18 Post autor: fiolet »

Podłączę się pod temat ponieważ od początku posiadania Zochy mamy podobny problem.
Głównie latem,po załączeniu klimy po jakimś czasie (raz krótszym, raz od od razu, a raz po dłuższym czasie) ale przeważnie zawsze zapala się kontrolka chłodzenia i włączają się wentylatory . Po zgaszeniu auta i ponownym odpaleniu na początku jest spokój po czym zaś się to on nowa powtarza. Zapala się głównie na wolnych obrotach np. stojąc w korku czy na światłach.
Kilkakrotnie tylko podczas ponad 5 lat posiadania Zochy stało się to bez włączonej klimy - ostatnio z jakiś tydzień temu wyjeżdżając w korku z parkingu podziemnego.
Płyny wymienione na wiosnę tego roku nie pomogły.
Nie robiliśmy z tym nic do tej pory, ponieważ nie było to zbyt uciążliwe, ale cały czas mnie nurtowało.

Maćku
Zafiromaniak
Posty: 2451
Rejestracja: 09 wrz 2014, 16:00
Imię: Maciej
Lokalizacja: Międzyrzecze G.[SBI]
Auto: seria 3
Model: e46
Oznaczenie silnika: M47,M54

#19 Post autor: Maćku »

Może moduł już siada?
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”