Kompendium wiedzy o felgach i oponach

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
kicaj

#16 Post autor: kicaj »

witam,
szukam oponek 205/55 R16 91V do mojej zafki B.
a poniewaz lepiej mi sie mysli jak mam wszystko zapisane wiec i wam to wrzuce ;)
(podobny post na forum.opel24
ale najpierw pare uwag-skroty przy opisach - moga sie przydac ;)

FR - opona ma zabezpieczenie przed uszkodzeniem krawędzi felgi
ML - opona ma pierścień ochronny na boku (wzmocniona struktura wewnętrzna)
FP - ochraniacz felgi
OE - opony na pierwszym wyposażeniu
RF lub Reinf. - (reinforced) - opona o podwyższonym indeksie nośności, dodatkowo wzmacniana
R/F lub RFT - opony Run Flat (technologia "jazda bez powietrza"; opony pozwalające na kontynuowanie jazdy w przypadku nagłej utraty ciśnienia)
SSR [self supporting runflat tyre] - opona w technologii runflat (technologia "jazda bez powietrza"; opony pozwalające na kontynuowanie jazdy w przypadku nagłej utraty ciśnienia)
XL - opona wzmacniana o podwyższonym indeksie nośności

mysle o paru oponach w przedziale cenowym 70-90 EUR, zalezy mi na dobrej oponie ktora bedzie cicha, wytrzyma mi predkosci do 200km/h z prawie pelnym obciazeniem i dlugie trasy... w dowodzie mam wpisane ze oponki jakie powinienem miec zamontowane to 91H, ale osobiscie wole 91V, poza tym znalazlem opony Bridgestone 94 V Turanza ER 300 XL Opel Zafira - czyli dedykowana do zafiry, tylko dlaczego 94 i dlaczego dodatkowo jeszcze XL (wzmocniona) - jak sadzicie czy to juz przejaw przesady, czy lepiej dmuchac na zimne?
dodam ze jak jezdze zaladowany to w 3-4 osoby + caly bagaznik (odwiedziny rodziny) dlugie (ponad 1000km) i szybkie trasy (predkosci ponad 160-180 km/h)

moje typy (205/55 R16 91V):
Goodyear EfficientGrip - opona ponoc dosc cicha, dobrze trzyma sie na suchej i mokrej, male opory toczenia, bieznik taki sobie...
Continental Premium Contact 2 - czy te rowki 3D sa tylko w topowej wersji E czy w kazdej PC 2? opinie skrajne, zwraca uwage budowa bieznika, glosniejsze niz wyzej, bieznik ladniejszy ;) przypadki wadliwych opon - continental uchyla sie od gwarancji...
Continental Premium Contact - a moze ta jest lepsza niz 2jka??
Continental Sprot Contact 2 - tak jak Conti PC 2 ale z uwaga ze dobra na sucha droge, na mokrej gorzej...
Kleber Dynaxer HP2 - jak na stosunek cena/jakosc opona super choc sa i wady, "tylko" dobre trzymanie na mokrym i suchym, szybsze zrywanie przyczepnosci przy ruszaniu i slabsze trzymanie w zakretach, w miare cicha ale halas zalezny od rodzaju nawierzchni, ciekawa uwaga - szerokosc opony - jest wezsza niz oczekiwana wartosc o jakies 1,5 cm.
Pirelli Cinturato P6 Ecoimpact - brak opinii, badz opinie naciagane (jeszcze nie znalazlem opony ktora by dostala same 6tki)
Pirelli P6000 - czy sie rozni "zwykla" od "powergy J"?? P6000 przecietnie, stosunkowo duzy halas i opory,P6000 Powergy - tak samo
Pirelli P7 - rozne, skrajne opinie... ponoc dobre ale glosniejsze i szybciej sie scieraja
Firestone Firehawk SZ90 - ciekawe jak sie zachowuje inne firestonki, bo z opinii ta najlepiej sie sprawuje, brak duzej ilosci opinii ;)dosc ladny bieznik
Bridgestone Turanza ER 300 - oponka chwalona i dobra, glosniejsza przy wyzszych predkosciach i co ciekawe dobrze sie sprawuja w zimowych warunkach ;) co znaczy KZ w opisie tych opon??

uff to tyle w skrocie ;) reszte powiedzmy odrzucilem w przedbojach...

moje faworyty to Googyear Efficientgrip i Bridgestone Turanza ER300
a co wy sadzicie?? wlasne typy?

Awatar użytkownika
Maciek
Zafiromaniak
Posty: 3463
Rejestracja: 24 gru 2008, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Z20LET
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#17 Post autor: Maciek »

Hmm a czym się różni:
FR - opona ma zabezpieczenie przed uszkodzeniem krawędzi felgi
FP - ochraniacz felgi
Bo jak dla mnie to to samo - czyli opona z rantem :)



Jak mają być ciche to bierz Goodyeary - jak dla mnie to bieżnik mają normalny.
Bridgestone'y może są zakładane fabrycznie, dlatego mają w nazwie Zafira. A że wzmacniane to nie ma się co martwić, Zafira lekka nie jest ;)



Pozdr.
M.

kicaj

#18 Post autor: kicaj »

Maciek dzieki za odpowiedz

w sprawie montazu fabrycznego - to podane jest przy Bridgstone 94V XL a w dowodzie mam wbite 91V - dlaczego taka roznica?? z drugiej strony 94 XL oznacza ze opona jest wzmocniona i pewnie przez to bedzie twardsza, mniej komfortowa... zgadza sie?

chyba zostane przy tych Goodyearach...
dzeki

Awatar użytkownika
Maciek
Zafiromaniak
Posty: 3463
Rejestracja: 24 gru 2008, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Z20LET
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#19 Post autor: Maciek »

To XL odnosi się raczej do zwiększonej nośności.
Typowe wzmacniane opony (np. do aut dostawczych) mają oznaczenie C po rozmiarze np. 195/65/15C.
Także z komfortem nie wiadomo - może być trochę mniejszy, ale czy będzie to odczuwalne? Trudno powiedzieć.

Pozdr.
M.


PS. na Twoim miejscu też bym wziął Goodyear'y. Jakoś bardziej przekonany jestem do tej firmy ;)

kicaj

#20 Post autor: kicaj »

Maciek pisze:To XL odnosi się raczej do zwiększonej nośności.
Typowe wzmacniane opony (np. do aut dostawczych) mają oznaczenie C po rozmiarze np. 195/65/15C.
tak wiem,
tylko po co sie podaje jak wystarczy podac wiekszy indeks nosnosci ;)

jakos sie uprzedzilem (pozytywnie) do tych goodyearow wiec jak nie bedzie jakichs niespodziewanych zmian zostane przy nich ;)

Awatar użytkownika
rzadki
Zafiromaniak
Posty: 787
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:16
Lokalizacja: Gdańsk
Model:

#21 Post autor: rzadki »

za dużo nie wiem o tych oponkach, również swego czasu czytałem opinie i testy i wydaje mi się że zależy to w dużej mierze od indywidualnych odczuć każdego kierowcy. chyba najlepiej brać te które się raczej dobrze sprzedają, bo gdyby nie cieszyły się taką popularnością to mało byłoby na nie klientów. ja aktualnie mam założone na przodzie CONTINENTAL Premium Contact2 a z tyłu ten wcześniejszy model czyli CONTINENTAL Premium Contact. chyba kolejne opony również będą takie, aczkolwiek wydaje mi się że 2-ójki są lepsze, bardzo wolno się ścierają i dobrze się samochód prowadzi. co do głośności to przy ponad 120km/h raczej słyszę tylko silnik :) mogę śmiało je polecić ze wskazaniem raczej na Contact 2 :)

kicaj

#22 Post autor: kicaj »

rzadki, nigdy nie biore opin zbyt doslownie - bo to sa subiektywne opinie...
i duzo tez zalezy od oczekiwan uzytkownika badz od samochodu. no i patrze tam gdzie jest duzo opinii
w kazdym badz razie o goodyearach nie widzialem az tak negatywnych opinii jak o continentalach, a przynajmniej nie w takiej ilosci... a to o czyms swiadczy ;)

w kazdym badz razie dzieki za posta i twoje uwagi

KOPERNIK

#23 Post autor: KOPERNIK »

Witam .mam pytanko takie mianowicie chodzi o śruby do alufelg czy w oplach są te same stosowane co na alusach i stalowych ? czy jakieś dłuższe muszą być?????pozdrawiam i dziękuję za odpowiedż...

kicaj

#24 Post autor: kicaj »

no i kicha
oponki kupione zalozone - wracam do domu a tu bicie na kierownicy. no wiec reklamacja - a opony wywazone dobrze... okazalo sie ze jedna z opon nie byla okragla (sick!), wymieniono (tydzien czekalem na opone). teraz kierownica juz nie bije ale mam uczucie jakby mi tyl auta podskakiwal... bede znow jechac na reklamacje...

oponki do Goodyear EfficientGrip 205/55 R16 91W produkcja 0909 Francja

poza tym oponki bardzo mi sie podobaja (przejechalem dopiero 300 km)

KOPERNIK

#25 Post autor: KOPERNIK »

WiTAM.kicaj, i te oponki oddaj gdzie kupiłes i powiedz ze nie jestes zadowolony z nich a masz takie prawo ze w ciągu siedniu dni je oddać i ze biją i niech kase oddaja a w to miejsce weż sobie Nokiany 100% zadowolenia i ciche i jazda w zakrętach tez ok bo tez czasem lubię poszalec i jeszcze nie miałem zadnych oznak do zmartwień .pozdrawiam a zrobisz jak uważasz.

rutrag

#26 Post autor: rutrag »

witam wszystkich - mam od tygodnia zafirkę b i zaczynam powoli do niej zakupy - zaczynam od opon - czy będa pasowały 215/55 r16 - chodzi mi o to czy nic w nich nie będzie szorowało itp sprawy - dziękuję za odpowiedzi - pozdrawiam wszystkich zafirowców

cbm80

#27 Post autor: cbm80 »

Mam Nokiany zimowki i tez jestem z nich strasznie zadowolony. Na A2 przy 160km/h przez ponad godzine czulem sie jak w TGV, plasko nic nie skacze, super.

KOPERNIK

#28 Post autor: KOPERNIK »

Witam.Kolego rutrag, powiem ci tak ja na twoimi miejscu został bym przy 205/55/16 z tego wzgledu ze cie mniej bedzie prowadzało na koleinach po drugie napewno i szersza opona tym wiecej paliwka idzie tzn nie znacznie ile idzie..
ja jezdzę na 205 i bardzo dobrze mi sie na nich jezdzi...
Z przodu nie powinno sie nic obcierac ale z tyłu nie jestem pewien..pozdrawiam

kicaj

#29 Post autor: kicaj »

witam
wlasnie jestem po kolejnej wymianie - kolejne 2 opony byly wadliwe tak ze na 7 opon tylko 2 dobre a jedna prawie dobra...
skonczylo sie wymiana na Brigdstone'y Turanza ER300... narazie spokoj i zero drgan i skokow ;)

Awatar użytkownika
scaniairizar
Mieszkaniec
Posty: 397
Rejestracja: 30 gru 2008, 15:09
Lokalizacja: małopolska
Model:

#30 Post autor: scaniairizar »

ja jezdze na barumach brilantisach, nie narzekam, nie są to micheliny ani goodyeary, ale sie spisują :) na zime mam polski wyrób kormoran snowpro i tez jestem z nich bardzo zadowolony.
2.0 dti '01 i 1.9cdti '10. opcline
it's forfit śwagier!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”