Kompendium wiedzy o felgach i oponach

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
Anony Mous

#286 Post autor: Anony Mous »

Witam, powoli przeglądam testy i opinie opon zimowych do max 300-320zl za sztuke. Można kupić śmiało bardzo poelcaną

Uniroyal MS Plus 66 205/55 R16 91 T za 300zl

lub

Firestone WINTERHAWK 2 205/55 R16 91 T za 310zl

ale zacząłem czytać o chińskim producencie Ling Long, którego gumę zimową gumę w tym rozmiarze można kupić za 200zl

oto kilka opini:

1. Dostałem je z autem i po usłyszeniu opinii że to chiński wynalazek troche mina mi zrzedła. Ale postanowiłem założyć z ciekawości i tu zaskoczenie pozytywne. Na śnieżną zime bardzo dobre. Wiadomo, że na każdej nawierzchni nie będzie idealna,ale jako zimówka to zimowe klimaty ma opanowane.

2. Opony jak na rozmiar 175/65/14R maja wzór bieznika asymetryczny czyli opona ma wewnętrzną i zewnętrzna strone i moim zdaniem jakby ktoś zobaczył sam bieżnik to napewno nie pomyślałby że to opona chińska a cena ok 120zł/szt i napewno o niebo lepsze od BIEŻNIKOWANYCH !!!!!! POLECAM

3. zaskakująco dobre, z radością przesiadłem się z letnich tureckich Pirelli - na zimowego Chińczyka, pewne prowadzenie cisza i spokojna jazda, w tym roku testuję je w warunkach zimowych i doskonale się sprawdzają

4. SUPER OPONY ZA BARDZO NISKĄ CENE,REWELACYJNIE PROWADZĄ SIĘ NA ŚNIEGU.POLECAM.

Co sądzicie? Czy to moga być podłożone opinie dystrybutorów?


edit:

na allegro jest zimówka dębicy za 228zl? Niezła cena
http://www.allegro.pl/item1074962304_op ... 2_91t.html

Anony Mous

#287 Post autor: Anony Mous »

Kaliope Winterhawk-i 13cali miałem w VW Polo nie zakopałem się ani razu zimą. Naprawdę byłem z nich zadowolony
brałem od nich letnie i zimówki i jestem zadowolony.

http://www.sklepopon.pl/opona/firestone ... 13142.html

Anony Mous

#288 Post autor: Anony Mous »

i co bedziesz od nich brał te firestone'ki na zime?

tomekuza

#289 Post autor: tomekuza »

Uniroyal msplus 66 założyłem na poprzednią zimę.
Wrażenia:

Bardzo, bardzo cicha opona, letnie się umywają.
Bardzo dobre przy hamowaniu i ruszaniu, chociaż pare lat temu jezdziłem na frigo 2 i tamte były lepsze.
Dziwne uczucie pływania w zakrętach i przy trzymaniu bocznym, chociaż ani raz nie zdarzyła się utrata przyczepności, mają miękkie boki może dlatego

Ocena jak za tę cenę to opona naprawde dobra i warta tych pieniędzy. Odradzam natomiast wyroby zza wielkiego muru, testowałem letnie Li Wong Hi MI Liu Wan coś tam, koszmar i największemu wrogowi bym nie polecał, chiński to jest dobry ale ryż i niech tak zostanie, ODRADZAM :evil:

Anony Mous

#290 Post autor: Anony Mous »

test opon zimowych 205/55/16 by ADAC:

wśród opon przeznaczonych do samochodów klasy wyższej o szerokości 205 mm najlepsze noty uzyskały: Continental Winter Contact TS 810, Michelin Pilot Alpin PA2, Bridgestone Blizzak LM25, Pirelli W210 Sottozero i Uniroyal MS plus 66. Nieco słabiej oceniono: Maloya Cresta 220, Dunlop Sp Winter Sport M3 DSST, Dunlop SP Winter Sport M3, Wredestein Snowtrac 2, Goodyear Eagle UG Gw3, Firestone Winterhawk, Kleber Krisalp HP, Semperit Sport Grip i Hankook W300 Icebear.

no cóż wygląda na to że wśród dobrych opon ale w cenie do 300zl najlepszym wyborem bedzie uniroyal ms plus 66 a potem firestone winterhawk

Awatar użytkownika
rzadki
Zafiromaniak
Posty: 787
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:16
Lokalizacja: Gdańsk
Model:

#291 Post autor: rzadki »

również mogę polecić Uniroyale. podpisuję się pod tym co napisał tomekuza, z tym że te "pływanie" wyczuwałem jedynie gdy było już ciepło - jakieś +10*C, ale tłumaczyłem to tym że po prostu miękka mieszanka z jakiej jest zrobiona opona przy wyższej temp tak się zachowuje. również nigdy nie straciłem przyczepności, choć wolno nie jeżdżę. no i testowałem je wielokrotnie gdy na pokładzie było 7 osób. gdybym miał kupować jeszcze raz to wybrałbym je ponownie :)

trzeba pamiętać że Zafira to dość ciężkie auto i opony powinny być choć trochę "markowe" i chyba tylko to jest moje jedyne kryterium, aby nie kupować chińskich opon. podejrzewam że są to w miarę dobre opony, bo inaczej nie byłyby dopuszczone do sprzedaży, ale chyba warto dorzucić troszkę $$$ i z większym spokojem pokonywać zaśnieżone trasy :)

ja szukając opony kierowałem się warunkami jakie u mnie panują zimą. nie mam super śniegów jak na południu, co najwyżej przez kilka dni jest ekstremalnie, a później robi się albo ślisko (ujeżdżony śnieg), albo błoto pośniegowe. czyli szukałem opon które mają duże rowy do odprowadzania wody i błota pośniegowego, tak aby przyczepność była jak najlepsza. po czytaniu wielu opinii i na stronach sklepów i na forach internetowych oraz po zajrzeniu do portfela wybrałem Uniroyale 66. dla mnie są strzałem w 10, bo zachowują się tak jak oczekiwałem przed sezonem ;)
Czasami na drodze spotykam prawdziwych szaleńców, pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi... naprawdę, aż ciężko czasami ich wyprzedzić. ;)
Obrazek

Anony Mous

#292 Post autor: Anony Mous »

Kaliope, chyba wezmę jutro podzwonię i popytam o datę produkcji

Szymon78

#293 Post autor: Szymon78 »

To ja troche podjudze :) temat opon z Chin i takich tam..

kupiłem swoja Zafcie na letnich/deszczowych MERIVA 225/45/17. Stan opon przy zakupie auta to 90-95% wiec prawie nówki... torche sie zdziwiłem i zraziłem ale zaryzykowałem i na nich jeżdze.
Produkcja MADE IN KOREA ( mam niedzieje ze nie północna :D )
Opinia... całkiem fajne sie na nich jeździ.. na deszczu rewelka ( moze dlatego ze bardzo głeboki bieznik).
przy predkości 180km/h nic nie telepie... prowadzisie stabilnie.
jedyny minus.. głosnośc toczenia... niestety słychac dobrze to przy niskich prędkościach.
generalnie : POZYTYW dla tej marki.

na zime mam DUNLOPY 205/55/16 na stalowych felach i jestem bardzo zadowolony z ich własności... gdzie jak wiadomo z zaspy i głebokiego śniegu automatem cięzko wyjechac.. na "bujanego" nie da sie z oczywistych powodów... pomocna funkcja SNOW i ani zaru mnie nie ciagneli jeszcze.

rolex24
Przeglądacz
Posty: 56
Rejestracja: 02 maja 2010, 22:26
Imię: Robert
Lokalizacja: Elbląg
Auto: Zafira C 2012 Innovation
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A20DTH
Gender:

#294 Post autor: rolex24 »

jesli felga 6.5cala szeroka to bedzie mocno wystawac za blotnik. ojciec takie fele kupil do zafci i nie jest za dobrze . wogole to ciezko dostac oryginalne fele 6j et43 u oponiarzy(szukam juz miesiac)

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#295 Post autor: MieHor »

Właśnie w zakładzie wulkanizacyjnym w mojej okolicy właściciel posiada w stałej ofercie felgi stalowe 6Jx15 ET43 (nie używane, pochodzą z zapasówek), cena za 4 szt. 200-250 zł. Wiem, bo dowiadywałem się o felgi do VB 15" ale na 4 śruby i tu ciekawostka - kpl. tych felg 300 zł.

Awatar użytkownika
ekmir
Mieszkaniec
Posty: 393
Rejestracja: 16 sie 2012, 22:24
Lokalizacja: lubuskie
Model:

#296 Post autor: ekmir »

Jakie macie zdanie/opinie na temat n/wym. opon (195/65R15):
1. Dębica Passio 2,
2. Nokian i3,
3. Fristone TZ300,
4. Fulda ECOCONTROL,

Które z wymienionych założylibyście do swojego auta?

ronin

#297 Post autor: ronin »

Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego - to moje zdanie odnośnie opon całorocznych. Miałem kupić Fuldy Eco ale stanęło na Goodyear EfficientGrip bo dopłata 100 PLN to nie majątek. Z tych 4-ch wybrałbym chyba Fuldy - mają głęboki bieżnik :)

byncek85

#298 Post autor: byncek85 »

ja ostatno kupilem FULDA CARAT EXELERO ciekawe oponki :)

dejna

#299 Post autor: dejna »

byncek85 pisze:ja ostatno kupilem FULDA CARAT EXELERO
to jeździmy na takich samych gumach....


czytałem, że potrafią się wyząbkować ale na razie wszystko jest ok (około 20 tys km przejechane)

a co do opon całorocznych to zdecydowanie popieram kolege ronin gdyż lato i zima to dwa ekstremalnie różne środowiska dla opon i jedna mieszanka nie może spisywać się bezpiecznie na obu... może być co najwyżej poprawnie... ale czy to wystarczy?

Awatar użytkownika
ekmir
Mieszkaniec
Posty: 393
Rejestracja: 16 sie 2012, 22:24
Lokalizacja: lubuskie
Model:

#300 Post autor: ekmir »

Czy Fulda Ecocontrol to opona całoroczna?
Z jej opisu wynika, że to opona letnia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”