Kompendium wiedzy o felgach i oponach

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
rafalle

#31 Post autor: rafalle »

hej, jestem w podobnej sytuacji. mam od niedawna zafirke b 150km na zimowkach.

z przodu mam 205/55/16 z tylu 215/55/16. opony continental na firmowych felgach aluminiowych.

teraz szukam co zalozyc na lato. z tego co czytam w sieci wychodzi mi ze warto zalozyc 205/55/16.
jest wiekszy wybor , sa tansze (wiec moze kupie lepsza marke) i beda mialy lepsze opory toczenia.

na poczatku znalazlem 215
http://www.oponeo.pl/dane_opony/49/7100 ... 93_w.htmlx

ale cos dziwnie odstaja od ceny pozostalych wiec pewnie zdecyduje sie na SAVA
http://www.oponeo.pl/dane_opony/49/7455 ... 91_h.htmlx

jakos ciezko mi sie przekonac do debicy czy kormoranow.
Daj znac na co sie zdecydowales i ew. co polecasz

rutrag

#32 Post autor: rutrag »

a więc - kupiłem alusy razem z oponami - no i właśnie były na nich (tzn są nadal) bridgestony 215/55 r16, ale martwi mnie jeszcze ET41 (były)- założyłem i jak na razie nic nie obciera - pojeżdżę i zobaczę - dam znać jak coś - zobaczymy - mam nadzieję tylko że wszystko będzie ok

cinek74

#33 Post autor: cinek74 »

Czy poza walorem estetycznym są jakieś przesłanki używania alufelg zamiast stalowych? Googlałem już ale obawiam się, że znaczna część stron jest sponsorowana i mało wiarygodna. Stąd pytanie na tym forum.

Z mojego googlania wynika na razie:
+ estetyka
+ lepsze chłodzenie hamulców (czy to prawda i na ile w praktyce wpływa to na drogę hamowania)

- cena zakupu
- koszt użytkowania (na naszych drogach jest bardzo prawdopodobne uszkodzenie felgi - w przypadku alusów podobno wszelka naprawa o ile jest możliwa, to na pewno droższa)
- koszt ewentualnej wymiany - stalówkę wymieniasz jedną, alufelgę trzeba albo znaleźć identyczną albo wymieniać komplet
- stalówki lepiej znoszą warunki zimowe

Jeżeli jest to istotne to chodzi o Zafirę 1,9 CDTi 120KM 2007 (już prawie mój nowy samochód).

Awatar użytkownika
Maciek
Zafiromaniak
Posty: 3463
Rejestracja: 24 gru 2008, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Z20LET
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#34 Post autor: Maciek »

Jak dla mnie alu to przede wszystkim ładny wygląd i dla mnie nie mają minusów.

No jeden może to cena zakupu, jeżeli kupiłeś auto bez.

Jak się normalnie użytkuje i na dziurach zwalnia, na krawężniki uważa itp. to koszty uzytkowania są zerowe. Oczywiście mowa o alu na polskie warunki (wg mnie max 17). Większe niestety są bardziej narażone na uszkodzenia.
Do Zafirki 16" + oponki z rantem i gra muzyka (lub ew. stalówki 5 ramienne + specjalne kołpaki Opla).

Wymieniać nie ma po co, jednak jak już połamiesz felgę na amen to na alledrogo sprzedają pojedyncze sztuki i zawsze da się dobrać.

Na zimę nie widzę przeciwwskazań. Stalówki korodują, a alu nie :)

Jacko

#35 Post autor: Jacko »

Alumy z letnimi oponami były zamontowane kiedy kupowałem samochód. Na zime kupiłem zimówki i oczywiście stalowe felgo do nich. Luksus. Wymieniam sam i patrze na kolejki przed wulkanizatorami.

Awatar użytkownika
rzadki
Zafiromaniak
Posty: 787
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:16
Lokalizacja: Gdańsk
Model:

#36 Post autor: rzadki »

ja również mam 2 komplety na lato alu, a na zimę stalowe. koszt niewielki a jaka radość :D ale mam przy tym małe pytanie. niektórzy zalecają na zimę stalowe, ale bez kołpaków - chodzi o to że po trasie można opłukać koła z soli (mowa nadal o zimowych warunkach) i dlatego bez kołpaków. estetykę pomijam ;) tylko czy takie opłukiwanie zimą nie ma negatywnego wpływu na hamulce? czy aby nie przymarzają + korozja? ;)

Awatar użytkownika
Maciek
Zafiromaniak
Posty: 3463
Rejestracja: 24 gru 2008, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Z20LET
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#37 Post autor: Maciek »

Jak dla mnie bezsensu z tym płukaniem kół - wystarczy co 2 tygodnie dobrze auto umyć nawet na myjni samoobsługowej i sól mu nie straszna.

Ale z tego co zauważyłem to niektórzy w zimie nie myją (bo "zaraz się ubrudzi") i po 3 miesiącach to może coś ta sól tam zrobić.

cbm80

#38 Post autor: cbm80 »

Nie wiem dlaczego piszecie, ze na zime lepsze sa stalowe felgi. Jak dla mnie to jesli juz ktos chce miec 2 komplety to lepiej miec 2xaluminiowe. Stalowe rdzewieja i kiepsko wygladaja bez kolpakow. Jesli juz to lepiej pomyslec o innym profilu na zime i mokra pogode, szczegolnie na naszych drogach z koleinami lepiej jezdzi sie na oponach 195 niz 205 i wiecej.

kulex
Debiutant
Posty: 49
Rejestracja: 25 maja 2009, 10:15
Lokalizacja: Jarocin
Model:

#39 Post autor: kulex »

Witam
może ktoś z Was już przerabiał ten temat
W moim autku nie ma koła zapasowego, jest tylko zestaw naprawczy (guma w spray'u)
Czy warto organizować sobie zapas i jaki może być tego koszt.
w oryginale mam opony 205/55 R16 na felgach aluminiowych
Na allegro znalazłem:

kosz do podwieszania

koło dojazdowe Vectra

koło dojazdowe Zafira

pierwsze koło ma wymiar R16 i wydaje się, że w razie wymiany będzie lepiej pasować;
rozstaw śrub 5x110 i średnica otworu montażowego 65 są takie same, co w Zafirze

nie wiem tylko jaka opona zmieści się do kosza - czy R16 nie jest za duża? czy szerokość bieżnika jest też istotna?

Druga sprawa
mam opony na zimę 205/55 R16 i chciałbym zorganizować sobie do nich felgi stalowe, gdzie najlepiej szukać i jaki może być koszt takiej zabawy?
czy w ogóle warto kupować drugi komplet felg, skoro można opony przedkładać - koszt przełożenia 4 opon 75 zł - (tylko te kolejki zwłaszcza w listopadzie)
Pozdrawiam

cbm80

#40 Post autor: cbm80 »

W Z A kolo zapasowe to pelnowymiarowe 195/65/R15, z manuala wynika, ze 16 miesci sie bez problemu, sa tylko niewielkie problemy z 17.
Co do felg na zime, ja na nich zaoszczedzilem (kupilem gumy zimowe do 16) i teraz zaluje, bo zmienialbym kola sam, w dowolnym momencie, no i na zime podobno lepiej miec 15.
Nie bez znaczenia jest tez kosz zmiany opon. W W-wie potrafia krzyczec nawet 100zl, czyli 200zl oszczednosci rocznie szybko pokryje koszt dodatkowych felg. A wywazanie mozna robic taniej poza miastem raz do roku.
Tak wiec jak masz gdzie trzymac kola to polecam jednak dodatkowe felgi 15 + dobre opony (15 sa czasami sporo tansze od 16).

Wiesław

#41 Post autor: Wiesław »

Ma ktoś może opinie o oponach Kumho KH17 SOLUS 195/65/15 91 T

Awatar użytkownika
BajBus
Zafiromaniak
Posty: 1367
Rejestracja: 16 kwie 2009, 13:11
Lokalizacja: Wrocław
Model:
Kontakt:

#42 Post autor: BajBus »

chcesz kupić takie opony? czy uzyskać jakieś info na ich temat? sprecyzuj temat lub posta...
I miejsce naj-tuning Grotniki 2010
III miejsce najładniejsza ZA Grotniki 2010
I miejsce naj-tuning Rzeczka 2011 (n)
I miejsce najładniejsza ZA Rzeczka 2011 (n)

Awatar użytkownika
scaniairizar
Mieszkaniec
Posty: 397
Rejestracja: 30 gru 2008, 15:09
Lokalizacja: małopolska
Model:

#43 Post autor: scaniairizar »

z oponami KUMHO nie mam dobrych wspomnień. może obecnie coś się zmieniło, ale jak pamiętam, aquaplanning był kiepskawy, co utrudniało jazdę w deszczu. Niektóre niestety dawały również znać o sobie na suchej nawierzchni, gdyż piszczały.

Pozdrawiam.

ps. pisze o oponach r22,5. nie wiem jak wygladała ich eksploatacja przy mniejszych rozmiarach.
2.0 dti '01 i 1.9cdti '10. opcline
it's forfit śwagier!

Awatar użytkownika
Maciek
Zafiromaniak
Posty: 3463
Rejestracja: 24 gru 2008, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Z20LET
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#44 Post autor: Maciek »

Ja nie polecam żadnych chińskich opon do normalnego użytkowania - na mokrym nie ma jazdy... tylko firmówki.

Awatar użytkownika
scaniairizar
Mieszkaniec
Posty: 397
Rejestracja: 30 gru 2008, 15:09
Lokalizacja: małopolska
Model:

#45 Post autor: scaniairizar »

o, a ja jednak polecam.

tyle tylko ze do autobusów i ciężarówek.
z nazwy 'long marche', fantazja z finezją. czy zima czy lato. troche grają na głośnym asfalcie, ale przy tych rozmiarach które nie grają :roll:
2.0 dti '01 i 1.9cdti '10. opcline
it's forfit śwagier!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”