Test opon całorocznych

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
Andrzej2503
Zafiromaniak
Posty: 678
Rejestracja: 05 sty 2010, 22:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. [FG]
Auto: Zafiry
Model: wszystkie
Oznaczenie silnika: różne
Gender:

#31 Post autor: Andrzej2503 »

na aucie miejskim mam od 3 lat Vectry Goodyeara - są rewelacyjnie !!! jak ktoś jeździ niewiele nie ma najmniejszego sensu zmieniać
na dużym aucie używanym na dystanse zmieniam jednak nadal
sklepik z Zafirami B i C

Awatar użytkownika
czarekcw
Zafiromaniak
Posty: 738
Rejestracja: 05 wrz 2016, 11:09
Imię: Cezary
Lokalizacja: Mrągowo
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#32 Post autor: czarekcw »

Ja powiem tak: robię 12 tyś km rocznie w tym zdecydowana większość po mieście i po drogach krajowych. Śnieżnych zim jakie kiedyś panowały jest coraz mniej (a na mazurach bardziej mróz dokucza) więc jestem w 99% przekonany do Goodyear. Opona premium, marka bdb więc wątpię aby bubel wypuścili. Koleżanka z pracy ma Michelin Cross Climate + (była np w Chorwacji) i jest z nich zadowolona.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2017, 19:40 przez czarekcw, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
paweldm
Zafiromaniak
Posty: 946
Rejestracja: 13 gru 2011, 00:03
Imię: Paweł
Lokalizacja: GST (pomorskie)
Auto: Peugeot 308SW
Model: P308
Oznaczenie silnika: A20DTH

#33 Post autor: paweldm »

W peugocie mam całoroczne. Przednia oś Hankook, tylna Kleber i puki co jestem zadowolony.
Jest Peugeot 308SW 2.0Bluehdi i Meriva B 1.7cdti
Była Zafira A 1.8 16v lpg i B 2.0 Turbo +lpg oraz zastawa, polonez, tempra, espace II i IV omega B, tigra, C3, C4 Grand Picasso, Outlander II, Berlingo III, Astra J 2.0cdti, Peugeot 308

Awatar użytkownika
evolution1zafir
Mieszkaniec
Posty: 215
Rejestracja: 30 lip 2015, 13:52
Imię: EVO
Lokalizacja: Śląsk
Auto: Opel Zafira C Cosmo
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A20DT
Gender:

#34 Post autor: evolution1zafir »

Jak kolega powyżej, mam w drugim aucie Hankook. Nie są głośne, przyjemnie się jeździ i wygladaja jak należy. Płaciłem 1000 zł za kpl. 16.
https://www.youtube.com/watch?v=hM96rKZVnqw
Zafira C
Meriva B FL
Insignia A
Vivaro A FL,B
Vectra C FL
Corsa C
AstraG,H ,J
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
(Megane-1(coupe,hatchbck, kombii) , Fiat:Punto, CC,Mazda 626,Ford Transit i Taunus )

Awatar użytkownika
paweldm
Zafiromaniak
Posty: 946
Rejestracja: 13 gru 2011, 00:03
Imię: Paweł
Lokalizacja: GST (pomorskie)
Auto: Peugeot 308SW
Model: P308
Oznaczenie silnika: A20DTH

#35 Post autor: paweldm »

Należy przede wszystkim pamiętać, że rozsądku nie zastąpią najlepsze opony. Fizyki nie da się oszukać.
Ostatnio zmieniony 02 lut 2018, 12:10 przez paweldm, łącznie zmieniany 1 raz.
Jest Peugeot 308SW 2.0Bluehdi i Meriva B 1.7cdti
Była Zafira A 1.8 16v lpg i B 2.0 Turbo +lpg oraz zastawa, polonez, tempra, espace II i IV omega B, tigra, C3, C4 Grand Picasso, Outlander II, Berlingo III, Astra J 2.0cdti, Peugeot 308

Awatar użytkownika
czarekcw
Zafiromaniak
Posty: 738
Rejestracja: 05 wrz 2016, 11:09
Imię: Cezary
Lokalizacja: Mrągowo
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#36 Post autor: czarekcw »

Od wczoraj mam Goodyear Vectro 4Seasons Gen2, cichsze od zimowych. Póki co nie dane mi było przetestować ich na zimę.

Awatar użytkownika
czarekcw
Zafiromaniak
Posty: 738
Rejestracja: 05 wrz 2016, 11:09
Imię: Cezary
Lokalizacja: Mrągowo
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#37 Post autor: czarekcw »

Po ponad tygodniowej jeździe- opony cichsze od zimowych ale głośniejsze od letnich. Tylko przez 3 dni był śnieg na jezdni i dawały radę (choć na razie nie szalałem na nich bo podobno każda nowa opona musi się trochę zedrzeć aby mieć w 100% przyczepność). Najśmieszniejszy jest ich odgłos podczas przyśpieszania na suchej jezdni- wydają głos jakby jechało się po wodzie :D .

Awatar użytkownika
janekW67
Zafiromaniak
Posty: 4083
Rejestracja: 16 sty 2012, 16:59
Imię: Janek
Lokalizacja: Słupca
Auto: Opel Zafira B 1.8 Njoy
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#38 Post autor: janekW67 »

Opony całoroczne, ani letnie, ani zimowe!
Ale do normalnej eksploatacji w zupełności wystarczą.
Osobiście, takowych używam i ze względu na niewielkie przebiegi nie mam zamiaru tego zmieniać.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2018, 20:08 przez janekW67, łącznie zmieniany 1 raz.
Oczywiście!

Awatar użytkownika
czarekcw
Zafiromaniak
Posty: 738
Rejestracja: 05 wrz 2016, 11:09
Imię: Cezary
Lokalizacja: Mrągowo
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#39 Post autor: czarekcw »

Nie zgodzę się w pierwszym zdaniu- jest to kompromis między najlepszą zimową a najlepszą letnią. Będę stał na stanowisku, że najlepsza całoroczna jest lepsza od średniej (czyt. budżetowej) klasy opon letnich i zimowych a nie będzie dorównywać klasie wyższej.

Awatar użytkownika
janekW67
Zafiromaniak
Posty: 4083
Rejestracja: 16 sty 2012, 16:59
Imię: Janek
Lokalizacja: Słupca
Auto: Opel Zafira B 1.8 Njoy
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#40 Post autor: janekW67 »

Co rozumiesz pod pojęciem, najlepszej, całorocznej opony?
Oczywiście!

Awatar użytkownika
PiotrWie
Mieszkaniec
Posty: 217
Rejestracja: 24 lip 2014, 09:26
Imię: Piotr
Lokalizacja: dolnośląskie
Auto: Opel Zafira
Model: Family
Oznaczenie silnika: A18XEL

#41 Post autor: PiotrWie »

Z wielu dotychczas przeczytanych testów wynika że współczesne opony całoroczne są trochę gorsze od zimowych na śniegu, ale wyraźnie od nich lepsze na zimnym mokrym.Oczywiście od letnich - bardzo wyraźnie lepsze. Latem - różnica głównie w dźwięku, przyczepność podobna. Ponieważ mieszkamy w Polsce która ma klimat przejściowy to i opony całoroczne są u nas wskazane - wolę trochę bardziej uważać przez 3 - 4 dni w roku gdy leży śnieg a za to mieć lepszą przyczepność i krótszą drogę hamowania przez resztę okresu zimowego gdy jest zimne i mokre. Opony zimowe są przygotowywane pod Skandynawię gdzie kilka miesięcy w roku jeździ się po śniegu, a nie do naszego klimatu. Jedyny problem - samochód kupiłem na oponach letnich - trudno wyrzucić nowe opony, więc dokupiłem zimowe - ale jak zajeżdżę te dwa komplety to na pewno kupię wielosezonowe - no chyba że się wyprowadzę z Polski gdzieś gdzie jest inny klimat - ale zimno toleruję coraz gorzej a nawet na południu Europy są okresy kiedy nie bardzo się da jeździć na letnich - więc całoroczne jak znalazł.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2018, 22:40 przez PiotrWie, łącznie zmieniany 1 raz.
PiotrWie

Awatar użytkownika
czarekcw
Zafiromaniak
Posty: 738
Rejestracja: 05 wrz 2016, 11:09
Imię: Cezary
Lokalizacja: Mrągowo
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#42 Post autor: czarekcw »

janekW67 pisze: 13 lut 2018, 20:13 Co rozumiesz pod pojęciem, najlepszej, całorocznej opony?
Najlepsza czyli taka, która ma wg mojej oceny akceptowalne cechy godnej polecenia opony. Mogę być stronniczy ale jedyne marki warte zastanowienia się to Goodyear, Michelin, Continental, Vredestein, Nokian i ew Kleber. Reszta odstaje od tych marek. Zobacz na chińskie wynalazki- toć to zabić się można.

Dokładnie tak jak piszesz PiotrWie - tylko w górach opona zimowa ma jakikolwiek sens w obecnych czasach. Na północnym wschodzie kraju jest tragedia ze śniegiem jak i całą zimą- i to się dzieje od kilku lat.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2018, 20:49 przez czarekcw, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
violator
Zafiromaniak
Posty: 929
Rejestracja: 27 lis 2014, 21:53
Imię: Artur
Lokalizacja: Bydgoszcz/Koronowo
Auto: Meriva 1.4 Turbo
Model: B
Oznaczenie silnika: A14NEL
Gender:
Kontakt:

#43 Post autor: violator »

U nas w tym roku napadało w ciągu jednego dnia około 20 cm, następne dni po około 10 cm śniegu,mieszkam na wsi poruszam się drogami gdzie nikt nie odsniezai śniegu było po osie. Michelin nie odbiegały znacząco od zimówek, w ten jeden dzień było widać tylko że trochę gorzej gryzą niż zimówki kolegi (nowe) ale tam gdzie ją utknąłem to i on utknął ,tyle że taki śnieg jest u nas raz na kilka lat. Zachowanie na drodze głównej (błoto pośniegowe,woda ,moje Michelin dużo lepiej dają sobie radę ,jeżdżę na nich 2,5 roku cały rok.

Awatar użytkownika
Czesław
Zafiromaniak
Posty: 1085
Rejestracja: 30 gru 2013, 22:38
Imię: Czesław
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Meriva B 1,4 120 KM
Model: B
Oznaczenie silnika: Nel
Gender:
Kontakt:

#44 Post autor: Czesław »

A co do wielosezonowych to mam też doświadczenie z firmowych LT( mają założone jakieś firmowe) jak trzeba wjechać w zaśnieżone pole to koparkami są ciągane a dla porównania w zaprzyjaźnionej firmie mają lubliny na zimowych i bez żadnych blokad śmigają po zaspach.


Mam w pracy tak samo auta mamy T5 VW na wielosezonowych pierwszy raz w tym roku. Nigdy nie musiałem wyciągać ich koparką tyle razy co w tym roku :czerwona: :tak:
czesiek_ze

Awatar użytkownika
czarekcw
Zafiromaniak
Posty: 738
Rejestracja: 05 wrz 2016, 11:09
Imię: Cezary
Lokalizacja: Mrągowo
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#45 Post autor: czarekcw »

Ale czemu nie piszecie konkretnie jaki model i marka opon?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”