[A] [B] [C] Akumulator - kompendium wiedzy - jaki, jak dbać itp.

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
janekW67
Zafiromaniak
Posty: 4083
Rejestracja: 16 sty 2012, 16:59
Imię: Janek
Lokalizacja: Słupca
Auto: Opel Zafira B 1.8 Njoy
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#331 Post autor: janekW67 »

Na pierwszy montaż , stosowane były akumulatory GM 55Ah, prądu rozruchowego, niestety nie pamiętam. Niedawno zostały one wycofane z produkcji i zastąpiono je GM 60Ah, z prądem 510A.
U mnie w aucie, taki właśnie jest zamontowany.
Oczywiście!

Awatar użytkownika
Tazz
Zafiromaniak
Posty: 3059
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:23
Imię: Marcin
Lokalizacja: SOsnowiec
Auto: Mercedes Benz E klasa
Model: S211
Oznaczenie silnika: M112
Gender:

#332 Post autor: Tazz »

A na pierwszej stronie tego tematu jest ładnie napisane jakie są fabryczne i jakie rekomendowane pojemnosci akumulatorów do naszych Zosiek :P
Byly:
Astra F 1.6 htb
Omega 2.2 sedan
Zafira (z19dth + virus)
Zafira OPC (z20leh)
Przejściowe
VW polo (1.6) htb
seat Cordoba Vario (1.6)
Ford Focus (1.6 TDCI) Htb
Żonowozy:
audi A4 1999 (1.6)
Daihatsu Materia 2008 (1.3)
Obecnie:
Mercedes W211 3.2 V6
Romet ZK 125 FX

Awatar użytkownika
Dizel
Debiutant
Posty: 36
Rejestracja: 22 lip 2017, 15:40
Imię: Artur
Lokalizacja: Łódź
Auto: Opel Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#333 Post autor: Dizel »

Tazz oczywiście masz racje ale jak widać co producent akumulatorów to podaje inne wartości niż fabryczne i ciężko się na coś kolowiek zdecydować dlatego zapytałem forumowiczów którzy mają u siebie zamontowane i jeżdżą tak wtedy mogą coś więcej powiedzieć co używają i jak długo anie tylko suche specyfikacje jak to podają producenci. Czyli wniosek jest prosty na pewno do swojego auta muszę szukać akumulatora 55Ah lub większego mam tylko obawy czy taki akumulator jak będzie miał prąd rozruchowy na poziomie np 600 A nie rozwali Mi instalacji elektrycznej :)

Awatar użytkownika
Tazz
Zafiromaniak
Posty: 3059
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:23
Imię: Marcin
Lokalizacja: SOsnowiec
Auto: Mercedes Benz E klasa
Model: S211
Oznaczenie silnika: M112
Gender:

#334 Post autor: Tazz »

Wszystko zależy ile pobiera rozrusznik a nie jaki ma prąd rozruchowy akumulator, aku nie daje pełnej mocy tylko tyle ile potrzeba :) więc o instalację możesz być spokojny :) ale jak wyjmiesz stary aku to przy okazji możesz poczyscic połączenia masowe i oczywiście klemy ;)
Byly:
Astra F 1.6 htb
Omega 2.2 sedan
Zafira (z19dth + virus)
Zafira OPC (z20leh)
Przejściowe
VW polo (1.6) htb
seat Cordoba Vario (1.6)
Ford Focus (1.6 TDCI) Htb
Żonowozy:
audi A4 1999 (1.6)
Daihatsu Materia 2008 (1.3)
Obecnie:
Mercedes W211 3.2 V6
Romet ZK 125 FX

wypalam_dpf
Posty: 1
Rejestracja: 23 paź 2018, 14:20
Imię: Jasiek
Auto: Opel Zafira B 1.7 CDTI Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z17DTJ
Gender:

#335 Post autor: wypalam_dpf »

Witam,

od kilku miesiecy jestem posiadaczem uzywanej Zafiry B z 2009 roku. Po zakupie samochodu wymienilem akumulator na nowy egzemplarz o pojemnosci 66 Ah zgodnie z zaleceniem sprzedawcy. Nadchodzaca zime auto bedzie niestety spedzac na parkingu otwartym, dlatego tez mam pewne obawy co do zywotnosci akumulatora. Samochod jest uzywany wylacznie na weekendy, na zakupy trasa maksimum 10 km, na dluzsza wycieczke srednio od 100 do 500 km. Sprzedawca sugerowal abym na zime za kazdym razem po zakonczeniu weekendowej trasy wyciagal akumulator oraz przetrzymywal go w domu (z mozliwoscia podtrzymania jego ladunku zwyklym prostownikiem). Kilka pytan odnosnie tego rozwiazania:

- czy kazdorazowe wypinanie akumulatora co tydzien z auta moze negatywnie wplynac na zywnotnosc akumulatora/spowodowac usterke samochodu?
- czy podczas przechowywania aku warto go doladowywac prostownikiem przed rozpoczeciem weekendu?
- czy istnieje inne, moze bardziej sensowne rozwiazanie tego problemu?

Pozdrawiam forumowiczow.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2018, 14:28 przez wypalam_dpf, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#336 Post autor: SD72 »

Mysle ze takie dzialania zaproponowane przez "sprzedawce" sa poprostu smieszne i zarazem :shock:

Akumulator to nie "bateryjka" w zegarku albo lampeczce nocnej :!:

Kazde odlaczenie aku moze poniesc za soba wiele dziwnych niespodziewanych niespodzianek :idea:

Dobry akumulator z odpowiednim ladowaniem alternatora i problemu nie bedzie jesli nic nie bedzie pradu "kradlo"
Ostatnio zmieniony 23 paź 2018, 14:38 przez SD72, łącznie zmieniany 1 raz.
bazyliszek72

Awatar użytkownika
997SinneR997
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 13 lis 2017, 17:48
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Świętochłowice
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#337 Post autor: 997SinneR997 »

Stoje przed dylematem kupna akumulatora do mojej Zośki, mam 3 na uwadze który byście polecili ?

1. Bosch S5 74Ah 750A S5007
2. Varta Silver 77Ah 780A E44
3. Centra Futura 77Ah 760A CA770

Awatar użytkownika
janekW67
Zafiromaniak
Posty: 4083
Rejestracja: 16 sty 2012, 16:59
Imię: Janek
Lokalizacja: Słupca
Auto: Opel Zafira B 1.8 Njoy
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#338 Post autor: janekW67 »

Osobiście poleciłbym Boscha.
Oczywiście!

Awatar użytkownika
rafant4011
Zafiromaniak
Posty: 6706
Rejestracja: 29 wrz 2014, 15:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Włochy[ESK]
Auto: Zafira B
Model: Cosmo
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#339 Post autor: rafant4011 »

Bosch i Varta to jedno i to samo...
Osobiście mam Boscha jest świetny (viewtopic.php?p=313758#p313758), ale obecnie kupił bym Varte tylko i wyłącznie ze względu na cenę, bo jak pisałem to to samo. Wchłoną ich gigant z USA...
Ostatnio zmieniony 30 paź 2018, 19:25 przez rafant4011, łącznie zmieniany 1 raz.

Dynia
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 24 sie 2018, 18:38
Imię: Arek
Lokalizacja: Krakow kryspinow
Auto: Opel zafira Tourer 2.0Cdti 136km
Model: Zc
Oznaczenie silnika: Diesel
Gender:

#340 Post autor: Dynia »

Witam mam takie pytanie czy mogę zalozyc akumlator do ZC 80ah?orginalny jest 75ah a teraz potrzebuje na szybkiego i gosciu w sklepie doradzil mi 80siatke ze pasuje na wymiar taki jak orginalny i tu sie teraz zastanawiam czy doladuje mi go alternator i czy nic sie nie bedzie dzialo pozdrawiam :piwo:

Awatar użytkownika
Sebu$
-#Administrator
Posty: 8147
Rejestracja: 23 wrz 2012, 20:43
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Śląsk / Niemcy
Auto: Yaponiec
Model: Inne
Oznaczenie silnika: Pb1.5
Gender:
Kontakt:

#341 Post autor: Sebu$ »

Nie powinno być problemu z doładowaniem, ale dla pewności podaj VIN to zobaczymy jaki masz alternator
Ostatnio zmieniony 30 paź 2018, 21:17 przez Sebu$, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie jestem gruby i nie mam nadwagi. Wyniki są poprawne ! Ale kurde wyszło mi, że mam znaczny niedobór wzrostu :evil:
Obrazek
i już wiem, że nie jestem stary - jestem po prostu RETRO ....
:lol:

Dynia
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 24 sie 2018, 18:38
Imię: Arek
Lokalizacja: Krakow kryspinow
Auto: Opel zafira Tourer 2.0Cdti 136km
Model: Zc
Oznaczenie silnika: Diesel
Gender:

#342 Post autor: Dynia »

Sebu$ pisze: 30 paź 2018, 21:16 Nie powinno być problemu z doładowaniem, ale dla pewności podaj VIN to zobaczymy jaki masz alternator
W0LPD9EM2C2040977

Awatar użytkownika
Sebu$
-#Administrator
Posty: 8147
Rejestracja: 23 wrz 2012, 20:43
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Śląsk / Niemcy
Auto: Yaponiec
Model: Inne
Oznaczenie silnika: Pb1.5
Gender:
Kontakt:

#343 Post autor: Sebu$ »

Układ elektryczny:
K3S = AKUMULATOR,75AH
KG9 = ALTERNATOR,140A

Do 10% można spokojnie dać większy Aku, więc 80tka nie sprawi problemu w ładowaniu.
Nie jestem gruby i nie mam nadwagi. Wyniki są poprawne ! Ale kurde wyszło mi, że mam znaczny niedobór wzrostu :evil:
Obrazek
i już wiem, że nie jestem stary - jestem po prostu RETRO ....
:lol:

Dynia
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 24 sie 2018, 18:38
Imię: Arek
Lokalizacja: Krakow kryspinow
Auto: Opel zafira Tourer 2.0Cdti 136km
Model: Zc
Oznaczenie silnika: Diesel
Gender:

#344 Post autor: Dynia »

Sebu$ dzieki za info to jade dzisiaj odebrac

Awatar użytkownika
Polaris
Przeglądacz
Posty: 87
Rejestracja: 13 lip 2017, 07:36
Imię: Piotr
Lokalizacja: Łódź
Auto: Zafira A Comfort
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:
Kontakt:

#345 Post autor: Polaris »

wypalam_dpf pisze: 23 paź 2018, 14:27 Witam,

od kilku miesiecy jestem posiadaczem uzywanej Zafiry B z 2009 roku. Po zakupie samochodu wymienilem akumulator na nowy egzemplarz o pojemnosci 66 Ah zgodnie z zaleceniem sprzedawcy. Nadchodzaca zime auto bedzie niestety spedzac na parkingu otwartym, dlatego tez mam pewne obawy co do zywotnosci akumulatora. Samochod jest uzywany wylacznie na weekendy, na zakupy trasa maksimum 10 km, na dluzsza wycieczke srednio od 100 do 500 km. Sprzedawca sugerowal abym na zime za kazdym razem po zakonczeniu weekendowej trasy wyciagal akumulator oraz przetrzymywal go w domu (z mozliwoscia podtrzymania jego ladunku zwyklym prostownikiem). Kilka pytan odnosnie tego rozwiazania:

- czy kazdorazowe wypinanie akumulatora co tydzien z auta moze negatywnie wplynac na zywnotnosc akumulatora/spowodowac usterke samochodu?
- czy podczas przechowywania aku warto go doladowywac prostownikiem przed rozpoczeciem weekendu?
- czy istnieje inne, moze bardziej sensowne rozwiazanie tego problemu?

Pozdrawiam forumowiczow.
Wszystko zależy jak często używany jest w trasy a jak często tylko na zakupy (10km jazdy) Wyciąganie akumulatora co weekend jest może nie tyle bezsensowne co po prostu upierdliwe, oraz pewnie będzie Ci się kasować ustawienie radia i przebiegu dziennego. Co do doładowywania to generalnie akumulator powinno się przechowywać w stanie pełnego naładowania. JA osobiście bym ładował tak z raz na miesiąc gdybym używał w ten sposób auto, ale żeby nie wyjmować z auta to użyłbym przetwornicy step-up ustawionej na 14.4V podłączonej wyjściem do akumulatora samochodu a wejściem do innego źródła zasilania (np drugiego akumulatora) z którego by się on ładował.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”