[A] [B] [C] Jaki olej do diesla/benzyny ?

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
borewicz
Bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:50
Lokalizacja: Małopolskie
Model:

#346 Post autor: borewicz »

Ja w omedze B z 95 r przy 190 tyś (licznikowych zaraz po zakupie w 2005r.) z silnikiem 20SE (2.0 8V 115KM) przeszedłem po płukance z mineralnego na syntetyk. Przejechałem jeszcze ponad 100 tyś km. Co prawda w połowie tego przebiegu robiłem uszczelkę pod głowicą + szlifowanie gniazd zaworowych (żadnych panewek, pierścieni itd.) ale to normalne przy tym przebiegu. Auto sprzedałem gościowi ode mnie z miasta, jakieś trzy lata temu i kiedy tylko jestem na miejscu, to je widuje na drodze. Zużycie oleju oscylowało w okolicy 300 ml/1000 km przy normalnej mieszanej jeździe. Jak wyruszałem w trasę i leciałem autostradą ciągiem przez 100 - 200 km z prędkościami rzędu 150-180km/h to owszem rosło do około 500 ml/1000 km. Jak się jechało w trasę z prędkościami 90-120 km/h to zużycie praktycznie zanikało. Lałem do niej oleje LM. Twój silnik nie jest najnowszym trendem mody typu: start/stop/umieram, ale jest relatywnie nowoczesny i posiada wiele drobnych elementów które muszą być smarowane. jeżeli chcesz z niego korzystać w pełnym zakresie mocy, prędkości itd. to lepiej zalać syntetyk jeżeli rzadko przekraczasz 120km/h lub 3,5-4 tyś obr/min. to warto rozważyć półsyntetyk. Przy syntetyku prawdopodobnie, będziesz musiał częściej sprawdzać bagnet niż przy pólsyntetyku, ale smarowanie/chłodzenie będzie równiejsze i lepsze nawet pomimo większego zużycia oleju syntetycznego. Owszem, nie ma się co spuszczać, a to co napisałem powyżej to wiedza poparta doświadczeniem musisz też dostosować serwis auta do swojego użytkowania.

hamis

#347 Post autor: hamis »

Auto raczej miastowe, więc ciężko przekroczyć 120km/h...

A co powiecie o oleju GM 10W40?
Ostatnio zmieniony 29 mar 2015, 11:45 przez hamis, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Piasek
Zafiromaniak
Posty: 1133
Rejestracja: 12 cze 2014, 15:03
Lokalizacja: Piotrków Kujawski
Model:

#348 Post autor: Piasek »

Jak z pewnego źródła to ok.
Jak najtańsza oferta na a**** - na 100% podróbka

hamis

#349 Post autor: hamis »

Co prawda oferta z Allegro, ale stacjonarny sklep samochodowy ze Szczecina (jeden z większych). Przy okazji sam odbiorę ;)

Wojtek7090
Debiutant
Posty: 30
Rejestracja: 25 kwie 2014, 13:27
Lokalizacja: Korczyna
Model:

#350 Post autor: Wojtek7090 »

Poproszę o poradę. Autko było zalane MOTUL 5w40, myśleć nad jakimś innym czy raczej lać to samo? Troszkę cena zaporowa ale czego się nie robi dla dobra autka:)

Awatar użytkownika
janekW67
Zafiromaniak
Posty: 4083
Rejestracja: 16 sty 2012, 16:59
Imię: Janek
Lokalizacja: Słupca
Auto: Opel Zafira B 1.8 Njoy
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#351 Post autor: janekW67 »

Wojtek7090 pisze:Poproszę o poradę. Autko było zalane MOTUL 5w40, myśleć nad jakimś innym czy raczej lać to samo? Troszkę cena zaporowa ale czego się nie robi dla dobra autka:)
Skoro był zalany 5W40,to tak bym zostawił,a firm tańszych niż MOTUL jest wiele.Ale ostateczny wybór nalezy do Ciebie.
Oczywiście!

finetto

#352 Post autor: finetto »

A co możecie polecić z semi?
Obecnie przejeździłem od wymiany około 5 tysięcy na Valvoline Maxlife 10W-40.
Przejście z mineralnego Mobil :/
Chcę zrobić płukankę i zalać coś docelowego. Może GM?
Potrzebuję porad:
-olej silnikowy
-płukanka
-olej przekładniowy

Organ18

#353 Post autor: Organ18 »

hamis pisze:Czyli jednak półsyntetyk 10w40? Niby Castrol na swojej stronie tez zaleca 5W-30. Choc rzeczywiscie nie wiem czy do ponad 10 letniego auta dawac pelny syntetyk...
Za to na stronie http://autosotua.com/olej-silnikowy/opel/zafira.html podaja juz 10w40...

A może 5w40? Taki rekomenduje Total na swojej stronie...
Ja też ponoć mam wlany 10W40 czekam może coś na cholernego zajączka dostanę to pojadę do Norauto po Olej bo jest promocja 10W40 z 66,99zł na 55,99zł i do tego za darmo GRATIS 5L płynu do spryskiwacza (z lejkiem do nalania tego płynu) , gazetka jest do 22,04,2015 r i na zdjęciu jest Orlen Oil Platinum Clasic ale muszę podjechać i zobaczyć czy do diesla jest bo w Kauflandzie jakieś 2 tyg. temu patrzyłem nie pamiętam teraz nazwy oleju ale taka srebrna bańka była chyba 4L za 86 zł nie dam głowy czy to MOBIL nie był :/ oczywiście 10w40 Diesel bo ja szykuje się do ogólnej wymiany wszystkie Filtry : kabinowy , powietrzny , paliwa , oleju za ok.140zł jak dobrze pamiętam mogę podać ceny gdzie się pytałem ;) no i mam zamiar wszystko sam wymienić bo Promocj w Norauto nie rozumię Olej + Filtr + Wymiana + przegląd (gratis) Mobil 10w40 super 2000 za 119.99zł ps. dotyczy oleju z beczki do 4 L , a uzupełnienie płynu do spryskiwaczy 19,99 zł jedynie chyba opłaca się klimę zrobić bo odgrzybianie 69.99 zł a diagnostyka GRATIS , a jak byłem robić przegląd auta to mi zaoferowano Nabijanie + odgrzybianie za 100 zł
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2015, 08:38 przez Organ18, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kibic997
Mieszkaniec
Posty: 223
Rejestracja: 15 kwie 2013, 10:42
Lokalizacja: wałbrzych
Model:

#354 Post autor: kibic997 »

witam.
czas na wymianę oleju
co powiecie o LOTOS 10w40 dla silnika benzyna/lpg 1.8 ?
ktoś używał ?
ja lotos daję na dolewki i nie widzę żeby coś się działo złego.


EDIT
kamillo87 pisze:ja do swojej A 1,8 125 leje cały czas 5w30 castrola przebieg 170 tys, zadnych wycieków i brania oleju troche to dziwne bo czytająć wasze wypowiedzi to troche biorą te silniki
tak z ciekawosci.
z czego to wynika że ja mam zalany od zawsze 10w40 a kolega leje 5w30 do tego samego auta z prawie takim samym przebiegiem? :driver:

Posty pisane w krótkim odstępie czasowym edytujemy i scalamy - GOTI ;)
Ostatnio zmieniony 16 maja 2015, 15:05 przez kibic997, łącznie zmieniany 2 razy.

MARCEL!
Zafiromaniak
Posty: 750
Rejestracja: 14 gru 2011, 12:33
Imię: Mar
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#355 Post autor: MARCEL! »

Lotosa? Ja tego nawet nie wlewałem do Fiata 126p.
Kolega miał Lotosa to mu się ciągle przegrzewał (PF 126p miał silnik chłodzony powietrzem i olejem). Zmienił na Elfa i zniknął problem przegrzewania.

Mi Z18XE trochę pił oleju, 10W40 Mobil, półsyntetyk, zmieniłem na Liqui Moly Super Leichtlauf 10W-40 2654 i już nie bierze tak bardzo oleju. Praktycznie wcale.

Pietrzek

#356 Post autor: Pietrzek »

Z doświadczenia wiem że Mobil jest bardzo dobrym olejem, cena też jest rozsądna innego oleju do swojego auta bym nie wlał.

Awatar użytkownika
michaslipknot
Debiutant
Posty: 28
Rejestracja: 02 lip 2015, 16:40
Imię: Michał
Lokalizacja: Kielce
Auto: Opel Zafira OPC
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20let

#357 Post autor: michaslipknot »

Witam

Zbliżam się do wymiany oleju, mam zalany motul synergie+ 10w40 półsyntetyk, silnik z20let uturbiony, przebieg 225000tyś km. Mam zostać na tym oleju, czy lepiej zalać np liqui moly 10w40, czy wracać na pełny syntetyk 0w30, albo 5w30? Z tego co inni twierdzą najlepiej jest jeździć na fullsyntetyk.... No i sam nie wiem.

_model_

#358 Post autor: _model_ »

michaslipknot pisze:Witam

Zbliżam się do wymiany oleju, mam zalany motul synergie+ 10w40 półsyntetyk, silnik z20let uturbiony, przebieg 225000tyś km. Mam zostać na tym oleju, czy lepiej zalać np liqui moly 10w40, czy wracać na pełny syntetyk 0w30, albo 5w30? Z tego co inni twierdzą najlepiej jest jeździć na fullsyntetyk.... No i sam nie wiem.
Jak nie bierze oleju w znacznych ilościach (każde turbo delikatnie bierze) to bym spróbował 5w40 też Motul'a (bardzo dobry olej). Ale jeżeli musisz dolewać to zostać przy tym co masz

Awatar użytkownika
Wojti
Zafiromaniak
Posty: 6240
Rejestracja: 15 kwie 2013, 19:02
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: ZB 400ps/502nm
Model: OPC
Oznaczenie silnika: z20leh
Gender:
Kontakt:

#359 Post autor: Wojti »

Dokładnie tak jak pisze Kamil chyba lepiej zostań przy 10w40 :piwo:
Życie jest Piękne a z Zafirką jeszcze piękniejsze he he

Awatar użytkownika
fredas
Zafiromaniak
Posty: 5219
Rejestracja: 30 lis 2014, 12:46
Imię: Ryszard
Lokalizacja: Sypniewo [cse]
Auto: Opel Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#360 Post autor: fredas »

Castrol ed :P dobry polecam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”