Test opon całorocznych

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
violator
Zafiromaniak
Posty: 929
Rejestracja: 27 lis 2014, 21:53
Imię: Artur
Lokalizacja: Bydgoszcz/Koronowo
Auto: Meriva 1.4 Turbo
Model: B
Oznaczenie silnika: A14NEL
Gender:
Kontakt:

#46 Post autor: violator »

Na pewno nie są to opony premium Michelina czy innych firm tylko najtańsze wielosezonowe bo takie z racji oszczędności w firmach kupują .

Awatar użytkownika
basti_seba
Mieszkaniec
Posty: 426
Rejestracja: 10 paź 2013, 18:11
Imię: Seb
Lokalizacja: SRB
Auto: ZC 1.4T Enjoy
Model: ZC
Oznaczenie silnika: B14NEL
Gender:

#47 Post autor: basti_seba »

Na pewno tak jest, bo tak napisałeś.

Awatar użytkownika
czarekcw
Zafiromaniak
Posty: 738
Rejestracja: 05 wrz 2016, 11:09
Imię: Cezary
Lokalizacja: Mrągowo
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#48 Post autor: czarekcw »

Liczą się konkrety. To tak samo mogę napisać, że opony zimowe/letnie są do kitu (nie pisząc szczegółowo, że nabyłem chińczyki). Dalej będę powtarzał, że premium całoroczna będzie odbiegać od premium lato/zima lecz na pewno jest bezpieczna.

Awatar użytkownika
violator
Zafiromaniak
Posty: 929
Rejestracja: 27 lis 2014, 21:53
Imię: Artur
Lokalizacja: Bydgoszcz/Koronowo
Auto: Meriva 1.4 Turbo
Model: B
Oznaczenie silnika: A14NEL
Gender:
Kontakt:

#49 Post autor: violator »

Akurat Michelin jest opona letnia i nie odbiega od letnich z tego co widać po testach i moim użytkowaniu :) , zima na błocie pośniegowym które jest najczęściej na drogach jest lepsza od zimówek ale w śniegu trochę gorsza od zimówek tyle że ten śnieg to od 3 lat to był u mnie może 2-3 dni ( ten większy ) w kuj-pomorskim.
Na pewno w górach i przy wschodniej granicy zimówki częściej się przydadzą,u mnie nie spełniłyby swojego zadania :).

Awatar użytkownika
rafant4011
Zafiromaniak
Posty: 6706
Rejestracja: 29 wrz 2014, 15:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Włochy[ESK]
Auto: Zafira B
Model: Cosmo
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#50 Post autor: rafant4011 »


Awatar użytkownika
czarekcw
Zafiromaniak
Posty: 738
Rejestracja: 05 wrz 2016, 11:09
Imię: Cezary
Lokalizacja: Mrągowo
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#51 Post autor: czarekcw »

Najlepiej taka opona działa w temperaturach od -10 do +10 stopni Celsjusza przy założeniu, że drogi są czarne, a nie białe. Robert Szczypiorski z firmy Motohurt zaznacza jednak, że "opona wielosezonowa nie będzie oponą ani dobrą letnią, ani dobrą zimową".

Cena opony całorocznej jest mniej więcej o 20 procent wyższa od opony typowo letniej lub zimowej.

- Jeżeli coś musi być wypośrodkowane to nie będzie działało w odpowiednich zakresach temperatur i przy skrajnie zimnym albo przy skrajnie ciepłym. Po prostu będzie płynęło bądź będzie zbyt twarde, więc ona nie działa jak należy w warunkach skrajnych - mówi Marcin Grzebieluch z Akademii Bezpiecznej Jazdy "Carevent.pl".
Do OPC nie założyłbym wielosezonowych ale jak do auta rodzinnego to czemu nie. Od piątku nasypało śniegu, mróz poniżej -10 stopni i dalej człowiek jeździ i żyje. Wiecie gdzie ostatnio spotkałem Goodyear Vector 4Seasons (pierwsza generacja)? W Mitsubishi Eclipse prod w latach 2000-2005 i właściciel mówił, że dają radę.

Pawel0202
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 24 mar 2018, 13:02
Imię: PAWEŁ
Auto: ZA 1.8 125KM nJoy
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#52 Post autor: Pawel0202 »

Odgrzeję, bo obecnie mam dylemat.

Mam letnie opony Pirelli P6000 z 2005r., bieżnik jeszcze wystarczy na sezon myślę, ale są stare - na takich moja Zafira A wyjechała zapewne z salonu, mają w takim układzie z 60000km przejechane, na oryginalnych, 16-calowych alufelgach Opla. Jeździłem na nich z miesiąc-dwa, bo auto kupiłem w październiku i zakładałem niedługo później zimowe.

Zimówki mam chyba z 2010, zdobyczne od Vectry teścia, który mało jeździł, jeszcze sezon mogę też na nich pojeździć, 15-calowe alufelgi ostatnio za 400zł do nich kupiłem oplowskie.
Tak więc mam dwa komplety kół 15 i 16 cali i mógłbym jeszcze rok odłożyć zakupy, ale:
- myślę, że letnie z 2005r, mimo, że bieżnik styknie na sezon, czyli w moim przypadku z 12-15tys. km (głównie Bydgoszcz, raz w miesiącu trasa 200-300km, ewentualnie wyjazd w góry z 1600km, lubię wcisnąć gaz, ale nie palę gumy), to już stare opony i dla bezpieczeństwa dobrze byłoby wymienić, żeby z dzieckiem bezpieczniej jeździć,
- przekładanie kosztuje, więc przez 5 lat oszczędzę na przekładaniu kół z 600zł (2x50-60zł w roku)
- letnie opony - zdecydowałem się na Laufenn 205/55/16, mogę mieć za 600zł, a zimowe zmieniać dopiero jesienią 2019;
- jeśli kupię letnie za 600 a Michelin CrossClimate+ za 1300zł, to sprzedając zimowe koła 15" za ok. 500zł, wyjdą mnie one 700zł - więc tylko
kilkadziesiąc złotych drożej od letnich. Zimówki będą droższe, więc w ogólnym rozrachunku będzie drożej. Do tego dochodzi zysk z wymian, więc w
ciągu 5 lat będę jakieś 500zł do przodu;
- bezpieczeństwo najważniejsze, ale właśnie te Micheliny chwalą moi koledzy w pracy, jeden ma na Audi A6 2.4 założone, więc lipy raczej nie ma,
ale
- jeden z kolegów opiniował, że całoroczne się ząbkują i szumią bardziej, poza tym szybciej się zużywają - może violator się wypowie?
- mieszkam pod Bydgoszczą, gruntówka to około 600m, pytanie, czy nie będę miał problemów zimą? W następnym roku kostkę położą, to powinien
problem się rozwiązać, chociaż pogoda u nas niepewna.

Z tym szumieniem to ciekawe, czy będą głośniejsze od nowych letnich, bo obstawiam, że od obecnych moich starych letnich i zimowych to będą lepsze na pewno?

Wypowiedzcie się, proszę, najlepiej Ci, którzy mają całoroczne i jeżdżą/jeździli na nich minimum pełen rok ze śniegiem, deszczem i upałem i mają porównanie. Na tę chwilę to dla mnie spora inwestycja, która po sprzedaży kół zimowych i opon letnich pewnie zwróci się do kosztu blisko samych nowych letnich, ale pytanie jest, czy nie zużyją się w moich warunkach jazdy na tyle szybko, że nie będą się opłacać?

Awatar użytkownika
szpon19
Świeżak
Posty: 18
Rejestracja: 13 mar 2018, 19:24
Imię: Kamil
Lokalizacja: Gdańsk
Auto: Zafira B 1.9 CDTI Flexivan
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT

#53 Post autor: szpon19 »

Ja założyłem kilka tygodni temu CrossClimate+ i muszę przyznać że moim zdaniem są warte swoich pieniędzy, chociaż są świeże i nie wiem jak się będą spisywały za jakiś czas. Kleją się do drogi niesamowicie, a gdyby nie praca silnika to by nie było słychać że się koła toczą :D Moje poprzednie opony wielosezonowe były dużo głośniejsze. Ja na wielosezonowych nie miałem większych problemów, poza tym że zimą lubiło na ostrych zakrętach (np. nawrotki na światłach) zarzucić przodem :P albo tył latał na gumowych przejazdach przez torowiska. Poza tym sprawowały się przyzwoicie.
Jeśli chcesz 5 lat jeździć na jednych oponach wielosezonowych to bardzo szanuję :P ale wątpię czy Ci się uda, wielosezonowe mają zazwyczaj bardziej miękką mieszankę przez co się szybciej zużywają.

Pawel0202
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 24 mar 2018, 13:02
Imię: PAWEŁ
Auto: ZA 1.8 125KM nJoy
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#54 Post autor: Pawel0202 »

szpon19 pisze: 10 kwie 2018, 17:32 Jeśli chcesz 5 lat jeździć na jednych oponach wielosezonowych to bardzo szanuję :P ale wątpię czy Ci się uda, wielosezonowe mają zazwyczaj bardziej miękką mieszankę przez co się szybciej zużywają.
Wiem, mam tego świadomość, z tym, że robię 12 tys. km rocznie i nawet jak pojadę na wakacje, to więcej nie będzie. Myślisz, że tyle nie wytrzymają?
I pytanie, czy te akurat to są wielosezonowe czy letnie, bo to są letnie z homologacją zimową - o ile w praktyce to coś zmienia w twardości mieszanki...
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2018, 22:44 przez Pawel0202, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Przemass
Zafiromaniak
Posty: 886
Rejestracja: 03 lut 2013, 11:49
Imię: Przemek
Lokalizacja: Pyrlandia
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#55 Post autor: Przemass »

Mam od roku Michelin Crossclimate w Opc i polecam od wczoraj mam też takie w MB w 202 gdzie jest jak wiadomo napęd na tył i jest rewelacja.Polecam i będę polecał.
Zafira OPC Arden Blue by Przemass:

https://youtu.be/ZTRk3ILxeOk

Awatar użytkownika
szpon19
Świeżak
Posty: 18
Rejestracja: 13 mar 2018, 19:24
Imię: Kamil
Lokalizacja: Gdańsk
Auto: Zafira B 1.9 CDTI Flexivan
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT

#56 Post autor: szpon19 »

Może tak - według mojej wiedzy są to opony projektowane na podstawie opon letnich, ale kombinowane tak żeby dawały radę jako zimówki :) mogę się mylić, ale nie zmienia to faktu że są to moim zdaniem dobre opony które mogą służyć jako wielosezonowe w naszych warunkach. Jeśli faktycznie robisz tylko 12 tys. rocznie to jest szansa że wytrzymają, chociaż nie wiem jaz ze ścieralnością.

Awatar użytkownika
violator
Zafiromaniak
Posty: 929
Rejestracja: 27 lis 2014, 21:53
Imię: Artur
Lokalizacja: Bydgoszcz/Koronowo
Auto: Meriva 1.4 Turbo
Model: B
Oznaczenie silnika: A14NEL
Gender:
Kontakt:

#57 Post autor: violator »

Pawel0202 pisze: 07 kwie 2018, 13:19 Odgrzeję, bo obecnie mam dylemat.

Mam letnie opony Pirelli P6000 z 2005r., bieżnik jeszcze wystarczy na sezon myślę, ale są stare - na takich moja Zafira A wyjechała zapewne z salonu, mają w takim układzie z 60000km przejechane, na oryginalnych, 16-calowych alufelgach Opla. Jeździłem na nich z miesiąc-dwa, bo auto kupiłem w październiku i zakładałem niedługo później zimowe.

Zimówki mam chyba z 2010, zdobyczne od Vectry teścia, który mało jeździł, jeszcze sezon mogę też na nich pojeździć, 15-calowe alufelgi ostatnio za 400zł do nich kupiłem oplowskie.
Tak więc mam dwa komplety kół 15 i 16 cali i mógłbym jeszcze rok odłożyć zakupy, ale:
- myślę, że letnie z 2005r, mimo, że bieżnik styknie na sezon, czyli w moim przypadku z 12-15tys. km (głównie Bydgoszcz, raz w miesiącu trasa 200-300km, ewentualnie wyjazd w góry z 1600km, lubię wcisnąć gaz, ale nie palę gumy), to już stare opony i dla bezpieczeństwa dobrze byłoby wymienić, żeby z dzieckiem bezpieczniej jeździć,
- przekładanie kosztuje, więc przez 5 lat oszczędzę na przekładaniu kół z 600zł (2x50-60zł w roku)
- letnie opony - zdecydowałem się na Laufenn 205/55/16, mogę mieć za 600zł, a zimowe zmieniać dopiero jesienią 2019;
- jeśli kupię letnie za 600 a Michelin CrossClimate+ za 1300zł, to sprzedając zimowe koła 15" za ok. 500zł, wyjdą mnie one 700zł - więc tylko
kilkadziesiąc złotych drożej od letnich. Zimówki będą droższe, więc w ogólnym rozrachunku będzie drożej. Do tego dochodzi zysk z wymian, więc w
ciągu 5 lat będę jakieś 500zł do przodu;
- bezpieczeństwo najważniejsze, ale właśnie te Micheliny chwalą moi koledzy w pracy, jeden ma na Audi A6 2.4 założone, więc lipy raczej nie ma,
ale
- jeden z kolegów opiniował, że całoroczne się ząbkują i szumią bardziej, poza tym szybciej się zużywają - może violator się wypowie?
- mieszkam pod Bydgoszczą, gruntówka to około 600m, pytanie, czy nie będę miał problemów zimą? W następnym roku kostkę położą, to powinien
problem się rozwiązać, chociaż pogoda u nas niepewna.

Z tym szumieniem to ciekawe, czy będą głośniejsze od nowych letnich, bo obstawiam, że od obecnych moich starych letnich i zimowych to będą lepsze na pewno?

Wypowiedzcie się, proszę, najlepiej Ci, którzy mają całoroczne i jeżdżą/jeździli na nich minimum pełen rok ze śniegiem, deszczem i upałem i mają porównanie. Na tę chwilę to dla mnie spora inwestycja, która po sprzedaży kół zimowych i opon letnich pewnie zwróci się do kosztu blisko samych nowych letnich, ale pytanie jest, czy nie zużyją się w moich warunkach jazdy na tyle szybko, że nie będą się opłacać?
U mnie nic się nie dzieje z oponami a jeżdżę nimi i po krajowce i po drogach polnych zima.i latem . Jak miałem.stare zimowe to nieraz ESP się załączyli,obecnie nigdy praktycznie .Obecnie opony mają 6.5 mm bieżnika ,zrobione na nich około 20 tys km.
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2018, 01:39 przez violator, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#58 Post autor: SD72 »

Test opon calorocznych dwoch gigantow

https://www.wyborkierowcow.pl/wiadomosc ... wymi-test/
bazyliszek72

Pawel0202
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 24 mar 2018, 13:02
Imię: PAWEŁ
Auto: ZA 1.8 125KM nJoy
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#59 Post autor: Pawel0202 »

A jak że spalaniem? Większe na całorocznych?

mko13
Przeglądacz
Posty: 77
Rejestracja: 09 sty 2019, 16:03
Imię: Marcin
Lokalizacja: Kraków
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:

#60 Post autor: mko13 »

Szukam całorocznych opon do Zafiry tak do 1000zl za komplet. Myślę nad Dębica Navigator 2 albo Kleber Quadraxer 2.
Ktoś korzysta i może zarekomendować? A może jeszcze coś innego?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”