Kompendium wiedzy o felgach i oponach

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
plutmen1
Bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 24 lip 2010, 21:54
Imię: Karol
Lokalizacja: Tychy
Auto: Zafira B 1.8
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#511 Post autor: plutmen1 »

Witam Panów. Mam do was takie pytanie, posiadam Zafire A 1,6 16V i musze kupić felgi stalowe, byłem dzisiaj na jednym złomie i gość miał fajne felgi w dobrej cenie tylko,że miało inne ET i nie wiem czy podejdzie do mojej Zofii, teraz mam alumy z ET 43 a te stalowe ze złomu mają ET 49, może macie doświadczenie czy wejdą do Zośki A z oponami zimowymi 195/65 R15. Wszystkie inne parametry sa takie same 5X110 6J R15, tylko czy ET 49 podejdzie i nie będzie nic tarło o nadkola. Proszę o podpowiedź, z góry dzięki.

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#512 Post autor: Harry200 »

Ja mam u siebie na zimówkach felgi opla ET 49 a opony 195/65x15...

Jarek 67
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 25 lis 2009, 11:27
Imię: Jarek
Lokalizacja: Brodnica
Auto: opel zafira A 2,0 Dti
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#513 Post autor: Jarek 67 »

Na pewno beda pasowac ,bo ja tez takie mam na zimowkach ( od opla Vectry) Duzo razy juz o tych felgach bylo , no ale jak nie masz czasu to juz wiesz i spokojnie mozesz brac . Chociaz ja mam Zafie 2,0 DTI a ty 1,6 benzyne , ale to chyba nie robi ? Z tego co przed chwila poszukalem na forum to do 1,8 tez pasuja , bo takie koledzy maja zalozone .

dejna

#514 Post autor: dejna »

kolego... problem ET był już poruszany wielokrotnie... proszę o używanie opcji "szukaj"

temat zamykam...

leeoon

#515 Post autor: leeoon »

:D Kwas solny tak samo żre aluminium jak i stal... Stal nawet szybciej. Więc niema różnicy co założysz.Poza wyglądem,oczywiście!

pele94

#516 Post autor: pele94 »

Fakt, że kwas solny działa na stal i na aluminium, a stal w dodatku rdzewieje. Więc dlaczego by nie kupić alufelg, jeszcze w takiej cenie, jeśli są w dobrym stanie, nie pokrzywione itp. to bym kupił :)

Anony Mous

#517 Post autor: Anony Mous »

Koledzy temat już dawno nieaktualny. Mam już od ok 2 miechów stalówki.

Pozdrawiam

jaro9

#518 Post autor: jaro9 »

Jestem początkujący, powiedzcie czy na zime powinni sie zmieniac felgi na stralowe ? teraz jest zima a ja jezdze na aluminiowych

Anony Mous

#519 Post autor: Anony Mous »

nie musisz...ludzie często wymieniają bo kupują drugi komplet felg stalowych, co by oszczędzić grosza. Są też tacy co kupują drugi komplet alu, co by uroku nie odebrać autu, np kolega M@rio . Najważniejsze żeby nie przekładać samych opon bo się niszczą ranty. Tak więc wskazane kupno drugiego kompletu...a potem zamiana też tańsza...tak więc chyba się to wróci po 4-5 latach.

ps. inna sprawa, że niektórzy ściągają alusy na zimę gdyż łatwiej uszkodzić przy ewentualnym poślizgu i zatrzymaniu sie na krawężniku...a koszt naprawy alusa nieporównywalny do stalowej

Arturo11
Debiutant
Posty: 32
Rejestracja: 09 lis 2010, 21:59
Imię: Artur
Lokalizacja: Sędziszów
Auto: Citroen
Model: C5
Oznaczenie silnika: HDI

#520 Post autor: Arturo11 »

Panowie, a czy takie felgi nadają się do mojej zafirki:

http://moto.allegro.pl/opel-corsa-astra ... 51896.html

Z góry dzięki za odpowiedź

Anony Mous

#521 Post autor: Anony Mous »

według mnie tak

fabrycznie ma być:
6½ J x 16
et37
5x110 ,
otwór środkowy 65 mm.

Tutaj jest et40 i wejdze bez problemu ale felga troche bedzie bardziej schowana do środka auta. Ponadto ta felga ma 6 cala szerokości czyli jest lekko węższa, stąd jest założona guma 195. Fabrycznie ZB ma 6.5 cala i wchodzi guma 205. Bedziesz miał po prostu gumy 195 a nie jak oryginał 205, czyli węższe, co akurat na zimę jest wskazane. Zastanawia mnie jeszcze ten otwór środkowy. Gość piszę 65.1 mm ale to chyba to samo co 65mm bo to przecież felgi z opla, ale może ktoś ma większą wiedzę o co chodzi.

LoKi

#522 Post autor: LoKi »

ja jeżdżę na okrągło na alusach oryg. Opel. Czy to lato czy to zima, nic się z nimi nie dzieję . Po za tym żadnych skutków ubocznych :)

PS: radzę tylko jeździć w miarę powoli by nie walnąć w krawężnik podczas nie zapowiadanego poślizgu :) Szkoda Alusa :P

olo018

#523 Post autor: olo018 »

Alu felgi w kontakcie z solą drogową utleniają się powodując wżery ,jeśli powłoka lakiernicza jest uszkodzona i sól ma bezpośredni kontakt z metalem,wszystkie alu felgi sprzedawane w kompletach z zimowymi oponami np w Niemczech są przystosowane do warunków zimowych,normalne felgi nie są i po kilku sezonach będzie widać skutek ,jeśli tak jak pisze sól dotrze do metalu, i dodatkowo rzadko są myte .

Nidhogg

#524 Post autor: Nidhogg »

Ja jeżdze na Daytonach i nie mam zastrzeżeń. Zimówki to dla mnie wszystko jedno. Jak jest lód to nic nie pomoże.

wogotto

#525 Post autor: wogotto »

Witam.Pytanie moje to serwis zaleca do tego modelu 16 cali,czy 15 to będzie auto wolniejsze a silniejsze, czy nie będzie wpływu.I oczywiście jak to ma się do spalania?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”