[A] [B] [C] Jaki olej do diesla/benzyny ?

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Bullik1
Debiutant
Posty: 34
Rejestracja: 04 gru 2017, 10:24
Imię: Przemek
Lokalizacja: Brzechów k/Kielc [ TKI ]
Auto: Opel Zafira A 2.0 OPC
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:

#721 Post autor: Bullik1 »

Olej GM kupiłem w sklepie u dobrze znanego sprzedawcy i zawsze dobrze polecał mi oleje do moich aut. Zawsze był to dobry wybór nigdy nie narzekałem. Do GM nie byłem przekonany ale skoro mi go polecał to kupiłem. Zrobiłem już po wymianie ponad 1tyś. kilometrów i silnik pracuje cichutko i równo, poziom trzyma jak narazie. Olej i filtry w każdym moim aucie wymieniałem co 10 tyś. i tutaj też tak zamierzam. Niektórzy powiedzą że niepotrzebnie wydaję kasę ale to zawsze lepiej dla kondycji silnika.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2017, 21:31 przez Bullik1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Wojti
Zafiromaniak
Posty: 6240
Rejestracja: 15 kwie 2013, 19:02
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: ZB 400ps/502nm
Model: OPC
Oznaczenie silnika: z20leh
Gender:
Kontakt:

#722 Post autor: Wojti »

Nic na siłę ...Tomek jest znawcą tematu i pewnie tylko on przekonał by Ciebie argumentami .Zrobisz jak uważasz :)
Życie jest Piękne a z Zafirką jeszcze piękniejsze he he

tomek evo
Mieszkaniec
Posty: 229
Rejestracja: 10 sie 2013, 22:25
Imię: Tomek
Lokalizacja: inąd
Auto: Skoda Superb Kombi
Model: TDI
Oznaczenie silnika: CFGB
Gender:
Kontakt:

#723 Post autor: tomek evo »

Dyskusje na temat olejów często niestety są sprowadzone do argumentów typu "zawsze lałem i wszystko było ok" czy zarzucanie sprzedawcom promowanie tego co mają w ofercie. Moim zdaniem olej GM dexos 2 będzie odpowiedni do mniej wymagającego pod względem smarowania silnika pod warunkiem, ze będzie regularnie wymieniany. Jak ktoś potrzebuje lub oczekuje więcej to są na rynku znacznie lepsze produkty. Ale z olejem GM dexos 2 jest inny problem :
Bullik poproś swojego sprzedawcę o aktualna kartę MSDS tego konkretnego oleju, który kupiłeś oraz zapytaj przez kogo i gdzie został wyprodukowany.
Tak na marginesie to tez mam w ofercie olej GM Dexosa 2 (80,00 zł za 5l) ale nie zwykłem polecać produkt, co do którego mam poważne wątpliwości mając w ofercie lepsze oleje w niekoniecznie wyższej cenie.
Kolejny temat to po co komu niski poziom spasów w silniku 2.0T, w którym priorytetem powinna być ochrona a pakiet ZDDP ze względu na ilość sapów jest w tego typu olejach dość mocno ograniczony. Co prawda wielu producentów stara się to rekompensować i pojawiają się nowe lepsze pakiety pod normy, które dają lepsze zabezpieczenia ale dotyczy to zwykle tych lepszych olejów (zwykle premium) a większość producentów środków smarnych dodaje tylko to co trzeba aby produkt spełniał normę bo lepsze pakiety to większe koszty produkcji a jak dla 99% docelowych Klientów nie ma to jakiegokolwiek znaczenia bo i tak naleją to co zawsze, to co znają albo co im mechanik, ewentualnie sprzedawca poleci. Co prawda jakiś promil będzie czytać karty produktów czy nawet robić analizy laboratoryjne i będą oni w jakiś sposób kształtować opinie i drążyć skałę ale i tak do 90% Klientów to prędko nie dojdzie a większość pozostałych i tak wie swoje.
Do 2.0T potrzeba oleju, który da możliwie dobrą ochronę a jak już coś z C2/C3 to z górnej półki jakościowej lub/oraz najlepiej doprawione jakimś dodatkiem, który zrekompensuje niedostatki pakietu ZDDP. Norma Dexos 2 ma większy sens w dieslach ale do benzyn nie widzę specjalnie sensu wybierania oleju pod tym kątem.
BTW za ok 100,00 zł można dostać bardzo dobry olej Polskiego producenta Specol Spec Premium C3 VW504/507 5W30, który ma najnowszy i najlepszy pakiet dodatków pod normę VW 504/507 (tylko kilka olejów na świecie ma ten pakiet i kosztują zwykle 200 zł+), która jest bardzo wymagająca (o wiele bardziej niż Dexos2) i zwykle wymusza zastosowanie bazy wzbogaconej PAO. Olej ten był badany niezależnie i wyniki można sobie znaleźć w sieci i fachowe komentarze też. Polecam ten olej jako alternatywę dla GM Dexos 2 (spełnia normę dexos2) a kontrolne wyniki z badań poszczególnych partii oleju mogę otrzymać bezpośrednio od producenta.
Do 2.0T bardziej bym optował za lepkością 5W40 czy nawet 0W40 na zimę a na lato (zwłaszcza z LPG albo jak ktoś ma wyjątkowo ciężką nogę) 5W50. Niektórzy leją nawet 10W60 ale to jest przegięcie i wcale nie jest dobre dla silnika (chyba, ze jeździmy po torze non-stop).

Awatar użytkownika
wampir11111
Zafiromaniak
Posty: 3561
Rejestracja: 09 sty 2016, 12:19
Imię: Michał
Lokalizacja: Domasławice [DOL]
Auto: Zafira B 340KM/480Nm
Model: B
Oznaczenie silnika: Z20LER
Gender:

#724 Post autor: wampir11111 »

Tomek ma rację minimum 5w40 do 2.0 turbo a najlepiej 5w50 jak lubisz poszaleć i nie wymieniać pierścieni tłokowych bo się zapieką ;)
Sam miałem według książki serwisowej lany GM 5w30 i co kupa pierścienie zapieczone i syf w silniku

Awatar użytkownika
Wojti
Zafiromaniak
Posty: 6240
Rejestracja: 15 kwie 2013, 19:02
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: ZB 400ps/502nm
Model: OPC
Oznaczenie silnika: z20leh
Gender:
Kontakt:

#725 Post autor: Wojti »

Przemek my tylko chcemy pomóc ...jak widzisz mamy jakieś doświadczenia np rozebranie silnika i jego ocena wizualna :D
Życie jest Piękne a z Zafirką jeszcze piękniejsze he he

Awatar użytkownika
romek22794
Mieszkaniec
Posty: 243
Rejestracja: 01 lut 2017, 21:19
Imię: roman
Lokalizacja: BS
Auto: NJOY przycisk SPORT
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER,LpG

#726 Post autor: romek22794 »

tomek evo pisze: 04 sty 2018, 11:22 Norma Dexos 2 ma większy sens w dieslach ale do benzyn nie widzę specjalnie sensu wybierania oleju pod tym kątem.
Więc do 1.8XeR z LPG "wystarczy" np Specol Gold 5w40 a już Specol Premium z C3(dexos2) będzie nawet "słabszy"?
Teraz mam Mannola 5w40 z dexos2 i zmieniłbym na coś niszowego, niedrogiego i dobrego; jeśli te rzeczy się wzajemnie nie wykluczają. :?:
Ubytków nie stwierdzam, KFZR zaklepią z 2 sekundy po odpaleniu...
BTW
mój obecny Mannol jest w technologii HC i Specol Premium co widzę też...
Gold wygląda lepiej z PAO

Jeszcze jedno. Są to oleje z bazą PAO (Poliolefiny) czy poliestry??
Ostatnio zmieniony 07 sty 2018, 14:39 przez romek22794, łącznie zmieniany 1 raz.

balon
Posty: 2
Rejestracja: 18 sie 2017, 11:54
Imię: Michał
Lokalizacja: Ząbki
Auto: Opel Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z16XER
Gender:

#727 Post autor: balon »

Cześć,
Jestem przed wymianą oleju (ZB 1.6). Po przeczytaniu forum zastanawiam się nad dwoma poniższymi:
- Penrite Enviro+ 5W40
- Neste City Pro 5W40

Który lepszy do ZB 1.6? Jakieś polecane miejsca zakupu oleju w Wawie?

Pozd
M.

Awatar użytkownika
Sebu$
-#Administrator
Posty: 8149
Rejestracja: 23 wrz 2012, 20:43
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Śląsk / Niemcy
Auto: Yaponiec
Model: Inne
Oznaczenie silnika: Pb1.5
Gender:
Kontakt:

#728 Post autor: Sebu$ »

tomek evo pisze: 04 sty 2018, 11:22 Niektórzy leją nawet 10W60 ale to jest przegięcie i wcale nie jest dobre dla silnika (chyba, ze jeździmy po torze non-stop).
to mowa o mojej ZA OPC :lis:

chciałem go wymienić zgodnie z sugestią Tomka, ale zrobili mi pranie mózgu w serwisie
Silnik cały czas jeździ na 10W/60 i ma zrobione 200.000 na nim to po co zmieniać ? - po płukaniu i zmianie na inny olej mogę zrobić kilkaset kilometrów i oleju nie będzie - oni nie dają za to gwarancji :(
poddałem się.
Dalej mam 10W/60 - i to od Tomka jest olej ;)
Nie jestem gruby i nie mam nadwagi. Wyniki są poprawne ! Ale kurde wyszło mi, że mam znaczny niedobór wzrostu :evil:
Obrazek
i już wiem, że nie jestem stary - jestem po prostu RETRO ....
:lol:

Awatar użytkownika
andreff84
Przeglądacz
Posty: 88
Rejestracja: 24 lip 2016, 21:09
Lokalizacja: Skoczów
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19dt
Gender:

#729 Post autor: andreff84 »

balon pisze: 09 sty 2018, 11:47 Po przeczytaniu forum zastanawiam się nad dwoma poniższymi:
- Penrite Enviro+ 5W40
- Neste City Pro 5W40

Który lepszy do ZB 1.6? Jakieś polecane miejsca zakupu oleju w Wawie?
Ja od siebie mogę śmiało polecić Neste. Jeżdżę na tym już od roku i wszystko jest ok. I właśnie teraz 17.01 jade wymienić. Olej kupiony u forumowego olejoGuru :lol: Tomka

Awatar użytkownika
vertal
Debiutant
Posty: 36
Rejestracja: 29 gru 2011, 16:42
Lokalizacja: Łowicz
Model:

#730 Post autor: vertal »

Witam Ja na swoim 2.0 DTI mam nakręcone 456tyś od nowości Mobil 5w50 - nic nie robione z silnikiem i turbiną - drogi olej ale się odwdzięcza - pozdrawiam
Inni tobie pomogą jak zobaczą że sam chcesz sobie pomóc

tomek evo
Mieszkaniec
Posty: 229
Rejestracja: 10 sie 2013, 22:25
Imię: Tomek
Lokalizacja: inąd
Auto: Skoda Superb Kombi
Model: TDI
Oznaczenie silnika: CFGB
Gender:
Kontakt:

#731 Post autor: tomek evo »

balon pisze: 09 sty 2018, 11:47 Cześć,
Jestem przed wymianą oleju (ZB 1.6). Po przeczytaniu forum zastanawiam się nad dwoma poniższymi:
- Penrite Enviro+ 5W40
- Neste City Pro 5W40

Który lepszy do ZB 1.6? Jakieś polecane miejsca zakupu oleju w Wawie?

Pozd
M.
Oba są b.dobre ale Penrite Enviro+ chyba odrobinę lepszy, choć niektóre parametry Neste ma rewelacyjne. Problemem może być dostępność Penrite Enviro+ 5W40 w chwili obecnej bo nie ma tego oleju na magazynie centralnym i jak coś zostało to końcówki u dystrybutorów/sprzedawców. Dostępny w opakowaniach 1l (końcówka)i 20 l ale 5, 6 i 10 l brak. Jednak spokojnie można brać Neste i tutaj kłopotu z dostępnością nie ma. Podróbek tych olejów nie ma na rynku wiec można zakupić gdzie bliżej albo u prze z neta np. u mnie 8) (wysyłka może być gratis)

Awatar użytkownika
evolution1zafir
Mieszkaniec
Posty: 215
Rejestracja: 30 lip 2015, 13:52
Imię: EVO
Lokalizacja: Śląsk
Auto: Opel Zafira C Cosmo
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A20DT
Gender:

#732 Post autor: evolution1zafir »

Zafira C
Meriva B FL
Insignia A
Vivaro A FL,B
Vectra C FL
Corsa C
AstraG,H ,J
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
(Megane-1(coupe,hatchbck, kombii) , Fiat:Punto, CC,Mazda 626,Ford Transit i Taunus )

tomek evo
Mieszkaniec
Posty: 229
Rejestracja: 10 sie 2013, 22:25
Imię: Tomek
Lokalizacja: inąd
Auto: Skoda Superb Kombi
Model: TDI
Oznaczenie silnika: CFGB
Gender:
Kontakt:

#733 Post autor: tomek evo »

Oleje Fuchsa wg. mnie raczej średnie są (nie dotyczy serii Race Pro S), choć cenowo są dość przystępne.

Awatar użytkownika
rafant4011
Zafiromaniak
Posty: 6706
Rejestracja: 29 wrz 2014, 15:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Włochy[ESK]
Auto: Zafira B
Model: Cosmo
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#734 Post autor: rafant4011 »

balon pisze: 09 sty 2018, 11:47Jakieś polecane miejsca zakupu oleju w Wawie?
Ja kupowałem w https://www.petrostar.pl odbierałem na Pradze. Obecnie zaopatruje się u tomka :ok: w oleje i dodatki uszlachetniające...

Ps: wiosna idzie, niedługo będę kompletował kolejne zamówienie ;)
Ostatnio zmieniony 12 sty 2018, 17:02 przez rafant4011, łącznie zmieniany 1 raz.

greg88

#735 Post autor: greg88 »

Witam posiadam Opla Zafirę B 1.9 CDTI 2007 rok i ostatnio był tam wlany taki olej "Olej silnikowy syntetyczny OLEJ TOTAL QUARTZ 9000 ENERGY 5W40 5L" z paramertrami:
Specyfikacje: ACEA 2007 A3/B4 ; API SM/CF ; VOLKSWAGEN 502.00 / 505.00 ; MB 229.5 ; BMW BMW–LL-01..
I czy taki olej będzie dobry bo znalazłem 5L za 73.46zł i się zastanawiam czy on jest odpowiedni czy musi być inny.
Będę wdzięczny za pomoc.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2018, 15:25 przez greg88, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”