Ubytek oleju, upały, kolor dymu

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Woytas

#46 Post autor: Woytas »

tym, że jak silnik jest suchy, a oleju dolewasz 4l na 10000km, to oznacza, że silnik jest "na wymarciu" i teraz trzeba by było zrobić test kompresji i próbę olejową aby zobaczyć co mu jest. A wracając do Twojego pytania, jak zalejesz 15w40 to ubytki się zmniejszą...trochę ale problemu nie rozwiążesz.

Awatar użytkownika
dzarko
Mieszkaniec
Posty: 450
Rejestracja: 01 maja 2010, 12:07
Imię: Jarek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Opel
Model: ZafiraA
Oznaczenie silnika: Z16XE

#47 Post autor: dzarko »

4 litr na 10000 kilometrów to, jak na ten silnik, raczej norma niż wyjątek. 0,5 litra na 1250 kilometrów.

http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php? ... ieta+z16xe
Błękitna Zocha z Białołęki
Obrazek

Woytas

#48 Post autor: Woytas »

ale przy 10W40??
Nie sądzę żeby to było
dzarko pisze: jak na ten silnik, raczej norma niż wyjątek
ale zawodowym mechanikiem nie jestem
pozdr

Awatar użytkownika
dzarko
Mieszkaniec
Posty: 450
Rejestracja: 01 maja 2010, 12:07
Imię: Jarek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Opel
Model: ZafiraA
Oznaczenie silnika: Z16XE

#49 Post autor: dzarko »

Woytas pisze:ale przy 10W40??
Nie sądzę żeby to było
dzarko pisze: jak na ten silnik, raczej norma niż wyjątek
ale zawodowym mechanikiem nie jestem
pozdr
U mnie jest tak samo od początku, też na 10w40. Zgodny z instrukcją i książką serwisową. Postanowiłem się przyzwyczaić. Sporo szukałem na forach i wychodzi, że większość tych silników tak ma. Niektóre, o dziwo, nie biorą.
Ale też mechanikiem nie jestem.
Błękitna Zocha z Białołęki
Obrazek

Woytas

#50 Post autor: Woytas »

norma "połykania" oleju jest podana dla wartości 0/5W... i to niezależnie od producenta aut/silników, nie pamiętam dokładnie nr rozporządzenia UE ale tak jest. Dlatego warto znać takie szczegóły. Nie mam zamiaru się tu wykłócać ;) tylko polecam wykonanie próby olejowej, która wyjaśni czy podejrzenia są sensowne. To, że GM zaleca stosowanie olejów 0W30, 5W40, 10W40 to inna sprawa. Ja nie życzę koledze problemów, o których wspomniałem ;)
Korzystając z tabeli (zaznaczam nie wiem jakiej marki olej kolega stosuje) średnio przy przeliczniku spalania oleju 10W40, wychodzi, że na 5W30 brałby 0.89-0.95L/1000km. Także wychodzi mi tu troszkę ponad normę. Ale czepiać się nie będę

EDIT: Tabela, jeżeli chodzi oczywiście o badania laboratoryjne - takie same warunki eksploatacji) PIMOT.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2011, 17:11 przez Woytas, łącznie zmieniany 1 raz.

DaRek7

#51 Post autor: DaRek7 »

dzarko pisze: Zgodny z instrukcją i książką serwisową
Zgadza się, taka jest norma fabryczna... wielu producentów aut ustala ją na dość wysokim poziomie żeby, w takim przypadku, serwisy miały czym się "zastawiać" i może niektóre silniki faktycznie zużywają dużo oleju ale nie można tego uznać za normę... poza tym katalizator, przy takim zużyciu oleju zbyt długo nie pociągnie!
Dużo też zależy od stylu jazdy i warunków użytkowania auta-silnika!
Najprościej byłoby podjechać do jakiegoś dobrego warsztatu na analizę spalin.

Awatar użytkownika
dzarko
Mieszkaniec
Posty: 450
Rejestracja: 01 maja 2010, 12:07
Imię: Jarek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Opel
Model: ZafiraA
Oznaczenie silnika: Z16XE

#52 Post autor: dzarko »

Nie wiem, nie znam się. Wiem natomiast, że wiele tych silników tak ma od początku. Nawet czytałem opis remontu silnika, który nie dał nic.
Błękitna Zocha z Białołęki
Obrazek

calus18

#53 Post autor: calus18 »

czytalem dzisiaj troche postów i pisaliscie zeby sprawdzic na zapalonym silniku czy powietrze daje przez korek olejowy albo przez rurke bagnetu oleju, prze korek tak jakby troszke dawało ale nie bylem pewien a jak wyciagnolem bagnet oleju to daje powietrze dosyc mocno :( i tak jak predzej juz pisalem oleju dolewam jakies4 litry miedzy wymianami a niewidac zadnych wycieków ani na podłodze ani na silniku!!!! co musze zrobic i ile to bedzie kosztowało??????????????

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#54 Post autor: Harry200 »

Twoje zużycie oleju według norm producenta to jest jeszcze ''norma''..

calus18

#55 Post autor: calus18 »

przed chwila gadalem z mechanikiem i powiedzial mi ze to moga pierscienie byc zapieczone i jest jakis srodek który sie wlewa do paliwa lub oleju i on pomaga cos ze te piewscienie sie regeneruja!! jest taka opcja???

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#56 Post autor: Harry200 »

Można i tak,one się nie zregenerują ale jak będą zapieczone to nagar może sie rozpuścić i wtedy sie odblokują.Żeby bardziej potwierdzić że to pierścienie można zmierzyć ciśnienie sprężania z próbą olejową..

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”