[A] Spadek mocy na benzynie, LPG chodzi ładnie.

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
castagnet

[A] Spadek mocy na benzynie, LPG chodzi ładnie.

#1 Post autor: castagnet »

Witam,
mam następujący problem z zafirą.
Jak jest zimny silnik to samochód nie ma mocy.
Ciężko nim ruszyć, nie przyjmuje gazu.
Zauważyłem dziwną zależność - im cieplej na zewnątrz, tym jest gorzej.
Jak się silnik zagrzeje to jest lepiej (da się jechać) ale i tak czuć że jest słaba.
Na LPG chodzi jak rakieta, nie ma tego problemu...
Świece zmienione, Listwa (cewka), filltr paliwa/powietrza nowe, lałem preparaty do paliwa na czyszczenie wtrysków.
Co to może być?

swfr

#2 Post autor: swfr »

Zacznij od podstaw
Kiedy wymieniałeś filtr paliwa? Jak dawno to wymien na nowy. Jak niedawno to sprawdz czy nie ma wody w paliwie?
INSP4 się nie świeci?

castagnet

#3 Post autor: castagnet »

Filtr paliwa zmieniony teraz, wody nie ma bo wyjeździłem chyba już z 2 baki paliwa...
check sie nie świeci

Awatar użytkownika
rziemianski
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 07 maja 2014, 12:22
Lokalizacja: okolice Brzeska
Model:

#4 Post autor: rziemianski »

Witam,
Mam dokładnie te same objawy - na benzynie zaraz po odpaleniu ledwo jedzie, silnik się trzęsie, jakby nie palił na jeden cylinder. U mnie prawdopodobnie wina w przepływomierzu, tak zdiagnozował mechanik. Żeby przyoszczędzić kupiłem tańszy zamiennik ale nie pomogło. Zobaczymy jak będzie na oryginalnym, mam mieć za parę używany na sprawdzenie czy to na 100% powód. Może u Ciebie też to przepływka ?

castagnet

#5 Post autor: castagnet »

ale przepływomierz nie ma wpływu na jazde na LPG?
bo na LPG chodzi bez problemu...

Awatar użytkownika
rziemianski
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 07 maja 2014, 12:22
Lokalizacja: okolice Brzeska
Model:

#6 Post autor: rziemianski »

Tak, u mnie na LPG też chodzi bez problemu. Właśnie sprawdziłem zachowanie przepływomierza u mnie i tak:
- przy działaniu na LPG: wypinam wtyczkę przepływomierza, nie widzę różnicy w działaniu silnika
- po przełączeniu na benzynę: wypinam wtyczkę przepływomierza, obroty spadają, przy dodawaniu gazu zaczyna mulić trząść silnikiem itp.
Więc albo przepływomierz albo jeszcze coś w zasilaniu benzyną, nie wiem może przytkane przewody? Pompę i filtr paliwa wymieniałem, cewkę i świece też.

castagnet

#7 Post autor: castagnet »

jeszcze zastanawiam się czy to nie wtryski....
poczekam na inne mądre głowy :) może ktoś podrzuci jakis pomysł :)

castagnet

#8 Post autor: castagnet »

Znalazłem przyczynę.... praca instalacji gazowej zaburza pracę sterownika silnika.
Wystarczy zdjąć klemę na pół godziny i problem znika, pojawia się gdy pojeżdżę chwile na LPG.
Napisze co na to montażysta tej instalacj, podjade do niego :)

Awatar użytkownika
Grzechu72
Świeżak
Posty: 19
Rejestracja: 31 sty 2011, 22:39
Lokalizacja: Pułtusk
Model:

#9 Post autor: Grzechu72 »

siadają sterowniki silnika
czas przygotować się na regenerację lub wymianę

castagnet

#10 Post autor: castagnet »

Byłem u ogarniętego gazownika.
Instalacja była źle zaprogramowana. Podczas jazdy na LPG coś się przestrajało i dlatego na benzynie nie chodził.

Gazownik podpiął się pod instalacje, pojeździł chwile autem, dostroił LPG i auto chodzi jak z salonu :)

Awatar użytkownika
rziemianski
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 07 maja 2014, 12:22
Lokalizacja: okolice Brzeska
Model:

#11 Post autor: rziemianski »

Gratuluję rozwiązania problemu :)
Ja dziś przełożyłem przepływomierz na oryginalny ale używany i niestety to samo. Raczej małe prawdopodobieństwo, że wszystkie przepływki mam uszkodzone, próbowałem już na trzech :) Dodatkowo zauważyłem coś za duże spalanie, ostatnio 17l/100km LPG, a benzyny dolewam 2-3 razy w miesiącu po 8-10 litrów :( chyba rzeczywiście coś z instalacją. Niestety u mnie odpięcie akumulatora na ponad godzinę nic nie poprawiło, szukam dalej. Czy można jakoś "wyłączyć" instalację LPG, np. odpiąć ją od akumulatora lub wyjąć bezpiecznik? Czy wtedy silnik będzie się zachowywał tak jakby nie miał wcale gazu ?

castagnet

#12 Post autor: castagnet »

poszukaj bezpiecznika na kablu który idzie od akumulatora. To powinien byc bezpiecznik od Gazu.
Odłącz aku na całą noc. odpal rano auto na benzynie i zobacz czy się poprawi.
Odpięcie bezpiecznika zagwarantuje że instalacja gazowa nie będzie miała wpływu na pracę sterownika silnika.


A jeszcze jedno pytanko, czy masz poprowadzoną dodatkową masę do przepływomierza?

Jacek2308
Przeglądacz
Posty: 80
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:50
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: a18xer
Gender:

#13 Post autor: Jacek2308 »

Oczywiście, że możesz albo wyjąć bezp. lub odłączyć ją całkiem od akumulatora, jest ona zazwyczaj podpięta dodatkowym kabelkiem zasilającym bezpośrednio od akumulatora tak większość gazowników robi.

Awatar użytkownika
rziemianski
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 07 maja 2014, 12:22
Lokalizacja: okolice Brzeska
Model:

#14 Post autor: rziemianski »

Ciąg dalszy...
Instalację odpiąłem, odłączyłem aku na całą noc, rano to samo. Poddałem się, dziś autko trafiło do mechanika na diagnozę. Pierwsze co sprawdzenie świec, dwie były podlane olejem. Podejrzana uszczelka, ale jakiś czas temu była już wymieniana więc to raczej nie to. W konsultacji z elektronikiem okazało się, że prawdopodobnie pada sterownik silnika. Sonda po odpięciu kilku kabelków dostaje (albo daje, nie pamiętam :)) cały czas napięcie 5V. Tłumaczył że po tym co poodpinał nie powinno tak być. Jutro elektronik ma poprowadzić dodatkową masę do sondy, będzie próba obejścia problemu. W ostateczności chyba naprawa albo wymiana sterownika :(

Awatar użytkownika
rziemianski
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 07 maja 2014, 12:22
Lokalizacja: okolice Brzeska
Model:

#15 Post autor: rziemianski »

Problem rozwiązany :)
Okazało się że pompa paliwa dawała ciśnienie 1,8 bar za mało niż powinna. Po wymianie na nową silnik na benzynie chodzi jak powinien. Tego nie podejrzewałem, bo pompę wymieniałem rok temu na nową. Cóż, ważne że usterka usunięta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”