Falujące obroty - Z18X 1.8 16V 125 KM

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
chirus75

#16 Post autor: chirus75 »

[quote="Waldek01"]przepustnica była czyszczona i adoptowana

Witam tez czyscilem przepustnice i silnik krokowy ale nie wiem w jaki sposob
to adoptowac,napisz kolego jak to zrobiles u mnie jest jeszcze jeden problem
po odpaleniu cieplego silnika obroty wchodza prawie na 2tys wiesz moze czemu?? :shock:

Awatar użytkownika
majster-b
Przeglądacz
Posty: 61
Rejestracja: 13 lip 2013, 22:20
Imię: Jakub
Lokalizacja: Kielce
Auto: Opel Zafira A 1.8 125km
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#17 Post autor: majster-b »

Kolego, czy obroty falują znacznie (jaki zakres na ciepłym silniku)? Czy masz tam LPG?
Jeśli obroty falują znacznie to ja bym sprawdził dokładnie szczelność dolotu i kanały podciśnieniowe dochodzące do przepustnicy. Sprawdź też czy szczelna jest odma. Duże falowanie wskazuje raczej na lewe powietrze dostające się za przepływką.

Czy wyskakują Ci jakieś błędy? Przy uszkodzonym przepływomierzu masz gwarantowane P0170. Jeśli przepływomierz zdecznie całkiem również P0101 lub P0102.

Jeśli masz uszkodzony przepływomierz to najczęściej objawia się to lekkim poszarpywaniem na wolnych obrotach. Na obrotomierzu prawie nie widać, tylko czuć. Gdy przepływomierz zdechnie całkiem auto będzie gasło na biegu jałowym.

Powolna śmierć przepływomierza powoduje że do sterownika płyną błędne dane. Przepływka pokazuje ilość X zasysanego powietrza a sonda lambda stwierdza że mieszanka jest za uboga lub za bogata i koryguje czasy wtrysków. Stąd poszarpywanie silnika. Można to sprawdzić w prosty sposób. Podłącz jakiś skaner i sprawdź jaką wartość ma korekta długoterminowa. Będzie wiadomo, czy sterownik miesza w czasach wtrysków. Jeśli tak to korekta długoterminowa będzie znacząco odbiegać od wartości 1.

Najlepiej gdybyś pożyczył sobie jakiś skaner i z nim pojeździł kilkanaście minut. Poobserwował albo najlepiej zebrał dane do jakiegoś pliku do analizy. Przerabiałem przepływkę dwa razy. Za pierwszym razem zdechła całkiem (P0101 - brak wolnych obrotów). Kupiłem zamiennik który powodował non stop P0170 (za bogata za uboga mieszanka). Zmiana na oryginał siemens i problem zniknął. Za trzecim razem też miałem P0170 ale zauważyłem że długie korekty są poza zakresem i na tej podstawie ustaliliśmy że wtryskiwacze gazowe mają już za mały wydatek. Po wymianie wszystko wróciło do normy.
-----------------------
Pozdrawiam
Kuba

chirus75

#18 Post autor: chirus75 »

majster-b pisze:Kolego, czy obroty falują znacznie (jaki zakres na ciepłym silniku)? Czy masz tam LPG?
Jeśli obroty falują znacznie to ja bym sprawdził dokładnie szczelność dolotu i kanały podciśnieniowe dochodzące do przepustnicy. Sprawdź też czy szczelna jest odma. Duże falowanie wskazuje raczej na lewe powietrze dostające się za przepływką.

Czy wyskakują Ci jakieś błędy? Przy uszkodzonym przepływomierzu masz gwarantowane P0170. Jeśli przepływomierz zdecznie całkiem również P0101 lub P0102.

Jeśli masz uszkodzony przepływomierz to najczęściej objawia się to lekkim poszarpywaniem na wolnych obrotach. Na obrotomierzu prawie nie widać, tylko czuć. Gdy przepływomierz zdechnie całkiem auto będzie gasło na biegu jałowym.

Powolna śmierć przepływomierza powoduje że do sterownika płyną błędne dane. Przepływka pokazuje ilość X zasysanego powietrza a sonda lambda stwierdza że mieszanka jest za uboga lub za bogata i koryguje czasy wtrysków. Stąd poszarpywanie silnika. Można to sprawdzić w prosty sposób. Podłącz jakiś skaner i sprawdź jaką wartość ma korekta długoterminowa. Będzie wiadomo, czy sterownik miesza w czasach wtrysków. Jeśli tak to korekta długoterminowa będzie znacząco odbiegać od wartości 1.

Najlepiej gdybyś pożyczył sobie jakiś skaner i z nim pojeździł kilkanaście minut. Poobserwował albo najlepiej zebrał dane do jakiegoś pliku do analizy. Przerabiałem przepływkę dwa razy. Za pierwszym razem zdechła całkiem (P0101 - brak wolnych obrotów). Kupiłem zamiennik który powodował non stop P0170 (za bogata za uboga mieszanka). Zmiana na oryginał siemens i problem zniknął. Za trzecim razem też miałem P0170 ale zauważyłem że długie korekty są poza zakresem i na tej podstawie ustaliliśmy że wtryskiwacze gazowe mają już za mały wydatek. Po wymianie wszystko wróciło do normy.
błędy to nie wiem nie miałem jeszcze podłączone do komputera ale gazu nie mam obroty nie falują tylko gdy odpalam na ciepłym silniku to obroty wchodzą nawet na 1900 i powoli schodzą,Gdy odpalam zimny totak do 1500-1700 i spadają powoli po ssaniu do normalności, tylko wariuje na ciepłym-jakbym miał nogę na gazie :mysli:

Awatar użytkownika
majster-b
Przeglądacz
Posty: 61
Rejestracja: 13 lip 2013, 22:20
Imię: Jakub
Lokalizacja: Kielce
Auto: Opel Zafira A 1.8 125km
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#19 Post autor: majster-b »

Zaczął bym od czyszczenia przepustnicy i dokładnym sprawdzeniu szczelności dolotu (za przepływką). Później diagnostyka z op-comem albo innym komputerem. Tutaj poszukaj myślącego człowieka. W Kielcach bym Ci podpowiedział gdzie jechać....
Ostatnio zmieniony 05 mar 2015, 14:15 przez majster-b, łącznie zmieniany 1 raz.
-----------------------
Pozdrawiam
Kuba

chirus75

#20 Post autor: chirus75 »

majster-b pisze:Zaczął bym od czyszczenia przepustnicy i dokładnym sprawdzeniu szczelności dolotu (za przepływką). Później diagnostyka z op-comem albo innym komputerem. Tutaj poszukaj myślącego człowieka. W Kielcach bym Ci podpowiedział gdzie jechać....
witam kolego dzięki za podpowiedzi ale przepustnica wyczyszczona na cacy silnik krokowy też obroty nie falują tylko po odpaleniu ciepłego silnika obroty wchodzą na 1900 i to jest mój problem z którym nie modę sobie poradzić

Awatar użytkownika
Luko
Mieszkaniec
Posty: 493
Rejestracja: 09 lip 2013, 01:03
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kraków
Auto: Opel Zafira B 1.8
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#21 Post autor: Luko »

majster-b pisze:Zaczął bym od czyszczenia przepustnicy i dokładnym sprawdzeniu szczelności dolotu (za przepływką). Później diagnostyka z op-comem albo innym komputerem. Tutaj poszukaj myślącego człowieka. W Kielcach bym Ci podpowiedział gdzie jechać....
Kuba możesz podesłać namiar na konkretnego mechanika ? Teść ma w Astrze G z tym silnikiem podobny problem a wolałbym żeby nie jechał tam gdzie zwykle jeździ...
Moja Zafira

Idiotów na świecie jest niewielu, ale są tak sprytnie porozstawiani, że spotykasz ich na każdym kroku...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”