Skrzynia automat AF22 brak 3 i 4 biegu

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
krzykor
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 17 maja 2014, 20:59
Lokalizacja: net
Model:

Skrzynia automat AF22 brak 3 i 4 biegu

#1 Post autor: krzykor »

Witam.
Moja Zośka 2.0dti , 2004r,skrzynia automat AF22 nagle straciła biegi przy dojechaniu do skrzyżowania .tak jakby była na neutralnym.
Po krótkim postoju,mogłem normalnie kontynuować jazdę,dodam ,że nie było żadnych alarmów,błędów.
Następnego dnia już nie chciały wchodzić biegi nr.3.
Wywala błąd P0730-nieprawidłowe przełożenie skrzyni biegów .
Dodam ,że było mało oleju w skrzyni.
Dolałem olej,pokasowałem błędy i dalej to samo-brak 3 i 4 biegu.
Pomocy !!!!

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#2 Post autor: Janus »

Przejedź się w trybie manualnym na wszystkich 4 biegach - jeżeli czujesz przełączanie i wszystkie wchodzą - skrzynia przeżyła brak oleju i działa. Winna elektryka. Daj znać co ustaliłeś.
Janusz

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#3 Post autor: Janus »

Zapomniałem dodać - najlepiej odłączyć przekaźniki zasilające sterownik skrzyni biegów. Skrzynia powinna zmieniać biegi w trybie czysto manualnym, po zmianie położenia dźwigni. Zmiana będzie z większym szarpnięciem bez elektrozaworów.
Janusz

krzykor
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 17 maja 2014, 20:59
Lokalizacja: net
Model:

#4 Post autor: krzykor »

Dziękuje za szybką odpowiedź.Ale jak mam przejść w ten tryb, jak zmieniać biegi pokolei.
???

Skasowany użytkownik 21152

#5 Post autor: Skasowany użytkownik 21152 »

Też w sumie jestem ciekawy bo mam też automat, ale tam nie ma opcji manualnej zmiany. Można się przejechac nad na jedynce. Można zarzucić żeby włączała tylko do 2 albo do 3, ale manualnej zmiany to one chyba nie posiadają.

krzykor
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 17 maja 2014, 20:59
Lokalizacja: net
Model:

#6 Post autor: krzykor »

Dokładnie tak nie ma manualnej zmiany biegów.

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#7 Post autor: Janus »

krzykor pisze:Dokładnie tak nie ma manualnej zmiany biegów.
To jest zmiana manualna :) jedziesz na 1. Potem zmieniasz na 2 - skrzynia automatycznie przejdzie na 2 przy określonych obrotach. Potem to samo 3 i w końcu D - dojechać do 4-biegu. Jak przełączysz z D na 3 skrzynia zredukuje na 3, jak wrzucisz na 2, zredukuje na maks 2 itd. :)
Janusz

Skasowany użytkownik 21152

#8 Post autor: Skasowany użytkownik 21152 »

:lol: poważnie piszesz, czy się z nas nabijasz? :lol: ja myślałem, że jak się wrzuci D to w trakcie jazdy nie wolno już przełączać biegów żeby nie uszkodzić skrzyni :shock: czyli można sobie operować od 1 do D w trakcie jazdy bez żadnych konsekwencji??? :shock: w sumie to mój pierwszy automat i wolałem nie kombinować :oops:

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#9 Post autor: Janus »

DjHardy pisze::lol: poważnie piszesz, czy się z nas nabijasz? :lol: ja myślałem, że jak się wrzuci D to w trakcie jazdy nie wolno już przełączać biegów żeby nie uszkodzić skrzyni :shock: czyli można sobie operować od 1 do D w trakcie jazdy bez żadnych konsekwencji??? :shock: w sumie to mój pierwszy automat i wolałem nie kombinować :oops:
5 lat miałem w VA 1.8 z automatem. Oczywiście że można. Nie można tylko w trakcie jazdy (nie powinno się) wrzucać z D na N i na R (!). Ale to chyba normalne że w manualu też nie wrzucasz z 3-biegu wstecznego ;) Zmiana manualna jest wskazana np: przy holowaniu przyczepy - wtedy jadąc pod wzniesienie możesz wymusić jazdę na niższym biegu.
Janusz

Skasowany użytkownik 21152

#10 Post autor: Skasowany użytkownik 21152 »

No to się kurde ciekawej rzeczy dowiedziałem odnośnie mojej Zośki :) D na N i R ( tym bardziej) to bym na pewno nie próbował, ale z tą zmianą od 1 do D to dzisiaj wypróbuję :D

rostex
Przeglądacz
Posty: 94
Rejestracja: 29 sie 2012, 18:36
Lokalizacja: Płońsk
Model:

#11 Post autor: rostex »

Pamiętajcie tylko o dostosowaniu prędkości auta przy której będziecie wymuszać pracę danego maksymalnego biegu aby była ona dostosowana do prędkości z jaką można jechać na danym biegu aby nie uszkodzić skrzyni.

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#12 Post autor: Janus »

rostex pisze:Pamiętajcie tylko o dostosowaniu prędkości auta przy której będziecie wymuszać pracę danego maksymalnego biegu aby była ona dostosowana do prędkości z jaką można jechać na danym biegu aby nie uszkodzić skrzyni.
Podpisuję się pod tym co Kolega napisał. Patrzeć na obrotomierz i nie wskoczyć od razu na 6 tys/min
Janusz

Skasowany użytkownik 21152

#13 Post autor: Skasowany użytkownik 21152 »

Nie no bez obaw. Balem się w ogóle zmieniać, ale nie będę zmienial jak w rajdowce :driver: sprawdzę przedział 2-3 tyś jak to działa w ogóle, ale to przy każdej zmianie trzeba będzie chyba wciskać hamulec (wiadomo nie do oporu, ale żeby blokada wajchy odpuściła) ?

Edit nie trzeba wciskać hamulca 😀
Ostatnio zmieniony 03 lip 2017, 14:15 przez Skasowany użytkownik 21152, łącznie zmieniany 1 raz.

krzykor
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 17 maja 2014, 20:59
Lokalizacja: net
Model:

#14 Post autor: krzykor »

Janus.
Mistrzu jesteś Wielki,twoją matodą udało mi się przywrócić pozostałe biegi. A miałem tylko 1 i 2.

Puki co testuję , dziękuję


EDIT

Ma pytanie co do poprawnej metody wymiany oleju , w tej skrzyni (AF22).
Gdzie wlewać , a gdzie spuszczać olej.Czy całą czynność dokonać przez otwór (bagnetu) sprawdzania stanu oleju w skrzyni???
Ostatnio zmieniony 04 lip 2017, 01:41 przez krzykor, łącznie zmieniany 2 razy.

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#15 Post autor: Janus »

krzykor pisze:Janus.
Mistrzu jesteś Wielki,twoją matodą udało mi się przywrócić pozostałe biegi. A miałem tylko 1 i 2.

Puki co testuję , dziękuję
Ale to, że skrzynia wbija wszystkie biegi, to tylko dowodzi tego, że jest hydraulicznie sprawna. Twoje wcześniejsze błędy pewnie są czysto "elektryczne" i dotyczą tzw pozycjometru albo inaczej selektora. Pogoogluj sobie - poszukaj tematów Vectra A, Vectra B + czyszczenie selektora albo pozycjometru skrzyni.

Wajcha w automacie (konkretnie w Zośce i AF-22) jest linkami sprzężona z wybierakiem na skrzyni. Z kolei na tym wybieraku jest taki "multiprzełącznik", który przekłada pozycję dźwigni w kabinie na odpowiednie styki, żeby sterownik skrzyni wiedział czy mamy "D", "N", "R" czy inne położenia. Dodatkowo (kiedyś w VA i VB) pozycjometr załączał swiatła cofania oraz umożliwiał start rozrusznika w pozycji "N". Jeżeli masz zasyfiony/zaśniedziały pozycjometr i w trakcie pracy sterownik skrzyni zczyta jakieś stany nieustalone, to będziesz miał błędy o których pisałeś. Także pewnie czeka Ciebie regenracja selektora...
Janusz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”