Błąd P0105-map sensor (Z18XE)

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
malutki22_12

Błąd P0105-map sensor (Z18XE)

#1 Post autor: malutki22_12 »

Witam,
Posiadam zafirę A z silnikiem 1.8 16V 116KM (Z18XE), od kilku dni wzmagam się z problemem zaświecającej się lampki "Check engine", po sczytaniu kodów błyskowych występuje błąd P0105- nieprawidłowy sygnał z czujnika ciśnienia Map, tylko że wydaję mi się że w tym silniku takiego czujnika nie ma, ponadto przejrzałem pół internetu i nic konkretnego nie znalazłem, ten czujnik podciśnieniowy występuje w silnikach diesla. Z początku myślałem że z to jest odpowiedzialny zawór na dole kolektora, ale po jego odłączeniu pojawił się błąd P1110- zawór regulacji zmiennej długości kolektora dolotowego, więc to raczej nie to. Podczas gdy lampka się świeci, silnik po odpaleniu nie może utrzymać wolnych obrotów i gaśnie, po chwili lampka zgaśnie samochód śmiga dobrze aż do momentu uzyskania temp. 80-90 stopni i wtedy lampka znowu się zaświeca, i silnik przerywa szarpie itd. Podczas występowania tego błędu rozłącza mi w sposób losowy instalację gazową i przerzuca się na zasilanie benzyną, i z powrotem na gaz i tak w kółko. Jest taki czujnik podciśnienia, ale jest on elementem instalacji gazowej i jest podłączony do centralki STAG-4. Dodam jeszcze że kolektor dolotowy wraz z przepustnicą został rozkręcony wyczyszczony i uszczelniony podczas wymiany głowicy jakieś 2000 km temu. Usterka zaczęła się pojawiać po umyciu silnika wodą, ale też nie od razu tylko po przejechaniu ok 100 km. Przy okazji chciałbym się zapytać gdzie znajduje się masa zegarów ponieważ kontrolki mi przygasają przy włączeniu kierunkowskazów, oraz podczas postoju wskazówka prędkościomierza się wychyla gdy zakręcę kierownicą? Ma ktoś jakies pomysły, może się mylę i taki czujnik występuje w tym silniku, więc proszę o wskazanie miejsca usytuowania go?

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#2 Post autor: Dziadek13 »

malutki22_12 pisze: 12 gru 2017, 08:56 Przy okazji chciałbym się zapytać gdzie znajduje się masa zegarów ponieważ kontrolki mi przygasają przy włączeniu kierunkowskazów, oraz podczas postoju wskazówka prędkościomierza się wychyla gdy zakręcę kierownicą?
Zafira ma wspomaganie elektryczne więc musi być dobre ładowanie oraz oczywiście sprawny akumulator nie znaczy że odpali to jest dobry i na 100% tu szukaj problemu.
Masy masz nad zbiorniczkiem wyrównawczym i oczywiście w kabinie koło twojej czyli kierowcy lewej nogi pod tą osłoną plastykową.
Ale z mojego doświadczenia to wszyscy takie miganie mają jedni mniej inni więcej a powód pisałem wyżej.

malutki22_12

#3 Post autor: malutki22_12 »

Zaobserwowałem, że instalacja gazowa nie wyłącza się jednak losowo, tylko podczas gdy hamuje silnikiem, a spalanie spada do 0. Stąd te szarpanie na gazie bo po wciśnięciu gazu upływa pewien czas zanim sterownik znowu się włączy i poda LPG. I nie hamując silnikiem silnik ładnie pracuje na LPG, ale jeżdżąc na Pb szarpie itd. ze względu na ten błąd. Dziś spróbuję podmienić map sensor od LPG i sprawdzę czy to jest przyczyną bo zakładam że STAG komunikuje się na tyle z ECU że może pokazywać ten błąd. Ewentualnie gdzieś jest zwarcie na obwodzie tego czujnika.

scaliłem posty

Przełożyłem ten czujnik, i jednak to nie jest jego wina, dodam jeszcze że sterownik rozłącza się na rozgrzanym silniku ok 80-90 stopni przy hamowaniu silnikiem, ktoś jakieś pomysły ?
Ostatnio zmieniony 15 gru 2017, 20:38 przez Sebu$, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”