PO ZGASZENIU SILNIKA COŚ "TURKOCZE"

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
FOKS
Świeżak
Posty: 21
Rejestracja: 02 gru 2009, 20:38
Lokalizacja: Jaworzno
Model:

PO ZGASZENIU SILNIKA COŚ "TURKOCZE"

#1 Post autor: FOKS »

Witam! Mam problem w mojej Zafirze 2,2 dti. Mianowicie po zgaszeniu silnika czasami słychać turkotanie metaliczne. Sądziłem, że to turbina ale ona jest na panewkach, a odgłos bardziej przypomina jakby łożysko. Dodam, że turbina sucha i mechanik na "ucho" stwierdził że to nie to.Teraz doszedłem do wniosku, że to chyba pompa wspomagani kier. oleju dolałem około 100 ml. (do zbiorniczka za turbiną), uspokoiło się na jakiś czas. Ale teraz słychać już na wolnych obrotach i po zgaszeniu. I to też nie zawsze częściej po dłuższej jeździe. Moje pytanie, czy pompa jeszcze się obraca po zgaszeniu silnika czy to coś innego. Silnik odpala na dotyk nawet po pięciu dniach postoju.

Pozdrawiam i dzięki za ewentualne sugestie. FOKS

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#2 Post autor: Janus »

FOKS pisze:
Pozdrawiam i dzięki za ewentualne sugestie. FOKS
U mnie po wyłączeniu terkocze elektrozawór podciśnienia od przepustnicy gaszącej silnik. W 2.2DTI i późnych 2.0DTI jest przepustnica sterowana siłownikiem podciśnieniowym, który jest włączany po wyłączeniu zapłonu w celu łagodnego gaszenia silnika. Jak podciśnienie się kończy w układzie to zaworek przez 2-3 sek terkocze. Później terkotanie się kończy i przepustnica się otwiera ponownie.
Janusz

vojti

#3 Post autor: vojti »

U mnie coś terkotało po wyłaczeniu silnika jak było gorąco. Gdy wyłączałem klimę to momentalnie przestawało.. Może coś w tym kierunku :mysli:

FOKS
Świeżak
Posty: 21
Rejestracja: 02 gru 2009, 20:38
Lokalizacja: Jaworzno
Model:

#4 Post autor: FOKS »

Dodam jeszcze, że jak pokręcę kierownicą to przestaje. Bo czasami słychać ciągle w tle pracy silnika.

sergiu
Mieszkaniec
Posty: 246
Rejestracja: 16 sty 2014, 14:20
Imię: Sergiusz
Lokalizacja: wawa
Auto: Zafcia B 1.7 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: A17DTJ
Gender:

#5 Post autor: sergiu »

No to raczej na pewno pompa wspomagania. Nie gubisz oleju? Może jakiś wyciek, nawet delikatny?
Sprawdź stan płynu - skoro dolałeś i było ok przez chwile, to weryfikując aktualny poziom płynu będziesz miał podpowiedź.
Powyższe słowa wyrażają opinię autora jedynie w dniu dzisiejszym. Nie mogą one służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny

FOKS
Świeżak
Posty: 21
Rejestracja: 02 gru 2009, 20:38
Lokalizacja: Jaworzno
Model:

#6 Post autor: FOKS »

Minęło trochę czasu, więc mogę napisać, że po dolaniu oleju do układu wspomagania jeszcze jakiś czas było słychać jakby łożysko. Ale od dłuższego już czasu jest spokój. Może jeszcze trochę pojeżdżę!!!

FOKS
Świeżak
Posty: 21
Rejestracja: 02 gru 2009, 20:38
Lokalizacja: Jaworzno
Model:

#7 Post autor: FOKS »

Mam trochę czasu, to napiszę, że wymieniłem pompę wspomagania na używaną (240 zł z przesyłką). Wszystkie odgłosy z nią związane ustąpiły. Pompa pracuje, zobaczymy jak długo.

Awatar użytkownika
vasyl00
Świeżak
Posty: 7
Rejestracja: 10 lip 2016, 13:00
Imię: Marek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#8 Post autor: vasyl00 »

Witam
Kolego te terkotanie na pewno pochodzi z pompy wspomagania,za maly stan oleju itp,znajduje sie ona pod turbina za silnikiem
Pompa ta jest hydauliczno elektryczna
czesto gdy zoska sie zapowietrzy przy wymianie filtra paliwa odpalamy na plak ale jesli nie zaskoczy nastaje cisza a w glebi slychac wlasnie taki dzwiek jak by lozysko lub temu podobne
warto sprawdzic odkrecic korek i sprawdzic stan oleju w pompie wspomagania
vasyl00

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”