Olej w skrzyni biegów - jak sprawdzić i co ile wymieniać?

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
MARCEL!
Zafiromaniak
Posty: 750
Rejestracja: 14 gru 2011, 12:33
Imię: Mar
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#61 Post autor: MARCEL! »

Ja zalałem oryginalny GM + oryginalna uszczelka.
Na pewno wymiana nie zaszkodzi, a przedłuży żywotność skrzyni.
Fabrycznie zalany olej na pewno ma najlepsza jakość, ale po 10 latach lub 200 000 km już na pewno traci właściwości...

Troche off-topic: miałem kiedyś Fiata 126p (ostatnia wersja, ta produkowana od 1994 do 2000) - w instrukcji było napisane, że należy wymieniać olej w skrzyni biegów co 120 000 km lub co 6 lat. :-) :driver:

gumis8604
Przeglądacz
Posty: 55
Rejestracja: 15 mar 2018, 17:04
Imię: Piotr
Lokalizacja: Czechowice- Dziedzice
Auto: Zafira A 2.0T z20let
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:

#62 Post autor: gumis8604 »

Witam, mam do Was pytanko.. zauważylem ze mam wyciek oleju z uszczelniacza półosi od strony skrzyni.. z racji iż na ten moment brakuje mi czasu zeby z tym zrobic chciałbym dolac oleju do skrzyni żeby caly nie wyplynal.. powiedzcie mi gdzie jest korek? Mam zafire a 2.0t z20let silnik skrzynia 5 biegowa więc wydaje mi sie że skrzynia chyba F23 jesli sie mylę poprawcie mnie proszę.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2018, 08:21 przez gumis8604, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
misio
Bywalec
Posty: 160
Rejestracja: 17 lis 2016, 18:41
Imię: Michał
Lokalizacja: LBI
Auto: Zafira 2.0 opc
Model: A
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:

#63 Post autor: misio »

gumis8604 pisze: 12 maja 2018, 22:33 Witam, mam do Was pytanko.. zauważylem ze mam wyciek oleju z uszczelniacza półosi od strony skrzyni.. z racji iż na ten moment brakuje mi czasu zeby z tym zrobic chciałbym dolac oleju do skrzyni żeby caly nie wyplynal.. powiedzcie mi gdzie jest korek? Mam zafire a 2.0t z20let silnik skrzynia 5 biegowa więc wydaje mi sie że skrzynia chyba F23 jesli sie mylę poprawcie mnie proszę.
https://www.skrzynie.com.pl/skrzynie-bi ... p-f23.html
Kiedy zabijemy ostatnie zwierzę, złowimy ostatnią rybę, zetniemy ostatnie drzewo, zatrujemy ostatnią rzekę - zrozumiemy, że pieniędzy nie da się jeść.... howk !!!

gumis8604
Przeglądacz
Posty: 55
Rejestracja: 15 mar 2018, 17:04
Imię: Piotr
Lokalizacja: Czechowice- Dziedzice
Auto: Zafira A 2.0T z20let
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:

#64 Post autor: gumis8604 »

misio pisze: 14 maja 2018, 11:47
gumis8604 pisze: 12 maja 2018, 22:33 Witam, mam do Was pytanko.. zauważylem ze mam wyciek oleju z uszczelniacza półosi od strony skrzyni.. z racji iż na ten moment brakuje mi czasu zeby z tym zrobic chciałbym dolac oleju do skrzyni żeby caly nie wyplynal.. powiedzcie mi gdzie jest korek? Mam zafire a 2.0t z20let silnik skrzynia 5 biegowa więc wydaje mi sie że skrzynia chyba F23 jesli sie mylę poprawcie mnie proszę.
https://www.skrzynie.com.pl/skrzynie-bi ... p-f23.html
Dzieki! Mam jeszcze jedno pytanko.. bo zauwazylem ze w moim egzemplarzu na tej srubie wlewowej jest zamontowany jakis "trojnik".. na jednym koncu jest waz ktory gdzies mi sie gubi pod akumulatorem i nie widze z gory dokad idzie a drugi krociec wyglada na odpowietrzenie zdaje sie.. czy w przypadku uzupelnienia plynu musze wyciagnac ten "trojnik" czy poprostu zalozyc wezyk na krociec pseudo odpowietrzenia i lac olej?

Awatar użytkownika
misio
Bywalec
Posty: 160
Rejestracja: 17 lis 2016, 18:41
Imię: Michał
Lokalizacja: LBI
Auto: Zafira 2.0 opc
Model: A
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:

#65 Post autor: misio »

gumis8604 pisze: 16 maja 2018, 09:22
misio pisze: 14 maja 2018, 11:47
gumis8604 pisze: 12 maja 2018, 22:33 Witam, mam do Was pytanko.. zauważylem ze mam wyciek oleju z uszczelniacza półosi od strony skrzyni.. z racji iż na ten moment brakuje mi czasu zeby z tym zrobic chciałbym dolac oleju do skrzyni żeby caly nie wyplynal.. powiedzcie mi gdzie jest korek? Mam zafire a 2.0t z20let silnik skrzynia 5 biegowa więc wydaje mi sie że skrzynia chyba F23 jesli sie mylę poprawcie mnie proszę.

https://www.skrzynie.com.pl/skrzynie-bi ... p-f23.html
Dzieki! Mam jeszcze jedno pytanko.. bo zauwazylem ze w moim egzemplarzu na tej srubie wlewowej jest zamontowany jakis "trojnik".. na jednym koncu jest waz ktory gdzies mi sie gubi pod akumulatorem i nie widze z gory dokad idzie a drugi krociec wyglada na odpowietrzenie zdaje sie.. czy w przypadku uzupelnienia plynu musze wyciagnac ten "trojnik" czy poprostu zalozyc wezyk na krociec pseudo odpowietrzenia i lac olej?
korek wlewowy jest chyba obok tego trójnika....
https://www.skrzynie.com.pl/images/comp ... 50-new.jpg
Kiedy zabijemy ostatnie zwierzę, złowimy ostatnią rybę, zetniemy ostatnie drzewo, zatrujemy ostatnią rzekę - zrozumiemy, że pieniędzy nie da się jeść.... howk !!!

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#66 Post autor: Dziadek13 »

Ten jak to nazywasz trójnik to przewody z płynem hamulcowym do wysprzęglika od sprzęga tam nic nie ruszaj pisze o skrzyni F23.

Obrazek

Najlepiej dużą strzykawką chyba że masz specjalną pompke do oleju,strzykawke 250ml kupisz za 5zł w sklepie medycznym do tego kawałek wężyka.

gumis8604
Przeglądacz
Posty: 55
Rejestracja: 15 mar 2018, 17:04
Imię: Piotr
Lokalizacja: Czechowice- Dziedzice
Auto: Zafira A 2.0T z20let
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:

#67 Post autor: gumis8604 »

Dzieki serdeczne za pomoc! Ewidentnie slabo sie przyjrzalem temu.. może dlatego że w pośpiechu ją oglądałem😊 dzięki jeszcze raz😊

jacobsen
Świeżak
Posty: 23
Rejestracja: 16 lip 2017, 15:50
Imię: Jakub
Lokalizacja: Lublin
Auto: Zafira B 1.9CDTI
Model: Design
Oznaczenie silnika: Z19DT

#68 Post autor: jacobsen »

SIemanko. Jest sprawa. Wymieniłem olej w skrzyni z oryginalnego GM na Titan Sintofluid SAE 75W80 GL-5. I po kilku dniach przejeżdżając między domkami zauważyłem że doszedł mi dźwięk którego nie było wcześniej. Dźwięk pojawia się przy przekroczeniu około 50km/h na filmiku koło jest rozbujane na 6 biegu prędkość 90km/h i dźwięk jest bardzo wyraźny. Teraz pytanie co to może być :/ Ktoś coś podpowie ?

Link do filmiku: https://youtu.be/49Oj0bEVYS0

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#69 Post autor: SD72 »

Ostatnio zmieniony 28 maja 2018, 06:45 przez SD72, łącznie zmieniany 2 razy.
bazyliszek72

tomaszek
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 08 lip 2016, 02:49
Lokalizacja: Brzeg
Model:

#70 Post autor: tomaszek »

Witam czy w skrzyni F35 bo prawdopodobnie taką posiadam w zafira A 2.2 DTI (Y22DTR) jest możliwość zmiany oleju, bądź dolania ubytku. ? Całą skrzynię mam "zarzyganą" olejem bo na uszczelniaczu cieknie i odczuwalnie ciężej chodzi (mechanik ma odległe terminy A lada moment jedziemy na wczasy ) chciałbym jeszcze dojechać i wrócić cało. :)

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#71 Post autor: Dziadek13 »

Tu masz wszystko co potrzeba na dole. https://www.skrzynie.com.pl/skrzynie-bi ... p-f35.html

Konrad
Świeżak
Posty: 11
Rejestracja: 03 gru 2016, 20:28
Imię: Konrad
Lokalizacja: Swarzędz
Auto: Opel Zafira A 1.8 16V OPC line
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#72 Post autor: Konrad »

czesc Panowie
czy po wersji silnika lub numerze Vin dojdziemy do wersji skrzyni biegów czy tylko odczyt z odlewu?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”