Brak mocy - 2.0 DTI - 2,2 DTI - diagnoza usterek, błędów

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
DANIELEK
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 19 mar 2018, 14:27
Imię: DANIEL
Auto: OPEL ZAFIRA A 2.2 DTI
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#736 Post autor: DANIELEK »

Y22DTR błąd P0234-ujemne ---- gdzie szukać usterki i jak ją zlikwidować ? :help: :help: :help:

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#737 Post autor: Dziadek13 »

Typ silnika: Y22DTR
Numer wersji oprogramowania: FJCMS370_S
P0234 - Obwód regulacji ciśnienia ładowania, odchylenie ujemne
(5A) - Nie występuje
Wg mierzonych parametrów na techu serwisowym i opcomie turbina przeładowuje ,Cisnienie doładowania zaczyna sie róznić praktycznie od początku. Mierzona wartośc ciśnienia jest np 108 a powinno byc 106, gdy mamy miec 120 jest ponad 140 a gdy powinno byc 140 jest juz 180, i jest zauważalny wzrost zużycia paliwa.

Po mojemu Y22DTR ma turbine z regulowaną geometrie turbiny i zacinają się łopatki następuje ten błąd.
Może też:
Pompa wakum już nie domaga.
Podciśnienie w układzie za małe,brak szczelności i nie zaciąga dobrze gruszki WG od turbo.
Możliwe że gruszka WG jest nie szczelna.
Więc zacznij od szczelności układu podciśnienia i pomiaru wydajności pompy wakum wakumetrem.
Ostatnio zmieniony 26 paź 2018, 16:14 przez Dziadek13, łącznie zmieniany 1 raz.

jaskiniowiec
Posty: 1
Rejestracja: 18 mar 2018, 15:22
Imię: Krzysztof
Auto: Opel Zafira A 2,0dti
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X20DTL
Gender:

#738 Post autor: jaskiniowiec »

Dopiszę swoje trzy grosze do tematu, może komuś się przyda. Moja Zosia straciła moc silnik 2,0 dti pierwsza diagnoza mechanika turbina, mam do niego zaufanie gdyż serwuje samochody u niego już wiele lat i nigdy nie nawalil, jednak ta diagnoza nie dawała mi spokoju i przy okazji wymiany tarcz zacząłem mu truć ze to może nie jest turbina tylko jakiś zawór no mi zaczął szukać, sprawdzać eliminować no mi wyszło ze przyczyną niedomagan jest zepsuty zawór sterowania turbina.

Basterw
Debiutant
Posty: 32
Rejestracja: 02 sie 2017, 08:34
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bytom
Auto: Opel Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#739 Post autor: Basterw »

Panowie pytanie zafira a 2.0dti czy z tej gruszki za turbina te ciegno ma chodzić luźno czy być nie do ruszenia?

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#740 Post autor: Dziadek13 »

Jak zapalisz ma być nie do ruszenia nawet na postoju.

Basterw
Debiutant
Posty: 32
Rejestracja: 02 sie 2017, 08:34
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bytom
Auto: Opel Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#741 Post autor: Basterw »

A czy jest możliwe żeby ta gruszka jakoś się zacinala że raz turbina działa raz nie?

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#742 Post autor: Dziadek13 »

Nie, tam nie ma co blokować cięgła, jak raz działa raz nie to szukaj np niesprawny ez od turbo, pompa wakum mało wydajna jak coś zadziała co potrzebuje podciśnienia to brakuje go do ez turbo.I tu bym sprawdził siłownik klapek i jeżeli masz to też siłownik klapy gaszącej.Najlepiej podepnij wakumetr między ez od turbo i gruszki na dłuższym przewodzie teklanowym i przyklej magnesem ale mocnym np neodymowym do wycieraczki tak co byś widział co się dzieje na tarczy wakumetra i wykonaj jazde testową i zadaj relacje co i jak.Możliwe że turbine odcina ecu bo jest jakiś błąd edc i wtedy zostaje odcięta turbina i silnik wchodzi w tryb awaryjny należy sprawdzić błędy komputerem.

Basterw
Debiutant
Posty: 32
Rejestracja: 02 sie 2017, 08:34
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bytom
Auto: Opel Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#743 Post autor: Basterw »

Błędów z komputera mam tylko o wadliwej świecy żarówek ale to już dawno wiem. Muszę skombinowac ten wakunometr a w którym miejscu jest ten rząd od turbiny? I czy można to na początek wyczyścić lub podmienić

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#744 Post autor: Dziadek13 »

Basterw pisze: 08 mar 2019, 10:49 a w którym miejscu jest ten rząd od turbiny? I czy można to na początek wyczyścić lub podmienić
rząd??.
Najlepiej podmienić ez od turbiny.Ale to wszystko po pomiarach wakumetrem żeby było jasne co bruździ.

Obrazek
Obrazek
Ty masz egr elektroniczny możesz nie patrzeć na ten egr ale podciśnienia w innych miejscach takie jak na rysunkach.
Ostatnio zmieniony 08 mar 2019, 14:20 przez Dziadek13, łącznie zmieniany 1 raz.

remmar
Posty: 4
Rejestracja: 22 mar 2019, 14:52
Imię: Marcin
Lokalizacja: CK,Polska
Auto: Opel Zafira A 2.0 Dl
Model: AG
Oznaczenie silnika: x20DTL

#745 Post autor: remmar »

Na brak mocy powyżej 3000tys też pomogło mycie przepływomierze. 2.0dl 82km pędzelek i benzyna ekstrakcyjna tak jak koledzy odpowiedzieli.

tomaszek1812171
Świeżak
Posty: 21
Rejestracja: 26 gru 2010, 16:44
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków
Auto: Zafira A 2.0 dti
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#746 Post autor: tomaszek1812171 »

lukasz1984-l2 pisze: 07 lut 2018, 06:23
tomasz72 pisze: 06 sty 2018, 20:41 Dzięki i sorry że nie odpowiadałalem ale cały czas w pracy. A do jakiej pompy ?
tomasz72 wymieniłeś ten elektrozawór ?

poprawiłem
Łukasz, postaraj się proszę poprawnie cytować przedmówcę
Witam
Mam ten sam problem do 3000 wszystko jest ok jak powyżej, to od razu tryb serwisowy.
Zaczęło się od nierównej pracy silnika po uruchomieniu i dymieniu, po sprawdzeniu błędów :
Czujnik doładowania
Czujnik powietrza
EGR brak styku
Czujniki wyczyszczone, (później powietrza wymieniony), egr był czyszczony.
Przegląd samochodu okazuje się że zadymienie zdecydowanie za wysokie :(, Zakup EGR ? ostatnio wymieniałem 9 lat temu i do tej pory było ok
Nie mam jak sprawdzić czy faktycznie EGR, ale problem na jakiś czas znika później się ponownie pojawia.
Ostatni wyjazd autostrada prawie cały czas 3000 obrotów wszystko ok, wjazd do miasta i tryb serwisowy.
Ponowne uruchomienie itp nie pomaga. Następnego dnia wyjazd znów autostrada 2500 obrotów, wyłączenie stacyjki podczas jazdy i odpalenie na 5 biegu, serwis znika i wszystko jest ok, po czym duże przyśpieszenie i znowu to samo.
Wiadomo że nikt mi nie da gwarancji że to EGR ale podobny problem jak tomasz72.
Jest jakaś możliwość sprawdzenia tak jak pisaliście na forum prysnąć smaru do egr-u mam taki w spreju -40+120* C pomoże ?

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#747 Post autor: Dziadek13 »

Zadymienie nieszczelny układ doładowania (gdzieś na rurach jest nieszczelność lub sam ic),nie działa turbina,egr se odpuść.Jak zachowują się węże doładowania podczas dodawania gazu twardnieją czy są miękie ?. Brak doładowania, czujnik doładowania może wtedy walić błędem i silnik wchodzi w tryb awaryjny.
Należało by zrobić pomiary podciśnienia między ez od turbiny a gruszką tam ma być wymagane co najmniej -0.7bar żeby dobrze zaciągnąć turbine.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2019, 16:51 przez Dziadek13, łącznie zmieniany 2 razy.

tomaszek1812171
Świeżak
Posty: 21
Rejestracja: 26 gru 2010, 16:44
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków
Auto: Zafira A 2.0 dti
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#748 Post autor: tomaszek1812171 »

No właśnie to było wszystko sprawdzone węże są twarde jak kamień.
Czujnik doładowania czyściłem IPA - izopropanolem, czujnik powietrza dolotowego ( jakoś tak ) najpierw był czyszczony później wymieniony.
Już od jakiegoś czasu z tym walczę :(
1) Kiedyś podczas wyprzedzania stukot spadek mocy i czarno za mną, pół dnia szukania co było przyczyną , wieczorem okazało się że wybiło plastikową rurę na dole wchodzącą do intercoolera, po drugiej takiej sytuacji zmiana opaski na szeroką ok 15-20 mm szerokości, tydzień później dziura w wężu w wychodzącym z intercoolera do czujnika doładowania i EGR-u - wymieniony reszta jest w porządku jedyne co mnie martwi to gromadzący się olej w przewodach od turbiny :/ ( turbina działa w miarę dobrze ), zastanawia mnie połączenie dwóch metalowych rurek od turbiny jest tam trochę wilgotno więc możliwa nieszczelność , ale czym to połączenie uszczelnić ? opaska w kształcie litery V jedyna możliwość to dać coś co wytrzyma ciśnienie pomiędzy rurki ?
2) Czytałem że jest coś takiego jak EGR turbiny, nigdy nie czyściłem/wymieniałem, może to mieć związek ?
3) Przy przyśpieszaniu ( sporadycznie ruszanie ze świateł itp biegi 1-3 ) w połowie wciśnięty gaz samochód przyśpiesza normalnie tzn prawidłowo, ale w pewnym momencie dostaje kopa jakby miał zamontowany jakiś dopalacz, przy czym jest w tym ważne pedał gazu jest w tej samej pozycji jak go docisnę lub zwolnię wszystko wraca do normy.
Wszystkie filtry w samochodzie raz w roku wymieniane podczas wymiany oleju 10 000-12 000 tyś km

Dlatego zastanawiam się nad EGR-em przy tych zdarzeniach pomimo czyszczenia u mechanika może się blokować podczas wyższych obrotów, ale wydatek 800 zł, to za dużo na zakup bo mi się wydaje!.
Zawsze wychodziłem z założenia, że skoro jest coś zamontowane w samochodzie oryginalne to powinno być wymienione na oryginalne bez żadnych podmian i kombinacji z innymi zamiennikami zaślepkami ( np. zamiast egru ) itp.

Gdzie, jak, lub czym zrobić pomiar ciśnienia?, nie jestem aż tak techniczny żeby się na tym znać ;)

Dodano po 4 godzinach 2 minutach 46 sekundach:
Jeszcze przypomniałem sobie, efekt zadymienia 0,89 jest w momencie szybkiego pełnego przegazowania, po 30-40 min ostrej jazdy na wysokich obrotach spada do 0.74, ale delikatne podnoszenie obrotów jest w granicach normy +-0.39.
Martwi mnie to bo podobno dowodzik kasują stróże prawa :( , a jadąc z dzieciakami gdzieś w trasę będzie spory problem.
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2019, 13:56 przez tomaszek1812171, łącznie zmieniany 3 razy.

Lukasz05942
Świeżak
Posty: 16
Rejestracja: 01 mar 2017, 16:11
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Myślachowice
Auto: Zafira A 2.0DTI
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#749 Post autor: Lukasz05942 »

Dzisiaj wymieniłem olej i filtr oleju w swojej Zosi 2.0 DTI

Jednak po zalaniu nowym olejem spotkała mnie niemiła niespodzianka 😞

Samochód odpala, ale ma muła jakby turbina nie działała. Węże miękkie po dodaniu gazu, więc zapewne nie działa. Ktoś ma pomysł gdzie szukać przyczyny? Przed wymianą oleju wszystko było cacy. Od czego zacząć? Wężyki podciśnienia? Może jakiś przypadkowo naderwałem? Dziwi mnie to, że akurat problem pojawił się po wymianie oleju.z góry dzięki za pomoc.

Lukasz05942
Świeżak
Posty: 16
Rejestracja: 01 mar 2017, 16:11
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Myślachowice
Auto: Zafira A 2.0DTI
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#750 Post autor: Lukasz05942 »

Nie dam rady edytować.

Znalazłem usterkę. Niezwiązana z olejem. Wąż z EZ do turbo szlag trafił.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”