[A] Czyszczenie przepustnicy - silnik 1,8

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
krzyhu
Bywalec
Posty: 118
Rejestracja: 17 sty 2017, 20:02
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Olsztynek
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18xe
Gender:

#91 Post autor: krzyhu »

Wszystko fajnie opisane to szybko poszło. Dobra robota :piwo: pytanie się nasuwa dlaczego ta dziurka jest taka mała i czy można ja rozwiercić żeby sie nie zatykała?

Awatar użytkownika
Therm
Świeżak
Posty: 10
Rejestracja: 17 kwie 2015, 07:18
Lokalizacja: KNS / DW / WL
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#92 Post autor: Therm »

Instrukcja pierwsza klasa - przepustnicę czyściłem wg niej rok temu (u mnie trzeba było dodatkowo zdjąć osłonę pod mechanizmem wycieraczek - 4 śrubki - by dostać się do przepustnicy od góry), w tym roku przy okazji majówki i chwili czasu postanowiłem zajrzeć do środka zobaczyć co tam się odłożyło przez równo rok i ok 15k kilometrów. Nie było konkretnych powodów - ot ciekawość połączona ze zbyt długim siedzeniem na tyłku w mieszkaniu ;)

Poniżej zdjęcie syfu jaki się nagromadził - oba kanaliki były drożne.
Załączniki
wyczyszczona przepustnica po 15k przebiegu
wyczyszczona przepustnica po 15k przebiegu
:-)

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#93 Post autor: SD72 »

Therm pisze:Instrukcja pierwsza klasa - przepustnicę czyściłem wg niej rok temu (u mnie trzeba było dodatkowo zdjąć osłonę pod mechanizmem wycieraczek - 4 śrubki - by dostać się do przepustnicy od góry), w tym roku przy okazji majówki i chwili czasu postanowiłem zajrzeć do środka zobaczyć co tam się odłożyło przez równo rok i ok 15k kilometrów. Nie było konkretnych powodów - ot ciekawość połączona ze zbyt długim siedzeniem na tyłku w mieszkaniu ;)

Poniżej zdjęcie syfu jaki się nagromadził - oba kanaliki były drożne.

Polecam bezdotykowo i naprawde skutecznie ..

https://www.youtube.com/watch?v=EiJ_Vz-AcH0


Zastosowalem pierwszy raz w tamtym roku na wakacjach i powtorka niedawno .... jest :ok:

http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php? ... &start=555
Ostatnio zmieniony 08 maja 2017, 18:12 przez SD72, łącznie zmieniany 1 raz.

cinkovski

#94 Post autor: cinkovski »

Witam wszystkich od pewnego czasu mam problem z przepustnicą, jak zmieniam biegi zaraz poi wcisnięciu sprzegła zamiast obroty spadac podwyzszają sie. Pierwszy krok jaki podjołem to oczywiscie czyszczenie przepustnicy swieciła sie jak nowa, ale problem pozostał wiec zakupiłem nową przepustnice i nic to niepoprawiło. Macie jakies porady co dalej? z góry dzieki :cry:

Awatar użytkownika
Mariusz
Zafiromaniak
Posty: 2470
Rejestracja: 11 maja 2017, 07:01
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: ZB OPC Line
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#95 Post autor: Mariusz »

Wniosek prosty to nie przepustnica. Sprawdzałeś czy nie dostaje lewego powietrza. Może uszczelka pod przepustnicą?

cinkovski

#96 Post autor: cinkovski »

tak jest nowa wymieniłem tez nowe opaski zaciskowe

Awatar użytkownika
zafirapawel
Bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 07 cze 2016, 06:48
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mszczonów
Auto: Zafira A 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18xe1

#97 Post autor: zafirapawel »

Poszukaj w przewodach podcisnieniowych,na kolektorze ssacym jest pełno wezykow.

marekzegarek
Debiutant
Posty: 41
Rejestracja: 16 lip 2017, 12:54
Imię: Marek
Lokalizacja: Brzozów
Auto: Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: z18xe
Gender:

#98 Post autor: marekzegarek »

U mnie przepustnica była strasznie brudna, wręcz zaklejona jakby drobinkami tkaniny utytłanymi w oleju, mam przepustnicę całkowicie elektroniczną a do plastiku z filtra powietrza wchodzi przewód z pokrywy zaworów z tego co się domyslam to odma, czytałem o tym, że zafira b ma montowany seryjnie separator oleju ,a do zafiry a montowany był w akcji serwisowej (chyba że jest w jest w innym miejscu?), ktoś spotkał się z takim rozwiązaniem albo sam montował? druga sprawa to silniczek krokowy - zamknięty jest w tej puszcze z boku przepustnicy, rozłożyć się na pewno da ale czy da się tak złożyć aby działało?

marekzegarek
Debiutant
Posty: 41
Rejestracja: 16 lip 2017, 12:54
Imię: Marek
Lokalizacja: Brzozów
Auto: Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: z18xe
Gender:

#99 Post autor: marekzegarek »

o ile dobrze doczytałem to elektroniczna przepustnica nie ma krokowca - ktoś potwierdzi?

evillysy
Przeglądacz
Posty: 81
Rejestracja: 19 lip 2017, 19:47
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki/Łódź
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#100 Post autor: evillysy »

Witam serdecznie.
Zabrałem się za wyczyszczenie przepustnicy, była bardzo brudna ale kanaliki podciśnienia drożne. Co ciekawe nie było uszczelki,tylko niebieskie ślady po starej ( ktoś chyba kiedyś zapomniał założyć) . Oczywiście nowa założona.
Przy okazji odkryłem ciekawą rzecz: przy włączonym silniku odczepiłem wtyczkę od przepływomierza i brak jakiejkolwiek reakcji ,silnik chodził tak samo.
Nie powinny się zmienić obroty?
A druga sprawa ( wcześniej tego nie zauważyłem) na wolnych obrotach, czy ciepły czy zimny obroty są równe. Jak przytrzymam na wyższych to obroty minimalnie ale regularnie falują. Jakieś sugestie? Czy to wina przepływomierza?
Załączniki
10147522_IMG_20171123_115134.jpg
Ostatnio zmieniony 30 lis 2017, 00:22 przez evillysy, łącznie zmieniany 1 raz.

adamo33

#101 Post autor: adamo33 »

Witam. Dzięki kolego Dracula 4. Instrukcja super szczegółowa. Wczoraj czyściłem przepustnice u siebie i dzisiaj rano moja Zośka odpaliła jak nòwka. Polecam wszystkim którzy mają problem z obrotami na zimnym silniku.

roberto
Debiutant
Posty: 42
Rejestracja: 03 maja 2014, 10:30
Imię: Robert
Lokalizacja: Tarnobrzeg RT
Auto: Opel Zafira 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#102 Post autor: roberto »

Witam Panowie pomocy jak wypiąć wtyczkę od sterowania przepustnicy , mam inną niż ta co jest na zdjęciu w pierwszym poście a nie chcę nic pourywać. Moja wtyczka jest dwurzędowa. Problem rozwiązany musiałem wydłubać zawleczkę zabezpieczającą ciężko było ale wyszła cała.
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2018, 19:41 przez roberto, łącznie zmieniany 1 raz.

Solid
Świeżak
Posty: 15
Rejestracja: 14 maja 2017, 14:59
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Szczecin
Auto: Opel Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#103 Post autor: Solid »

Mam pytanie, które tu już ktoś zadał : czy można rozłożyć obudowę silnika krokowego w tej zamkniętej puszce na przepustnicy i co ważniejsze złożyć ją z powrotem aby wszystko działało. Jestem świeżo po czyszcczeniu przepustnicy i wiem, że w innych wersjach w tym miejscu znajduje się krokowiec, który łatwo odkręcić i wyczyścić. A jak jest w wypadku tej wersj? Czy ktoś to już rozbieral? Tylko błagam nie piszecie "wydaje mi się, prawdopodobnie, coś tak słyszałem ale nie jestem pewien". Nie jesteś pewien nie pisz, wiesz na pewno podziel się tym. Według mojej oceny jakieś trzy czwarte porad można by skreślić jako zupełnie nie przydatne bo gdzieś zasłyszane, niesprawdzone i stanowią tylko gęsty kit. Szkoda czasu. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2018, 18:56 przez Solid, łącznie zmieniany 1 raz.

Solid
Świeżak
Posty: 15
Rejestracja: 14 maja 2017, 14:59
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Szczecin
Auto: Opel Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#104 Post autor: Solid »

Rozumiem, że nikt jeszcze tego nie robił?

Awatar użytkownika
Tazz
Zafiromaniak
Posty: 3059
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:23
Imię: Marcin
Lokalizacja: SOsnowiec
Auto: Mercedes Benz E klasa
Model: S211
Oznaczenie silnika: M112
Gender:

#105 Post autor: Tazz »

Na to wychodzi ze nikt... ale czy na pewno :nie_wiem:
Byly:
Astra F 1.6 htb
Omega 2.2 sedan
Zafira (z19dth + virus)
Zafira OPC (z20leh)
Przejściowe
VW polo (1.6) htb
seat Cordoba Vario (1.6)
Ford Focus (1.6 TDCI) Htb
Żonowozy:
audi A4 1999 (1.6)
Daihatsu Materia 2008 (1.3)
Obecnie:
Mercedes W211 3.2 V6
Romet ZK 125 FX

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”