problem z odpalaniem silnika Z18XER

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
darfa
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 19 sty 2016, 17:40
Imię: Darek
Lokalizacja: śląsk
Auto: Opel Zafira B 1.8 LPG
Model: ZB
Oznaczenie silnika: z18XER

problem z odpalaniem silnika Z18XER

#1 Post autor: darfa »

Witam wszystkich , przeszukałem forum i nie znalazłem podobnego przypadku do mojego .Problem pojawił się z dnia na dzień choć pewne objawy były wcześniej ale nie wiem czy je łączyć z tą usterką. Mam problem z odpaleniem silnika i na zimnym i na rozgrzanym . Objawy są następujące:
- zimny silnik , kręcę rozrusznikiem raz - nie odpala , za drugim trzecim razem zaskoczy lecz zgaśnie , kolejna próba zaskoczy lub nie a jak zaskoczy to obroty skaczą 300-2000 i potrafi zgasnąć , jest moment taki że nie da się zapuścić silnika.

- ciepły silnik , podobne objawy lecz łatwiej jest go zapuścić.

odpalenie na awaryjnym LPG , silnik chodzi normalnie.

Wcześniej to się nie działo , lecz kilkukrotnie miałem przypadek że po uruchomieniu rano samochodu podczas ruszania miałem lekkie szarpania . Sprawdzałem błędy i nic nie ma , testowałem to sposobem hamulec-gaz oraz podpinałem adapter LM i aplikacja na tablecie.
Mam wrażenie ze pompa paliwowa kiedyś inaczej bzyczała , lecz przy przełączeniu na benzynę w czasie jazdy auto zachowuje się normalnie , może jest trochę słabsze. Dodam że zawsze mam 1/2 paliwa w zbiorniku i staram się czasami na nim jeździć .
Dużo czytałem że to mogą być błędy od gazu , ale żeby aż tak żeby nie chciał zaskoczyć , czasami zachowuje się tak jakby nie miał paliwa.
Może macie jakieś pomysły od czego zacząć zanim udam się do warsztatu .
Ostatnio zmieniony 03 paź 2016, 21:45 przez darfa, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
janekW67
Zafiromaniak
Posty: 4083
Rejestracja: 16 sty 2012, 16:59
Imię: Janek
Lokalizacja: Słupca
Auto: Opel Zafira B 1.8 Njoy
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#2 Post autor: janekW67 »

Osobiście odwiedziłbym najpierw gazownika.
Oczywiście!

Awatar użytkownika
gRZENIU
Zafiromaniak
Posty: 2136
Rejestracja: 17 maja 2015, 03:30
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Błonie
Auto: Signum
Model: Polift
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#3 Post autor: gRZENIU »

darfa, Ja bym pojeździj trochę na benzynie , bo mogą ci się końcówki wtryskiwaczy zapychać .

To jest jak z nieużywanym mięśniem , nieużywany zanika :lol:

Więc wstępnie pojeździj na Pb i wyjeździj jej trochę ... ;) a potem daj znać , czy coś się zmieniło ...

darfa
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 19 sty 2016, 17:40
Imię: Darek
Lokalizacja: śląsk
Auto: Opel Zafira B 1.8 LPG
Model: ZB
Oznaczenie silnika: z18XER

#4 Post autor: darfa »

Na benzynie sporo jeżdżę nawet kilka dni przed awarią zrobiłem na PB kilkadziesiąt kilometrów. Mam pytanie czy jak będzie padać pompa paliwa to jakie będą objawy ? Czy jeśli pompa ma za małe ciśnienie będzie dziać się podobnie ?

Awatar użytkownika
gRZENIU
Zafiromaniak
Posty: 2136
Rejestracja: 17 maja 2015, 03:30
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Błonie
Auto: Signum
Model: Polift
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#5 Post autor: gRZENIU »

darfa pisze:jeśli pompa ma za małe ciśnienie będzie dziać się podobnie ?
Może się tak dziać , ale moim zdaniem masz gdzieś nieszczelność układu paliwowego , zapowietrza się lub regulator ciśnienia padł, bo po rozgrzaniu auto chodzi normalnie ...

Zrób taki test ,że odpal auto na LPG w trybie awaryjnym i poczekaj około 30-40 sekund i zgaś ... W tedy szybko spróbuj uruchomić silnik na Pb .

Pompa powinna zrobić odpowiednie ciśnienie w układzie i auto powinno odpalić normalnie... Jeżeli tak będzie to według mnie regulator ciśnienia do wymiany ...

Czekamy na wyniki ...

darfa
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 19 sty 2016, 17:40
Imię: Darek
Lokalizacja: śląsk
Auto: Opel Zafira B 1.8 LPG
Model: ZB
Oznaczenie silnika: z18XER

#6 Post autor: darfa »

efekt taki sam :( , z trudem zaskoczy obroty skaczą i potrafi zgasnąć. Nie mam mowy aby ruszyć z miejsca .

Awatar użytkownika
gRZENIU
Zafiromaniak
Posty: 2136
Rejestracja: 17 maja 2015, 03:30
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Błonie
Auto: Signum
Model: Polift
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#7 Post autor: gRZENIU »

darfa pisze:efekt taki sam :(
:mysli: A jak długo musi być uruchomiony silnik aby po przełączeniu z LPG na Pb zaczął normalnie pracować ?

darfa
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 19 sty 2016, 17:40
Imię: Darek
Lokalizacja: śląsk
Auto: Opel Zafira B 1.8 LPG
Model: ZB
Oznaczenie silnika: z18XER

#8 Post autor: darfa »

aż osiągnie ok 50 stopni czyli trzeba przejechać jakieś 3-5 km

Awatar użytkownika
gRZENIU
Zafiromaniak
Posty: 2136
Rejestracja: 17 maja 2015, 03:30
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Błonie
Auto: Signum
Model: Polift
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#9 Post autor: gRZENIU »

Przed uruchomieniem silnika wejdź w test mode i zobacz jaką temp. ma silnik , różnica między temp. na zewnątrz, a temp. silnika nie powinna przekraczać 10 stopni.

Jeżeli przekracza to napisz ile, może być tak ,że czujnik temp. nie widzi ,że silnik jest zimny i daje mu za małą dawkę paliwa ...

xrs
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 25 sty 2016, 22:55
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Opel Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#10 Post autor: xrs »

Witam, proszę o porady w następującej sprawie.
Wczoraj było wszystko ok, a dziś rano przekręcam kluczyk i tylko słychać elektryczne cyk cyk cyk, rozrusznika nie słychać. Lampki w aucie się świecą, centralny działa (przy kręceniu kluczykiem jakoś szczególnie nic nie przygasa za bardzo tylko trochę lampki). Po kilku próbach przekręcenia kluczykiem i po całej nocy na zewnątrz w temperaturze ok -2 komp auta wskazuje 11,5V, a przy kręceniu 10,5V. Akumulator firmy Banner dokładnie 3 lata. Próbowałem odpalić na klemy od kolegi, dalej cykanie, poczyściłem klemy, próbowałem z podłączeniem do minusa masy do obudowy silnika, trochę go przepchałem na dwójce, nic nie pomaga, dalej to samo. Auto z 2006r więc rozrusznik ma już 14 lat. Na alternator mi to nie wygląda, bo akus byłby chyba bardziej rozładowany. Na co stawiacie? :)
Ostatnio zmieniony 23 sty 2020, 20:44 przez xrs, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
janekW67
Zafiromaniak
Posty: 4083
Rejestracja: 16 sty 2012, 16:59
Imię: Janek
Lokalizacja: Słupca
Auto: Opel Zafira B 1.8 Njoy
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#11 Post autor: janekW67 »

Być może szczotki rozrusznika.
Oczywiście!

Awatar użytkownika
Mariusz
Zafiromaniak
Posty: 2470
Rejestracja: 11 maja 2017, 07:01
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: ZB OPC Line
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#12 Post autor: Mariusz »

Sprawdź bezpiecznik rozrusznika, bodajże nr.18. Ostatnio miałem podobny problem w cytrynie szwagierki.

Awatar użytkownika
romek22794
Mieszkaniec
Posty: 243
Rejestracja: 01 lut 2017, 21:19
Imię: roman
Lokalizacja: BS
Auto: NJOY przycisk SPORT
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER,LpG

#13 Post autor: romek22794 »

xrs pisze: 23 sty 2020, 20:36 Witam, proszę o porady w następującej sprawie.
Wczoraj było wszystko ok, a dziś rano przekręcam kluczyk i tylko słychać elektryczne cyk cyk cyk,
Jeśli możesz, podładuj akumulator.
Ja byłej wiosny zmieniłem aku (już mnie wnerwiał). Byle trochę dłużej posiedzieć w aucie, radia posłuchać, pogrzebać coś- już - cyka.
Zdarzało się- rano dzieci do szkoły a on nic, tylko cyka. Szybko prostownik, 10 minut i dalej już normalnie.

xrs
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 25 sty 2016, 22:55
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Opel Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#14 Post autor: xrs »

Ok, dzięki, obadam sytuację. Może z tym odpaleniem klemami od dawcy nie wyszło, bo robiliśmy to na szybko, żeby nie blokować ruchu na drodze osiedlowej.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2020, 23:37 przez xrs, łącznie zmieniany 1 raz.

xrs
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 25 sty 2016, 22:55
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Opel Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#15 Post autor: xrs »

mariusz131 pisze: 23 sty 2020, 21:03 Sprawdź bezpiecznik rozrusznika, bodajże nr.18. Ostatnio miałem podobny problem w cytrynie szwagierki.
Mario z tego co widzę pod nr 18 w ZB jest przekaźnik rozrusznika; gdzie takie coś można kupić, bo w sklepach motoryzacyjnych za bardzo tego nie widzę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”