[B/Z18XER] Problem ze skrzynią biegów Zafira B 1.8 140 KM

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
rafant4011
Zafiromaniak
Posty: 6706
Rejestracja: 29 wrz 2014, 15:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Włochy[ESK]
Auto: Zafira B
Model: Cosmo
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#16 Post autor: rafant4011 »


Awatar użytkownika
kysiu241
Mieszkaniec
Posty: 273
Rejestracja: 10 maja 2016, 22:17
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Warszawa/Wiskitki
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z20LEH

#17 Post autor: kysiu241 »

Rozumiem że nie wrzucasz biegu wstecznego tocząc się do przodu, w ten sposób żywot skrzyni znacznie się skróci. Co do tych zgrzytnięć czy masz taki objaw że autem delikatnie szarpnie po wbiciu tego wstecznego? Jeśli tak to najprawdopodobniej kończy się tarcza sprzęgła ewentualnie linki się rozregulowały, z czasem lekko się rozciągają, trzeba by było to sprawdzić.
Astra F 1.6 8v/ Calibra 2.0 16v c20xe/ Astra GSI c20xe/ Vectra B 2.5v6 Swap i500/ JEST Zafira B 2.0T OPC. 8)

wojtek_z82

#18 Post autor: wojtek_z82 »

poszukuję skrzyni biegów do zośki B 1.8 140km z 2008 roku. Na co muszę zwrócić uwagę tzn. oznaczenia bo nie mam pojęcia. Chyba że coś polecacie, jest ktoś kto sprzedaje takie skrzynie z forumowiczów?
Ostatnio zmieniony 28 sie 2017, 22:39 przez wojtek_z82, łącznie zmieniany 1 raz.

Skasowany użytkownik 6483

#19 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Jest kolega Belfer z naszego forum, który zajmuje sie naprawą skrzyń biegów. Skonatktuj sie z nim , napewno cos Ci doradzi :piwo:

Awatar użytkownika
Martinezku
Świeżak
Posty: 21
Rejestracja: 17 paź 2016, 10:12
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bismarckhutte OS
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#20 Post autor: Martinezku »

Perypetii ze skrzynią ciąg dalszy. :-(
Nie wiem czy to nie zbieg okoliczności ale po wymianie oleju to już jakaś masakra. Wymiana oleju nie pomogła na zgrzyt po wrzuceniu drugiego biegu a pojawiły sie kolejne problemy. Już trzeci raz skrzynia mi się zablokowała podczas zmiany biegów. Po pierwszym zablokowaniu był luz i dwójka. Diagnoza - spadł wybierak. Wybierak założony, skrzynia wyzerowana. Dobrze jeździła przez 2 tygodnie. Drugie przyblokowanie i była trójka i luz. Diagnoza - spadł wybierak. Założono wybierak oraz wymieniono uszczelniacz wybieraka. Miesiąc spokoju i nadzieja, że skrzynia się uspokoiła. Dzisiaj kolejna blokada skrzyni, tym razem luz i prawdopodobnie piątka wchodzi. Z innych niepokojących objawów są:
1. zgrzyt po wrzuceniu dwójki z jedynki
2. czasami nie do końca wchodzi jedynka
3. przy redukcji z 3 na 2 i prędkości powyżej 30km/h podobny zgrzyt do tego jak się wrzuci wsteczny a auto się jeszcze toczy do przodu.
Co ciekawe przy wymianie oleju ze skrzyni zeszło około 1 litra oleju a weszło prawie 2,5l.
Zastanawiam się czy w razie ostateczności lepiej regenerować moją skrzynię czy kupić używkę?
jarecki69 pisze: 29 sie 2017, 19:58 Jest kolega Belfer z naszego forum, który zajmuje sie naprawą skrzyń biegów. Skonatktuj sie z nim , napewno cos Ci doradzi :piwo:
Niestety kolega Belfer nie naprawia skrzyni z ZB 1,8
Ostatnio zmieniony 11 gru 2017, 17:20 przez Martinezku, łącznie zmieniany 2 razy.

Morfi_pl
Bywalec
Posty: 109
Rejestracja: 02 lis 2017, 17:47
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#21 Post autor: Morfi_pl »

ja się tam nie znam ale jak skrzynia zgrzyta przy zmianie biegów to może nie wysprzegla poprawnie

Awatar użytkownika
Martinezku
Świeżak
Posty: 21
Rejestracja: 17 paź 2016, 10:12
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bismarckhutte OS
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#22 Post autor: Martinezku »

Wczoraj tak się zastanawiałem, ze skoro już trzeci raz mam zablokowany wybierak to czy w nim nie jest problem? Czy zgrzyt przy redukcji z 3 na 2 zawsze powoduje uszkodzony wysprzęglik czy tez może mieć na to wpływ niesprawny wybierak?

Skasowany użytkownik 6483

#23 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Ja miałem zgrzyty przy przełączaniu z trójki na czwórkę. Do wymiany był synchronizator. U Ciebie będzie podobnie raczej.

Agrael

#24 Post autor: Agrael »

Cześć wszystkim. Czeka mnie wymiana skrzyni biegów (manualna oczywiście) w mojej Zafirze B 1.8 [Z18XER] z 2006 roku. Czy ktoś może mi pomóc w określeniu oznaczenia skrzyni? Czy jest to F17 C394 albo F17 W394? A może M32 albo jakaś całkiem inna? Bardzo proszę o pomoc bo już nie daję rady tego ogarnąć.

Awatar użytkownika
Mariusz
Zafiromaniak
Posty: 2470
Rejestracja: 11 maja 2017, 07:01
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: ZB OPC Line
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#25 Post autor: Mariusz »

Agrael pisze: 14 mar 2018, 17:14 Cześć wszystkim. Czeka mnie wymiana skrzyni biegów (manualna oczywiście) w mojej Zafirze B 1.8 [Z18XER] z 2006 roku. Czy ktoś może mi pomóc w określeniu oznaczenia skrzyni? Czy jest to F17 C394 albo F17 W394? A może M32 albo jakaś całkiem inna? Bardzo proszę o pomoc bo już nie daję rady tego ogarnąć.
W rozkodowanym VIN-ie będziesz miał takie informacje. Jeśli nie masz rozkodowanego VIN-u to wrzuć na forum a ktoś Ci to ogarnie.
VIN podaj w tym temacie viewtopic.php?f=11&t=25746
Ostatnio zmieniony 14 mar 2018, 17:59 przez Mariusz, łącznie zmieniany 1 raz.

Agrael

#26 Post autor: Agrael »

Dziękuję, dzięki Twojej podpowiedzi sam sobie rozkodowałem VIN i już mam wszystkie potrzebne do zakupu dane.

Awatar użytkownika
Mariusz
Zafiromaniak
Posty: 2470
Rejestracja: 11 maja 2017, 07:01
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: ZB OPC Line
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#27 Post autor: Mariusz »

Agrael pisze: 14 mar 2018, 18:08 Dziękuję, dzięki Twojej podpowiedzi sam sobie rozkodowałem VIN i już mam wszystkie potrzebne do zakupu dane.
Fajnie że dałeś radę, Może napisz przyczyny wymiany skrzyni. Jaka awaria.

Piotr Jurczyk
Debiutant
Posty: 39
Rejestracja: 03 paź 2017, 12:03
Imię: Piotr
Lokalizacja: Dębica
Auto: Opel Zafira B 1.8 16V
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#28 Post autor: Piotr Jurczyk »

Witam.

Niedawno kupiłem Zafirę B z 2009 r. 1.8 140km (Z18XER). Moja skrzynia (F17+CR) od początku chodzi ciężko, nie zgrzyta przy zmianie biegów, tylko czuję wyraźny opór. Na dodatek wydaje mi się, że jak jest "zimny" silnik/skrzynia/auto (czyli pierwsze uruchomienie po nocy) to skrzynia lepiej chodzi niż jak się rozgrzeje. Poza tym największy opór wyczuwam przy redukcji z 3 na 2.

Mam jeszcze starego Seata i w nim biegi wchodzą jednym palcem, a w Zosi trzeba mocno chwycić lewarek.

Czy ktoś miał taki przypadek ?

Planuję też wymienić olej w skrzyni (tak na wszelki wypadek), czy polecicie mi jakiś i jakie parametry powinien mieć ?

Awatar użytkownika
Mariusz
Zafiromaniak
Posty: 2470
Rejestracja: 11 maja 2017, 07:01
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: ZB OPC Line
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#29 Post autor: Mariusz »

Jeśli chodzi o olej to tutaj masz wszystko opisane viewtopic.php?f=30&t=18080
bardzo możliwe, że trzeba zrobić regulację linek wtedy będzie chodzić lżej.

Piotr Jurczyk
Debiutant
Posty: 39
Rejestracja: 03 paź 2017, 12:03
Imię: Piotr
Lokalizacja: Dębica
Auto: Opel Zafira B 1.8 16V
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#30 Post autor: Piotr Jurczyk »

mariusz131 pisze: 11 kwie 2018, 20:54 Jeśli chodzi o olej to tutaj masz wszystko opisane viewtopic.php?f=30&t=18080
bardzo możliwe, że trzeba zrobić regulację linek wtedy będzie chodzić lżej.
Dzięki :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”