[B]Koło dwumasowe w CDTI - diagnoza, naprawa, wymiana

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
tradelux

#166 Post autor: tradelux »

Dla niektórych komplet to sprzęgło + koło dwumasowe... ;)
Jak nie będzie w komplecie wysprzęglika to dokup. Tani nie jest (ok. 200-300zł), ale bez tego ta wymiana mija się z celem.

otko
Bywalec
Posty: 170
Rejestracja: 02 lut 2010, 21:28
Imię: wojtek
Lokalizacja: KRAKÓW
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#167 Post autor: otko »

jest wysprzęglik, specjalnie pytałem :)

paolus5
Świeżak
Posty: 7
Rejestracja: 27 lip 2011, 22:24
Lokalizacja: szczytna
Model:

#168 Post autor: paolus5 »

panowie a czy warto skorzystać z tej oferty?? :)
http://allegro.pl/kolo-dwumasowe-opel-a ... 86406.html

otko
Bywalec
Posty: 170
Rejestracja: 02 lut 2010, 21:28
Imię: wojtek
Lokalizacja: KRAKÓW
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#169 Post autor: otko »

paolus5 pisze:panowie a czy warto skorzystać z tej oferty?? :)
http://allegro.pl/kolo-dwumasowe-opel-a ... 86406.html
Też sie zastanawiałem nad regeneracją ale większość odradzała, więc kupiłem nowe

[ Dodano: Sro Lis 09, 2011 21:22 ]
Dzisiaj się dowiedziałem że do Zafiry montowane były dwie rózne skrzynie, jest jakiś przedział rocznikowy gdzie były montowane inne. Czy możecie to potwierdzić? Do tej pory wiedziałem że Zafira ma M32, ale teraz mam niepewność. A i jeśli by tak było czy po mr VIN jest mi ktoś w stanie powiedzieć na 100% jaka jest skrzynia?

norbert_p

#170 Post autor: norbert_p »

Podejrzewam, że i u mnie pada dwumasa. Siedząc w kanale i gasząc silnik można usłyszeć z jego okolic metaliczny dźwięk jakby coś się w środku rozsypało. Wcześniej myślałem, że to z wydechu, ale to nie to. Poza tym jak delikatnie wcisnę do połowy sprzęgło to czuć bicie. Na luzie też słychać co jakiś czas takie głuche: "tuk, tuk". No i podczas włączania silnika mam wrażenie, że za którymś razem coś tam zabrzęczy. Czy możecie potwierdzić moje odczucia? Dodam, że auto jakoś głośniej chodzi (w czasie jazdy). Już się z tym pogodziłęm, że 3 tysiaki pójdą, ale chciałbym mieć jakąś pewność. Mój przebieg to 164kkm (potwierdzony).
Jak powinien wyglądać komplet: dwumasa, sprzęgło, wysprzęglik? :mysli:

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#171 Post autor: MieHor »

otko, na podstawie nr VIN dowiesz się jaka jest w Twojej furze skrzynia biegów i z jakim przełożeniem głównym

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#172 Post autor: Bodek »

norbert_p pisze:Podejrzewam, że i u mnie pada dwumasa. Siedząc w kanale i gasząc silnik można usłyszeć z jego okolic metaliczny dźwięk jakby coś się w środku rozsypało. Wcześniej myślałem, że to z wydechu, ale to nie to. Poza tym jak delikatnie wcisnę do połowy sprzęgło to czuć bicie. Na luzie też słychać co jakiś czas takie głuche: "tuk, tuk". No i podczas włączania silnika mam wrażenie, że za którymś razem coś tam zabrzęczy. Czy możecie potwierdzić moje odczucia? Dodam, że auto jakoś głośniej chodzi (w czasie jazdy). Już się z tym pogodziłęm, że 3 tysiaki pójdą, ale chciałbym mieć jakąś pewność. Mój przebieg to 164kkm (potwierdzony).
Jak powinien wyglądać komplet: dwumasa, sprzęgło, wysprzęglik? :mysli:
Norbert myślę, że masz to co ja , czyli:
FXB PRZEŁOŻENIE PRZEKŁADNI GŁÓWNEJ 3.65
MM3 UŻYWANY(-A,-E) Z RĘCZNĄ SKRZYNIĄ BIEGÓW
MZ4 M32 (WR) RĘCZNA SKRZYNIA BIEGÓW

a tu masz części:
kaliope pisze:a wystarczy poszukać po nr częsci

koło dwumasowe:
z19dt: 93178364
http://allegro.pl/listing.php/search?st ... ion=1&sg=0

z19dth: 93185496
http://allegro.pl/listing.php/search?st ... ion=1&sg=0

i masz komplecik do z19dth za 2600zł
http://allegro.pl/kolo-dwumasowe-sprzeg ... 88149.html

a komplecik do z19dt 2300zł
http://allegro.pl/kolo-dwumasowe-sprzeg ... 23301.html
2297 + 19 przesyłka + robocizna około 300-400zł (tak myślę).

W 2700 powinieneś się zamknąć.
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

norbert_p

#173 Post autor: norbert_p »

Bodek_K pisze:2297 + 19 przesyłka + robocizna około 300-400zł (tak myślę).

W 2700 powinieneś się zamknąć.
Jak wspomniałem jestem nastawiony na 3 tyś zł. Jeśli będzie mniej to mnie wcale to nie zmartwi ;) Jak długo można jeździć (w km) z tymi objawami, które opisałem powyżej? Auto planuję oddać w przyszłym tygodniu, ale jutro i pojutrze czeka mnie niedaleka "podróż".

tradelux

#174 Post autor: tradelux »

Czy masz objawy "drgania" pedala sprzegla, zle wchodza biegi?
Jesli kolo dwumasowe jest na wykoneczeniu to stuka na biegu jalowym caly czas. Na takim kole zrobi sie jeszcze kilka do kilkunastu tysiecy km!
Z twoich opisow wynika, ze jest dopiero wstepna faza zuzycia i powinienes jeszcze dlugo na tym pojezdzic.

Nie badzcie przewrazliwieni i nie dajcie sobie wmawiac u mechanikow przedwczesna wymiane ;)

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#175 Post autor: Bodek »

tradelux pisze:Czy masz objawy "drgania" pedala sprzegla, zle wchodza biegi?
Tak się zastanawiam nad tym drganiem pedału sprzęgła :?: u mnie ono występuje, może nie strasznie, ale pedał drga odczuwalnie, dwumasy za to nie słychać, co stwierdził także mój mechanik. Fakt czasami mi jedynka twardo chodzi, ale pozostałe biegi wskakują idealnie.

To jak to w końcu jest :?:
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

otko
Bywalec
Posty: 170
Rejestracja: 02 lut 2010, 21:28
Imię: wojtek
Lokalizacja: KRAKÓW
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#176 Post autor: otko »

A przy wymianie trzeba by było chyba olej wymienić, bo i tak z tego co wiem to trzeba go spuścić ( dodatkowy koszt)

norbert_p

#177 Post autor: norbert_p »

tradelux pisze:Czy masz objawy "drgania" pedala sprzegla, zle wchodza biegi?
Jesli kolo dwumasowe jest na wykoneczeniu to stuka na biegu jalowym caly czas. Na takim kole zrobi sie jeszcze kilka do kilkunastu tysiecy km!
Z twoich opisow wynika, ze jest dopiero wstepna faza zuzycia i powinienes jeszcze dlugo na tym pojezdzic.

Nie badzcie przewrazliwieni i nie dajcie sobie wmawiac u mechanikow przedwczesna wymiane ;)
Tak, drga mi pedał sprzęgła jak go delikatnie wcisnę. Nie zauważyłem, aby biegi miałyby wchodzić gorzej. Na postoju, na biegu jałowym słychać je co jakiś czas. Najgorszy jest hałas podczas gaszenia silnika - metaliczny jakby do puszki wrzucić garść gwoździ ;) Czasami podczas odpalania silnika słychać też taki pojedynczy głos. Poza tym podczas jazdy auto jest trochę głośniejsze. Podejrzewałem któryś tłumik, ale wydech jest ok podobnie jak ten elastyczny łącznik. Wg mnie (nie jestem mechanikiem) pękła mi sprężyna w dwumasie więc koło jest do bani... :evil:
Dodam, że autem mam zamiar trochę pojeździć i nie wymieniać czegoś na sam koniec (pociąga to pewnie dodatkowe koszta związane z usterką jeszcze czegoś innego).

Czy powyższe objawy mogą wskazywać na uszkodzoną poduszkę pod silnikiem lub skrzynią biegów?

Poniżej plik z dźwiękiem podczas gaszenia silnika. Najbardziej słychać ten grzechot pod koniec (po drugim gaszeniu):

http://w593.wrzuta.pl/audio/8qd9hJnUMyX ... a_1.9_cdti

otko
Bywalec
Posty: 170
Rejestracja: 02 lut 2010, 21:28
Imię: wojtek
Lokalizacja: KRAKÓW
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#178 Post autor: otko »

tradelux napisałeś, że można jeszcze pojeździć trochę na uszkodzonym kole, a czy takie koło nie jest w stanie rozwalić skrzyni? Bo jeśli tak, to może wymienić wcześniej a nie czekać?
Ostatnio zmieniony 13 lis 2011, 16:35 przez otko, łącznie zmieniany 2 razy.

DaRek7

#179 Post autor: DaRek7 »

norbert_p, link nie działa! Skoro byłeś pod autem to dlaczego nie sprawdziłeś poduszek??? Zerwana poduszka nie generuje raczej metalicznego odgłosu podobnego do, jak pisałeś "gwoździ w puszce" więc raczej dwumas! Może uszkodzenie skrzyni, też się zdarza ale tak na odległość trudno jest jednoznacznie określić. Spróbuj jeszcze odpalić i zgasić na wciśniętym sprzęgle, czy będzie jakaś różnica?
otko pisze: a czy takie koło nei jest wstanie rozwalić skrzyni?
Na 99% nie ale jak będziesz długo jeździł z uwaloną dwumasą wszystko się zdarzyć może, widziałeś chyba w necie filmiki jak działa dwumasa więc wnioski możesz wyciągnąć sam ;)

norbert_p

#180 Post autor: norbert_p »

Dźwięk dochodził raczej z miejsca gdzie znajduje się koło dwumasowe i sprzęgło. Fakt, nie powiązałem go z poduszkami pod silnikiem i skrzynią. Co do pliku to działa bezbłędnie (to nie film tylko ścieżka dźwiękowa - naciśnij "strzałkę"). Jest nagrany komórką i jest kiepskiej jakości, ale doskonale słychać ten grzechot. Nie ma różnicy czy sprzęgło jest wciśnięte czy nie. Czasami zdarza się, że ten dźwięk słychać trochę krócej, ale cały czas jest.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”