Uszkodzenia skrzyni biegów (zdjęcia z własnych diagnoz)

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Belfer
Bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 01 mar 2013, 08:58
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Poznań
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:
Kontakt:

Uszkodzenia skrzyni biegów (zdjęcia z własnych diagnoz)

#1 Post autor: Belfer »

Mimo nowoczesnej konstrukcji, inżynierowie GM nie zapewnili skrzyniom M20 M32 niezawodności a powodem tego jest brak diagnozy oraz rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat oleju (o czym już napisałem). Najczęstsze uszkodzenia, które występują w skrzyniach to uszkodzenia łożysk, kół 6, 5, 1 biegu, tulei sztywnej (piasty synchronizatora, przesuwka), tylnej obudowy, wałków, dyferencjału.

Obrazek Obrazek
Uszkodzenie łożysk

Awarie skrzyni biegów M20 i M32 zaczyna się najczęściej od łożysk. Powodem uszkodzenia łożyska – szczególnie podpierającego wałek atakujący w tylnej obudowie, może być:
- wada konstrukcyjna i źle dobrane obciążenia łożysk - brak diagnozy, wymiany, odpowiedniej ilości oleju - źle dobrany olej przekładniowy (testy a aparacie czterokulkowym, zdjęcie poniżej potwierdza test, pseudo oleju oplowskiego, takie łożyska wyciągam, zespawane wałeczki z korpusem)

Obrazek Obrazek

- zbyt duży luz osiowy wałków w skrzyni (tzw. "pretensja" od 0,53 mm do 0,58 mm a nawet nacisku). Wymagana “pretensja” jest osiągana na etapie produkcji, przy użyciu podkładek “shimujących” pod bieżnie łożyska stożkowego w obudowie skrzyni biegów. Dziwi mnie , że moi klienci zakupują u mnie tylko łożyska a nie biorą podkładek “shimujących” mam wszystkie 31 grubości. Ponadto po wymianie łożyska dół i góra na wałku "wałek puchnie" należy zastosować cieńszą podkładkę lub grubszą jeśli łożyska innej firmy (różna grubość bieżni), Na oryginalnych łożyskach zobaczyć można napis “made in poland”, “made in franse”, “made in USA” oby nie “made in Chaina”ale ja uważam, że nie o jakość tu chodzi tylko o wadę konstrukcyjną polegającą na doborze łożysk o zbyt małej powierzchni tocznej ( SNR francuskie powierzchnia toczna mniejsza niż Timken USA) a co za tym idzie niższej wytrzymałości zwłaszcza, że skrzynia ma przenosić obciążenia rzędu 320Nm (odpowiedź dla tych co czipują i zwiększają obciążenia ponad 400Nm.

Serwisy Alfa Romeo, Chevroleta, Fiata, Opla w naprawach gwarancyjnych stosują zamienniki np. łożyska firmy SNR “made in franse” o koronkach plastikowych, jeszcze mniejszej powierzchni tocznej (grubszych bieżniach) czyli niższej wytrzymałości na przenoszone obciążenie, temperatury.
Mimo serwisowania tymi zamiennikami o złej jakości, Serwisy ASO nie zgłaszały zastrzeżeń co w konsekwencji zaowocowało pojawieniem się zamiennych łożysk już w nowych skrzyniach od 2010 roku !

Od łożysk dużych Timkena rozpoczynających wałki napadowe (na dole) są lepsze łożyska np. niemieckiej firmy FAG.

Obrazek] Obrazek

Jak widać na zdjęciach łożyska uszkadzają się w różny sposób. Wszelkie szumienie w skrzyni to objaw problemów z łożyskami i sygnał, że trzeba czym prędzej wymienić łożyska. Jeśli łożysko rozpadnie się, dokona bardzo kosztownych uszkodzeń, czasem takich, które uniemożliwią naprawę skrzyni biegów za rozsądna cenę. Uszkodzone łożysko to zwiększająca się temperatura pracy. Temperatura jest przekazywana na współpracujące elementy i powoduje znaczne ich uszkodzenie.

Obrazek
stopione koronki łożysk SNR , które na rynku w ASO są droższe od Timken

Obrazek
Jeśli oprócz szumienia/buczenia zaobserwujesz, że gałka zmiany biegów zaczyna drżeć w czasie jazdy lub dziwnie przesuwać się w przód i w tył oznacza, że powstały znaczne luzy na wałkach. To czerwone światło, które powinno Cię ostrzec i spowodować zakończenie jazdy, niezwłocznie zdjąć skrzyni biegów do naprawy.
„Jeśli chcesz uniknąć kolejnej naprawy to wymień w swojej skrzyni biegów wszystkie 8 łożysk”, to częsty slogan naciągaczy, nieuczciwych firm. W tej kwestii skrzynia biegów M20 i M32 nie toleruje kompromisów. „Nie daj się zwieść, że wymiana tylko uszkodzonego łożyska załatwi sprawę naprawy”, kolejny slogan z sieci, tak podlegają wymianie łożyska luźne lub w dobrym stanie gdy ich bieżnie maja ślady uszkodzeń, wżery, należy zawsze wymienić łożysko i bieżnie !
Obrazek
Obrazek
Uszkodzenie tylnej obudowy zamykającej wałki od środka nr xxxxx042 wspólna dla wszystkich ponad 20 typów, rodzajów przełożeń M32.

Około 40% awarii skrzyń biegów M32 i M20 wiąże się z uszkodzeniem tylnej obudowy. W większości przypadków uszkodzeniu ulega miejsce, w którym zamontowane jest łożysko podpierające wałek atakujący. Obrócenie bieżni łożyska w gnieździe najczęściej powoduje pęknięcie obudowy lub wyłamanie jej fragmentu.
Tego typu uszkodzenie można naprawić wyłącznie przez wymianę obudowy na nową. Miejsce osadzenia łożyska jest precyzyjnie określone, natomiast jakakolwiek obróbka cieplna powoduje odkształcenia, które zaburzają precyzję montażu łożyska. Nawet przesunięcia rzędy dziesiątek milimetra spowodują brak osiowości pracy wałka. To szybki sposób na uszkodzenie pozostałych elementów w skrzyni biegów.
Można pokusić się też o wymianę obudowy na używaną. W tym przypadku należy mieć 100% pewności, że obudowa posiada nieuszkodzone gniazda do osadzania łożysk. Nieumiejętne wyjęcie bieżni łożyska może uszkodzić gniazdo. Bieżnię należy zawsze wymienić na nową ponieważ niedopuszczalne jest montowanie nowego łożyska na używaną bieżnię.
Obrazek
Uszkodzenie dyferencjału, wytarty i pęknięty wałek satelit, obudowy dyferencjału

Obrazek
Uszkodzenia kół zębatych

Uszkodzenia trybów w skrzyni biegów typu M20 i M32 to dość częste awarie. Najbardziej narażone na uszkodzenia są koła 6, 5 i 1. biegu. Uszkodzenia tych biegów są wynikiem uszkodzeń łożysk bezpośrednio współpracujących z tymi biegami. Łożysko rozgrzewając się do wysokiej temperatury nagrzewa również elementy wokół siebie. Wysoka temperatura osłabia materiał z którego wykonane są zęby danego trybu powodując ich wyłamanie lub nawet starcie - szczególnie jest to widoczne na powyższym zdjęciu.
Wyłamujący się ząb powoduje najczęściej uszkodzenie innych zębów zarówno danego biegu lub innych biegów.
Wyłamania lub ukruszenia się zębów w trybach występują również w przypadku, gdy pojawiają się nadmierne luzy wzdłużne na wałkach. W tym momencie zęby stykają się ze sobą na swoich brzegach. Ponieważ ząb trybu obliczony jest na współpracę na określonej powierzchni, dlatego w momencie gdy zmniejsza się powierzchnia styku zębów zwiększa się obciążenie w miejscu ich styku. Przy dłuższej pracy na ograniczonej powierzchni najczęściej dochodzi do wyłamania zęba.
Kolejna przyczyna uszkodzeń trybów to zbyt mała ilość oleju w skrzyni. Stykające się ze sobą zęby przekładni z powodu tarcia wytwarzają ciepło. W momencie, gdy nie ma czynnika chłodzącego, jakim w skrzyni biegów jest olej, dochodzi do nadmiernego rozgrzania trybów i ich uszkodzenia.

Obrazek

Naprawa kół zębatych polega na ich wymianie. Przy wymianie należy również wymienić elementy współpracujące z danymi kołami zębatymi, które noszą ślady uszkodzeń i zużycia. Istotne jest, aby koła danego biegu wymieniać parami. Nie wskazana jest wymiana tylko jednego koła danego biegu. Nie ma znaczenia czy koła są używane (sprawne technicznie) czy nowe - powinny być wymienione parami. W przypadku np. 5 biegu taka wymiana to dość kosztowny zabieg ponieważ jedno z kół wałka głównego sprzęgłowego pracuje również z kołem 3 biegu wałka napadowego. Uzasadnienie takiej operacji jest proste - koła w czasie pracy zużywają powierzchnie styczne zębów. W momencie gdy zostawiamy "stare" koło i wymieniamy tylko jedno koło danego biegu, nie będą dopasowane ze sobą zęby obu kół. Najczęściej wynikiem takiej operacji jest buczenie skrzyni po jej montażu.
Obrazek
Uszkodzenia tulei sztywnej (piasta synchronizatora, przesuwka) uszkodzona i nowa obok z przesuwką.

Obrazek
Wytarta tuleja sztywna między kołami 5,6 bieg


Obrazek

Wytarta tuleja sztywna między kołami 1,2 bieg

Obrazek
Uszkodzenia wałków atakujących i sprzęgłowych

Niewłaściwa ilość oleju lub zły olej powoduje zwiększenie temperatury i jak na poniższym zdjęciu napuchniecie wałka.
Obrazek

Pozostała część łożyska może spowodować wytarcie wałka (wałek do wymiany).

Uszkodzenia widełki zmiany biegów, najczęściej powodem jest mała ilość oleju przegrzanie skrzyni.

Obrazek

Uszkodzenia mechanizmu różnicowego satelity, koła planetarne, specjalistyczne podkładki.

Wewnątrz mechanizmu różnicowego na uszkodzenia narażone są zęby satelity, a także obudowa, w której pracują satelity. Najczęstszym powodem uszkodzeń w mechanizmie różnicowym w skrzyni biegów M20 M32 jest nadmierny luz, który w fabryce regulowany jest specjalistycznymi podkładkami. W przypadku nadmiernego zużycia w miejscu styku satelity z obudową (pierwsze zdjęcie) powstaje podcięcie w obudowie. Podcięcie to jest nienaprawialne i wymaga wymiany mechanizmu różnicowego. Powstaje w ten sposób luz, który bezpośrednio wpływa na zęby satelity. Wpływa to bezpośrednio na nadmierne zużycie na zębach. Powoduje to dość głośny dźwięk, który można słyszeć w czasie jazdy.

Obrazek
Pęknięcie satelity oraz zużyte łożysko (tarcie koła koronowego o obudowę ) skutkuje uszkodzeniem obudowy jak na powyższym zdjęciu.

Panowie i panie, aby wasze skrzynie nie wyglądały tak jak te na zdjęciach, zalecam obserwację :

Jeżeli w Twoim aucie wystąpiły poniższe objawy, to należy szybko reagować:

1) Hałas/ piski podczas jazdy przy włączeniu 1, 2, 5 i 6 nasilają się wraz z naciśnięciem
lub puszczeniem pedału gazu.

Przyczyna: uszkodzone łożyska wału napadowy dolny.

2) Ruch dźwigni zmiany biegów po naciśnięciu / zwolnieniu sprzęgła na pierwszym
biegu.
Przyczyna: uszkodzone łożyska wału napadowego dolnego.

3) Problem z przełączaniem i dopinaniem biegów 3 i 4 (zgrzyty).

Przyczyna: Uszkodzony synchronizator 3 i 4 lub koło zębate.

4) Problem z wybieraniem pierwszego biegu na postoju.
Przyczyna: usterka wybieraka 4/3 lub 1.

5 Oporna zmiana biegów, ciężko wchodzą biegi szczególnie na zimnym silniku
haczyły biegi 2,3 ..."
Przyczyna: usterka, źle wyregulowane linki, cięgna, podczas
zakładania skrzyni (wymiany w/w podzespołów, zamontowane linki
bez pozycji serwisowej skrzyni i gałki w kabinie(nastąpiła
deregulacja).
Zalecenie najpierw regulacja mechanizmu zmiany biegów (opisana
na mojej stronie w poddziale O Firmie/diagnoza naprawa
regeneracja) !

Szybko wychwycona usterka może być naprawiona taniej, koszty naprawy w pierwszej fazie są niskie, a później następnie drastycznie wzrastają .
Często nie ma sensu zakup używanej skrzyni, która może się okazać gorsza niż twoja, ponieważ ryzyko jest zbyt duże.


ps. informacje z sieci i moje już czteroletnie doświadczenie po naprawie skrzyni, które stało się moim hobby, opinie o moim hobby na Favore link na mojej stronie ...
Ostatnio zmieniony 12 cze 2020, 22:09 przez Sebu$, łącznie zmieniany 6 razy.
Skrzynie biegów, diagnoza, naprawa, regeneracja, części !

Uczestnik III OZ ZKP w Rzeczce !
Uczestnik IV OZ ZKP w Przysucha-Topornia !
Uczestnik V OZ ZKP w Rawa-Jeziorsko !

stefek21

#2 Post autor: stefek21 »

Witam do mojego automatu podobno dostała się woda z układu chłodzenia i wszystko pognite nie ma co naprawiać tak twierdzi mechanik szukam 2 skrzyni automatycznej do 150 konnej zafiry na co zwrócić uwagę przy zakupie takiej skrzyni ? i czy 120 konna wersja ma taką samą skrzynię jak 150 konna ? za ewentualne podpowiedzi z góry bardzo dziekuje i Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Belfer
Bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 01 mar 2013, 08:58
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Poznań
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:
Kontakt:

#3 Post autor: Belfer »

Witam, w automacie nie pomogę, skrzynie 120 a 150 KM inne przełożenie M32 3,65 3,83. Choć np. Astra skrzynie manualne identyczne przełożenie dla 120 i 150 KM 3.65, jedynie różnica w dyfencjale, pozdr
Ostatnio zmieniony 22 maja 2017, 15:16 przez Belfer, łącznie zmieniany 1 raz.
Skrzynie biegów, diagnoza, naprawa, regeneracja, części !

Uczestnik III OZ ZKP w Rzeczce !
Uczestnik IV OZ ZKP w Przysucha-Topornia !
Uczestnik V OZ ZKP w Rawa-Jeziorsko !

stefek21

#4 Post autor: stefek21 »

znalazłem skrzynie od vectry c 150 konnej jak moja zafira będzie pasować bez żadnych niespodzianek ?

Awatar użytkownika
Belfer
Bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 01 mar 2013, 08:58
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Poznań
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:
Kontakt:

#5 Post autor: Belfer »

Stefek21 po nr VIN można stwierdzić jakie przełożenie ma ta skrzyni z VC 150, Ty w Zafirze Z19DTH masz przełożenie 3,83 ! pozdr
Skrzynie biegów, diagnoza, naprawa, regeneracja, części !

Uczestnik III OZ ZKP w Rzeczce !
Uczestnik IV OZ ZKP w Przysucha-Topornia !
Uczestnik V OZ ZKP w Rawa-Jeziorsko !

Pestkacz1
Debiutant
Posty: 26
Rejestracja: 02 sty 2013, 08:50
Imię: Andrzej
Lokalizacja: WROCŁAW
Auto: zafira b 1.7
Model: zb
Oznaczenie silnika: dtj

#6 Post autor: Pestkacz1 »

Cześć
Co odpowiada za ruchy lewarka na 4 biegu? Robiłem skrzynie kilka lat temu (na kilku biegach ruszał sie lewarek i wyło na 5 i 6 biegu) i było po tym ok, tylko lekko haczyła. Teraz naprawiałem skrzynie 2 raz i przed naprawą lewarek latał na 4 i tylko na nim. Po naprawie nic nie hałasuje. Biegi wchodzą dobrze (po naprawie skrzyni lepiej jak poprzednio). Niestety 4 bieg jak latał tak lata. Czy 3,4 i wsteczny są na 1 wałku?
Bo wsteczny i 3 są ok.
Andrzej

Awatar użytkownika
Belfer
Bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 01 mar 2013, 08:58
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Poznań
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:
Kontakt:

#7 Post autor: Belfer »

Witam, tak 3,4 i W są na jednym wałku górnym. Wybierak w kierumku koła biegi pażyste bardziej sprężynuje. Skrzynia była zakładana w pozycji sewisowej ? Mogła nastapić deregulacja ciegła, linki i tak zachowuje się tylki na biegu 4. Szczegółowe informacje tel 603 978 275, pozdrawiam
Skrzynie biegów, diagnoza, naprawa, regeneracja, części !

Uczestnik III OZ ZKP w Rzeczce !
Uczestnik IV OZ ZKP w Przysucha-Topornia !
Uczestnik V OZ ZKP w Rawa-Jeziorsko !

kubowy

#8 Post autor: kubowy »

zablokowana skrzynia biegów, sprawdziłem lewarek i cięgna przy skrzyni wszystko okey, dzwignia przesuwa się tylko w górę i w dół bez zmiany biegów cały czas wbita 2-jka cały czas na biegu. Lewarek na boki nie chodzi, po odpięciu od cięgna ładnie się przesuwa. Nie porusza się dźwignia przy skrzyni, są dwie jedna się rusza a druga sztywna. Co może być przyczyną ?
pozdrawiam

pissmejker

#9 Post autor: pissmejker »

Cześć,
mnie też spotkał problem ze skrzynią niestety...występuje parę objawów:
- ruchy lewarka przy zmianie obciążenia (głównie 1 i 5 bieg),
- huczenie podczas jazdy, na razie nie zaobserwowałem na których biegach bardziej (na pewno na 1 biegu),
- podczas jazdy (po 20-30 km) skrzynia pracuje opornie-na luzie nie wraca do pozycji "wyjściowej" tylko np. przy redukcji z 5 na 4 trzeba ją samemu przesunąć (tak wiem, że to nie jest automat :) ),
- ostatnio raz usłyszałem, podczas jazdy w korku, po spuszczeniu na luz np. z 1 czy 2 (nie pamiętam) tak jakby coś ocierało/klekotało z coraz mniejszą prędkością aż do zatrzymania...
Po przeczytaniu paru postów Belfra i pojawiającymi się ostatnio objawami, ciężko mi usiedzieć spokojnie w Zośce...czy ktoś może robił skrzynię w Warszawie bądź w okolicach i może polecić warsztat? Zaznaczam, że byłem w zakładce polecane warsztaty i nie znalazłem odpowiedniego wpisu w Warszawie.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Pozdrawiam

kubowy

#10 Post autor: kubowy »

witam
okazało się, że pękła linka zmiany biegów, do wymiany obie koszt z allegro 540pln wymiana 300 pln. Drogo :(
Ale jak jechałem na 2 biegu prędkość około 50 km/h obroty około 3K dystans około 30km.
to nie wiem co się stało ale auto leci teraz jak rakieta, chyba się wszystko wypaliło i nie mam teraz turbo dziury, auto bez dpf-a, przebieg 340K z czytane z silnika na liczniku 225K
pozdrwiam

szymku
Przeglądacz
Posty: 50
Rejestracja: 14 lis 2016, 14:35
Imię: Szymon
Lokalizacja: Żywiec
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Kontakt:

#11 Post autor: szymku »

Dzięki belfer za solidny poradnik i obszerny wpis!

Natomiast mam pytanie w temacie, a odpowiedzi jednoznacznie nie znalazłem.

Mam swoją zafirę B 1,9 150 km od prawie roku, od początku biegu wchodzą celnie, ale jakoś ciężko. Jeden mechanik twierdzi, że są ok, drugi że może faktycznie ciężej (przy czym mam porównanie do skrzyni z Seata Ibizy, gdzie lewarek wchodził jak w masło ;) ). Przy dłuższej jeździe (powyżej 1 h), i ciepłych dniach (pow. 25 st), czasem lżej to chodzi, ale nie jest to regułą.
I teraz nie wiem, czy coś z tym robić, czy normalnie jeździć. Nadmienię, że żadnych niepokojących odgłosów czy zgrzytów nie zauważono u pacjenta, brak innych objawów.

Szymon

shrek82

#12 Post autor: shrek82 »

Ja mam to samo w cieplejsze dni biegi wchodza bardzo lekko
lecz gdy temperatura oscyluje w okolicy 5 stopni i mniej
od razu ciezej zmienia sie biegi.
Pojechałem z tym problemem do swojego mechanika stwierdził
ze to przypadłosc tego modelu ze producent nie przewiduje wymiany oleju
lecz ten fabryczny jest kiepski i warto to zrobic co 60tys km

Ja mam 230k przebiegu wymieniłem olej i zauwazyłem kolosalną różnice!

lukasz2008

#13 Post autor: lukasz2008 »

Mi padła ta skrzynia m32 w insigni 2.0 cdti zmieniłem na zafire c
Zgłębielem temat tej skrzyni u mnie w Uk.
Ogromna firma naprawiająca M32 robi upgrade czyli montuje pokrywę i 3 większe łożyska po roku 2012 te poprawione.
Powiedzieli mi że nie na sensu wymieniać samych łożysk bo jest wadliwa skrzynia i znów padnie . Łożyska po 2012 mają o 50%większą bieżnie a i sama pokrywa ma fajne kanały olejowe do ich chłodzenia. Zapewniają że po upgradzie skrzynia już nie padnie
Na eBay. UK widziałem nową pokrywę +3 łożyska za 180f

Awatar użytkownika
xi0nc
Posty: 4
Rejestracja: 19 sty 2018, 03:36
Imię: Michał
Auto: Zafira 1.9 CDTI Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#14 Post autor: xi0nc »

Cześć,

Kupiłem zafirke 2007 1,9 dth.
Po kilku dniach zauważyłem, że skrzynia wyje na odpuszczonym gazie. Biegi 5 i 6 (glosniej na 6) w zakresie obrotów 1700 w dół. Dodanie gazu czy wciśnięcie sprzęgła skutkuje zniknięciem hałasu.
Jako, że jestem nowy nie mogę wysłać PW.
Pytanie do kolegi Belfra. Ile może mnie kosztować naprawa tej skrzyni?

Pozdrawiam.

Skasowany użytkownik 6483

#15 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Ja miałem podobnie - łożysko sie kończy kolego. To trzeba wymienić .

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”