Trudno wbić biegi na rozgrzanym silniku.

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
merho
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 15 kwie 2016, 09:28
Imię: maciej
Lokalizacja: gdańsk
Auto: zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

Trudno wbić biegi na rozgrzanym silniku.

#1 Post autor: merho »

Witam.
Mam nadzieję że znajdę tu sugestie lub pomoc chociaż forum już prawie literalnie wymarłe.
Mam problem z biegami, ponad rok temu wymienione sprzęgło komplet po awarii pompy sprzęgła, uszczelniacz skrzyni biegów w tym roku, rozszczelniał się minimalnie, mogłem tak jedząc kilka miesięcy max 10.

Problem z wrzuceniem biegów pojawia się przy długiej jeździe w mieście, stojąc w korkach, szczególnie w ciepłe dni takie mam wrażenie, gdy silnik osiągnie wyższa temperaturę, załącza się wentylator na drugim biegu i słychać jego pracę. Termostat działa.
Najpierw ciężko wchodzi jedynka, wyższe biegi trochę lżej ale tylko przez chwilę potem już nie wchodzą, na wyłączonym silniku biegi wchodzą, jak się toczy auto z włączonym silnikiem jest ten sam problem. Wsteczny zgrzyt. Pedal sprzęgła bierze bieg normalnie, można ruszać na pół sprzęgle.
Na zimnym silniku auto bóją się dobrze jak na Zafirę, przyspiesza na wysokich obrotach, sprawdzone były wycieki płynu i pedał sprzęgła bo trochę słychać jego pracę przy szybkim wdepnięciu. Mechanik nic nie znalazł brak ubytków i zapowietrzenia, olej skrzyni według niego nie wymaga zmiany 190tys przedbiegu, bo w tych skrzyniach nie wymienia się oleju f17. mam przyjechać jak się pojawia problemy, teraz rozkłada ręce. Biegi na zimnym chodzą idealnie.
Sprawdzę wybierak przy skrzyni biegów, kumpel zasugerował że może poduszka pod skrzynia biegów jest do wymiany ciepły silnik i jazda w korku mogą w jakiś sposób przestawić przesunąć układ przekładni. Brzmi jak woodu. Sam nie wiem co robić. W poniedziałek zabiorę go na stację diagnostyki może sprawdź olej w skrzyni. Sam nie wiem, jazda autem po mieście to lekka spina.
Ostatnio zmieniony 10 paź 2022, 19:06 przez Pszczyna, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłem literówki

Awatar użytkownika
fredas
Zafiromaniak
Posty: 5218
Rejestracja: 30 lis 2014, 12:46
Imię: Ryszard
Lokalizacja: Sypniewo [cse]
Auto: Opel Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#2 Post autor: fredas »

Przede wszystkim
1; sprawdź stan oleju
2;tylna poduszka
3;regulacja linek?(nie jestem pewien czy w f17 się robi)
PS. Lubię jeździć po Gdańsku i okolicy :P


zobacz to https://youtu.be/1iPNOdmp8bI może się przydać
Obrazek
Obrazek

merho
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 15 kwie 2016, 09:28
Imię: maciej
Lokalizacja: gdańsk
Auto: zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#3 Post autor: merho »

fredas pisze: 09 paź 2022, 15:00 Przede wszystkim
1; sprawdź stan oleju
2;tylna poduszka
3;regulacja linek?(nie jestem pewien czy w f17 się robi)
PS. Lubię jeździć po Gdańsku i okolicy :P


zobacz to https://youtu.be/1iPNOdmp8bI może się przydać
Filmik obejrzę bo tego nie widziałem, dziś zrobiłem regulację wybieraka, zmian nie zauważyłem. Jest tam przy wybieraku wilgotno od oleju, szczególnie przy korku odpowietrznika, plama idzie w dół więc może jest tam spory ubytek oleju, a wieżyczka wybieraka jest mocno skorodowana, ale łączenia cięgieł nie są luźne. Zobaczę jutro czy wyciek jest widoczny od dołu.
Nie wiem jeszcze jak samemu sprawdzić olej, może jest za rzadki i go wyrzuca przez odpowietrznik? poduszkę chyba będzie można zobaczyć jak wjadę na kanał.
Jak wrzucam jedynkę na rozgrzanym silniku to słychać głuche lekkie puknięcie, trojka podobnie. Efekt jest bardziej zauważalny jak wyłączę na chwilę auto i jest to pierwsze przełączanie biegu na włączonym silniku.

PS. Też lubię jeździć po okolicach Trójmiasta, Kaszuby czy otwarte morze na wyciągnięciu ręki.

Awatar użytkownika
fredas
Zafiromaniak
Posty: 5218
Rejestracja: 30 lis 2014, 12:46
Imię: Ryszard
Lokalizacja: Sypniewo [cse]
Auto: Opel Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#4 Post autor: fredas »

To że przy odpowietrzniku mokre to znaczy że jeszcze coś jest ;) bo gdy jest za dużo to wywala tamtędy
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Mariusz
Zafiromaniak
Posty: 2470
Rejestracja: 11 maja 2017, 07:01
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: ZB OPC Line
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#5 Post autor: Mariusz »

merho pisze: 09 paź 2022, 14:14 olej skrzyni według niego nie wymaga zmiany 190tys przedbiegu,bo w tych skrzyniach nie wymienia się oleju f17
:?: :?: :?: :shock:
Jak to się nie wymienia :?:
W każdej skrzyni się wymienia olej. To że niema korka spustowego to nie znaczy że olej w niej jest wieczny. Ja zaczął bym od wymiany oliwy. Zaopatrz się w uszczelkę dekla mechanizmu różnicowego i wymień olej.

merho
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 15 kwie 2016, 09:28
Imię: maciej
Lokalizacja: gdańsk
Auto: zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#6 Post autor: merho »

Mariusz pisze: 10 paź 2022, 05:51
merho pisze: 09 paź 2022, 14:14 olej skrzyni według niego nie wymaga zmiany 190tys przedbiegu, bo w tych skrzyniach nie wymienia się oleju f17
:?: :?: :?: :shock:
Jak to się nie wymienia :?:
W każdej skrzyni się wymienia olej. To że niema korka spustowego to nie znaczy że olej w niej jest wieczny. Ja zaczął bym od wymiany oliwy. Zaopatrz się w uszczelkę dekla mechanizmu różnicowego i wymień olej.
Sam się za to nie zabiorę, brakuje mi narzędzi np. klucz dynamometryczny.
Zlecę to, wydaje się być to dobrym punktem wyjścia, bo coś się nagrzewa i blokuje biegi, może stary olej się grzeje po dłuższej pracy skrzyni. Sprzęgło komplet teoretycznie powinien być sprawny, chyba że jest tam jakaś usterka która daje znać po rozgrzaniu.
Ostatnio zmieniony 10 paź 2022, 19:09 przez Pszczyna, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłem literówki

Awatar użytkownika
Pszczyna
Zafiromaniak
Posty: 2219
Rejestracja: 22 maja 2010, 17:57
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Oberschlesien
Auto: Zafira B 1,9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#7 Post autor: Pszczyna »

Według producenta oleju się nie wymienia bo i ponieważ ma wystarczyć na jego żywotność ok.6 lat ! :lis: a życie pojazdu jest w naszych realiach dłuższe :mrgreen: więc olej wymieniamy :witam:

merho
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 15 kwie 2016, 09:28
Imię: maciej
Lokalizacja: gdańsk
Auto: zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#8 Post autor: merho »

Pszczyna pisze: 10 paź 2022, 19:12 Według producenta oleju się nie wymienia bo i ponieważ ma wystarczyć na jego żywotność ok.6 lat ! :lis: a życie pojazdu jest w naszych realiach dłuższe :mrgreen: więc olej wymieniamy :witam:
Miałem w tym tygodniu umówiona wizytę na zmianę oleju u innego mechanika od skrzyni manualnych, jest tego samego zdania co ty, teraz stoję na mieście Zafirą bo pedał sprzęgła nie odbija do końca, zostało kilka kilometrów do starego mechanika. Może mi się uda tam dojechać na kołach, poczkema jak ostygnie auto bo wtedy biegi wchodzą normalnie.

Awatar użytkownika
Pszczyna
Zafiromaniak
Posty: 2219
Rejestracja: 22 maja 2010, 17:57
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Oberschlesien
Auto: Zafira B 1,9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#9 Post autor: Pszczyna »

Kontrola siłownika sprzęgła (zalanie płynem i odpowietrzenie) i to co koledzy wcześniej pisali ,,fredas", ,,Mariusz"

merho
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 15 kwie 2016, 09:28
Imię: maciej
Lokalizacja: gdańsk
Auto: zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#10 Post autor: merho »

fredas pisze: 09 paź 2022, 15:00
Pszczyna pisze: 11 paź 2022, 10:15 Kontrola siłownika sprzęgła (zalanie płynem i odpowietrzenie) i to co koledzy wcześniej pisali ,,fredas", ,,Mariusz"
wymieniona pompka i odpowietrzone. Biegi wchodzą idealnie, nawet wsteczny nie zgrzyta, czasami coś tam zazgrzytał.
dziękuje za wsparcie
Mechanik zignorował za pierwszym razem dźwięki przy pracy pedału sprzęgła. całe szczecie ze miałem go nie daleko wtedy.
Olej skrzyni czeka na wymianę, muszę ogarnąć wspomaganie bo ciężko pracuje/mało płynnie i kierownica nie wraca do punktu na wprost. To raczej do specjalisty oddam w ręce.
Ostatnio zmieniony 30 paź 2022, 16:20 przez Pszczyna, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłem literówki

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”