[A] Problemy związane z oświetleniem kabiny - wnętrza

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#76 Post autor: Flora »

Emilson pisze:Niespodziewałem się CAN'a w takim miejscu. Tylko co ciekawe ta z przodu podsufitki jest diodowa i bez CAN BUS i działa. Pogubiłem się...
Chodzi mi jedynie o opis sygnalizujący, że taka żarówka ma dodatkowy rezystor dociążający obwód. Produkty te są oznaczane jako "zgodne z CAN" ze względu na to, że w samochodach z CANem pojawiają się konkretne błędy, a w pozostałych "zwykłe żarówki diodowe" nie zawsze działają poprawnie. W samochodzie nie musi występować CAN. Problemem jest elektronika sterująca, która wymaga określonego obciążenia wyjścia.

Białe diody 5050 mają wewnątrz 3 struktury świecące, a niebieskie najprawdopodobniej tylko jedną, co dodatkowo wpływa na zmniejszenie pobieranego prądu. Możesz sprawdzić jak zachowa się oświetlenie gdy zamienisz białe diody na niebieskie i zostawisz zwykłą żarówkę z tyłu.
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2015, 08:05 przez Flora, łącznie zmieniany 1 raz.

Emilson
Debiutant
Posty: 44
Rejestracja: 25 cze 2013, 02:22
Imię: Emil
Lokalizacja: Sieradz / Könnern
Auto: Zafira A 1.8 Comfort
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#77 Post autor: Emilson »

A to teraz jestem oświecony:> popróbuję tak jak mówisz, a przy okazji sprawdzę wogóle czy te żarówki wogóle swiecą i wsadze na próbę za postojówki.

GhastGn0

#78 Post autor: GhastGn0 »

Witam, jestem nowy i nie mogę, znaleźć podobnego tematu. Chce wymienić sobie żarówki ze zwykłych "baniek" na LEDy ale dziś jak wyciągnąłem lampkę z podsufitki to się przeraziłem bo ona ma jakaś dziwną obudowę od góry od strony dachu i moje pytanie jak to rozebrać żeby nie zepsuć i nie kupować nowej na aledrogo?? :shock:

adash0

#79 Post autor: adash0 »

z przodu?

GhastGn0

#80 Post autor: GhastGn0 »

nie z tyłu, jak zdjąłem oprawkę to ona ma taka dziwną obudowę od góry

adash0

#81 Post autor: adash0 »

Zdjęcie zrób

GhastGn0

#82 Post autor: GhastGn0 »

Ok, po dłuższej nieobecności wracam żeby pokazać jak przerobiłem w swojej Zafirce oświetlenie kabiny na ledach, niestety ledy w takim układzie żarzą się po zamknięciu samochodu wiec trzeba było wlutować malutka żarówkę 2W żeby stanowiła jakikolwiek opór, wiec ledy wyglądają fajnie, ale z oszczędnością ma to niewiele wspólnego.
Załączniki
CAM01581.jpg
CAM01585.jpg

sawek8
Świeżak
Posty: 15
Rejestracja: 29 maja 2015, 09:14
Lokalizacja: Siedlce
Model:

#83 Post autor: sawek8 »

Witam, mam problem z oświetlenie bagażnika
Tzn, żarówka jest sprawna, masa jest, krańcówka sprawna, bezpiecznik sprawny, pozostałe lampki działają, brak jest plusa. Gdzie szukać przerwy w plusie by nie rozebrać pół samochodu?

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#84 Post autor: SD72 »

Moze przelacznik w klapie bagaznika :mysli:
bazyliszek72

sawek8
Świeżak
Posty: 15
Rejestracja: 29 maja 2015, 09:14
Lokalizacja: Siedlce
Model:

#85 Post autor: sawek8 »

Sprawdzałem, jest ok. Jakiś minimalny prąd jesst bo zarokwa led zarzy sie tak jak przy wylaczonym swietle. Naprawde nie wiem co jest z tym

sawek8
Świeżak
Posty: 15
Rejestracja: 29 maja 2015, 09:14
Lokalizacja: Siedlce
Model:

#86 Post autor: sawek8 »

Włącznik w bagażniku na pewno jest sprawny, ponieważ kiedy podłączyłem + z tylnego światła, to żarówka zaświeciła :D Teraz pytanie jak znaleźć przerwę w + ?? Kabel nie idzie przez żadne łączenie drzwi czy klapy tylko bezpośrednio pod obudową słupka w dół karoserii i gdzieś tam .... :( Ma ktoś pomysł gdzie szukać? Będę naprawdę wdzięczny.

GhastGn0

#87 Post autor: GhastGn0 »

Sawek8 mnie też czeka zabawa z włącznikiem, bo poprzedni właściciel coś miał w bagażniku i trzasnął klapą ze włącznik się obluzował i teraz czasem działa czasem nie, ale przerabiałem problem w innej zafirze, wystarczyło, rozebrać i złożyć niestety już nie pamiętam jak szły kable, ale dziwne, że ja mam leda z tyłu i mi się nic nie żarzy :P plusa możesz spróbować pociągnąć od tylnej lampki nad 2 rzędem siedzień, w podsufitce jest chyba na to miejsce.

sawek8
Świeżak
Posty: 15
Rejestracja: 29 maja 2015, 09:14
Lokalizacja: Siedlce
Model:

#88 Post autor: sawek8 »

U mnie właśnie problem jest z +, masa i włącznik jest sprawny. Jeżeli nie znajdę przerwy w przewodach to zrobię tak jak mówisz, ale wolałbym by było jak "fabryka" zrobiła. Chociaż kupując auto od polskiego Heluta słowo "fabryka" trzeba brać w duży "......"


EDIT
To dobrze, że LED się nie żarzy, Czyli instalacja sprawna.
Ja tylko lubię jak działa to co ma działać :-/

Posty pisane w krótkim odstępie czasowym edytujemy i scalamy - GOTI ;)
Ostatnio zmieniony 11 cze 2015, 14:14 przez sawek8, łącznie zmieniany 1 raz.

GhastGn0

#89 Post autor: GhastGn0 »

sawek8, u mnie w opelku jest tak: lampka nad kierowcą jest połączona taśma z lampką nad drugim rzędem siedzeń, i chyba z od tej lampki idzie też zasilanie lampki bagażnika, ale nie jestem pewien, nie sprawdzę tego naocznie bo żona wyjechała na szkolenie. Jeżeli jest tak jak myślę to może gdzieś tam jest problem. :shock:

sawek8
Świeżak
Posty: 15
Rejestracja: 29 maja 2015, 09:14
Lokalizacja: Siedlce
Model:

#90 Post autor: sawek8 »

Dzięki za podpowiedź, sprawdzę to.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”