Problemy z działaniem ESP - ABS - TC

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
12Marek
Bywalec
Posty: 188
Rejestracja: 01 wrz 2009, 19:03
Imię: Marek
Lokalizacja: Pomorze Środkowe
Auto: Zafira Tourer 2.0 CDTI Ecoflex
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A20DT
Gender:

#121 Post autor: 12Marek »

Witam,
Może ktos doradzi?
Gdy zachamuje i zadziała ABS na śliskiej (innej teraz chyba nie znajdziesz) nawierzchni zapala sie lampka ABS -u. Aby zgasła musze zgasić i uruchomic ponownie silnik.
O co chodzi?

kris

#122 Post autor: kris »

A czy jak pali się ta lampka ABS nadal działa? i czy tylko ABS sie pali czy razem z TC. Podejrzewam że nie obędzie się bez podpięcia pod kompa.

Awatar użytkownika
kwazaar
Mieszkaniec
Posty: 287
Rejestracja: 25 sie 2009, 12:59
Lokalizacja: Warszawa
Model:

#123 Post autor: kwazaar »

Z tego co wiem jeśli pali się lampka ABS-u to sygnalizuje to usterkę.
Zgadzam się z przedmówcą, że chyba nie obędzie się bez podpięcia do kompa...
w poszukiwaniu godnego następcy ZB OPC :)
edit: następca znaleziony... zobaczymy czy okaże się godny :)

Awatar użytkownika
12Marek
Bywalec
Posty: 188
Rejestracja: 01 wrz 2009, 19:03
Imię: Marek
Lokalizacja: Pomorze Środkowe
Auto: Zafira Tourer 2.0 CDTI Ecoflex
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A20DT
Gender:

#124 Post autor: 12Marek »

Może poprzedni wpis to nie do końca prawda. Zatem było tak:
Zauważyłem rano jadąc do szkoły z dziećmi, że lampka ABS się pali, na parkingu zgasiłem silnik i przekręciłem kluczyk - zapaliła się i zgasła - czyli o.k. Ale po chwili gdy uruchomiłem silnik i podczas wyjeżdżania z parkingu koła zabuksowały zapaliła sie i tak było do momentu gdy zgasiłem silnik pod domem.
Po południu nie stwierdziłem aby się zapaliła ale też raczej koła nie buksowały. Czy ABS działa w czasie gdy świeci lampka jeszcze nie sprawdziłem. Kontroli trakcji nie mam.
Szukałem jak skasować insp bo mi się wyswietla (już znalazłem) i przy okazji napisałem o tym ABS-ie.
Sprawdzę to jeszcze. Jak sobie poczytałem o tych piastach z czujnikami, EGR itp. to już mi się tej Zośki odechciewa :cry:
A mułowata jest cosik i pali ponad 8l/100 w mieście :?:
Na razie dziękuję i pozdrawiam

kris

#125 Post autor: kris »

Sprawdź raczej przy hamowaniu na śliskim a nie ruszaniu. Bo ABS do buksowania kół nie ma nic... tam działa TC.

zymek

#126 Post autor: zymek »

cz
hmm... wydaje mi sie że abs ma coś do buksowania. Wydaje mi sie że tam jest sterownik, na podstawie sygnałów czujników ABS, nadzoruje prędkość obrotową kół napędowych i nie tylko, ale nie jestem pewien.
pozdr

fiodork

#127 Post autor: fiodork »

12Marek pisze: Ale po chwili gdy uruchomiłem silnik i podczas wyjeżdżania z parkingu koła zabuksowały zapaliła sie i tak było do momentu gdy zgasiłem silnik pod domem.
Po południu nie stwierdziłem aby się zapaliła ale też raczej koła nie buksowały.
czasem zdarza sie że jesli zabuksuja kola włączy się kontrolka ABS a jeśli dodatkowo
ma sie TC to także ta kontrolka. nie wiem z czego to wynika ale mialem tak i w lagunie
i w tym roku tez dwa razy się zdarzyło w zosi. po wyłączeniu zapłonu kontrolki gasną a
podpiecie do komputera nie wykazuje zadnych błędów

darkp1

#128 Post autor: darkp1 »

Ja wczoraj miałem okazję przetestować to. Dohamowując na zjeździe, ABSy się załączyły, czuć było lekkie szarpnięcie ale żadna kontrolka się nie zaświeciła, ani nie mignęła. Za to przyspieszając na śliskim, czuć było szarpnięcie samochodu i mignęła kontrolka samochodu w poślizgu. Ciągłe świecenie którejś z kontrolek, czy to ABS czy TC sygnalizuje usterkę.

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#129 Post autor: MieHor »

Jest dokładnie tak jak napisał kolega darkp1.
Dzisiaj wyjeżdżąjąc z garażu na leżącym jeszcze na ulicy śniegu koła zabuksowały i na moment zapaliła się kontrolka TC, w innym miejscu dojeżdżając do świateł zahamowałem również na śniegu, była wyraźnie wyczuwalna praca ABS (taki chrobot pod pedałem hamulca), ale kontrolka ABS niczego nie sygnalizowała. Tylko stałe świecenie tych kontrolek sygnalizuje jakiś błąd w pracy tych systemów.

zymek

#130 Post autor: zymek »

cz
dokładnie tak jest ,a oplach nie jest tak że jak działa abs to kontrolkaod abs-u świeci.
pozdr

darkp1

#131 Post autor: darkp1 »

zymek A w jakich autach tak jest? Bo ja się w żadnym narazie nie spotkałem...

zymek

#132 Post autor: zymek »

cz
upss sory pomyłka pomyliło mi się sorry za błąd :)
pozdr

kropek316

#133 Post autor: kropek316 »

Koledzy podepnę sie pod temat mianowicie byłem w tygodniu na hamowni no i koledzy zaczęli sprawdzać mój samochód i straszna przeszkodą dla testu jest TC. Wiec co zrobili wyłączyli TC bez wyjmowania bezpiecznika(na desce nie mam wyłącznika) poległo to na tym że rozpędzili samochód wyłączyli stacyjkę i załączyli wtedy załącza sie tryb awaryjny i wyłącza sie ABS i TC ale kurde próbowałem później sam i jakoś mi nie wychodzi czy ktoś wie dokładnie jak to sie robi??

DD

#134 Post autor: DD »

Odnośnie przypadku jaki ma Kolega firek - tzn. że w rozszyfrowanym VIN nie ma mowy o TC, a jego autko jednak je ma. Może ma ESP które zawiera w sobie TC? Ja mam ESP, w poślizgach zapala się kontrolka żółta trójkątna autka w poślizgu (czyli jak kontrolka TC), a w info z VIN mam kod FX3-program stateczności elektronicznej.

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#135 Post autor: firek »

DD, jak juz pisał kolega MieHor, po VIN-ie progam używany do jego rozkodowania ukazuje tylko "Wybrane kody" wyposażenia. A co do mojego przypadku moja Zosia ma tylko TC, bez ESP :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”