Problemy z działaniem ESP - ABS - TC

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
lok2

#136 Post autor: lok2 »

Witam !
Pytanie od świeżaka.
Zamierzam kupić Zafirę 2001 lub 2002 z silnikiem diesla.
Zależy mi żeby auto było wyposażone w kontrole trakcji. Widziałem że Zafira ma system T/C.
Czy jest to typowa kontrola trakcji czy coś na zasadzie ASR - Blokowanie przednich kół.
I jeszcze jedno pytanie. Jak poznać czy auto jest wyposażone w TC. Mój kolega ma Zafirkę z 2000 r . i ma wyłącznik TC. Na Allegro są samochody z opisem że mają kontrole, ale na zdjęciach nie ma tego wyłącznika. Więc jak z tym jest. proszę o pomoc żebym się nie dał nabić w butelkę . Z góry dzięki za odpowiedź i proszę o wyrozumiałość. Pozdrawiam

kris

#137 Post autor: kris »

To że jest przycisk nic nie znaczy. Ja nie mam przycisku a TC posiadam. Pierwsza sprawa to kontrolka TC przy przekręceniu zapłonu powinna się zapalić i zgasnąć razem z ABS. Sprawdzić najlepiej przy ruszeniu "ze zrywa" na piasku itp.
TC w Zafirze to ASR czyli zabezpieczenie przeciw buksowaniu kół - super sprawa w zimę na śniegu - tylko lepiej jak ma się wyłącznik.

lok2

#138 Post autor: lok2 »

Dzięki bardzo.

Matys27

#139 Post autor: Matys27 »

Witam co może być przyczyna takiego zjawiska: zaczeły mi się świecic kontrolki ABS i TC wyłączałem silnik włączałem i gasły, za jakieś dwa dni juz taki patent się nie sprawdził swieciły cały czas. Myślałem ze czujniki się zapchały więc ostro potraktowałem je wodą i zero rezultatu aż do wczoraj popadało u nas ładnie miałem dość długa trasę i kontrolki zgasły. Po ponownym odpaleniu nie chciały zgasnąć i wróciłem teraz do stanu pierwotnego czyli wyłączam zapłon przekręcam kluczyk jeszcze raz i gasną. Co może być przyczyną "wariowania" tych kontrolek.

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#140 Post autor: MieHor »

Świecenie tych kontrolek może być oznaką "konającego" akumulatora. Jeśli gasną po jakimś czasie w czasie jazdy, to moje przypuszczenie może być prawdziwe.

Matys27

#141 Post autor: Matys27 »

Aku mam na gwarancji

kris

#142 Post autor: kris »

Może po prostu szwankuje czujnik ABS którejś piasty. Trzeba by podłączyć się pod kompa i spr. co pokaże.

Awatar użytkownika
marwisn
Mieszkaniec
Posty: 398
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:08
Lokalizacja: Poznań
Model:

#143 Post autor: marwisn »

Witam.

Wczoraj pojawił się nieoczekiwanie problem. Przeszukałem forum, pod kątem tego problemu ale na nic nie trafiłem.

Do rzeczy.

Jadąc wolno (3 bieg, około 1500 rpm) przyhamowałem przed leżącym policjantem (obroty spadły do 1000 rpm). Po dodaniu gazu autem zaczęło szarpać i zapaliły się dwie kontrolki : żółty silnik i TC. Auto dalej jechało normalnie :/ .

Po ponownym uruchomieniu silnika kontrolka żółtego silnika nie gaśnie :( .

Zresetowałem sterownik i kontrolka zgasła. Dzisiaj cały dzień było ok. Pod wieczór, po dłuższej trasie auto zaczęło poszarpywać przy niskich prędkościach i cała sytuacja się powtórzyła.

Nie bardzo mam jak się podłączyć pod skaner, żeby sczytać błąd.

Proszę o jakieś sugestie i rady. Odnoszę wrażenie, że po zapaleniu kontrolki silnika sytuacja się poprawia (autem nie szarpie) :shock: .

Skasowany użytkownik 323

#144 Post autor: Skasowany użytkownik 323 »

Identyczne objawy miałem ja. Szarpanie co jakiś czas. Z biegiem czasu problem zaczął pojawiać się coraz częściej. Po zczytaniu błędów- wypadanie zapłonów. Wymiana cewki i po kłopocie.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
marwisn
Mieszkaniec
Posty: 398
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:08
Lokalizacja: Poznań
Model:

#145 Post autor: marwisn »

Czy scan wykaże problemy z cewką :?: Kontrolka silnika się świeci cały czas.

Skasowany użytkownik 323

#146 Post autor: Skasowany użytkownik 323 »

Najszybciej pokaże błąd wypadania zapłonów. Jak masz możliwość to podmień u kogoś z silnikiem 1.8 i będziesz wiedział czy to jest przyczyną.

kris

#147 Post autor: kris »

Ja miałem już tak dwa razy. Samo przechodziło po przejechaniu około 60km - tzn gasła kontrolka check engine. TC gasło po ponownym uruchomieniu silnika.

Awatar użytkownika
beniu31
Przeglądacz
Posty: 58
Rejestracja: 16 maja 2010, 12:05
Lokalizacja: Leszno
Model:

#148 Post autor: beniu31 »

podczas jazdy swieci mi sie kontrolka abs :? jaka może byc przyczyna?

Anony Mous

#149 Post autor: Anony Mous »

problem z którymś z czujników ABS-u. Podepnij pod komputer może pokaże z którym ma problem.

M@rio

#150 Post autor: M@rio »

beniu31 pisze:podczas jazdy swieci mi sie kontrolka abs :? jaka może byc przyczyna?
świeci się tylko kontrolka i działa ABS
czy świeci się kontrolka i ABS nie działa
ja miałem tak że jak mi się zaświeciła kontrolka to przestał działać ABS - przyczyną było odłączenie się czujnika w kole
naprawa trwała 3 minuty

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”