[A] Problemy z air bagami - poduszkami oraz kurtynami

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Puzon

#151 Post autor: Puzon »

Co ma wspólnego z airbak lampka podsufitka przednia? miałem odłączoną i świecił błąd Airbak po podłączeniu lampki błąd zniknął :D

Awatar użytkownika
cns80
Zafiromaniak
Posty: 1226
Rejestracja: 02 lis 2011, 11:15
Imię: Patryk
Lokalizacja: Warszawa [WT]
Auto: Renault
Model: Espace4
Oznaczenie silnika: J4BR

#152 Post autor: cns80 »

Puzon pisze:Co ma wspólnego z airbak lampka podsufitka przednia? miałem odłączoną i świecił błąd Airbak po podłączeniu lampki błąd zniknął :D
Może miałeś powietrze w baku ;)
Obrazek

Puzon

#153 Post autor: Puzon »

Nie,nie... Na podsufitce jest fotelik z dzieckiem...

Awatar użytkownika
cns80
Zafiromaniak
Posty: 1226
Rejestracja: 02 lis 2011, 11:15
Imię: Patryk
Lokalizacja: Warszawa [WT]
Auto: Renault
Model: Espace4
Oznaczenie silnika: J4BR

#154 Post autor: cns80 »

Obrazek
Obrazek

Unleashed

#155 Post autor: Unleashed »

Juz doszedłem czemu mi wywalało błąd, mechanik przykręcając osłone między rurą wydechową a podłogą w jednym miejscu mu sie słabo trzymała to przykręcił wkrętem samowiertnym i wwiercił sie prosto w wiązkę która jest pod siedzeniem kierowcy :/

Ale mam inny problem, urodzilo mi sie drugi dziecko i chciałbym je czasami przewozić z przodu. Mam coś takiego jak smart airbag, że jak sie postawi na siedzeniu fotelik to poduszka powinna sie sama wyłączyc. na podsufitce kolo swiatła jest kontrolka własnie z fotelikiem. Czy ktoś wie coś wiecej o tym?

Awatar użytkownika
cns80
Zafiromaniak
Posty: 1226
Rejestracja: 02 lis 2011, 11:15
Imię: Patryk
Lokalizacja: Warszawa [WT]
Auto: Renault
Model: Espace4
Oznaczenie silnika: J4BR

#156 Post autor: cns80 »

Jak masz do tego dedykowany oplowski fotelik z transponderem to zadziała. Inaczej nie da rady.
Obrazek

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#157 Post autor: Janus »

cns80 pisze:Jak masz do tego dedykowany oplowski fotelik z transponderem to zadziała. Inaczej nie da rady.
Czy jakaś instrukcja obsługi pisze o tym? Bo teraz to już zgłupiałem i widzę 3 wersje w jednym temacie:

1. Sterownik obsługuje 2 airbagi czołowe i 2 boczne
2. Sterownik obsługuje jw ale airbag pasażera ma czujnik w fotelu (mata naciskowa)
3. Sterownik obsługuje jw ale airbag pasażera ma czytnik transpondera z oplowskiego fotelika...

To jak to w końcu jest, he??

U mnie nie ma żadnej lampki kontrolnej sugerującej dezaktywację poduszki pasażera. Aby wozić małe dziecko w foteliku na siedzeniu pasażera muszę zrobić fizyczny wyłącznik poduszki pasażera żeby w razie wypadku nie zabić własnego dziecka...
Janusz

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#158 Post autor: Janus »

Trochę się "dokształciłem" w temacie z wyłączaniem poduszki pasażera. Otóż instrukcja obsługi PL od Zafiry A zawiera informację, o bazie fotelika z transponderem Opel. Auto wyposażone w takie urządzenie posiada również lampkę kontrolną znajdującą się w lampce w podsufitce, gdzie jest kontrolka deaktywacji airbagu pasażera. Z instrukcji jakoby wynika, że w momencie zamontowania fotelika i deaktywacji poduszki - nie zadziała żadna z poduszek/kurtyn pasażera(!) (tak ja to zrozumiałem...)

Przez moment myślałem aby dołożyć ekstra kabel do sterownika od sensora fotelika oraz kabel dodatkowej kontrolki, aktywować funkcję w sterowniku SRS i cieszyć się prostym wyłączaniem systemu (bo liczyłem na to, że sensor po wykryciu fotelika podaje do sterownika poduch stały "+" albo stały "-". Natomiast gdzieś w sieci wyczytałem, że to nie jest takie proste, że układ ten wysyła co jakiś stały czas jakiś impuls do sterownika poduch... więc jest to bardziej zagmatwane.

Poczytałem trochę w necie o montowaniu fotelików dziecięcych z przodu. Generalnie rzeczoznawcy mówią wyraźnie - poduszka z przodu czy fotelik przodem czy tyłem do kierunku jazdy - może być śmiertelnie niebezpieczna. Poduszka boczna - o ile fotelik nie zasłania jej pola działania - może pomóc. Kurtyna - podobno też niegroźna skoro generalnie eksploduje na wysokości okien...
Tak więc moim zdaniem pewnym rozwiązaniem jest wyłącznik odcinający poduchę pasażera a wpinający w to miejsce rezystor. Dodatkowo jako kontrolkę można użyć dowolnej diody LED obsługiwanej przez ten sam przełącznik. Ewentualnie inna opcja - wystarczy podać masę na przewód kontrolki Airbagów i też zapali nam się lampka na desce ;)
Janusz

piotrek2586

#159 Post autor: piotrek2586 »

piotrek2586 pisze:Witam wszystkich ;) jestem nowy na forum z góry przepraszam ale jeszcze dokonam porządnego powitania w odpowiednim dziale tego forum. Mam taki problemik z ojca autkiem. A mianowicie ojciec kupił zafirę z lekkim zagięciem z przodu maska i zderzak ale zostały wystrzelone poduszka kierowcy i pasażera i napinacze pasów. trochę czasu temu znajomy mechanik ojca wymienił mu całą deskę rozdzielczą, obie poduszki i napinacze pasów ale nie wymienili sterownika i cały czas były błędy w sterowniku i świeci się kontrolka poduszek. Postanowiłem się za to zabrać sam. Wiedziałem ze trzeba zmienić jeszcze sterownik poduszek ten pod lewarkiem. Kupiłem używany sterownik z innej zafiry (całej) oczywiście o tym samym symbolu mam BG założyłem i pokasowałem błędy z długiej listy niestety :> zostały 3 błędy kody błędów 78,102,104 dotyczą niskich rezystancji i oporów na poduszce bocznej kierowcy i kurtynach. na pewno znacie listę błędów :) i co z tym zrobić? w blokach pomiarowych w poduszkach tam gdzie są boczne i kurtyny mam 0 Ohm. Udało mi się wypiąć kostkę od poduszki bocznej kierowcy i pomierzyć miernikiem to mam rezystancję poniżej 1. pomożecie mi :?: z góry dziękuje pozdrawiam


Dziękuje czytałem to :) ale niestety nie rozwiązuje to mojego problemu :( może jeszcze ktoś wie wypowie przez weekend. Mogę mierzyć poduszki multimetrem? rezystancje na odlączonej poduszce :?:
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2016, 20:38 przez piotrek2586, łącznie zmieniany 1 raz.

Skasowany użytkownik 6483

#160 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Lepiej sobie sprawdź czy masz tam te kurtyny i poduszki bo byc może ktoś tam niexle nagrzebał.

autokomputery

#161 Post autor: autokomputery »

Przyslij mi ten oryginalny sterownik to Ci go zresetuje w prezencie i powinno byc po sprawie...:)

pisz na priv

Skasowany użytkownik 21152

#162 Post autor: Skasowany użytkownik 21152 »

Panowie, dawno tu nikt nic nie pisał, ale mój "problem" jest trochę odwrotny. Dokładał ktoś może kurtyny do ZA? Ewentualnie dużo z tym zachodu, czy może jak z tempomatem, założyć i aktywować? Mam tylko przednie i boczne w fotelach, a widzę, że na necie można kupić tanio też kurtyny, tylko nie wiem jak z ich dołożeniem. Czy sterownik ten sam, czy już są podciągnięte instalacje? Z góry dziękuję za wszelkie porady.

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#163 Post autor: Janus »

DjHardy pisze:Panowie, dawno tu nikt nic nie pisał, ale mój "problem" jest trochę odwrotny. Dokładał ktoś może kurtyny do ZA? Ewentualnie dużo z tym zachodu, czy może jak z tempomatem, założyć i aktywować? Mam tylko przednie i boczne w fotelach, a widzę, że na necie można kupić tanio też kurtyny, tylko nie wiem jak z ich dołożeniem. Czy sterownik ten sam, czy już są podciągnięte instalacje? Z góry dziękuję za wszelkie porady.
1. Skąd wiesz że nie masz kurtyn?
2. Instalacji raczej nie będzie...
3. Inny sterownik
4. Chyba inna podsufitka/tapicerka ale na 100% nie jestem pewien
Janusz

Skasowany użytkownik 21152

#164 Post autor: Skasowany użytkownik 21152 »

Po Vinie wychodzi, że są tylko 4 :( ale na trzeźwo może będzie wiecej :lol: czyli zabawa w sterowniki i ciągnięcie instalacji mi się nie uśmiecha, a jak jeszcze podsufitka do wymiany to już w ogóle dziękuję. Ale dzięki za odpowiedź.

Skasowany użytkownik 21152

#165 Post autor: Skasowany użytkownik 21152 »

Dzisiaj wymieniałem antenę i się okazało, że instalacja do kurtyn jest. Czyli tylko zakup sterownika i kurtyn by pozostał. Kurcze temat mnie korci i to mocno. Nikt nic nie wie więcej w temacie?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”