Elektryczne szyby - sterowanie, montaż, usterki

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
wojtowca
Zafiromaniak
Posty: 1212
Rejestracja: 03 wrz 2014, 20:37
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bestwina koło B-B
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#241 Post autor: wojtowca »

Witam! Zaskoczył mnie dzisiaj przycisk od szyb elektrycznych z tyłu. Mianowicie, jak nacisnę przycisk prawego tyłu na miejscu kierowcy aby otworzyć szybę to nie otwiera. W tylnych drzwiach przyciskiem otwieram i zamykam bez problemu, jak otworzę szybę z tyłu w drzwiach na tylnych drzwiach to z konsoli kierowcy zamknę tą szybę. Dodam, że na tych tylnych drzwiach wszystko działa czyli głośnik, tweeter i guzik od szyb.
Pytanie: gdzie szukać przyczyny, czy w wiązce która wychodzi z karoserii do drzwi (po zeszłej zimie lutowałem ją 2x bo popękały przewody) czy może przycisk szwankuje?
Wiem, napisałem to jak dziecko z przedszkola ale chciałem to dokładnie opisać :D
Mariusz 79 pisze:Witam, moim zdaniem wina przycisku,
Up ;) może to ktoś jeszcze potwierdzić?
Obrazek
"Jeśli raz posmakowałeś latania, będziesz już zawsze chodził
z oczami utkwionymi w niebo.
Bo tam byłeś i zawsze będziesz chciał tam wrócić."

Leonardo da Vinci

Skasowany użytkownik 16629

#242 Post autor: Skasowany użytkownik 16629 »

Nie rozumiem trochę tych postów, bo kolega Mariusz odświeżył kotleta, a później Wojtek to skopiował... Na moje oko to wcale nie wina panelu w drzwiach kierowcy, bo sam to mam ;) dokładnie - pewnego dnia letniego otwarłem wszystkie okna do wietrzenia, przejechałem chwilę, włączyłem klimę i wszystkie okna w górę i tu moje zdziwienie, bo prawe tylne się nie zamyka. Z panelu w drzwiach tylnych chodzi oczywiście idealnie (tak samo zamykanie okien kluczykiem. Dodam, że w tych samych drzwiach nie działa też c.zamek, a reszta ok (głośniki, szybka z tego panelu). Też myślałem o przełączniku w drzwiach kierowcy, wytargałem go, poczyściłem styki i nic, dopiero poruszałem wiązką kabli w gumowej osłonie drzwi tylnych (potarmosiłem) i zaczęła działać szyba z panelu kierowcy i nawet centralny się obudził. Sytuacja niestety powtórzyła się po dwóch dniach, więc to raczej wiązka drzwi tylnych do poprawy, a nie sam przełącznik.

ps. Wojtku, aby się upewnić, można podmienić od kogoś z okolic sam przełącznik (to minuta zabawy) i się upewnisz, ale na moje oko to na 99,9% wiązka

Awatar użytkownika
wojtowca
Zafiromaniak
Posty: 1212
Rejestracja: 03 wrz 2014, 20:37
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bestwina koło B-B
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#243 Post autor: wojtowca »

Też mi się wydaje, że to wiązka tym bardziej, że wiem jak ona wygląda :>. Jak znajdę chwilkę to rozbebesze ją i dam znać.
...A widzisz Rafał, nie przyszło mi do głowy żeby sprawdzić jeszcze centralny czy zamyka te drzwi czy są cały czas otwarte :/.
Obrazek
"Jeśli raz posmakowałeś latania, będziesz już zawsze chodził
z oczami utkwionymi w niebo.
Bo tam byłeś i zawsze będziesz chciał tam wrócić."

Leonardo da Vinci

Skasowany użytkownik 16629

#244 Post autor: Skasowany użytkownik 16629 »

U mnie centralny nie działał odkąd auto kupiłem, ale jak poruszałem wiązką to się obudził na dwa dni. Szyba przestała się zamykać (tylko zamykać, otworzyć mogę) nagle z dnia na dzień, dlatego poruszałem wiązką :) Na moją wiązkę też jest czas najwyższy, co prawda rzadko ktoś siedzi u mnie z tyłu i tak samo rzadko otwieram sam szyby tylne, ale jestem zdania, ze jak coś w aucie jest to ma działać :) znowu czekam do wiosny/lata/ciepłych dni, aby temat na spokojnie ogarnąć

Awatar użytkownika
wojtowca
Zafiromaniak
Posty: 1212
Rejestracja: 03 wrz 2014, 20:37
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bestwina koło B-B
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#245 Post autor: wojtowca »

Wczoraj sprawdziłem, centralny zamyka i otwiera drzwi bez problemu. Jak troszkę się ociepli to sprawdzę tę wiązke bo w blaszaku szału nie ma jeśli chodzi o temp. ;)
Obrazek
"Jeśli raz posmakowałeś latania, będziesz już zawsze chodził
z oczami utkwionymi w niebo.
Bo tam byłeś i zawsze będziesz chciał tam wrócić."

Leonardo da Vinci

Awatar użytkownika
wojtowca
Zafiromaniak
Posty: 1212
Rejestracja: 03 wrz 2014, 20:37
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bestwina koło B-B
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#246 Post autor: wojtowca »

I usterka usunięta. Kolejny kabelek w wiązce wchodzącej w tylne drzwi dostał trochę cyny. Przyczyną niedziałającego przycisku jednak był złamany przewód ;).
Obrazek
"Jeśli raz posmakowałeś latania, będziesz już zawsze chodził
z oczami utkwionymi w niebo.
Bo tam byłeś i zawsze będziesz chciał tam wrócić."

Leonardo da Vinci

Skasowany użytkownik 16629

#247 Post autor: Skasowany użytkownik 16629 »

aż się ciśnie na usta: "a nie mówiłem" hehehe dobra i tania naprawa, a jak pysk się cieszy od razu, więc od razu do wodopoju :piwo:

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#248 Post autor: Janus »

Czy ktoś przerabiał temat montażu szyb elektrycznych na tył mając już przednie?

Przymierzam się do tematu. Wiem że mam okablowanie do słupków środkowych (gniazdo do tylnych drzwi). Nie jestem pewien czy słupek kierowcy jest okablowany pod sterowanie 4 szybami (nie widać dobrze pinów po rozpięciu wtyczki).
Czy ktoś montując szyby na tył musiał dokładać u siebie wiązke przedniego słupka kierowcy??
Janusz

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#249 Post autor: Janus »

Odpowiem sobie na moje wcześniejsze pytanie:

ZA polift z 2005r. Z przodu elektryczne lusterka, szyby, centralny oraz czujniki uderzenia bocznego w drzwiach.

Auto posiada już położoną instalacją elektryczną pod szyby z tyłu. Wystarczy podpiąć nową wiązkę drzwi kierowcy (dodatkowe kable pod tylne szyby), dołożyć podnośniki i wiązki do tylnych drzwi oraz włożyć bezpiecznik 30A w gniazdo nr 17 bodajże...
Wiązka w kabinie w słupku A kierowcy oraz wzdłuż progu do tylnych lewych oraz tylnych prawych drzwi już są na pokładzie :)
Janusz

Awatar użytkownika
gRZENIU
Zafiromaniak
Posty: 2136
Rejestracja: 17 maja 2015, 03:30
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Błonie
Auto: Signum
Model: Polift
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#250 Post autor: gRZENIU »

Janus pisze:Odpowiem sobie na moje wcześniejsze pytanie
:brawo: Będzie dla potomnych ... :ok:

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#251 Post autor: Janus »

gRZENIU pisze:
Janus pisze:Odpowiem sobie na moje wcześniejsze pytanie
:brawo: Będzie dla potomnych ... :ok:
Z Oplami to różnie było, więc trzeba być ostrożnym. Ale łatwo było zobaczyć, że w wiązkach ze słupka do tylnych drzwi są dwa grube przewody prądowe (czerwony i brązowy) do podnośników szyb ;) Jeżeli ktoś to ma, to duża szansa że ma i wiązkę w słupku do drzwi kierowcy
Janusz

Awatar użytkownika
Aliass
Zafiromaniak
Posty: 1061
Rejestracja: 28 lip 2015, 23:55
Lokalizacja: Siemianowice Slaskie
Model:
Kontakt:

#252 Post autor: Aliass »

Od dwóch dni wywala mi bezpiecznik szyb tylnych (30A). Nie wiem gdzie moze byc usterka. Jeszcze dobrze go nie włoze a juz spalony :evil:


Myslalem ze to moze byc wina podpiecia swiateł DRL pod przekaznik przy silniku ale 2 dni nic sie nie działo...

Zna ktos taki przypadek :?:
Obrazek

Awatar użytkownika
Rybka
Zafiromaniak
Posty: 2733
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:53
Imię: ROBERT
Lokalizacja: Wólka Ogryzkowa[RPZ]
Auto: ZAFIRA B
Model: CDTI
Oznaczenie silnika: Z19DTL
Gender:

#253 Post autor: Rybka »

Urwana wiązka w tylnej przelotce
http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=6168

Awatar użytkownika
Aliass
Zafiromaniak
Posty: 1061
Rejestracja: 28 lip 2015, 23:55
Lokalizacja: Siemianowice Slaskie
Model:
Kontakt:

#254 Post autor: Aliass »

Czyli do sprawdzenia obie strony przy drzwiach :?:
Obrazek

Awatar użytkownika
tomzam
Mieszkaniec
Posty: 304
Rejestracja: 24 mar 2016, 18:43
Imię: Tomek
Lokalizacja: Zamość
Auto: Opel
Model: ZafiraA
Oznaczenie silnika: DTH
Gender:

#255 Post autor: tomzam »

Otwórz drzwi i poszarp trochę za te gumowe harmonijki, może przestanie palić bezpiecznik i wtedy w których drzwiach cos nie będzie działało to w tych trzeba działać

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”