[A] Problemy związane z oświetleniem kabiny - wnętrza

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Rysiek13

#61 Post autor: Rysiek13 »

Może też mnie ktoś oświeci.
Wykombinowałem sobie, że podepnę kamerkę do lampki oświetlenia kabiny tj. z niej wezmę zasilanie, ale zależy mi na tym aby po wyłączeniu stacyjki chociażby za jakiś czas
kamera przestała działać, a napięcie jest tam ciągle.
Ktoś pisał, że odcinane jest zasilanie w zapalniczce i w całym wnętrzu po ok 30 minutach, u mnie jest przez cały czas - pytanie dotyczy tego czy jest możliwość ustawienia tak aby prąd wyłączny był samoczynnie?

belmi71
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 07 paź 2012, 00:48
Imię: Ireneusz
Lokalizacja: Skawina
Auto: Opel Zafira
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z1.9CDTI
Gender:

#62 Post autor: belmi71 »

Witam wszystkich .Od niedawna mam zafirke.Oczywiście brak oświetlenia kabiny , okazuje się że nie ma bezpiecznika . Po włożeniu bezpiecznika światło się pojawiło ale nie można go wyłączyć , świeci cały czas po zamknięciu dzwi więc byłem zmuszony wysiągnąć bezpiecznik

Awatar użytkownika
Maciek
Zafiromaniak
Posty: 3463
Rejestracja: 24 gru 2008, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Z20LET
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#63 Post autor: Maciek »

belmi71 pisze:Witam wszystkich .Od niedawna mam zafirke.Oczywiście brak oświetlenia kabiny , okazuje się że nie ma bezpiecznika . Po włożeniu bezpiecznika światło się pojawiło ale nie można go wyłączyć , świeci cały czas po zamknięciu dzwi więc byłem zmuszony wysiągnąć bezpiecznik
A pokrętło od włączania świateł nie jest "wyciągnięte" do siebie?

Awatar użytkownika
Kajmanek
Przeglądacz
Posty: 94
Rejestracja: 09 sty 2012, 17:29
Imię: Piotr
Lokalizacja: Kraków [KR]
Auto: Zafira 1.6
Model: ZB
Oznaczenie silnika: CNG
Gender:

#64 Post autor: Kajmanek »

Witaj belmi71
Miałem taki sam problem w zeszłym roku jak kupiłem swoją Zoche ,wyjęcie bezpiecznika lub żarówki jest owszem rozwiązaniem chwilowym ,ale problem będzie nadal.
Mnie pomógł mój meches ,jak będziesz zainteresowany pomocą w tym temacie , to wrzucę Ci na PW mój telefon to zadzwoń
Pozdro Kraków -Prokocim

belmi71
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 07 paź 2012, 00:48
Imię: Ireneusz
Lokalizacja: Skawina
Auto: Opel Zafira
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z1.9CDTI
Gender:

#65 Post autor: belmi71 »

Maciek pisze:A pokrętło od włączania świateł nie jest "wyciągnięte" do siebie?
Włącznik świateł nie jest wyciągnięte.I dziękuje za podpowiedź tego nie wiedziałem.

[ Dodano: Pon Paź 15, 2012 19:51 ]
Przez przypadek naprawiłem oświetlenie kabiny , zawiesił się wyłącznik oświetlenia.

olo018

#66 Post autor: olo018 »

Czy ktoś może coś wie na temat ,nie działa ryglowanie, nie zaświeca się światło po otwarciu drzwi ,sprawdzałem wył sprawny,bezpieczniki ok ale zielony przekaźnik nr 12 u mnie jest ciepły,po wł zapłonu zał i tak zostaje,i słychać jeszcze jeden przekaźnik który po nim sie zał.jakieś rady ??.
Wszystko wróciło do normy!!!,nie wiem jak
Ostatnio zmieniony 17 maja 2013, 21:39 przez olo018, łącznie zmieniany 1 raz.

Korn

#67 Post autor: Korn »

Mam taki problemik.
Nie działa mi oświetlenie części bagażowej (brak masy) i jednocześnie pozostałe dwa światełka w kabinie włączają się w trakcie jazdy, a czasem nawet na postoju - same z siebie (czyli jest gdzieś zwarcie obwodu oświetlenia do masy). Podejrzewam, że przewód od tylnego światła gdzieś się przetarł, albo wypiął i dotyka czasem do masy. Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć gdzie zbiegają się wszystkie obwody z lampek oświetlenia wnętrza (i te od czujników otwarcia drzwi) - domyślam się, że jest to jakiś koncentrator albo coś w ten deseń. Chciałbym się tam dostać, przedzwonić przewody żeby ustalić który jest walnięty i ewentualnie go odpiąć.

tr3h4

#68 Post autor: tr3h4 »

Co to Opel nie wymyśli, chyba nigdy bym na to nie wpadł gdyby nie to forum, ewentualnie dokładne przeczytanie instrukcji. Stwierdziliśmy, że w Oplu są pajace i nie przewidzieli załączania lampki w czasie jazdy, a tu taki myk. :lol: Jakby nie można było walnąc normalnego pstryczka przy lampkach. :) No ale z pomocą przychodzi ZKP. :piwo:

adash0

#69 Post autor: adash0 »

super, dzięki wam odnalazłem opcje świateł w środku przy zamkniętych drzwiach :!: :!: :!: :lol: :lol:

MARCEL!
Zafiromaniak
Posty: 750
Rejestracja: 14 gru 2011, 12:33
Imię: Mar
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#70 Post autor: MARCEL! »

weeider pisze:Witam mam taki problem włanczając migacz zaczyna mi mrugać lampka nad lusterkiem wewnętrznym co może być przyczyną ...

I jeszcze jedno pytanie jakie klocki hamulcowe na przód polecacie byle jakieś miękkie..
Klocki to TRW.
Co do migania to sprawdź bezpieczniki...
Ostatnio zmieniony 30 paź 2014, 18:09 przez MARCEL!, łącznie zmieniany 1 raz.

Maćku
Zafiromaniak
Posty: 2451
Rejestracja: 09 wrz 2014, 16:00
Imię: Maciej
Lokalizacja: Międzyrzecze G.[SBI]
Auto: seria 3
Model: e46
Oznaczenie silnika: M47,M54

#71 Post autor: Maćku »

albo mase
Obrazek

weeider

#72 Post autor: weeider »

mase z czego wszystko jest w porządku tylko podczas załączenia migacza lewy prawy lampka podsufitówki miga w rytm migacza przy skręcie kierownicy bardziej,,,,

k@niu

#73 Post autor: k@niu »

weeider pisze:mase z czego wszystko jest w porządku tylko podczas załączenia migacza lewy prawy lampka podsufitówki miga w rytm migacza przy skręcie kierownicy bardziej,,,,
najprawdopodobniej problem leży w połączeniu masy w którejś lampie tylnej lub w innym miejscu, brakuje masy a że korzystają z tego samego bezpiecznika są na tym samym obwodzie mruga także inna żarówka zaobserwuj z tyłu bo pewnie stop lub pozycja ci też mruga, ja bym zaczął tutaj.

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#74 Post autor: Flora »

Emilson pisze:Witajcie. Chciałem pobawić się trochę w zmianę koloru oświetlenia wnetrza ze względu na Małego Pasażera. Padło na diody LED, niebieskie. Zakupiłem wcześniej żarówkę do podświetlenia z przodu, działa. Później na oświetlenie kanapy - W5W 5cio diodowe żarówki SMD 5050. No i wkładam owe żarówki i ku mojemu owe w5w niw swiecą, a żarówka z przodu rytmicznie mruga, tak jak dioda na radiu. Kilka razy mrugnie i przestaje... Po włożeniu zwykłych W5W wszystko jak należy, żarówki ładnie się ściemniają... I teraz nie wiem o co chodzi, czy jest jakiś trik w naszych autach, że jak jedna żarówka sie przepali w oświetleniu wewnetrznym to reszta mruga? Bo na to wygląda, że auto nie widzi nowych żarówek. Btw. Kombinowałem z odwrotną polaryzacją, bez skutku.
Chodzi bardziej o obciążenie jakie stanowi takie źródło światła. Przez zwykłą żarówkę przepływa prąd o natężeniu około 500 mA. Przez diody płynie prąd znacznie mniejszy, bo w porywach 50 mA. Na podstawie tego prądu sterownik wykrywa czy coś jest podłączone. Dlatego właśnie dostępne są "żarówki diodowe zgodne z magistralą CAN". Różnica polega na dołożeniu rezystora, którego zadaniem jest pobór dodatkowego prądu zamienianego na ciepło.
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2015, 11:27 przez Flora, łącznie zmieniany 1 raz.

Emilson
Debiutant
Posty: 44
Rejestracja: 25 cze 2013, 02:22
Imię: Emil
Lokalizacja: Sieradz / Könnern
Auto: Zafira A 1.8 Comfort
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#75 Post autor: Emilson »

Niespodziewałem się CAN'a w takim miejscu. Tylko co ciekawe ta z przodu podsufitki jest diodowa i bez CAN BUS i działa. Pogubiłem się...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”