Napięcie po uruchomieniu silnika, gdzie szukać?

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
tomi996
Świeżak
Posty: 15
Rejestracja: 12 wrz 2011, 12:17
Lokalizacja: Słomniki k. Krakowa
Model:

Napięcie po uruchomieniu silnika, gdzie szukać?

#1 Post autor: tomi996 »

Witam. Może ktoś posiada wiedzę czy znajdę gdzieś napięcie (lub masę) które pojawi się dopiero po uruchomieniu silnika. Mam rejestrator trasy i do niedawna podłączony był pod światła mijania, po ich włączeniu rozpoczynał zapis ale założyłem światła dzienne i takie rozwiązanie odpada a podłączenie do napięcia po włączeniu zapłonu też nie jest dobrym rozwiązaniem. Gdzieś czytałem że w złączu pod skrzynką bezpieczników (komora silnika) powinno pojawiać się napięcie po uruchomieniu silnika ale niestety u mnie owszem jest ale tylko ok 10V które w dodatku zanika po podpięciu zwykłego przekaźnika (zbyt słaby prąd). Zafirkę mam dopiero od 5 miesięcy i jeszcze jej nie znam na tyle dobrze (zima, brak ciepłego lokum) więc proszę o jakieś sugestie.
Dzięki i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
sm
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 27 sty 2011, 21:07
Lokalizacja: Malbork
Model:

#2 Post autor: sm »

Hej
Nie wiem na ile Ci się to przyda ale po odpaleniu silnika pojawia się U w zapalniczce z przodu. Tak naprawdę to kiedy przekręcisz kluczyk do pozycji zapalenia się kontrolek to w zapalniczce już masz U=12V
sm

Awatar użytkownika
tomi996
Świeżak
Posty: 15
Rejestracja: 12 wrz 2011, 12:17
Lokalizacja: Słomniki k. Krakowa
Model:

#3 Post autor: tomi996 »

Właśnie zależy mi na tym żeby napięcie było dopiero po odpaleniu bo zapłon czasem trzeba na chwilę włączyć i wyłączyć a wtedy rejestrator mi głupieje :(

Awatar użytkownika
sm
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 27 sty 2011, 21:07
Lokalizacja: Malbork
Model:

#4 Post autor: sm »

Nie wiem czy dobrze kombinuję ale chyba w takim układzie musiałbyś szukać bezpośrednio za alternatorem a ściśle pisząc po wzbudzeniu się alternatora rzuca on napięcie na aku w celu ładowania. Może to będzie ok ?

[ Dodano: Sro Kwi 18, 2012 21:04 ]
A może po prostu rzucisz napięcie przez mały łącznik. Wtedy włączasz rejestrator po odpaleniu silnika w dowolnym momencie.
sm

Awatar użytkownika
oki
Mieszkaniec
Posty: 398
Rejestracja: 11 kwie 2010, 23:15
Imię: Darek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Zafira B 2.0 Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LER
Gender:

#5 Post autor: oki »

Jeśli nie potrzebujesz dużego pradu i jest to kwestia tylko podania informacji dla rejestratora o fakcie uruchomienia silnika podepnij się pod czujnik cisnienia oleju (kontrolka licznika)
Po uruchomieniu silnika ginie masa z czujnika i pojawia sie +12V przez obwód lampki, mozesz spokojnie dać np przekaźnik jeśli potrzebujesz większego prądu, ale jakiś mały o dużej rezystancji uzwojenia bo inaczej będzie ci się świecić lampka.

Awatar użytkownika
kamil12luty
Mieszkaniec
Posty: 235
Rejestracja: 31 mar 2012, 20:24
Lokalizacja: Częstochowa
Model:

#6 Post autor: kamil12luty »

w wiekszości oplach(tych starszych) napięcie pojawia sie po uruchomieniu silnika na bezpieczniku od podgrzewania tylnej szyby ( bodajże masa)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”