Samoczynny reset zużycia paliwa

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
MisztuTMP
Świeżak
Posty: 19
Rejestracja: 05 paź 2018, 13:51
Imię: Tomek
Auto: Opel Zafira A 2.0 DTI
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH

Samoczynny reset zużycia paliwa

#1 Post autor: MisztuTMP »

Cześć.

Ostatnio zauważyłem, że samoczynnie resetuje się licznik zużytego paliwa.
Występuje to w losowych momentach, nie zauważyłem żadnej prawidłowości.

Pozostałe parametry z komputera pokładowego (np. przejechany dystans, średnie spalanie) nie są kasowane.

Sytuacja dzieje się w Zafirze A 2.0 DTI, rocznik 2003.

Nie mam pojęcia, od czego zacząć poszukiwania przyczyny...

Awatar użytkownika
Pszczyna
Zafiromaniak
Posty: 2212
Rejestracja: 22 maja 2010, 17:57
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Oberschlesien
Auto: Zafira B 1,9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#2 Post autor: Pszczyna »

Prawdopodobnie przycisk -w manetce (na wybojach)i styka ścieżki co wywołuje funkcję ****reset****, może wystarczyło by przeczyścić ścieżkę lecz rozbieranie manetki to mordęga.
Chwyć gumką przycisk i umocuj tak by nie wpadał i potestuj .
Szybciej może wymienić manetkę

MisztuTMP
Świeżak
Posty: 19
Rejestracja: 05 paź 2018, 13:51
Imię: Tomek
Auto: Opel Zafira A 2.0 DTI
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH

#3 Post autor: MisztuTMP »

A Zośce A obsługa (przełączanie wyświetlanych danych, resetowanie) jest realizowana dwoma przyciskami na szczycie manetki od wycieraczek... ale trop z jakimś zwarciem wydaje się być słuszny :)
Kiedyś na wybojach samo ściszało mi się radio. Winne były zaśniedziałe styki przycisków przy kierownicy.

Dzięki za sugestię!

MisztuTMP
Świeżak
Posty: 19
Rejestracja: 05 paź 2018, 13:51
Imię: Tomek
Auto: Opel Zafira A 2.0 DTI
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH

#4 Post autor: MisztuTMP »

Manetka rozebrana i wyczyszczona. Czas pokaże, czy da to jakiś efekt ;)

Gdyby ktoś chciał się za to zabierać z Zafirze A, to trzeba mieć śrubokręt z końcówką TX20 do zdjęcia plastikowych osłon kolumny kierowniczej.
Jedna śruba jest od dołu; dwie od frontu za zaślepkami - trzeba skręcić kierownicę w lewo i w prawo, żeby się do nich dostać; dwie od góry trzymają dolną cześć osłony, dostępne po zdjęciu górnej części.
Sama manetka trzyma się na dwa zatrzaski, które zwalnia się palcami, nie trzeba używać żadnych narzędzi.

Przy okazji doraźnie usunąłem problem z nieodbijającym lewym kierunkowskazem. Minimalnie wytarł się plastikowy kołnierz przy kierownicy, który odbija "cypek" w manetce. Póki co wystarczyło naklejenie na kołnierz kawałka taśmy izolacyjnej. Zobaczmy, na jak długo ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”