Problemy związane ze sterownikiem silnika - ECU

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
roccosifredi

Problemy związane ze sterownikiem silnika - ECU

#1 Post autor: roccosifredi »

Witam,

Mam do Was pytanko. Wujek ma zafirę 1.8 16V z 2000 roku. Podczas postoju na wolnych obrotach zafirka mu gaśnie. "Fachowcy" wymienili krokowca, czyścili przepustnice i inne podobne operacje. Niestety, ale nic to nie pomogło.

Znalazł się jeden specjalista, który powiedział, że trzeba wymienić ECU - dodam że ASO też potwierdza tą diagnozę.

Proszę mi napisać, czy można kupić używkę, czy trzeba coś programować w używce i jak to w ogóle się odbywa. Wystarczy tylko podmienić ECU?

Dzięki za cenne uwagi.
Ostatnio zmieniony 11 gru 2011, 17:32 przez roccosifredi, łącznie zmieniany 1 raz.

darek_s
Mieszkaniec
Posty: 238
Rejestracja: 20 gru 2009, 09:05
Lokalizacja: Mońki
Model:

#2 Post autor: darek_s »

Uzywke mozna ale dojdzie koszt programowania co moim zdaniem jest nieoplacalne.Nowy kosztuje sporo siana ja na twoim miejscu oddał bym do naprawy.Popatrz sobie na allegro są oferty naprawy tych sterowników z gwarancja kosz okolo 350.Zuzywka to loteria kupisz zaprogramujesz a za miesiąc moze paśc.pzdr.

roccosifredi

#3 Post autor: roccosifredi »

darek_s pisze:Uzywke mozna ale dojdzie koszt programowania co moim zdaniem jest nieoplacalne.Nowy kosztuje sporo siana ja na twoim miejscu oddał bym do naprawy.Popatrz sobie na allegro są oferty naprawy tych sterowników z gwarancja kosz okolo 350.Zuzywka to loteria kupisz zaprogramujesz a za miesiąc moze paśc.pzdr.
...a tak z czystej ciekawości, to dlaczego trzeba programować ECU. Chodzi o IMMO, czy jeszcze jakieś inne kwestie dochodzą?

Pozdro.

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#4 Post autor: firek »

Z tego co kojarzę to większośc tzw. używek można kupic z kluczykami więc nie ma potrzeby programowania: zakładamy, potem procedura jak po resetowaniu i naprzód ;)

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#5 Post autor: MieHor »

Bo w ECU są zapisane wszystkie dane dotyczące konkretnej fury - od nr VIN, nr seryjne silnika, skrzyni biegów i wielu innych składników wmontowanych do samochodu. Poza tym w ECU zapisany jest cały program sterujący przede wszystkim pracą silnika, ale nie tylko.
Chyba, że ktoś bardziej zorientowany wyprowadzi mnie z błędu.

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#6 Post autor: firek »

Jak sądzę koledzeroccosifredi, chodzi o wymiane sterownika silnika-samego silnika- i tak jak kolega MieHor, piszę zgodzę się z nim że może tam byc nr VIN, typ silnika, co do skrzyni biegów to nie jestem przekonany, może byc rozróżnienie automat - manual, zregóły jest też ostani zapis modyfikacji. Co do tych innych składników to wiele z nich ma swoje inne sterowniki.
Mi osobiście wydaje się że wystaczy kupic sterowniczek od damego typu silnika i skrzyni(man, aut) najlepiej z kluczykiem(coby nie trzeba było przeprogramowywac immo) i jak już pisałem wcześniej reset ustawień i naprzód ;)

Awatar użytkownika
jarojk
Bywalec
Posty: 169
Rejestracja: 17 gru 2009, 23:16
Imię: Jarek
Lokalizacja: Olsztyn
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Enjoy
Model: zb
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#7 Post autor: jarojk »

Witam - zafirka 2.0 dti z 2002 - gdzie szukać komputera ??

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#8 Post autor: MieHor »

Zależy co masz na myśli - jeśli pokładowy to jest w wyświetlaczu, jeśli myślisz o sterowniku silnika (ECU), to np. u mnie (typ PGS16) jest na (przy) pompie wtryskowej

Awatar użytkownika
rzadki
Zafiromaniak
Posty: 787
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:16
Lokalizacja: Gdańsk
Model:

#9 Post autor: rzadki »

a EDC 15M jest chyba w lewym nadkolu, ale ręki nie dam uciąć :)
Czasami na drodze spotykam prawdziwych szaleńców, pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi... naprawdę, aż ciężko czasami ich wyprzedzić. ;)
Obrazek

Mihó

#10 Post autor: Mihó »

Lewe nadkole. Musisz zdjąć koło

1wiatr

#11 Post autor: 1wiatr »

Kto może powiedzieć, w którym miejscu znajduje się ECU (silnik 1,6 benz)

goran25

#12 Post autor: goran25 »

Witam ,posiadam zafirę 2.0 dti kilka dni temu testowałem program opel- tech ponaciskałem za dużo no i narobiłem sobie biedy. Pojawiani się błąd 51 to jest przeprogramować lub wymienić ecu , wsadziłem ecu z vektry 2.0 ale auto nieodpala .Jeśli ktoś majakeś pomysły będę wdzienczny .

sQcha

#13 Post autor: sQcha »

Niestety nie widzę innego wyjścia, jak flash lub wymiana ECU. Na pocieszenie powiem, że nie sądzę, żeby doprowadziła do tego zabawa OC, chociaż nie wiem co tam dokładnie mieszałeś.

djwesti

#14 Post autor: djwesti »

Witam , Nie mogłem znaleść na forum , lub przegapiłem , więc pytam . Chciałbym sie dowiedzieć gdzie znajduje sie głowny sterownik Silnika w Zafirze A 99 rok 2,0 DI , Oraz Sterownik airbagów . Dzieki z góry i pozdrawiam :)


ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”