Tempomat przestał działać

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Mleczko

Tempomat przestał działać

#1 Post autor: Mleczko »

Witam
Wczoraj stwierdziłem, że tempomat przestał reagować, tzn po wciśnięciu przycisku nie swieci się kontrolka i nie utrzymuje prędkości. sprawdziłem bezpieczniki, są całe. Żadnych komunikatów na komputerze o awarii
nie wiem czy jest jakiś przekaźnik lub inne ustrojstwo sterujące?
Poradźcie koledzy co muszę sprawdzić i jak to uruchomić.

Z góry wielkie dzięki za pomoc.
pozdrawiam
ML

sQcha

#2 Post autor: sQcha »

Sprawdzałeś bezpieczniki?

Mleczko

#3 Post autor: Mleczko »

Tak

Tak sobie myślę, że może zaśniedziały styki - zbyt często nie był używany
Pozdr
ML

moherowedziecie

#4 Post autor: moherowedziecie »

Mleczko pisze:Witam
Wczoraj stwierdziłem, że tempomat przestał reagować, tzn po wciśnięciu przycisku nie swieci się kontrolka i nie utrzymuje prędkości.


nie świeci się kontrolka? :shock:

ja często używam tempomatu i nigdy nie świeciła się żadna kontrolka w moim aucie w trakcie jazdy na tempomacie..

kicaj

#5 Post autor: kicaj »

Mleczko, a przy jakiej predkosci probowales zalaczyc?
moherowedziecie, w ZB na desce rozdzielczej pojawia sie zielona kontrolka tempomatu, ale domyslam sie ze pytanie odnosi sie do ZA.

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#6 Post autor: MieHor »

U mnie też zdarzało się, że tempomat nie chciał się załączyć, pomagało naciśnięcie na hamulec lub sprzęgło, oczywiście pytanie kolegi kicaj jest zasadne, tempomat załącza się powyżej 30 km/h

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#7 Post autor: Harry200 »

W ZA nie ma kontrolki tempomatu chyba że OPC ma coś dodatkowo na desce,po naciśnięciu hamulca jak odpalimy auto to tempomat powinien działać jak go się włączy,może być coś ze stykami pedałów sprzęgła albo hamulca ale wtedy na Op-Com powinno być widać..

Mleczko

#8 Post autor: Mleczko »

W Vc była kontrolka, a u siebie nie zauważyłem czy coś świeci :oops: ale działało wszystko.

Rzeczywiście pytania dotyczą Zofii A.

Próba była kilkukrotna przy ok 80-100kmh.

Spróbuję jeszcze za poradą kolegi H,Łajszczak -a popatrzeć na te styki

Dodatkowe sugestie mile widziane
Pozdrawiam
ML

Awatar użytkownika
rhaaziel
Zafiromaniak
Posty: 558
Rejestracja: 01 lut 2010, 20:50
Lokalizacja: Tychy
Model:

#9 Post autor: rhaaziel »

U mnie w ZB, tempomat w czasie jazdy na trasie 'zawiesił się' i przestał reagować na guzik, po zatrzymaniu się, zgaszeniu silnika i ponownym ruszeniu nadal nie działał, byłem załamany ale zatrzymałem się raz jeszcze tym razem na dłuższą chwilkę, ruszyłem ponownie i zadziałał :) i działa nieprzetrwanie od września :D

Próbowałeś kilka razy odpalić i zgasić autko?
Astra G 1.6 X16SZR (w gazie) - sprzedana
Zafira B 1.9 Z19DTH (chip V-Tech) - sprzedana
...teraz japoniec...

Mleczko

#10 Post autor: Mleczko »

Niestety to nie pomaga. Mam plan aby dziś wieczorem poprzeglądać czujniki i może odkręcę manetkę i przeczyszczę styki
Pozdrawiam
ML

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#11 Post autor: Harry200 »

Jakbyś miał dostęp do OP-COM to można wszystkie styki czy działają sprawdzić bez rozbierania manetek i styków sprzęgła i hamulca.

Mleczko

#12 Post autor: Mleczko »

Witam z rana
Ja nawet nie wiem działa op com :/ , co dopiero stwierdzić niesprawność :>
A tak na poważnie, to ktoś z okolic lublina/świdnika ma możliwość (i ochotę :roll: ) w sobotę lub niedzielę pomóc.

Wspomagacze :piwo: po mojej stronie
Pozdrawiam
ML

tomalazg

#13 Post autor: tomalazg »

Nad pedałem sprzęgła hamulca (nie pamiętam dokładnie który) jest wyłącznik krańcowy jego dźwignia może być nieco wytarta. Wystarczy na pedale nawinąć kilka zwoi taśmy (zależy od stopnia wytarcia) izolacyjnej i wyłącznik będzie w swojej pozycji i będzie oki

Mleczko

#14 Post autor: Mleczko »

Witam
Dzięki kolego Tomalazg. nawinę dziś wieczorem trochę taśmy. zobaczymy czy zadziała.
Pozdrawiam
ML

Awatar użytkownika
marwisn
Mieszkaniec
Posty: 398
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:08
Lokalizacja: Poznań
Model:

#15 Post autor: marwisn »

Chodzi o pedał hamulca. Jak ten włącznik nad pedałem nie zadziała w momencie naciśnięcia pedału (jak jedziesz na tempomacie), to sterownik łapie błąd i wyłącza tempomat.

Przerabiałem ten wątek zakładając tempomat u siebie. Gdzie jest włącznik możesz zobaczyć tutaj

Ja mam kontrolkę tempomatu, ale się nie zapala :/ .

Szkoda, że nie masz op-coma. Można w nim podejrzeć stan tego włącznika i jego przełączanie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”