Czujnik temp. zewnętrznej w zderzaku i jego wpływ na silnik

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
drewko

Temp. zewnetrzna na wyswietlaczu.

#1 Post autor: drewko »

Witam serdecznie,

Od kilku dni jestem szczesliwym posiadaczem Zoski [2004 DTI] i powoli odkrywam ten samochod.

Chcialem dzis sprawdzic jaka jest temp. zewnetrzna i uzywajac magicznego przycisku "S" dotarlem do 'Aussen temp.' gdzie na wyswietlaczu pojawily sie literki C i F. Niestety nie ma cyferek z temperatura :( Czy ma ktos pomysl dlaczego ich nie ma?

[Wyswietlacz jest "stary": pierwsza linia komunikaty z komp.. druga - data, trzecia - godzina.
Ksiazke obslugi mam w niemieckim jezyku - jednak nie znalazlem w niej tego ekranu na wyswietlaczu. Chetnie sie do kogos usmiechne po wersje ang. lub pl na e-mail :) ]

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#2 Post autor: MieHor »

Kolego drewko, a odnośnie temp. zewn. - sprawdź w grilu zderzaka na środku - tam jest czujnik temp. zewn. do niego od strony silnika powinien być przypięty kabel, który może nie jest podłączony, dlatego masz tylko literki C (F).
Mój pierwszy kontakt z ZA właśnie też tak wyglądał.

drewko

#3 Post autor: drewko »

jacek2308:
- Niestety nikt mnie nie poinformowal.
- Szukalem :) stawialem jednak na mozliwosc wyboru jednostki temperatury jakims magicznym przyciskiem S/R...
- Zafira POWER - fajna inicjatywa z klubem :)

MieHor:
Ok, sprawdze dzis. Dzieki za szczegoly!

drewko

#4 Post autor: drewko »

Sprawdzilem. Na samym srodku kratki od zderzaka jest mocowanie z otworkiem - pewnie na czujnik temp. Przewodu nie widzialem do silnika. Bede musial podjechac do serwisu :(

Awatar użytkownika
rzadki
Zafiromaniak
Posty: 787
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:16
Lokalizacja: Gdańsk
Model:

#5 Post autor: rzadki »

zanim pojedziesz do serwisu i wydasz $$$ zajrzyj pod maskę jeszcze raz. czujnik wygląda tak:

http://www.allegro.pl/item874767616_czujnik_temperatury_termometr_opel_corsa_zafira.html

jak otworzysz maskę to tuż za zderzakiem przed chłodnicą na dole idzie kabel z lewej na prawą. mniej więcej po środku powinno być rozgałęzienie, a z niego wychodzi, długi na około 20 cm, kabel w osłonce (takiej żebrowanej). na końcu tego krótkiego kabla powinna być wtyczka i z nią czujnik. może faktycznie go nie ma, ale na pewno sam nie wypadł (o ile wtyczka nie jest połamana) bo trzyma się na zatrzaskach ;) szukaj, szukaj bo on (czujnik) może gdzieś się tam czai :mrgreen:

drewko

#6 Post autor: drewko »

Dzieki za rade... i namiar na czujnik.

Dzis widzialem to rozgalezienie przez krate zderzaka (czarna rurka z niebieskim paskiem). Jutro jeszcze raz zajrzez zgodnie z instrukcja... tylko mogloby sie troche ocieplic bo palce odpadaja od tego zimna :)

Wyczaje go (czujnik)...

mantiala

#7 Post autor: mantiala »

Witam
Może właściwym będzie poczekanie aż się trochę ociepli. W moim aucie gril jest obecnie mocno zamrożony i zasypany błotem pośniegowym. Prawdopodobnie z tego powodu czujnik przestał mierzyć temperaturę. Na wyświetlaczu są tylko kreski, wcześniej pokazywał właściwą temperaturę. Tak więc wstrzymaj się z zakupem nowego do najbliższego ocieplenia, może usterka sama ustąpi. Ja bynajmniej w to wierzę.
Pozdrawiam
Mantiala

kebul

#8 Post autor: kebul »

Podepnę się.

Mój czujnik zaniża temp o 4 st C. Wyczyściłem go ze śmieci i umyłem ciepłą wodą, potem wysuszyłem i bez efektu. Czyżby śmietnik, może jakieś pomysły żeby go naprawić.

Awatar użytkownika
rzadki
Zafiromaniak
Posty: 787
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:16
Lokalizacja: Gdańsk
Model:

#9 Post autor: rzadki »

dziś dostałem nowy czujnik, bo stary wyświetlał mi ciągle albo -40*C albo tylko pozycję "F". założyłem nowy i ... dalej to samo. przejrzałem kable i jest przetarta osłonka jednego z kabli w miejscu tego trójnika. co radzicie? najlepiej byłoby wymienić kabel, ale bez rozbierania auta się nie obejdzie, bo wiązka jest trudno dostępna i kabli jest coraz więcej. to nie na moje siły. czy może po prostu trochę wcześniej odciąć, lutownica i wstawić kawałek sprawnego kabla? a całość ładnie zaizolować?
Czasami na drodze spotykam prawdziwych szaleńców, pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi... naprawdę, aż ciężko czasami ich wyprzedzić. ;)
Obrazek

gwizdenson

#10 Post autor: gwizdenson »

Rzadki oczywiście zrób tak jak mówisz(wstawkę)zabawa z całą wiązką jest nie warta świeczki i kosztowna.Już tak robiłem z przetartymi kablami w tym i innych wozach. U mnie natomiast gdy chcę przy nie rozgrzanym wozie przyciemnić wskaźniki natychmiast mam na wyświetlaczu F.... . Jak podkręcę na pełne podświetlanie po chwili wszystko wraca do normy. Nie chce mi się w to wnikać,napisałem tylko jako ciekawostkę.(a może ktoś też tak ma).

darkp1

#11 Post autor: darkp1 »

gwizdenson, u mnie tak nie ma ;)

drewko

#12 Post autor: drewko »

Dzieki opisowi Rzadkiego i zamowieniu nowego czujnika temp. [~20 PLN].. dzis wymienilem czujnik temp. (poprzedni wypadl ze swojego miejsca w zderzaku i mial zlamana koncowke). Zosia ladnie teraz odpowiada na pytanie jaka jest temp. i pokazuje ['C] zgodnie z prawda... (dzis -11'C).

Dzieki Rzadki :!:

Awatar użytkownika
rzadki
Zafiromaniak
Posty: 787
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:16
Lokalizacja: Gdańsk
Model:

#13 Post autor: rzadki »

spoko ;) u mnie też się to stało, zrobiłem tak jak Ci powiedziałem, a przyczyną okazał się przetarty kabelek :P ale dobrze że jest dobrze :) ja się wezmę za naprawę jak będzie cieplej.

pytanie: czy omawiany termometr służy tylko naszej informacji o temperaturze na zewnątrz, czy przekazuje też informację dla silnika w celu odpowiedniego podgrzania świec ? bo zauważyłem że jak mi nie działa termometr to wyświetla -40*C i samochód ładnie odpala. co by znaczyło tyle, że jak następuje awaria czujnika (termometru) to komputer sam wyznacza sobie niską temperaturę, tak aby rozruch przebiegał bez problemów
Czasami na drodze spotykam prawdziwych szaleńców, pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi... naprawdę, aż ciężko czasami ich wyprzedzić. ;)
Obrazek

marcin123

#14 Post autor: marcin123 »

Wskaznik wcale sie nie podnosi , stało sie to nagle . Czy jest osobny czujnik na wskaznik i gdzie go szukać .

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#15 Post autor: MieHor »

wg mojej wiedzy czujnik temp. cieczy chłodzącej jest właśnie na termostacie.

A jaki odcinek trasy przejechałeś?

Jeśli tylko 3-5 km, to rzeczywiście mógł jeszcze nie zareagować. U mnie zaczyna wędrować do góry po przejechaniu co najmniej 5 km i dochodzi do 86-88*C, w zasadzie nigdy nie osiąga więcej nawet latem.
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2010, 22:18 przez MieHor, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”