[ B] problem z 3 światłem stop

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Lambert

[ B] problem z 3 światłem stop

#1 Post autor: Lambert »

Witam. Mam pewien problem z 3 światłem stopu w mojej ZB. Światło nie świeci mimo że na wtyczcę jest prąd. Nie wyświetla się też żaden komunikat o spalonych zarowkach czy coś takiego. W lampie nie stwierdziłem zimnych lotów ale na wszelki wypadek wszystkie połączenia zostały poprawione. Macie może jakieś pomysły o co może tu chodzić?

Deleted User 21664

#2 Post autor: Deleted User 21664 »

Miałem tak samo. Padł jeden z tych "kondensatorów" na płytce. Gość w sklepie elektronicznym wlutował nowy i wszystko działa. Musisz sprawdzić który się spalił.

Lambert

#3 Post autor: Lambert »

odświeżam problem, z którym od jakiegoś czasu walczę i niestety bez efektów. Problem dotyczy trzeciego światła stop. O ile światła stop główne działają bez problemów o tyle te trzecie w klapie nie działa wogóle. Wcześniej kilka razy migała ta lampa ale teraz jest juz zupełnie martwa. Najpierw myślałem że to lampa. Pożyczyłem na podmiankę inną i niestety też nie świeci. Zacząłem więc zgłębiać temat i okazuje się że we wtyczce podłączonej do tego światła brak prądu. Są tam dwa kabelki - żółto-czarny i czarny. Sprawdziłem miernikiem przejścia od wtyczki do głównego złącza w klapie (duża okrągła czarna wtyczka - przejścia są. Obejrzałem wizualnie przewody we wszystkich miejscach gdzie mogą być narażone na przetarcie i nic nie znalazłem. W tej dużej czarnej wtyczce po podłączeniu próbówki w przewodzie żółto-czarnym lekko żarzy się lampka, natomiast dalej, już w tej wtyczce co siedzi w trzecim stopie żadnych oznak prądu nie ma.
Co według was może być nie tak? Oczywiście wszystko sprawdzam na wciśniętym pedale hamulca.Czy to światło może mieć osobny bezpiecznik? A może to problem z włącznikiem stopu przy pedale hamulca, chociaż wydaje mi się że nie skoro główne lampy swieca prawidłowo.
Dobrze kombinuję że żółto-czarny przewód daje plus? Tylko dlaczego probówka się lekko żarzy zamiast świecić?
Niby prosta sprawa, tylko 2 kabelki a jednak jak na razie czuję się pokonany.
Pomoże ktoś?

Awatar użytkownika
Irek_S.
Bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 17 paź 2016, 18:53
Imię: Irek
Lokalizacja: Hajnówka
Auto: Zafira B 1.8
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#4 Post autor: Irek_S. »

Miałem problem niedziałającego 3 światła stop. Przyczyną okazały się zaśniedziałe styki w RECu.
Po wyczyszczeniu światełko świeci :lol:

Lambert

#5 Post autor: Lambert »

gdzie szukać tych styków?

Awatar użytkownika
Irek_S.
Bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 17 paź 2016, 18:53
Imię: Irek
Lokalizacja: Hajnówka
Auto: Zafira B 1.8
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#6 Post autor: Irek_S. »

Moduł REC jest w bagażniku z lewej strony za maskownicą w boczku.
Trzeba wypiąć te duże wtyczki i zobaczyć czy styki nie są zaśniedziałe.
Obrazek
Ja czyściłem takim cleanem:
Obrazek Obrazek

Lambert

#7 Post autor: Lambert »

dzieki, ale nie mam czegoś takiego w bagażniku. U mnie jest coś takiego
Załączniki
bezpieczniki(1).jpg

Awatar użytkownika
Irek_S.
Bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 17 paź 2016, 18:53
Imię: Irek
Lokalizacja: Hajnówka
Auto: Zafira B 1.8
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#8 Post autor: Irek_S. »

Czyli opcja bez RECa, a więc i przyczyna usterki będzie inna :)

Lambert

#9 Post autor: Lambert »

No właśnie, a problem wydawał się banalny a okazał się jak na razie bardzo zlozony


EDIT

Opanował sprawę na tyle że w kabelku zolto-czarnym jest prąd. Natomiast lampa nadal nie świeci. Pojęcia nie mam o co chodzi.

PS. Na bank jest coś z czujnikiem na pedałem hamulca. Spsikalem go trochę sprejem kontaktowym (bo mię wiem jak go wy montować) i teraz jest tak że jak lekko wciskamy pedału hamulca to lampa się zapala a jak wcisneli do dechy to nic się nie dzieje.
Jak dostać się do tego czujnika żeby go wymienić i jak sprawdzić czy na pewno jest uszkodzony?


EDIT
Lambert pisze:Opanował sprawę na tyle że w kabelku zolto-czarnym jest prąd. Natomiast lampa nadal nie świeci. Pojęcia nie mam o co chodzi.

PS. Na bank jest coś z czujnikiem na pedałem hamulca. Spsikalem go trochę sprejem kontaktowym (bo mię wiem jak go wy montować) i teraz jest tak że jak lekko wciskamy pedału hamulca to lampa się zapala a jak wcisneli do dechy to nic się nie dzieje.
Jak dostać się do tego czujnika żeby go wymienić i jak sprawdzić czy na pewno jest uszkodzony?
ps1. Czy da się wyjąć ten czujnik bez demontażu osłony kierownicy? Może ktoś podpowiedzieć?
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2017, 23:31 przez Lambert, łącznie zmieniany 1 raz.

__R0B1__
Posty: 1
Rejestracja: 31 mar 2021, 10:22
Imię: Robert
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Zafira B Family
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z16XE

#10 Post autor: __R0B1__ »

Wiem że wątek stary, ale trafiłem na niego przy szukaniu przyczyny awarii trzeciego światła stopu.
W moim przypadku przyczyną była przepalona dioda prostownicza w samej lampie, zapezpieczająca przed złą polaryzacją. Wystarczyło zmienić na dowolną typy N4 i wszystko działa.

Także zanim rozmontujecie pół bagażnika ( tak jak ja to zrobiłem ) szukając uszkodzonego kabla, sprawdźcie czy na wtyczce do tego światła jest napięcie :D
Ostatnio zmieniony 31 mar 2021, 10:28 przez __R0B1__, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”