[B]Problemy związane z bi-xenonami i kontrolką AFL

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
aroniusz
Mieszkaniec
Posty: 233
Rejestracja: 24 lut 2015, 19:09
Imię: Arek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#121 Post autor: aroniusz »

Tak to ten

Awatar użytkownika
Rafoooo
Zafiromaniak
Posty: 1949
Rejestracja: 02 lis 2014, 09:58
Lokalizacja: Limanowa
Model:
Kontakt:

#122 Post autor: Rafoooo »

... ale na belce by można popuścić opaskę i przesunąć ją ku dołowi ... w wyniku czego, światła powinny się podnieść ku górze, może przetestuje tę opcję :mysli: ... bo rok temu, jak i dwa lata temu jadąc nocą na Chorwację, moja widoczność była bardzo kiepska, zaledwie parę metrów przed autem. Myślałem, że to wina żarników, przez co zakupiłem nowe ... nic to nie dało :/

Ps. A czy Op-comem nie ma możliwości zmiany kąta wysokości??? :mysli:
Życie trzeba przeżyć tak, żeby wstyd było opowiadać, za to przyjemnie
wspominać. :P

Awatar użytkownika
aroniusz
Mieszkaniec
Posty: 233
Rejestracja: 24 lut 2015, 19:09
Imię: Arek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#123 Post autor: aroniusz »

Rafoooo pisze:Ps. A czy Op-comem nie ma możliwości zmiany kąta wysokości??? :mysli:
Nie widziałem tam takiej opcji

Awatar użytkownika
Sumik
Zafiromaniak
Posty: 2407
Rejestracja: 01 lis 2015, 18:09
Imię: Marcin
Lokalizacja: Sosnowiec
Auto: Zafira B OPC 300+
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#124 Post autor: Sumik »

Nie ma możliwości zmiany w OP Comie. Ja u siebie regulowałem tymi śrubkami które są przy reflektorach. Też świeciły jak dla mnie za nisko. Na belce nie da się tego wyregulować. Jeżeli chodzi o cięgno to jest czasami z nim problem i np. u mnie też wyskoczyło.

Awatar użytkownika
kysiu241
Mieszkaniec
Posty: 273
Rejestracja: 10 maja 2016, 22:17
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Warszawa/Wiskitki
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z20LEH

#125 Post autor: kysiu241 »

No i mnie również dopadł proplem z xenonami, cały czas po uruchomieniu auta pojawiają mi się komunikaty high beam sprawdź lewe i prawe światło, a dlugie działają przez sekundę potem się wyłączają, pozatym przestało działać poziomowanie reflektorów, po podłączeniu do komputera brak komunikacji z afl. Za to kontrolka adaptacyjnego oświetlenia nie sygnalizuje usterki i normalnie gaśnie, mam wrażenie że problemem jest przetwornica i tu pytanie jak to sprawdzić czy jeżeli przełożył bym przetwornice z lewej do prawej to ukad ruszy. Chodzi mi oto aby w stu procentach zdiagnozować że to na bank prztwornica a nie problem z uec, cim czy hs can i przerwanym obwodem. Dodam iż lampy świecą normalnie zadnych przerw, mrugania czy zmiany barwy swiecenia, zarniki osram raczej orginalne, wszystkie pozostale żarówki działające.
Astra F 1.6 8v/ Calibra 2.0 16v c20xe/ Astra GSI c20xe/ Vectra B 2.5v6 Swap i500/ JEST Zafira B 2.0T OPC. 8)

Awatar użytkownika
Sumik
Zafiromaniak
Posty: 2407
Rejestracja: 01 lis 2015, 18:09
Imię: Marcin
Lokalizacja: Sosnowiec
Auto: Zafira B OPC 300+
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#126 Post autor: Sumik »

Prawdopodobnie uszkodzeniu uległ moduł. Jednak jest szansa, że to tylko woda która znajduje się w przetwornicy pod reflektorem. Tak, woda w obudowie. Ja też nie wiem jak to jest możliwe ale u mnie problem pojawił się jak wymieniałem żarniki i odwróciłem lampę do góry nogami.
Kumpel poradził mi żebym wykręcił przetwornicą, rozkręcił ją, wylał wodę i zostawił do wyschnięcia na słoneczku. Dodatkowo potem żebym przeczyścił zaśniedziałe ścieżki jakimś śrubokręcikiem czy czymś podobnym tak żeby ich nie uszkodzić i na końcu wszystko przemyć denaturatem lub spirytusem.

Ja wykonałem taki zabieg i do dzisiaj ( już ponad 2 lata ) mam spokój.

Awatar użytkownika
kysiu241
Mieszkaniec
Posty: 273
Rejestracja: 10 maja 2016, 22:17
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Warszawa/Wiskitki
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z20LEH

#127 Post autor: kysiu241 »

Chciał bym aby to była tylko czy aż woda, niestety ten wątek wykluczyłem wody w module nie było zdejmowałem i sprawdzałem suchutka w środku. Czy jak zamienię przetwornicę z prawej na lewą to poziomowanie na sprawnej ruszy i będzie choćby możliwość komunikacji z afl? Nie problem kupić nową czy też używaną ale chce mieć pewność bo w tym miesiącu już sporo kasy w auto poszło razem z oponami ok 4tys a tu jeszcze teraz to. :evil2:
Astra F 1.6 8v/ Calibra 2.0 16v c20xe/ Astra GSI c20xe/ Vectra B 2.5v6 Swap i500/ JEST Zafira B 2.0T OPC. 8)

Awatar użytkownika
Sumik
Zafiromaniak
Posty: 2407
Rejestracja: 01 lis 2015, 18:09
Imię: Marcin
Lokalizacja: Sosnowiec
Auto: Zafira B OPC 300+
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#128 Post autor: Sumik »

Bez problemu mozesz zamienic i sprawdzic.

Awatar użytkownika
kysiu241
Mieszkaniec
Posty: 273
Rejestracja: 10 maja 2016, 22:17
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Warszawa/Wiskitki
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z20LEH

#129 Post autor: kysiu241 »

Ok zamieniłem przetwornice z prawej do lewej, system ruszył wykonuje test prawo-lewo ale góra-dół już nie, dodatkowo teraz kontrolka miga cały czas, dodatkowo błędy:
Date&Time: 15.06.2017_11:31:09
Control Unit: 2006_Zafira-B_Body_AHL/AFL (Headlamp Levelling)
Identifier: 0x0310
Total number of fault codes: 5
B1001 - <Unknown DTC>
(42) - Present
B1001 - <Unknown DTC>
(46) - Present
U2101 - <Unknown DTC>
(00) - Present
B1000 - <Unknown DTC>
(3A) - Not present
U1113 - <Unknown DTC>
(00) - Present
Astra F 1.6 8v/ Calibra 2.0 16v c20xe/ Astra GSI c20xe/ Vectra B 2.5v6 Swap i500/ JEST Zafira B 2.0T OPC. 8)

Awatar użytkownika
kysiu241
Mieszkaniec
Posty: 273
Rejestracja: 10 maja 2016, 22:17
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Warszawa/Wiskitki
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z20LEH

#130 Post autor: kysiu241 »

Poprzedniego posta nie mogę już edytować, więc piszę nowy. Temat przetwornic jest wszystkim znany ale pytanko jak rozpoznać przetwornicę jeśli nie ma naklejki z numerem, sama zeszła lub została celowo usunięta i że nie pochodzi np. z mercedesa, w takim wypadku świecić będzie ale nie będzie komunikacji ze sterownikiem oraz poziomowanie i skręt działać nie będą. Czy są jakieś subtelne różnice w konstrukcji lub wyglądzie zewnętrznym, ewentualnie wewnątrz może elektronika się delikatnie różni. No chyba że różni się tylko wsadem do sterownika.
Ostatnio zmieniony 16 cze 2017, 12:05 przez kysiu241, łącznie zmieniany 1 raz.
Astra F 1.6 8v/ Calibra 2.0 16v c20xe/ Astra GSI c20xe/ Vectra B 2.5v6 Swap i500/ JEST Zafira B 2.0T OPC. 8)

Awatar użytkownika
kysiu241
Mieszkaniec
Posty: 273
Rejestracja: 10 maja 2016, 22:17
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Warszawa/Wiskitki
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z20LEH

#131 Post autor: kysiu241 »

Ok prztwornica dotarła, zamontowałem i jak poprzednio kontrolka afl cały czas miga, zniknęły za to dwa błędy a trzy pozostałe to:
B1001 - <Unknown DTC>
(42) - Present

B1001 - <Unknown DTC>
(46) - Present

U2101 - <Unknown DTC>
(00) - Present

Test skrętu wykonują normalnie, a poziomowania brak jak wcześniej.
Długich świateł dalej nie ma, pojawiają się komunikaty aby sprawdzić światła drogowe.

Nie mogę znaleźć opisów do tych błędów od zafiry, z vectry c są natomiast zafiry/astry h nie ma.
Jeszcze błędy z UEC
B1385 - Wadliwe działanie obwodu przyłącza 15A
(00) - Obecny

B2580 - Przerwany obwód lewego światła drogowego
(05) - Obecny

B3866 - Przerwany obwód prawego światła drogowego
(05) - Obecny


Posiedziałem trochę z kompem w samochodzie i chyba znalazłem problem Błąd U2101 odpowiada za nie zaprogramowane funkcje dla danago wariantu wyposażenia i w EHPS znalazłem taki oto obraz
Obrazek
I tu mam prośbę do was, czy ktoś wyposażony w interfejsik i xenony oczywiście działające mógł by sprawdzić czy ma tak samo czy funkcje jak na zdjęciu nie są zaprogramowane.
Próbowałem je zaprogramować ale opciem nie da rady.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2017, 12:33 przez kysiu241, łącznie zmieniany 3 razy.
Astra F 1.6 8v/ Calibra 2.0 16v c20xe/ Astra GSI c20xe/ Vectra B 2.5v6 Swap i500/ JEST Zafira B 2.0T OPC. 8)

Awatar użytkownika
kysiu241
Mieszkaniec
Posty: 273
Rejestracja: 10 maja 2016, 22:17
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Warszawa/Wiskitki
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z20LEH

#132 Post autor: kysiu241 »

Powinno być moim zdaniem:
ABS/TC/ESP - Występuje
EHPS - występuje
YRS - występuje
AFL/AHL - występuje
CDC-występuje
Auto jest wyposażone we wszystkie te układy, a przynajmniej w innych modułach te opcje są zaprogramowane.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2017, 14:02 przez kysiu241, łącznie zmieniany 1 raz.
Astra F 1.6 8v/ Calibra 2.0 16v c20xe/ Astra GSI c20xe/ Vectra B 2.5v6 Swap i500/ JEST Zafira B 2.0T OPC. 8)

Awatar użytkownika
Rafoooo
Zafiromaniak
Posty: 1949
Rejestracja: 02 lis 2014, 09:58
Lokalizacja: Limanowa
Model:
Kontakt:

#133 Post autor: Rafoooo »

Jak nikt Ci nie sprawdzi wcześniej, to w piątek znajdę dopiero chwilę na sprawdzenie Ci tego ;)
Życie trzeba przeżyć tak, żeby wstyd było opowiadać, za to przyjemnie
wspominać. :P

Awatar użytkownika
kysiu241
Mieszkaniec
Posty: 273
Rejestracja: 10 maja 2016, 22:17
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Warszawa/Wiskitki
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z20LEH

#134 Post autor: kysiu241 »

Ok, jak byś mógł będę wdzieczny, do aso dopiero w przyszlym tygodniu się wybieram to do tego czasu coś się może wyjaśnić.
Astra F 1.6 8v/ Calibra 2.0 16v c20xe/ Astra GSI c20xe/ Vectra B 2.5v6 Swap i500/ JEST Zafira B 2.0T OPC. 8)

Awatar użytkownika
kysiu241
Mieszkaniec
Posty: 273
Rejestracja: 10 maja 2016, 22:17
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Warszawa/Wiskitki
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z20LEH

#135 Post autor: kysiu241 »

Ok wpadłem na jeszcze jeden pomysł co może być nie tak z tymi światłami, chodzi o szybkość poziomowania, otóż test skrętny wykonują dość szybko ale jak w op comie robiłem test góra dół to bardzo powoli zjeżdżają w dół i do góry również a pamiętam jeszcze z vectry b że to również powinien być w miarę szybki test a nie 7s-10s w dół i drugie tyle do pozycji spoczynkowej, może po prostu silniczki w lampach są uszkodzone lub zbyt duży opór jest, jak u was działają bo patrzyłem na astre h i tam test jest szybko wykonywany nie wiem czy w zasfirze nie jest inaczej.
Filmik astra h
Czy u was jest w podobnie?
Astra F 1.6 8v/ Calibra 2.0 16v c20xe/ Astra GSI c20xe/ Vectra B 2.5v6 Swap i500/ JEST Zafira B 2.0T OPC. 8)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”