[B] Elektryczne, składane i podgrzewane lusterka

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Anony Mous

#16 Post autor: Anony Mous »

MieHor pisze:jak ma, to dla tych lusterek powinien być kod DDH - jak zamyka z pilota samochód lusterka powinny się złożyć, otwierając samochód z pilota lusterka powinny ustawić się do jazdy.
Składanie z pilota podejrzewam, że jest programowalne op-comem, bo u mnie działa jedynie z przycisku na panelu regulacji lusterek. Pierwsze naciśnięcie składanie, kolejne - rozkładanie, przy czym naciśnięcia są zapamiętywane tzn. np. jeżeli przy złożonych luterkach i wyjętych kluczykach nacisnę przycisk, to po włączeniu zapłonu lusterka automatycznie się otworzą. Taki bajer :lol:

Szymon78

#17 Post autor: Szymon78 »

czyli z pilota po zamknieciu auta w standardzie w Zoskach sie nie zamykają?!? uff. a juz myslałem ze mam coś spartolone. :-o

parker pisze:eżeli przy złożonych luterkach i wyjętych kluczykach nacisnę przycisk, to po włączeniu zapłonu lusterka automatycznie się otworzą
a o tym nie wiedzialem.. w sumie skladania lusterek prawie wogole nie używam..

Anony Mous

#18 Post autor: Anony Mous »

MieHor pisze:jak zamyka z pilota samochód lusterka powinny się złożyć, otwierając samochód z pilota lusterka powinny ustawić się do jazdy.
Fajnie by było... :roll: Póki co jeszcze nikt tego nie odkrył w programowaniu. A jeśli się tak nie dzieje, to z całą pewnością nic nie jest zepsute :arrow: ten typ po prostu tak ma.

otko
Bywalec
Posty: 170
Rejestracja: 02 lut 2010, 21:28
Imię: wojtek
Lokalizacja: KRAKÓW
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#19 Post autor: otko »

A czemu ja nawet nie mam przycisku, tez chce taki bajer :roll:

kubik_CDTi

#20 Post autor: kubik_CDTi »

To jedna z tych opcji ,która przy zamówieniu kosztowała grosze(250zł)a przy dokładaniu robią się koszta. ;)

Szymon78

#21 Post autor: Szymon78 »

jak dla mnie zbyteczny bajer (co innego gdyby składały sie automatycznie z centralnym zamkiem)

Generlanie zapominam klikac przed wyjeciem kluczyka ze stacyjki...

kubik_CDTi

#22 Post autor: kubik_CDTi »

Ja natomiast używam bardzo często,jak pisałem nawet zimą na wąskich drogach,co by nie urwał mi samochód z naprzeciwka ;)

spiotrowski

#23 Post autor: spiotrowski »

na mieście też jest pomocne jak się parkuje w naszym Krk

norbert_p

#24 Post autor: norbert_p »

Ynda123 pisze:Czy ktoś może rozbierał wewnętrzne lusterko i może podpowiedzieć jak to zrobić żeby go nie uszkodzić ?

Próbowałem, ale tylko zrysowałem plastikowa obudowę. Może nie jest rozbieralna ? :?:

Nie wiem dlaczego, ale szkło lustra w obudowie delikatnie drga i obraz w lustrze jest niewyraźny co jest dosyć denerwujące.

Chciałem to sprawdzić i ewentualnie jakoś pozbyć się tych drgań.
Podłaczam się do tematu tylko, że u mnie mały problem tkwi w lusterku zewnętrznym. Niedawno zauważyłem, że nie działa mi grzanie w lewym lusterku. Chciałbym je rozebrać i wymienić tą matę grzejną (kiedyś robiłem to w starym aucie i efekt był niesamowity). Czy ktoś już to robił?
Ostatnio zmieniony 04 mar 2015, 20:33 przez norbert_p, łącznie zmieniany 1 raz.

Besiek

#25 Post autor: Besiek »

W przypadku rozbierania lustra zaczął bym od wyjęcia wkładu, po wyjęciu wkładu wszystko widać idealnie. Wkład mocowany jest na zatrzaski, po prostu trzeba go mocno ale z wyczuciem wyciągnąć.

norbert_p

#26 Post autor: norbert_p »

Dzisiaj wyciągnąłem wkład lusterka zewnętrznego. Sprawa banalnie prosta. Trzeba ustawić lusterko do siebie i na dół. Potem w powstałą szparę wsadziłem kawałek płaskiej listewki (drewnianej) i z czuciem odczepiłem wkład. Niestety, nie da rady wymienić maty grzewczej w ZB, bo na jej powierzchni jest przyklejony zaczep. Odczepiłem jedynie przewody i potraktowałem WD40. Włączyłem ogrzewanie tylnej szyby i chyba podgrzewanie ruszyło. Było gorąco na dworze, ale chyba mata zaczynała się nagrzewać. wcisnąłem ją na miejsce i tyle :) Poczekam na jakiś chłodniejszy poranek :)

szymek

#27 Post autor: szymek »

Witam
Ja co to mam wkład lusterka, lewa strona podgrzewane.

machok

#28 Post autor: machok »

Zapoznaję się coraz dokładniej z nowym autkiem, i chciałbym odświeżyć temat składania lusterek. U mnie w ZB mam takie symbole (dzięki MieHor):
DDG LUSTERKO, ELEKTRYCZNE, LEWE - PRAWE
DDU LUSTERKO, ZESP.
i nie oznacza to elektrycznego składania, a ponieważ czasem parkuję na ciasnym parkingu, więc zastanawiam się czy nie wymienić lusterek na "zmotoryzowane". Stoją na Allegro po 190zł/szt.
Jutro sprawdzę jeszcze ile kabli mam w złączu lusterka. Ale newet jeśli 7-mio, to i tak nie mam przycisku w środku joysticka, więc pozostaje samemu zbudować prosty kontroler sterujący lusterkami. Składałyby się przy przytrzymaniu "zamykającego" przycisku pilota, czyli dokładnie wtedy gdy działa domykanie szyb z pilota, a rozkładanie następowałoby po otwarciu drzwi (z pilota) albo po włączeniu zapłonu.
I tu pytanie do znawców elektryki w Zafirze B - czy wewnątrz drzwi lewych i prawych (we wiązce drzwiowej) jest dostępne napięcie +12v ciągłe, i +12v "po stacyjce" albo "po starcie silnika" ?

I trudniejsze pytanie - czy po przytrzymaniu zamykającego przycisku pilota, zasilanie siłowników podnoszących szyby podawane jest (chociaż na moment) nawet wtedy gdy szyby są całkowicie domknięte ?

Dziękuję i idę kombinować.

[ Dodano: Nie Wrz 25, 2011 00:44 ]
Przy pomocy miernika odpowiedziałem sobie na własne (powyższe) pytania: 3x TAK
Jak będzie chwila czasu, to spróbuję plany wcielić w życie, i dam znać jak poszło.

jakes

#29 Post autor: jakes »

Witam mam pytanie.miałem wyjęty akumulator podczas naprawy auta,czy to mogło spowodować że moje lusterka teraz nie chcą się składać elektrycznie?przed naprawą było wszystko ok- tzn składały się elektrycznie.czy muszę wgrywać jakieś nowe oprogramowanie,czy muszę je jakoś "nauczyć",żeby składały się tak jak musiałem to zrobić z przednimi szybami ele.z góry dziekuję za pomoc.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#30 Post autor: Bodek »

jakes pisze:Witam mam pytanie.miałem wyjęty akumulator podczas naprawy auta,czy to mogło spowodować że moje lusterka teraz nie chcą się składać elektrycznie?przed naprawą było wszystko ok- tzn składały się elektrycznie.czy muszę wgrywać jakieś nowe oprogramowanie,czy muszę je jakoś "nauczyć",żeby składały się tak jak musiałem to zrobić z przednimi szybami ele.z góry dziekuję za pomoc.
Pozdrawiam
Gdzieś to było na forum, trzeba je od nowa "nauczyć" ;)
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”